t s El oscope Voorstelling „Het Proces Begeer" SCABIUS. Bij gewichtige I Dr. JIOMELLNG besprekingen, A. J. MEESTERS Zondag 5 uur Middagvoorstelling. Overleden. De heer L. Kupéi us, secretaris vaa de Zeadings-vereeni- ging het Java-Comiié te Amsterdam, is alhier, waar hij genezing zocht van een ernstige krankheid, op 57- jarigen leeftijd overleden. Uit de Gemeente, Uit de Provincie Advertenties, Yisscherij IJM Louisa Ariëtta Maria van 't Hoff, Dienstbode li et meisje TELEFOON Slaapkamer Gemeubileerde Kamer Gem. Zit- Slsapkamer KAMER gedroogde schol, WONING STAALDRAAD. KORNETTEN Geneest verpleger in - tijd van 8 dagen - Mflnhardt's Zenuw tabletten BL C. A. P. BAKKER NEPTUNUSSTR. 13. Telef. Aangesloten Schilden*. Behanger». GEBOUW „CYCLOOP". Zaterd. 29, Zondag 30 Juni en Maand. 1 Juli zgn tafeltje te komen zitten en ver telt haar iets uit zijn leven. Het is duidelijk dat Bolkenstein ook in hooge mate de sympathie van het meisje opwekt' Na de inbraak, waarvan hij haar onkundig laat, belooft hij zijn leven te zullen beteren, vraagt haar ten huwelijk en trouwt haar eenige we ken later. Men stelle de angst en vertwijfeling van de jonge vrouw voor, wauneer kort daarna haai man ouder verdenking van diefstal bij Begeer" gepleegd te hebben ge arresteerd wordt. Gedurende het proces wacht zij in doodelijken angst in de wachtkamer en als het Open baar Ministerie 6 jaar gevangenis straf eischt voor haar geliefden Jan, snelt zij de rechtzaal binnen om in een laatste lange omhelzing afscheid van hem te nemen. Te Amsterdam en Haarlem had deze film een enorm succes. VELSEROORD. Openlucht-samenkomst. Woens dag heeft op het landgoed Velserduin alhier van Jhr. Mr, J. W. G. Boreel van Hogelanden een openlucht samenkomst plaats gehad van de Vereeniging „Jizreël" te Amster dam. De heer C. Ingwersen CMz., Directeur van het Chr. Dagblad „De Amsterdammer" sprak des morgens over „De Scheppingsweek" en's mid dags over „De wereldweek". De redevoeringen werden afge wisseld door zangnummers. Benoeming. Da heer J. Pen alhier, adjunct-commies ter secre tarie (af deeling Financiën) is benoemd tot gemeente-ontvanger van Koog aan de Zaan. YELSEN. Personalia. Onze vorige pre dikant, Dr. A. J. de Sopper, heeft Zondagmorgen j.l. afscheid genomen van zijn gemeente te Amsterdam in de Westerkerk. Deze week heeft Dr. de Sopper te Groningen den ambtseed afgelegd en zijn colleges als hoogleer aar aanvaard. Eerst na de vacanties zal hij zijn inaugureele rede houden. Be verkiesingen. Morgen spre ken in het gebouw van den R. K. Volksbond te Wijkeroog voor de R. K. Kiesvereeniging de heeren A. B. Michielsen van Halfweg en G J. Braakhuis vaa Haarlem. SANTPOORT. Een bloedige botsing. Het ge- beurde Woensdagmiddag aan den Hagelingerweg, dat een in vollen vaart zijnde wielrijder in botsing kwam met een meisje, dat hard hollend het erf van den heer Rut' ten afliep. Het bekwam beiden slecht Het meisje bloedde hevig uit don mond, de wielrijder liep kwetsuren op aan armen en beenen, benevens gescheurde kleeren, zoodat hij het na de noodige hechtpleisters van omwonenden te hebben ontvangen, beter vond .naar IJmuiden terug te keeren en zijn reis naar Hoofddorp maar op te geven. De naam Meerenberg. Ged. Staten stelien voor een wijziging in het Algemeen Reglement op de Krankzinnigengestichten. Daarbij atellen zij voor aan de gestichten Meèrenberg en Duinenbosch den naam te geven van „Provinciale Psychiatrische inrichtingen nabij Santpoort en te Bakkum. De bedoeling hiervan is om het odium, dat op den naam Meeren berg rust, te doen verdwijnen. Gedep. Staten zijn voornemens zich te wenden tot bet gemeente bestuur van Bloemendaal en de di rectie der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, met verzoek den naam van den weg en van net spoorwegstatioD, waaraan het woord „Meerenberg" is verbonden, te wij zigen. De overledene was een bekende sympathieke figuur in Protestantsch Christelijke kringen. Hij was hoofd bestuurslid der Ned. Zondagschool Vereeniging, voorzitter van het Chr. Letterkundig Verbond en o.a. schrij ver van een bundel Groningsche schetsen. Dieven Dinsdagnacht te 3 uur betrapte de tuinier D. op zijn land twee dieven, afkomstig uit Haarlem, die bezig waren aan het aardbeien- plukken en reeds een aardige hoe veelheid hadden verzatneid. Daar dit al meermalen was gebeurd had hij naar H.D, meldt, den vroegen ochtend gekozen om op onderzoek uit to gaan. De politie is er mede in kennis gesteld. Vrouwenkiesrecht. De bestu ren van de afd. Santpoort en Omsfcr, van den bond voor Vrouwenkies recht en van de afd. Santpoprt Bloemendaal der S.D.A.P. hielden Dinsdagavond voor een goed bezette zaal een gecombineerde bijsenkomst. Na een openingswoord door den heer J. Dalmeijer, bestuurslid der afd. SantpoortBloemendaal S.D.A.P. en een inleidingswoord van Mevr. J. v. d. Bergh van EijsingaElias, voorzitster van de afd. Santpoort en Omstr. van den bond voor vrou wenkiesrecht, waarin ze vooral deed uitkomen, dat de bond mat alle partijen wilds samenwerken om de vrouw gekozen te zien verkrijgen, kreeg Mevr.-E. H. C. Caderius van Veen het woord over haar onder werp: „Het standpunt der S.D.A.P, inzake het vrouwenkiesrecht". Op duidelijke, bevattelijke wijze hield ze haar rede. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door Mevr. J. v. d. Bergh van EysingaElias en den heer Jan van der Lijn, waarna de vergadering met een opwekking om op-^8 Juli op rood te stemmen, gesloten werd. DRIEHUIS. Personalia. Yoor het propae deutisch examen in de Theologie is aap. de Vrije Universiteit te Amster dam geslaagd de heer L. Hoorweg van hier. Crematies. Heden heeft op Westerveld de crematie plaats ge had van het stoffelijk overschot van den heer R. U. Mesdag, directeur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Rotterdam? aldaar op 63jarigen leeftijd over leden. De ontredderde post en telegraaf dienst. Wij ontvingen deze week een postwissel, die 's middags te 2 uur te Haarlem was gestempeld en te Velsen den volgenden morgen tusschen 8 en 9 uur. Van Haar lem naar Velsen. dus 18 uur. Des middags 2 uur werd deze bezorgd, dus na 24 uur. Kantongerecht Do Haarlem sche kantonrechter veroordeelde C V. alhier wegens overtreding der vleeschverordening van Velsen tot f2 of 2 dagen en H. G. A. H. en F. v. d. Z. alhier wegens loepen op verboden grond ieder tot f 15 of 15 dagen. Chr. Sociale Partij. De afdee ling Velsen der Chr. Sociale Partij had Donderdagavond een openbare vergadering belegd in Maison Strouc ken te Beverwijk. Nadat de voorzitter der afdeeling Velsen, de heer van Willigen, de vergadering geopend had, verkreeg de spreker, Dr. E. A. Keuchenius van 's Gravenhage, no. 2 der candi datenlijst der Partij, het woord, die tot onderwerp zijner rede had„Om het Christelijk beginsel". De spreker behandelde achtereen volgens wat de Chr. Sociale Partij wil, wat haar .beginselen zijn. Bij den schoolstrijd" stond spreker uit voerig stil en toonde aan hoe de Chr. partijen hierin de beginselen van Groen van Prinsterer verlaten hebben en het een strijd van belangen werd. Voorts wees spreker er op hoe weinig er door de Volksvertegen woordiging is gedaan voor de volks huisvesting, voor de volksgezond heid (het Ministerie Kuijper gaf f 10.000 subsidie voor bestrijding der tuberculose, tegen Pruissen 51 millioea gulden), voor de volks voeding. Reeds sinds 1850 is er op gewezen, dat er ondervoeding bij ons volk is. En hoe erg zal die thans wel zijn. Spreker behandelde ook de Sociale verzekering en wees er op hoe de Chr. Sociale partij is tegen de wetten Talma,tegen den verzekeringsdwang. Deze wetten zijn conservatief. De werkelijk sociale wetten van Talma wilde de coalitie niet, o.a. de Bak kerswet. Daarna toonde spreker met vaak scherpe voorbeelden aan hoe con servatief de coalitie is. Vooral wees spreker op uitlatingen van Baron van Wassenaer van Catwij ck en Baron de Vos van Steenwij k. Door het conservatisme der coalitie zijn duizenden Chr. arbeiders in de armen der Sociaal-democratie gedreven. Wat heeft rechts gedaan voor Zondagsrust- en heiliging, voor de afschaffing der Staatsloterij, voor bestrijding van bet alcobolisme Niets. De Chr. Sociale Partij wil steun aan het groote gezin, vrijwillige verzekering met ruime vrijstelling, bedrijfsmedebezit en winstdeeling der arbeiders, voorts arbeidsverdee- ling en kleingrondbezit. Spreker ging ook na hoo de Aufc Rev. en Chr. Hist, partijen in de coalitie aan hun beginselen hebben geofferd en dat de coalitie niet dood is. Men bergt haar op onder de tafel tijdens de verkiezingen, maar straks komt zij weer te voorschijn. Verschillende personen gaven zich op voor debat. Da heeren Bingemans en Aalderink brachten hulde aan den spreker en zeiden hem met groot genoegen te hebben gehoord De eerste vroeg of in de practijk: de candidaten der Chr. Sociale Pari li wanneer zij gekozen werden, vaak met de liberale Kamerleden zullen medegaan. Opgekomen werd door beiden tegen wat van de openbare school werd gezegd. De heer Dingier vroeg eenige inlichtingen inzake de schoolkwestie. Ook vroeg spieker het verschil met de Chr. Democraten. De heer v. d. En de -vroeg hop de Chr. Sociale Partij staat tegenover het militairisme. De debaters en vragers werden door den spreker uitvoerig heavt wooid. Een tweetal debaters stelde nog maals een viaag en ook Ds. van Calcar. Nadat ook deze waren beant woord slool de Voorzitter met dank aan spreker en debaters de verga dering, waarop Dr.Keuchenius met dankzegging sloot. Ter haringvangst. Een tweetal jaren geleden werd door de Mij. Spurn alhier de zeïilogger SCH. 404 van de firma Wouter den Duik, te Sch9vemngen aangekocht. Het schip is sedert dien tijd nog niet in den vaart geweest, #doeh wordt thans voor een haringreis klaar g .-maakt. Sleepboot trawlers. De door den heer P. Visser Rz. alhier aange kochte sleepboot-trawler Albatros van de reederij W, den Duik Gz. te Schevmgen zal voortaan den naam voeren vaa ZeesterIJ. M. 489. De Dordreciitsche sleepboot Drie Gebroeders is aangekocht door den heer M. v. d. Heysteeg alhier en zal, als sleepboot-trawler ingericht, heeten Anna Margaretha, IJ.M. 485. Van de IJmuider loggers kwamen sedert de vorige opgave binnen IJ.M. 285 3311.— 237 1884.— 76 1248.— 246 5493.— 482 1948.— 286 3858 225 1198.— 424 2536.— 303 1594.— 284 2122.— 305 2349.— 270 3037 302 785.— besomming* Van de IJmuider Sleepboottraw lers kwamen deze week binnen: 419 f 1460.— 470 1427.— 103 1105.— 281 1624.— 375 2601.— 410 228.— 361 74.— 472 4509.— 311 2933.- 345 4668.— 408 76.— besomming. Geboren: dochter van J. L. BLOKLAND en J. BLOKLAND—Cremer. LTrnuiden 29 Juni 1918. Geboren zoon van JACOB, Jac. Tellier en H. Telliervan Pel. IJ muiden, 26 Juni 1918. Den 4den Juli a.s. hopen onze geliefde Ouders Jacob Borst m m m B m B den dag te herdenken, dat zij voor 12Va jaar in den Echt wer den verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare kin deren T. Borst K. Borst M. Borst A. Borst J. Borst A. C. Borst. Velseroord, 28 Juni 1918. m m m B m m B B Tot onze diepe droefheid overleed in het Elisabeth Gesticht te Alkmaar, na voorzien te zijn geweest van de H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Tante Mej. H. UrönewegBöcker, in den ouderdom van 62 jaar. Namens de familie, C. J. Hof A, E. Hof-Gröneweg| IJmuiden, Juni 1918. De heer en Mevrouw van Voorst van Beestvan Son te Santpoort betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling bjj de geboorte van hun zoon ondervonden. Kraamvisites worden bij voorkeur af gewacht op Woensdag 8 Juli tusschen 2V2 en 47'j uur. Mevrouw Roggeband Kanaalstraat 21 vraagt tegen Augustus een nette Zelfstandig kunnende werken en koken. Biedt zich aan tegen 1 Juli of eerder een voor dag en nacht. G. G. Br. R 44 adv. bureau P. E. C. Roelse. Ter overname gevraagd een Br. no. 587 bureau van dit blad. te huur voor één of twee damea. Adres bur. van dit blad. te huur voor kantoor of studie. Adres bur. v. d. blad. te huur te IJmuiden, met of zonder pen gion nette stand. Br. no. 588 bur, v. d. blad. Twee onderofficieren zoekeu een voor in de avonduren te gebruiken voor studie. Br. met prijsopgaaf onder R 45 adv. bureau P. P. C. Roelse. Een grossier vraagt te IJmuiden han delaar die iedere week 100 K.G. grootbraad, 5 a 6 in een pond, kan leveren. Brieven onder letter V bureau Ter Neu- zensche Courant. te hüur gevraagd door gezin zonder kin deren, tegen September a.s. Adres: bureau van dit blad. Te koop aangcbolen een partij moei ge- brnikt staaldraad in verschillende lengten en dikten. Telefoon 11054, A. v. d. Heijm en Co., Kruisstraat 5b, Rotterdam. voor Botters, Schokkers en kleinere Kust- vissehers worden gerepareerd en zijn te verkrijgen bij W. Groen Havenstraat 14 Katwijk aan. Zee. Deze netten munten uit door visehnamig- heid. Bestellingen worden ook aangenomen bij Jac. Yarkevisser, Breesaapstr. 52c IJmui den. is tot nadere aankondiging afwezig. De praktijk wordt waargenomen door een arts, ten, huize van Dr. F. H. VELDMAN Wilhelminastraat Spreekuur 8—9 uur voormiddag. K c e <e verzekerd.» Brieven no. 589 aan het Bur. v. d. bl. openbaar optreden en examens, behoe den U voor innerlijke opwinding, angstge voel en hartkloppingen, maken U rustig en kalm, bonden uw geest helder. Per koker 60 ct., 3 kokers f 1.70. Onschadelijk, zuiver samengesteld fabrikant A. MUNHARDT. Pharm. Fabriek Zeist. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten. Beleefd aanbevelend, Mineraal waterfahriek Heineken's Bierhottelarij. Aanvang- half negen. Amsterdamsch Sensatie-dramain 4 Acten. Hoofdpersonen Jacques Sluiters (Centraal Theater) Bolkenstein, de Koning der Zeedijk Mej. Wiiiy Bruns Marie de Kruif, zijne be minde Coen Hissink (Kon. Ned. Tooneel) Willem Veilman Joh, Langenaken (Kon. Vlaamsche Schouwburg) Henri Klap pers Chris de la Mar Hulsman, speurder der Amsterd. Recherche Mevr. Laugenaken Hendrika Kors, Bolkenstein's Moeder H. Kammeijer Heeroma, Commissaris der Recheiche E. Erfmann Weis, Lid v. d. raad van beheer der Firma Begeer Mej. A. Wesling Toos, een volksmeid. Kaartenverkoop en plaatsbespreking aan het gebouw. Volgens politieverordening rooken streng verboden. Qcwoue prijzei.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2