ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 276. Woensdag 3 Juli 1918. Se jaargang Adtninisirafiebureaa en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN ijMUIDEN, Teieloon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Kleine advertenties en milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. ia- Dringend verdoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, miel aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WfLLCMSPLON (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C* iROELSS!, KsBsssfstrssi. Te Velseroord bij M. w* f li- burg, Willsbrorditf.iS. sb bij J. v. üouwsliisgSB, Trom^inai Vsissroord Te Velsen en Wijkeroog bij Scberamr, Do<m§33&& L 47Wlji$«r©©g. Te Santpoort bij P-. vm® Pleura, Boekhand*!. OFFICIEEL. Spreekuur wethouder van Open bare werken. Aan onze lezers. inkorteD, zooals ook de groote bla den thans doen. De Kamerverkiezingen De Grensregeling. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., veor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Ooriogstoesiag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Trompstaaat 85, Velseroord., Telefoon No. lil Uitgave van de Naaml, Venn. Uitgevers Mij. BIJmuiden". ADVERTENTIÉN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertsntiecontraeten tsgen zeer billijk tarief. Advertentiön u i t e r 1 jj k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.35. Tot plaatsing van advertentiön van buiten de gemeente VELSEN ia dit blad is uitsluitend gerechtigd hef Advertentiebureau P. F. C. RÖELSE IJMUIDEN. De wethouder van Openbare wer ken brengt ter kennis van het pu bliek, dat hij Donderdagavond, 4 Juli as., geen spreekuur zal houden. De wethouder voornoemd, VERMEULEN. Wij zijn altijd royaal geweest met het plaatsen van ingezonden stukken. En hopen dit te blijven doen. Echter meenen vele lezers, dat zij in die ingezonden stukken alles maar kunnen zeggen en persoonlijke belangen kunnen dienen. Dit gaat niet aan. Men moet met een ingezonden stuk het algemeen belang willen dienen of een gerechtvaardigde klacht hebben. Maar al te vaak ontaardt het geschrijf ook in persoonlijkheden, vitterijen enz., waar niemand belang bjj heeft. Ook kan men soms lezen: „Wij vragen van u een klein plaatsje voor het volgende", terwijl de schrijvers dan meer dan een kolom noodig hebben. Men zij voortaan zoo kort mogelijk en zakelijk. Men denke er om dat onze ruimte beperkt is, want er is ook papier- rantsoeneering en de prijs van het papier is zeer hoog. Wij hebben nu in geen drie we ken ons feuilleton kunnen plaatsen, en zouden ook dit gaarne geregeld opnemen. Blijven de stukken zoo groot, dan zullen wij ze voortaan Wij vragen in 't bijzonder de aandacht onzer lezers voor höt ver slag der vergadering van de Ge zondheidscommissie, waarin gewe zen wordt op maatregelen tegen de hier heerschende roodvonk en sca- bius (schurft). Men vindt dit verslag in de ru briek Uit de Gemeente. REDACTIE. Het is niet meer mogelijk den uitslag der Kamerverkiezingen nog denzelfden avond van den dag der stemming bekend te maken. Echter zullen wij hedenavond voor ons bureau te IJmuiden (Wiiiems- plein) den uitslag geven van de 6 stembureaux in onze gemeente. Verder hebben wij maatregelen genomen, dat ons morgen zoo spoe dig mogelijk telegrafisch den uitslag van heel het land bereikt. Wij zuilen dan voor ons Bureau en te Velseroord, Velsen, Wijkeroog, Drie huis en Santpoort bulietineereu, hoeveel zetels iedere partij heeft verkregen, terwijl wij successievelijk ook hopen mede te deelen, weike candidaten gekozen zijn. Hedenavond dus te 9 A 10 uur voor ons Bureau den uitslag dei- gemeente Velsen. Haarlems Dagblad had de vorige week een artikeltje over de Elee trische Centrales. Daarin werd mel ding gemaakt van de plannon om de Centrales van Haarlem, Amster dam en de Provincie in één'naam- looze Vennootschap onder te brengen. Ons ontbreekt de ruimte om het artikel geheel op te nemen, maar wij nemen er de volgende gedeel ten uit over. „De Haarlemsche en Provinciale Centrale te IJmuiden zulleu in de toekomt dan wel gesloopt worden, zoo zij niet blijven bestaan als ver- deelcentrales, zooals die te Bloeman- daal, de oorspronkelijke centrale van de K. E. M." „Het ligt voor de hand, dat deze Gentrale (u.l. de nieuwe centrale Amsterdam—Noord) de hoofdcentra le zal worden eu de centrale Am sterdamZuid de reserve zal vor men. Dan verliezen de kleine cen trales te IJmuiden en Haarlem haar beteekenis. Misschien worden die overgebracht naar de eilanden, om daar voor stroomopwekking te dienen." Wij vestigen hierop de aandacht, omdat ons het behoud der centrale te IJmuiden een belang voor onze gemeente lijkt. Immers verdienen daar velen hun brood. Gelukkig zijn het allemaal nog toekomstplannen. Zeker heeft de electrificatie in de oorlogsjaren een groote vlucht genomen en dit is verbijdend. Maar na den oorlog zal het gas weer gaan concurreeren. Iu het artikel van Haarlems Dag blad staat nog veel meer over die toekomstplannen. B.v. zou de nieuwe Centrale te Amsterdam stroom kun nen leveren voor heel Nederland. Zeer mooi, maar of 't gebeuren zal? Een reusachtige gasfabriek te Amsterdam zou heel Nederland wel licht van gas kunnen voorzien en een geweldig warenhuis van alle andere artikelen. Toch voorzien wij nog niet dat iedere gemeente daarop in zal gaan. Al moet het wat meer kosten, wij moeten toch iets aan eikaar verdienen. Dat is nu een maal het leven Wij hebben de Directie van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf ge vraagd wat we van het artikeltje in Haarlems Dagblad moeten maken. Men was zoo vriendelijk ons het volgende te antwoorden. „Hoewel in dit stukje gesproken wordt van „toekomstplannen", moet de aanhef op de lezers wel den in druk maken alsof de sloopersbijl al wordt klaar gehouden. Deze indruk zou echter geheel onjuist zijn. Van de toekomst we ten wij nog niets, er is nog niets dan de gepubliceerde corresponden tie van Gedeputeerde staten met de gemeentebesturen. Hoe later, indien eenmaal de N V. tot stand zal zijn gekomen, de regeling van de opwekking der energie er zal uitzien, is nog onbekend". Met dit antwoord volstaan wij. Het heele artikeltje van Haarlems Dagblad, misschien bedoeld als pri meur, is niet meer aan sensatie-ge- SGhrijf. Wij cursiveeren. De Haarlemsche bladen hieven de vorige week oen juichtoon aan. In de vergadering van den ge meenteraad toch deed de Voorzit ter mededeeling van een ingekomen schrijven van Gedeputeerde Staten, inhoudende dat de overweging van de ter zake vau de grenswijziging ingewonnen berichten van de om liggende gemeenten hun college tot de slotsom heeft geleid, dat een gezonde groei van Haarlem en de noodzakelijkheid om daarbij op eigen gebied en tot in vrij verre toekomst te voorzien in de behoefte aan woon ruimte en in die van haven- en industrieterreinen, een uiteenzetting van de grenzen van deze gemeente op ruime schaal vereischen. Ged. Staten hebban derhalve be sloten eene grensregeling ter hand t9 nemen, op den voet van het voor stel van B. en W. op een bijgaande kaart aangegeven, eu in hoofdzaak overeenkomstig het plan, in de ver gadering met gesloten deuren van 20 Juui 1915 ter sprake gebracht. De voorzitter zeide: B. en W. veronderstellen, dat de Raad even als hun college met ingenomenheid van dit besluit van Ged. Staten zal kennis nemen en spreken den wenseh uit, dat de verdere voorbereiding vau deze aangelegenheid nu krach tig ter hand zal wordeu genomen en spoedig tot eeu definitief resul taat zal leiden. Deze mededeeling werd door de raadsleden met ingenomenheid be groet. Wij kunnen dit begrijpen, Eu ook dat' de Haarlemsche bladen op nieuw met de kaartjes kwamen om te laten zien hoe groot Haarlem nu wel werd. Van 653 H.A. zou het nu 4180 H.A. of6ys maal zoo groot worden. Haarlem wil geen grondgebied van Velsen en als zoodanig zal onze gemeente er niet in worden gemoeid, Maar toch hebben wij vroeger al meermalen aangetoond, dat het verre vau wecscheiyk is, dat Haarlem onze aangrenzende buur wordt en dat wij er alis be lang bij hebben, dat Bloemendaal blijft bestaan. Uitbreiding van Haarlem, bestl Ook wij achten die noodig. Het stadsdeel vj.u Schoten behoort bij de hoofdstad onzer provincie. En wil men industrie- en haventerrei nen, weJ, dau zal men die aan het Spaarne en bij Spaarndam moeteo zoeken. Maar om Bloemendaal op te slikken, deze annexatie honger moet worden belet Wij behoeven niet voor Bloemendaal op te komen, wij vertrouwen dat men to Bloe mendaal zieh krachtig tegen de an nexatie verzetten zal. En naar wij hopeu met succes. Maar wij verlangen dat onze ge meente in deze ook actief zij. Ons hindert de geheimzinnigheid, waar mede hier deze belangrijke zaak behandeld wordt. Bloemendaal gaf er reeds een boekwerk over in 't licht, dat ook ons toegezonden werd. Wij hopen, dat ons gemeentebe stuur dit voorbeeld volgen zal en dat wij is een boekwerk Velsens plannen en de onderhandelingen daaromtrent mogen vernemen. IJMUIDEN. Opening Bewaarschool Maan dagmiddag waren in de nieuwe In- singersenool der Ned. Herv. Gemeen te opnieuw vele belangstei.eoden saamgekomen. Thans was do Bewaar school gereed en werd deze officiéél geopend. In de keurig met bloemen sn planten versierde speelzaal was een podium opgericht, getooid mee de vaderlandsche driekleur. Daar sprak de voorzitfer van het bestuur, de heer F. P. Vermeulen een openingswoord, waarin hij dank bracht aan den gemeenteraad voor de toegestane subsidie, aan den Ker- keraad voor den verleenden steun. Spreker beval de school bij de ouders aan en aan hen ook het hoofd, Mej. de Graaff. Zij werd ook toegesproken door den Voorzitter, die haar toewenschte dat zjj haar werk met trouw en toewijding mag vervullen en dat zij de kinderen geen dogmatische kennis zou bijbrengen, maar zou spreken van den Heiland Ds. Erdman sprak als voorzitter van den kerkeraad en wees er op dat meu hier nu voor de derde maal in een half jaar bijeen was, Eerst bjj de eerste steenlegging, voor eenige maanden bij de opening der lagere school en nu bij de inwijding der nieuwe Bewaarschool. Spreker bracht den dank over vau den kerkeraad, nu ook dit gebouw geopend wordt. Dank aan het schoolbestuur met zijn wakkeren voorzitter, een woord van dank en welkom aan het Hoofd, wier taak spreker niet gemakkelijk noemde en wie hij kracht toebad van God. Ook tot de gemeente en tot de ouders richtte spreker het woord. Vervolgens droeg Ds. Erdmann de school en haar belangen in het ge bed aan God op. De gemeente-sesretaris de heer Th. J. Wijnoliiy Daniöls, zeide een enkel woord te willen spreken. De burgemeester was uitstedig en naar spreker vernam was da wethouder van onderwijs verhinderd. Daarom zou hij iets zeggen namens het ge meentebestuur, waarvan wel bekeud is, dat het liefde en belangstelling heefc voor alle onderwijs. Spreker uit(9, in een aardige speecb, zeer hartelijke gelukwen- schen voor deze school. Ds. Blauw van Schoten voerde hierop het woord en wees er op dat het Bewaarschoolonderwijs vroe ger vaak oaiuaclitend werd genoemd. Gelukkig wordt dit anders en komt er meer belangstelling voor, waar over spreker zieh hartelijk verblijdt. Spreker wenscht het bestuur harte lijk geluk met de school, die uit wendig v8len jaioersch zal maken. Spreker hoopt dat vele gemeenten het voorbeeld van Velsen zullen volgen, dat deze schooi ruim sub- sidiëert, waardoor ook de salarissen op peii kunnen komen, (applaus). Mej. Tjaden sprak als Hoofd der andere Bewaarschool en namens de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ver. van Chr. Bewaarschool- onderwijzeressen, namens welke af deeling zij het nieuwe Hoofd wel kom heette. Spreekster bracht ook de gelukwenscheu over namens Mej. Feilman, Hoofd der Cnr' Bewaar school te Velsen, die door ziekte verhinderd is. Vervolgens verbond het benoemde Hoofd, Mej. d6 Graaff, zich met eenige woorden aan de school. De voorzitter dankte daarop voor de vele goede wenschen en herin nerde er aan dat deze dag is een kroon op bet werk van Mevr. Ba ronnesse van Tuyli, die de eerste be waarschool stichte alhier. Spreker dankte ook de leden der Commissie van Plaatselijk School toezicht voor hun tegenwoordigheid. Spreker dankte ook de schenkster van do bloemen en planten, die alles zoo vroolijk heeft versierd. Daarna nam men de lokalen der Bewaarschool in oogenschouw, die er keurig uitzien. De banken, school borden, ventilatie, leermiddelen, alles is even practisch en naar de eischen des tijds. Onder de aanwezigen merkten wij op Mevr. Baronesse van Tuyll van Serooskerken, het raadslid Uytendaal en verschillende leden van het kerkbestuur, de Plaatselijke Schoolcommissie, den architect, de heer Kors Visser, de bouwers de heeren Dunaebier en Heere enz. De Voorzitter deelde mede dat bericht vau verhindering ingekomen van de raadsleden Van Tuyil en Dalmeijer, van Mevr. verLoren van Themaat en van Mej. Bruijninghuis, te Rotterdam, presidente van de Ver- eeniging van Cnr. Bewaarschoolon derwijzeressen in Nederland. Collectief Arbeidscontract. Tus- schen de combinatie van ijsfabrie ken en don Centralen Bond van Transportarbeiders alhier is, naar de Sr. Ed. meldt, een collectief arbeids contract aangegaan, waarbij wordt vastgesteld dat de tot heaen toe gekende duurtetoeslag van vijf gul den per week zal worden vervan gen door een loonsverhooging van

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1