ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 275. Zaterdag 29 Juni 1918. Se Jaargang Admimstratiebareaa en Drukkerij JAC. S1NJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMÜIDEN, Telelaon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Na&aal. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiocontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m, Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad ls uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMÜIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, a let aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WiLLEMSPLeiN IJmnidea (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. C. R®CLSC, mat Te Velseroord bij M. v. Til burg, Willcbrofristr. 85. sa bij J. v. Houwsllsg®»,' Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij 6, Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog, Te Santpoort bij P. (*ieurs, Bos^bsidcl. BH dit nummer behoort het offl- ciëelé Raadsverslag. Officieel. Uitoefening Kiesrecht door personen, die in dienstbetrek king zfln. De Burgemeester van Velsen her innert personen, bij wie en bestuur ders van by zonder e ondernemingen en instellingen, waarbfj mannen die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt in dienstbetrekking zijn: dat zij, volgens art. 54 der Kies wet, verplicht z^jn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maat regel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezeB, die bevoegd is tot eene te houden stem ming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voor middags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 55 van ge noemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk plaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het ameidslokaal en, zoo er meerdere lokalen zgn, in het groot ste of wel in meer dan één arbeids- lokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming be paalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamelijk; dat, volgens art. 150 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voor schriften wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vi/jf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van be stuur, bovengenoemd, is gegeven bij Koninklijk besluit van 24 Mei 1901 (St.bl. no. 109) en luidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de art. 57 (thans 54) der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en on- dernemingeu ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde per sonen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tussshen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende ure» vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts ver leend aan geneeskundigen en apo thekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen alsmede aan personen en bestuur- ders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetreking zijnde zie kenverplegers. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art. 55 der Kieswet bedoeld, zijn ter gemeente secretarie verkrijgbaar. Velsen, 24 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, VERMEULEN, 1. b. Verwisseling van Broodkaarten. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de eerstvolgende verwisseling van broodkaarten zal plaats hebben op DINSDAG 2 JULI a. s. voor de afdeeling VEL SEN ten gemeentehuize des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur, nummers 1 tot en met 281, Voor de afd. IJmuiden van des v.m. 9 tot des n.m. 4 uur en wel voor de numm. 8419 tot en met 3977 in de voormalige on derwijzerswoning aan het Willemsplein; van 3978 t. en m. 4998 in het gymnastieklo kaal ingang Breesaap straat van 4998a tot en met 6108 in het gebouw „Irene", Koningin Wil helminakade No. 26. Velseroord in het dienstgebouw van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur voor de numm. 2095 tot en met 2732a van des n m.l tot 4 uur van 2735 tot en met 3418; WOENSDAG 3 JULI Santpoort in het dienst gebouw (voormalige secretarie) van des v.m. 10 tot des n.m. 1 uur voor de nummers 283 tot en met 531van des n.m. 1 tot 4 uur voor de num532 tot en met 791c. „Jan Gij sen vaart ten huize van den heer J. P. Handgraaf van des n.m. 1 tot 4 uur nummers 792 tot en met 1077c. DONDERDAG 4 JULI Wijkeroog in het gym nastieklokaal v. school O. van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur voor de numm. 1078 toten met 1561, en van des nam. 1 tot 4 uur voor de numm. 1562a toten met 2094. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat zij, die niet ter aangegeven plaats en tijd de kaarten inruilen, voor het komende tijdvak van broodverstrekking zijn uitgesloten. Het levensmiddelenbedrijf in alleen Dinsdag 2 Juli gesloten. Men wordt verzocht geen kinderen te zenden. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Mynen. Door de voorgaats van IJmuiden kruisende stoomloodsboot zijn in de laatste twee dagen niet minder dan 15 mgneu in den grond geschoten. Tusschen Egmond aan Zee— IJmuiden en IJmuidenZandvoort werden tijdens den jongsten storm ruim dertig mijnen op het strand geworpen. Onteigeningszaken. De Haar- lemsche rechtbank heeft 32 ont eigeningen toegewezen ten behoeve van de sluizen te IJmuiden. jEconomische Bond. De verga dering 11. Woensdagavond in „Cyc loop" was, jammer genoeg, niet druk bezocht. In deze dagen, nu we weer mid den in den politieken strijd staan, doet hst aangenaam aan menschea te hooren, die willen trachten dien strijd in andere, betere banen te leiden, die in woord en geschrift ons Nederlandsche volk waarschu wen niet verder te gaan en liever terug te keeren op den onzaligen, onzen welvaart bedreigenden weg van politieke verdeeldheid. Of het gelukken zal? Baron van Lijnden, een jeugdig oud-zeeofficier als spreker voor den Economischeu Bond het woordvoe rende, heeft op zakelijke wijze de beginselen van den bond uiteenge zet en er uitdrukkelijk op gewezen, dat, terwille van de volks welvaart, de tot heden gehuldigde partijpoli tiek plaats zal moeten maken voor een gezonde en energieke welvaarts- politiek. Als straks de oorlog tot het verleden behoort gal een andere en betere strijd, de economische, ons volk en regeering gereed moe ten vinden. Klassen-, groeps- en partijpolitiek ze zijn er en de Eco nomische bond ontkent ze niet, doch ver boven deze komen uit de alge meene, de groote Nederlandsche belangen. Arbeid en kapitaal bebooren niet gescheiden doch in krachtige samen werking tot bloei gebracht te worden, tot heil van ons volk in al zijn rangen en standende economische bond streeft naar een ruime, eer volle plaats van den arbeid in ons maatschappelijk leven, doch spreker moet ernstig protesteeren tegen klassestrijd. als thans gepredikt. Het Nederlandsche volk is één, dat is gebleken in Juli en Augus tus 1914, toen trouwens ook ons parlement vlug en goed werk wist te verrichten, toen echter het ge vaar om in den oorlog betrokken te worden schijnbaar en spreker moet bijzondere nadruk leggen op dat schijnbaar, verminderd was, zijn de partijbelangetjes weer voor den dag gehaald ea veel goed werk achterwege gebleven. Meer dan ooit te voren is de saacn- hoorigheid van geheel ons volk een gebiedende eisch. Met een opwekking op toe te tre den tot den Econoinischea Bond en cle volgende week te stemmen pp zijn candidaten besloot den heer van Lijnden zijn vlot uitgesproken rede. Van de gelegenheid tot gedach tewisseling werd gebruik gemaakt door den heer de Nobel, die met eenige voorbeelden traehtt9 aan te toonea, dat ook met de tegenwoor dige partijsamenstelling goede en groote dingen zijn tot stand gebracht. Aan het verzoek van den voor zitter, om, mochten er zich onder de aanwezigen bevinden, die mét het streven van don bond instem men, even te big ven om de oprichting van een afdeeling te bespreken, werd door een aantal personen gehoor gegeven en is, naar we vernemen, nog den zelfden avond in princiepe besloten tot het stichten van eene afdeeling IJmuiden van den Econo- miss'nen Bond. Politiebeambtenvereeniging. De Politiebeambtenvereeniging „Union" hield op Donderdag 27 Juni 1918 een ledenvergadering waarop de ingezonden stukken de Politie betreffende werden bespro ken, en werd besloten de navolgende motie ter keunis te brengen van de plaat selLjke pers. MOTIE. De Politiebeambtenvereeniging „Uaion" te Velsen Afdeeling van den Bond van Gemeente Politie beambten in Nederland, laatstelijk goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 15 November 1916 Stbl. No. 52 op Donderdag 27 Juni 1918 in ledenvergadering bgeen: kennis genomen hebbende van het ingezonden stuk van D. F. O. Schilling, betreffende de verdeeling van het inbeslaggenomen vleesch voorkomende in de Gids" van 15 Juni 1918 en de daarop gevolgde ingezonden stukken in meerdere plaatselijke organen van oordeel zijnde, dat de discussies over dergelijke onderwerpen niet op behoorlijke wijz9 in de pers tot zijn recht komeD, doordat men van het onderwerp afdwaalt; overwegende, dat het in den laatsten tijd meermalen voorkomt dat onware voorstellingen de Po litie betreffende worden gegeven, teneinde haar in een belachelijk daglicht te stellen, en zoowel in a!s buiten den Raad op de Politie zonder voorafgaand deugdelijk onderzoek wordt geïnsinueerd; spreekt als haar oordeel uit, dat het niet wenschelijk is om op de Politie in het algemeen of op één harer beambten een onver diende blaam te werpen, noch zoowel in als buiten den Raad ongemotiveerde critiek op de Po litie uit te oefenen, daar zij als handhaafster van het gezag voor namelijk in den tegeuwoordigon tijd een zeer zware taak heeft te vervullen, teneinde haar prestige hoog te houden; Besluit dat zij zich het recht voorbehoudt op ingezonden stuk ken, waarin de Politie wordt be schuldigd niet ta antwoorden, wanneer een deugdelijk ondtrzoek daaraan niet is voorafgegaan, en deze motie ter kennis te brengen van den Raad der Gemeente Vel- S6D, het Bosdsbestuur en de piaarselijko Pers. Aldus vastgesteld ter algemeene ledenvergadering. N. H. Edcius, (Voorzitter.) H. Meijer, (Secretaris.) Deze mek wordt in gebouw Oycloop het Proces Begeer vertoond. Een ieaer, die de zoo gerucht makende „zaak Begeer" gevolgd heeft in de dagbladen, zal zich her inneren hoe in den nacht van 29 op 30 April 1917 op buitengewoon listige wijze ia het magazijn der juweliersürma te Amsterdam inge broken en voor een zeer groot be drag aan kostbaarheden gestolen werd. Bij het verlaten van het perceel werden de drie inbrekers door eenige politieagenten ontdekt, doch mocht het dezen, niettegen staande hun hardnekkige achtervol ging niet gelukken, de daders te vatten. Commissaris Heeroma, de scherp- zinnige chef der Amsterdamsche reeherche, vermoedde na het eerste onderzoek reeds in welken richting hij de schuldigen moest zoeken. Hij herkende aan het werk de meesters en stuurde zijn werktuig, de in het proces zoo bekend geworden figuur Hulsman, uit. om de dieven in een valstrik te lokken. Zooals iedereen zal weteD, is dit plan in alle details gelukt. Het befaamde inbrekerstrio Jan Bolkenstein, Wiilem Veltman en Henri Klopper, werd gearres teerd en na eenige zeer spannende zittingen der Amsterdamsche recht bank, waarvoor onder alle rangen en standen van het Holiandsche publiek kolossale belangstelling be- stond, in eerste instantie veroordeeld tot zes jaren gevangenisstraf. Om deze ware gebeurtenis, die door haar verschillende pikante bij zonderheden, als daar zijn: degroo« te waarde van het gestolene, de brutaliteit vau den inbraak, de sen- sationeele ontvluchting der dieven, de scherpzinnigheid der recherche, waarmede het net van leugen en iotrige ontward is, de aan zooveel critiek blootgestelde taak van den politiespion Hulsman, om dit inter- ressante feitenmateriaal, op zichzelf reeds voldoende voor een boeienden film, is een romantische geschiede nis geweven, ook voor een groot deel ontleend aan de werkelijkheid, waardoor de dramatische waarde van dit filmwerk sterk aan kracht gewonnen heeft. Wij zien hoe Jan Bolkenstein, die jaren lang in Texas als Cowboy geleefd heeft en door zijn groote bereisdheid en kennis van vreemde talen als vanzelf sprekend de „lei der" is geworden onder zijn kornui ten van dep Zeedijk, op zekeren dag in de beruchte kroeg „De Stad Ant werpen" kennis maakt met een jong meisje, Marie de Kruif genaamd, dat door haar frissehe onschuld ter stond een diepen^indruk op hem maakt. Hij noodigt haar uit aan IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1