ïoor i. 1. IsÈslriëiii. Kiezers van Christelijk Beginsel prima Eikenhout, a.s. DINSDAG 2 JULI Uit de Gemeente. Uit de Provincie. Scheepvaart. Ingezonden. Plaatselijk Meuws. AGENDA. Kost- en In woning Gemeubileerde kamers A dvertenties. Dienstbode fliok Dienstmesje W erkster Yersteln aalster, KORNETTEN gedroogde schol, Meerencostuum kost en inwoning Salofiameublsmeat (gobelins) een Heerenrij wiel, HEEREN RIJWIEL HUIS WONING Bilj tliefhebbers welke idee hebben zich als lid op te geven, worden beleefd uitgenoodigd des 's avonds 7Vs uur te komen bij P. V. Vuurcn Café Willemsbeekweg Yelseroord, teneinde tot een Yereeniging te geraken. Prima biliart aanwezig. HET YOORLOOPIG BESTUUR. eenige veranderingen in de verdee ling komen. Wij willen ook voor de aardig heid eens meedoen aan deze prog' nostiek, al zeggen wij er vooruit bij, dat we niet verwachten eeu betere gissing te zullen geven dan de Haagsche Post. 't Is wel eens aardig een proefballonnetje op te laten en daarom ga ook het onze de politieke atmosfeer id Het aantal kiezers wordt steeds op o.g. 1.400 000 gesteld. Wij nemen echter aan, dat er velen niet zul len stemmen, door niet te gaan stemmen, door niet te kunnen (ziekte enz.) en dat bovendien velen hun stem verkeerd zullen uitbrengen, wat ook vroeger, toen 't stemmen veel eenvoudiger was, voorkwam. Wg stellen het aantal op eandi- daten uitgebrachte stemmen op 1.200 000. De kiesdeeler wordt dan 12.000. Hier volgt nu onze prognose. R. Kath. 360 000 st. 80 zetels. S.D.A. P. 240 000 20 Ant Rev. 156 000 18 Unie Lib. 132.000 „11 Vrijz. dem. 108 000 9 Chr. Hist. 72.000 „6 Vrij. Lib. Ec. f ond. S. D. P. 12.000 1 Chr. Soeialen 10.000 1 Alg. Staatspar. 9.000 1 Soc. partij 7.000 1 Chr. Dem. 5 000 Plattel, partij -5 000 Neutr. partij 8 000 Chr. Socialist. 3 000 Oud Geref. 3 000 Middenst. partij 3 000 Pol. partij 2.000 Verb. Dem. Weerm. 1.000 Prot. kiezers 500 Uh. Liga 50 We houden nu wel een 15.000 stemmen over, doch dit is Diet zoo erg, er zullen kleine partijen zijn die vermoedelijk geen zetel zullen krijgen (Christen-Socialisten) en die alle stemmen, daar hun lijsten niet. verbonden zijn, verioren zien gaan. Wanneer de Chr. Sociale Partij geen zetel krijgt, is dit met haar stemmen ook het geval. We zullen nu 3 Juli moeten afwachten, om te zien, wie er 't dichtst bij is. Misschien geen van beiden, want de stembus geeft verrassingen! 60.000 5 24 000 2 Socialistische party. Zaterdag j.l. zou een verkiezingsvergadering worden gehouden in de „Willem Barendsz", door de afdeeling „IJmui- den" van de Socialistische Partij. De zaalhouder ontkende echter sd, zooals later bleek geheel ten onrechte, dat de zaal gehuurd was voor dien avond. Dientengevolge trokken de opgekomenen onverrichterzake terug. Het Bestuur slaagden er iets later nog in de beschikking te verkrijgen over de bovenzaal van Hotel „No. Een"doch er waren toen reeds te veel menschen terug gegaan om nog een voldoende opkomst te hou den, zoodat deze vergadering geen voortgang heeft gehad. Zondagmorgen sprak den heer Croiset te Velsoroord voor een ver gadering le Velseroord voor die partij. Er was oenig debat wat ten ge- noege der aanwezigen werd beant woord. Een der debaters wist zelf niet goed wat hij wilde, wat is af te leiden uit het feit, dat hij bij zijn inleiding adviseerde tot het kiezen van andere dan de hier aanbevolen candidaten en in zijn besluit tot niet stemmen, een feit waarop den heer Croiset dan ook zeer terecht de aanwezigen wees. ORGELBESPELING in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 20 Juni 1918, des. avonds van uur door den heer Louis Robert. Programma 1. Rhapsodie III sur des Cantiques bretons C. Saint-Saëns 2. Andante con moto A. Guilmant 3. Fautaisie C. majeur César Franck 4. Angelus Sigfrid Karg-Eiert 5. Praeludium und Fuge über B. A. C. H. Franz Liszt üe Gunlög. Het Zweedsehe stoomschip Gunlög, dat het vorig jaar voor de papierfabriek een lading cellulose had gelost en nu sinds 18 October te IJmuiden was opgelegd, zou Zaterdag door 2 sleepbootjes naar Amsterdam gebracht worden. Wegens den storm ging dit met het leege schip echter moeilijk en bet schip moest te Velseroord zwaaien, anders ware het zeker tegen de spoorbrug opgevaren. Na gezwaaid te hebben nam het lig p'aats, waar verleden jaar de Jan Pieterzoon Coen heeft gelegen. Zondagmorgen is het schip weer gezwaaid en daarop naar Amster dam vertrokken. Het schip zal daar in 'fc dok worden nagezien en dan waarschijnlijk naar Zweden ver trekken. De „Frisia". Het stoomschip „Frisia" is Dinsdagavond 11 uur van IJmuiden vertrokken, waaruit kan afgeleid worden, dat ongeveer gelijkertijd de Hollandia van Halifax vertrokken is. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. IJmuiden, Juni 1918 Geachte Redactie! V orgun mg s. v.p. een kle;n plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Het heeft mij ia het bizonder ge troffen dat in Uw blad de lJmuider Courant van 19 Juli 1918 een inge zonden stuk is geplaatst en getee- kend door den Rechercheur van Politie M. G. Boelsums te IJmuiden. Riet om eenige verantwoording tegenover U mijDheer Boalsuras plaats ik deze regelen, U zelf weet evengoed als ik, dat het nog niet zoo ver is gekomen, dat ik als Brigade Commandant der Rijksveld- wacht, tegenover U als agent van politie (Rechercheur) te dezer plaatse, ook maar eenige verantwoordelijk heid schuldig beri. Het spijt mij echter dat U bij de plaatsing Uwer regelen geen reken schap heeft gehouden met eenige vriendschap op puiitiegebied. Inder daad had ik ook gaarn9 aan Uw verzoek voldaan, doch ik was uitver kocht en kon U tot mijn spijt niet helpen, ik kon mij niet voorstellen dat U dit zoodanig heeft geprikkeld, dat U mij op deze lafhartige wijze verdacht tracht te mak9U U zult het zeker met mij eens zijn dat een dergelijk optreden niet bevordelijk is voor de goede samenwerking op polit.iegebied. Naast Uw insinueerend schrijven heeft U wellicht een verkeerd cijfer in Uw hoofd gehad omtrent het aantal personen die bij de gratie (volgens U) van het vleesch moch ten koopen. Neen mijnheer Boelsum niet 5 of 6 politiemannen waren bevoorrechten, maar 14 van hun kochten voor maximumprijzen, ook voor 15 centen per» pond kluiven, terwijl bovendien nog 16 burgers tot de gegadigden behoorden, aïzoo totaal 30 personen. Wat nu betreft de verdachtmaking als zoude slechts enkel veilen en minderwaardige kwaliteit zijn ver kocht en het overige op onverklaar bare wijze zijn verdwenen, zult ge mij toe willen stemmen dat dit op zijn zachts gesproken eeu leugen is, waarmede tracht een ambtenaar die niets anders dan zijn plicht deed verdacht te maken. Overigens raad ik aan als U iets tegenover den heer Schilling als raadslid wilt schrijven, overweégd dan voor dat Uw pen op het papier staat, en maakt het een onpartijdig politieman, die correct heeft ge handeld volgens lastgeving van den heer Officier van Justitie te Haar lem, tevens in overleg met Uwen Chef den heer fnngd Commissaris van Politie alhier alsmede op ver zoek van den heer Ontvanger van Registratie te Zaandam, niet lastig, doch bezin, voor ge begint, U heeft de schoonste gelegenheid om alles rustig te bestudeeren. In de door U bewoonde villa aan de Zuid-zijde Visschershaven, waar U alle tijd en rust wordt geschon ken en gegeven, heeft U in Uwe studeerkamer alle materiaal voor handen om U niet te vergissen, ook het Wetboek voor Strafrecht art. 261, iets wat menigeen uwer col lega's mist. Ia deze zaak heeft U opzettelijk onwaarheid geschreven, met welk doel zal ik aan de bevoegde auto riteiten overlaten. Uwe waarheids liefde is zeer zeker niet groot ge weest, ik kan U dan ook wel de verzekering geven dat gij gevaarljjk spel speelt om iemands goeden naam en eer aan te randen en ik hoop de gelegenheid te vinden U op ander terrein te ontmoeten. Yoorloopig heb ik de voldoening dat Uwen chef den heer fung. Commissaris van Politie alhier, Uwe handeling ten zeerste afKeurt, en ik twijfel niet of Uwe ontvangst ter zijner bureele zal U niet zeer aangenaam geweest, hebben. Ook voorwat betreft den heer Brink is Uwe handeling hatelijk en afkeurenswaardig evenals tegenover mij, ook daarin heeft U ondoordacht gehandeld, want deze heer komt, op de lijst der koopers die ten mijne voorhanden is, niet!; voor, wel heb ik deze toen mij den heer Brink om inlichtingen vroeg betreffende de regeling bij een dergelijke ver koop van in beslag genomen vioesch, daaromtrent, nauwkeurig ingelicht, en daarna door samenloop van omstandigheden en besprekingen, op mijn aandringen de hellfc van her, door mij g.-kochte tegen een maximum-prijs overgedaan, dit was 6 Hectogram, laat ik hierbij op merken, dat dit des avonds 9 uur plaats vond, alzoo niet tijdens den verkoop. U zult mij toe willen stemmen dat die goede portie welke door den heer Brink dankbaar zou zijn aan vaard, toch heusch niet groot was, en hot wil mij voorkomen dat U niet het recht had óm tegen den heer Schilling te zeggen: als U weten wil waar het in beslag genomen vleesch gebleven is, vraag het maar aan dien Brigadier en Uw partij genoot Brink. Het spijt mij mijnheer Bpelsums dat U getracht heeft mij tegenover de burgerg te dezer plaatse ver dacht te maken en vroeg mg aan vankelijk af, kan dat de goedkeuring Uwer coiiegas en Uwer chef weg drageD, thans weet ik beter. Ten slotte vermeen ik niet overdreven te zijn ais ik op deze plaats zeg dat gij U als politieman moest scha men voor deze ongemotiveerd» verdachtmaking, die ik feitelijk aan Uwe jeugdige onbezonnenheid toe- Met dank voor verleende plaats ruimte, Hoogachtend. De Brigadier Commandant der Rij ksveid wacht, H. DE WILDE. IJMUIDEN. Lijk aangespoeld. Het lijk van den onlangs van den zuidpier ge slagen jougeling Chr. de Vries van Haariem is alhier aangebracht. YELSEN. TerugHet doet ons genoegen te kuunen melden, dat de onlangs verloren schooltasch werkelijk een eei lij ken vinder gehad heeft. De eigenaar heeft haar kunnen terughalen bij een te Wij kei oog wonenden militair. Tentenkamp. Er zal geen nieuw tentenkamp op het Hanenland te Velseroord worden opgebouwd, daar de moeilijkheden te groot gebiekei^ zija. De militairen keeron nu allen naar hunne standplaatsen terug. De kampeering wordt uitgesteld, totdat het kamp, bestemd voor da Landweerplichtigen, die voor 6 dagen onder de wapenen moesten komen, ontruimd is. Dit kamp is gelegen achter het fort Velseu bg zijkanaal A. Het plan is om de militairen, die nu uit het onbewoonbaar ver klaarde tentenkamp aihier vertrok ken zijn, na die zesdagsche oefening der Landweerplichtigen in het kamp achter het fort onder te brengen. Opgepast. Een bewoner van Wijkeroog hoorde Zatei dagnacht leven op zijn erf. Toen hij eens ging kijken, namen een drietal per sonen ijlings de vlucht, zoodat her kenning niet mogelijk was. 'c Is meer dan waarschijnlijk, dat deze heeren .eens een onderzoek instelden of er ook iets van hun gading was. Men zg dus zoo voorzichtig om geen waschgoed of voorwerpen bui ten te laten. WOENSDAG. Tuinconcert op Velserbeek, half acht (bij slecht weer in de Herv. Kerk te Velsen). DONDERDAG. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 7-9 uur. Afd. IJmuiden Vrijz. Dem. Bond Openb. Verg., spreker Dr. E. J. Abrahams van Amsterdam, Hotel No. Een, 8 uur. Afd. Velsen Chr. Sociale Partij, Openb. Verg. spreker Dr. E A. Keu- ehenius van den Haag. Maison Stroucken, Beverwijk, 8 uur. Boad van Christen-Socialisten, Openb. Vergadering, sprekers Jhr. Mr. N. G. Teding van Berkhout en B. Visser van Haarlem, N. Wiliem Barendsz, 8 uur. aangeboden op netten stand, f 11 per week. Adres bureau van dit blad. te huur met of zonder pension. Adres bureau van dit blad. Geboren: PÏETER, zoon van P. Smit en A. Smit—Deelder. IJmuiden, 23 Juni 1918. Heden overleed tot onze diepe smart ons iijpig geliefd dochtertje en zusje JULIE, in den ouderdom van ruim 3l/s jaar. Joh. Polderman Emma Polderman Luehsinger. Maria Polderman "Wouter Polderman. IJmuiden, 24 Juni 1918. De teraardebestelling zal plaats heb ben 27 Juni a.s. des namiddags 2 uur op de Algemcene Bearraafpl&ats le U muiden. Eenige en algemeene kennisgeving. Herplaatsing. Voor de vele blijken van deelneming be toond bij het overlijden van onze Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARIA VAN HATTEM Wede. van den heer W, Polderman Sr., betuigen wij otizen weigemeenden dank. Rotterdam, A. Polderman 1 W. Foldermanvan Doesburg. a H. Polderman M. H. Polderman— Klejkanvp. IJmuiden, M. Polderman. Rotterdam, J. van Gangelen—Polderman. A. van Gangelcn IJmuiden, J. Polderman r W. Polderman Jr. Eth. PoldermanLuehsinger a W. J. Polderman. a M. A. NiepoortPolderman C. Niepoort. a Joh. Polderman Emma Polderman—Luehsinger. en Kleinkinderen. IJmuiden, Juni 1918. Mevrouw Roggeband Kanaalstraat 21 vraagt tegen Augustus een nette Zelfstandig kunnende werken en koken. Gevraagd wegens teleurstelling een fatsoenlijk bjj Dr. Oosterwijk Velseroord. Een flinke zindelijke gevraagd. Adresbureau van dit blad. Er biedt zich aan een nette eigen machine disponibel. Adres bureau v. d. blad. voor Botters, Schokkers en kleinere Kust- vissehers worden gerepareerd en zijn te verkrijgen bij W. Groen Havenstraat 14 Katwijk aan Zee. Deze netten munten uit door visohnamig- heid. Bestellingen worden ook aangenomen bij Jac. Varkevisser, Breesaapstr. 52c IJmui den. Een grossier vraagt te IJmuiden ban delaar die iedere week 100 K.G. grootbraad, 5 a 6 in een pond, kan leveren. Brieven onder letter V bureau Ter Neu- zensche Courant. Te koop aangeboden een zoo goed als nieuw wollen stof. Prjjs f 30.00. Adres bureau van dit blad. Net persoon vraagt met vrjje slaapkamer. Fr. brieven onder letter B aan het bur. van dit blad. Door omstandigheden over te nemen van part. voor de helft van den oorspr. prijs, b- st. uit 4 stoelen, 2 Crap, Canapé, Salontafel, Spiegel met 2 schilderijen, klokgarnituur, pr. buffet met gesl. spieggl (Eiken) voor slechts f 290. Spoed gewensebt. Adres boekhandel Roelae Kanaalstr. IJmuiden. Te koop in goeden staat. Adres Conradstraat hoek Duinstraat in de bakkerij van T. J. Brouwer. Te koop een sterk voor f26. Te bevr. b(j den tuinman van Tuchtschool VELSEROORD. te koop gevraagd, Rijksweg, Jullanakade of Wilhelminakade. Br. no. 586, bureau van dit blad. te huur gevraagd door gezin zonder kia- deren, tegen September a.s. Adres: bureau van dit blad. Zoolang de voorraad strekt bieden wij aan in blokken, lang 20 jc M. diameter 515 c.É. voor f 450 per 10.000 K.g. franco IJmuiden. Dezelfde afmetingen van onder einden van eikenboomen f 410 franco IJmuiden. Ook andere houtsoorten voorradig. GEBR DE HAAS, Ommen. ZONDAG 23 JUNI te IJmuiden vermist een WINTERJAS, inhou dende portefeuille met inhoud. Zij, die aanwijzing} kunnen geven, welke de terugbezorging der portefeuille met* inhoud ten gevolge heeft ont vangen bovenstaande belooning. Br. onder lelt. M. R. 7250 Alg Adv. Bur. D. Y. Alta, Amsterdam. Wanneer gij niet Vrijzinnig en niet Socialist zijt; Wanneer gij voorstaat beslist Christelijke politiek Wanneer gij de politiek der Coalitie niet wenscht; Wanneer gij vanuit Christelijk beginsel ter verheerlijking Gods krachtige sociale hervorming voorstaat, stemt dan op 3 JULI No. 9 van LIJST 12, dat is op tl R. van de Laar. De afdeeling Velsen der Chr. Sociale Partij.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 3