Uit de Gemeente. V1SSCHEK1J. Uit de Provincie 5£es guideru Het Overwerk zal wor den bepaald met 25 pCt. tot des avonds tien uur en vervolgens met 50 pCt. boven 't uurloon voor Zon dagen en erkend Christelijke feest dagen zal 100 pCt. worden uitbe taald. Bij ziekte genieten de werk lieden het eerste kwartaal vol en het volgende kwartaal haf loon. De arbeiders in dagdienst hebben recht op drie dagen en die in nacht dienst op een week vacantie met een toeslag van 50 pCt, op hun loon.. VELSEROORD. Drankbestrijding. Alhier is een afdeoling van don Jongelieden Ge- heei-Onthouders-Bond opgericht met ongeveer 25 leden. VELSEN. Sluit de gaskraantjesZater dagnacht is, naar Kennemerland meldt, bij een gezin aan den Schulp weg verzuimd de gaskraan at te sluiten, toen het gas om 10 uur uitging. Het gevolg hiervan was, dat zoowel de man als de vrouw des nachts ongesteld zijn geworden. Door het wakker worden van één der huisgenooten is erger voorkomen. Men zij dus voorzichtig! Politieke rede. Maandagavond hield de afdeeling Veisen van den Vrijz. Dem. Bond in Hotel De Prins eene openbare vergadering, waar de heer Dr. A. van Raaite van Dordrecht optrad met het onderwerp „Wat de Vrijz. Democraten willen". Spreker meende, dat in de toe komst een scheuricg te wachten was "in de rechter partijen tusschen de meer democratische en conservatieve richting, zoodat er een toekomstige samen wei king tusschen de democra tische elementen uit alle partijen te verwachten was. De Economische Bond zal niet aan politiek doen is er verteld, maar spreker rne-nde, dat dit niets dan verlakkerij was. Hij doet ai aan politiek en dient nergens toe dan om Treub aan het hoofd eener nieuwe partij te steiler). De heer Treub heelt de N. U. M. gesticht met het dool om groote winsten voor den Staat te maken, maar spreker toont aan, dat dit e>?n mislukking is geweest. Nog meer voorbeelden haalt spreker aan, om aan te toonen, dat Treub wel eens ondoordacht te werk gaat Vervol gens gaat spreker over tot de be spreking der Vrije Liberalen. Dezen hebben in '13 zelve zich bereid ver klaard met de Sociaal Dem. samen te werken, terwijl ze nu den Vrijz. Dem. verwijten dit te willen doen. Daarna beschouwt de spreker de partij der Liberale Unie en vond het verkeerd van deze partij, dat ze niet heeft willeu meewerken aan de scheiding tusschen de democra tische en conservatieve vrijzinnige elementen. Spr. wekte alle aanwe zigen op om a.s. Woensdag de Vrijz Democraten te stemmer, die getoond hebben in den oorlog -beslist neu traal te willen blijven. Op een vraag van een der aan wezigen deelde spr. mee, dat we geen nationaal ministerie motten hebben, maar oen democratisch of conservatief al naar gelang den uitslag der verkiezing, opdat het een afspiegeling van de meerder heid der Kamer zij. Op een andere vraag deelde spr. mee, dat de Limburger mijnen met voldoende zullen leveren om in al len nood te voorzien, maar zeer waarschijnlijk genoeg om gevrij waard te zijn in d m aanstaanden winter tegen kou lijden. De vergadering was door nog geen 20 personen bezocht. De verkiezingenZondag koe men in onze gam-.ente wel een dag besteden om al de aangeplakte ver- kiezingsbiljeiten te lezen. Nog groo- ter was de stroom verkiezingslec- tuur, die gratis thuis werd bezorgd. Ook op andere wijze werd reclame voor de candidate i gomaak% bij de nieuwe brug en bij den oprit van het spot» station te iJmuiden stond op de straat roet krijt in groote letters: KiAst Piet Noltmg! Te Wykeroog sp aken Zondag voor de R.K. Kiesve-eeniging do heeren A. B. Michielsen van Half weg en G. Braakhuis van Haarlem MaaDdag te Wijkeroog voor de Vrijz. Dem. Dr. A. van Railte van Dord recht; te Velseroord voor de Soc. Partij de heer L. Kelder van IJraui don, voor da R.K. Kiesvereen. te IJmuiden do heer Miebielsente IJmuiden voor de S D. P. de heer Spanjer van Amsterdam en te Sant poort voor de S. D. A. P. ds heer A. de Vries Dinsdagavond sprak voor de S.D A.P. te Velseroord de heer A. de Vlies van Zaandam. Schoolcommissie. De Plaatse lijke Schoolcommissie vergaderde Maandagavond ten raadhuize. De wethouder van onderwijs, de heer Landeweerd, was daarbij tegen woordig. De Voorzitter heette hef nieuwe lid der Commissie, de heer Roe se. welkom. Van B. en W. was een schrijven ingekomen dat, naar aanleiding van de bereidverklaring om ook het toe zicht op de Bewaarscholen uit te oefenen, dat het de bedoeling is dat dit toezicht zich ook uitstrekt tot de bijzondere bewaarscholen, die niet gesubsidieerd worden. Besproken werd de vraag of man het wenschelijk zou achten, dat de Commissie dit toezicht zou uitoefe nen. Verschillende leden waren er voor, dat men daarnaar cersi zou informeeren. De heer Olie merkt op, dat de wethouder er misschien wel meer van weet. De wethouder zegt dat de wet op het Lager Onderwijs daartoe be voegdheid geefc. Met algemeene stemmen verklaart de Commissie zich bereid dit toezicht uit te oefenen. Inzake de kwestie tot het vorlee- nen van een loffelijk getuigschrift aan de kinderen, die de school ver laten, was meegedeeld, dat de ad viezc-n ter inzage liggen op het raadhuis. Meegedeeld wordt door B. en W. dat de teekening voor de nieuwe school te IJmuiden gereed is. Be doeling is er een lagere school van to maken. Gevraagd wordt of de Commissie het 'gewenecht acht dat de school eon voor uitgebreid lager onderwijs wordt. De Voorzitter zegt, dat de sub commissie van meening is dat als er een nieuwe Uloschool bijkomt, deze in 't Oosten der gemeente, dus te Velsen of Wijkeroog moet komen. De heer Roelse vraagt of dit noodig is. Zal straks zulk een school ook niet te Velseroord noodig ziju. De Voorzitter zegt dat voor Wij keroog en Velsen zulk een schöi zeer noodig is. Straks ook te Sant poort. Het advies der sub-commissie wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Advies wordt gevraagd over de kwestie of de overuren aan de Mulo-school te IJmuiden moeten vervallen. De heer Olie wil deze handhaven. De Commissie spreekt zich alge meen uit voor handhaving der over uren. Ingekomen is de mededeeiing dat de R K- School te IJmuiden me; 1 Mei j.l. is gesplitst in lwo9 scho- leD, de H. Hart-school voor jongens en de Glara-school voor meisjes, beide voor uitgebreid lager onder wijs. Gesproken wordt over bezoeken van schoolvergaderingen. Besloten wordt de hoofden der scholen te verzoeken aan alle leden der Com missie kennis te geven van de agenda der schoolvergaderingen. In bespreking komt de concept verordening, bepalende voorwaarden ter subsidiéering van bijzondere be waarscholen. De heer Olie bepleit verschillende wenschen betrffende de hygiëne op de bewaarscholen en inzake da in struct ie van het personeel. Met deze warschen gaat de Commissie mee en de Commissie adviseert de ver ordening goed te keuren. Bij de rondvraag zegt de heer Olie dat het wenschelijk is dat meer toegezien wordt op het schoonmaken der scholen. J- nkvr. van Tuyll bracht een klacht over van een schoolhoofd te Santpoort, in wiens «chool de herijk Van maten en gewichten plaats heeft Gezondheidscommissie. De Gezondheids Commissie behandelde in hare laatste Vergadering, behal ve een aantal klachten en voor de Volksgezondheid schadelijke gebro ken aan woningen, in hoofdzaak de maatregelen, die genomen kunnen worden ter bestrijding van drie ziekten, die in den laatsten tijd meer dan gewoonlijk in de gemeen te of in een deel van deze zijn voorgekomen: Malaria oi tusschen poozende koorts, Roodvonk en Schurft Malaria werd vooral waargenomen ia de afdeeling Santpoort. Nadat reeds vroeger door de Commissie op uitgebreide schaal in dat deel der gemeente Wenken waren verspreid omtrent de wijze, waarop ieder zich voor deze ziekte kan vrijwaren, hebben hare geneeskundige leden onder geleide van en in overleg met den heer de Groot, arts te Sant poort, ook eeu onderzoek ingesteld laar do aanwezigheid van stilstaan do wateren in de nabijheid der wo ningen, waar gevallen der ziekte waren voorgekomen. Deze piassen zijn daarom van gewicht, omdat de muggen, d:e de ziekte van de p.a- tienten op gezonden overbrengen de anopheles of koortsonggen hare eieren leggen op de oppervlak te dier wateren en uit die eieren in zeer korten tijd gedurende de zomermaanden een ontelbaar aan tal nieuwe muggen te voorschijn komt, die steeds weer de ziekte in de besmette streek onderhouden. Het dempen dier plassen en dien tengevolge het. verdelgen der eieren en larven is daarom een krachtig middel ter bestrijding der Malaria. De Commissie is voornemens deze demping met alle haar ten dienste staande middelen te bevorderen. Het aantal gevallen van Rood vonk neemt voortdurend too in de afaeeliogen Wijkeroog. Velseroord en IJmuiden. Reeds gedurende geruimen tijd heeft de commissie in overleg met den Directeur van den ontsmettings- dienst en de Geneeskundigen en met medewerking van hei Gemeen tebestuur pogingen aangewend om verdere .verspreiding der ziekte te stuiten, Zooveel mogelijk werden de patiënten naar een der zieken huizen te Haarlem vervoerd om op d^ze wijze zooveel mogelijk bron nen van besmetting uit de gemeente- te verwijderen, terwijl ep de scho len en in de woningen op ruime schaal werd ontsmet, voor zoover de groote scbaarschte der ontsmet tingsmiddelen, als gevolg der tijds omstandigheden, dit toeliet. Intusschen komen er, behalve de meer ernstige gevallen van Rood vonk, steeds een groot aantal ge vallen voor van zoo lichten aard, dat geen geneeskundige hulp wordt ingeroepen en de palier; ten meestal kinderen vrij rondlpopen die juist daardoor de smetstof meer verspreiden dan de 'zieken, die te bed liggen en uit den aard der zaak niet met anderen in aanraking komen. Daarbij komt, dat de smetstof van Roodvonk lang blijft kleven aan verschillende voorwerpen, die met de zieken in.aanraking zijn geweest, zoodat ook deze voorwerpen de ziekte kunnen overbrengen. Alles, wat uit de woning der zieken af komstig is, moet derhalve als ge vaarlijk worden beschouwd. Ieder kan dus medewerken tot bestrijding der ziekte door, niet het minst in zijn eig-n belang, alle aan raking te vermijden met woningen, waarin een lijder aan Roodvonk wordt verpleegd on door personen, vooral kinderen, die lichte ziekte verschijnselen vertonnen van de keel of van de huid, thuis te houden en onder geneesknndige behandeling te stellen. De schurft is een ziekte, die, boe- wel niet levensgevaarlijk, moet wor den bestreden, omdat zij buitenge woon besmettelijk is en, indien geen afdoende maatregelen worden ge nomeD, langdurig is en do patiënten door de hevige jeukte veel jast geeft niet alleen, maar ook oorzaak kan worden van bijkomende huidziek ten, die om verschiiiende redenen de lijders groot nadeel kutmen be rokkenen. De ziekte wordt veroorzaakt door een klein levend wezen, deschurft- mijt, die zich in de huid der patiën ten nestelt en vermenigvuldigt en vooral in de warmte door voorwer pen in do eerste plaats kleede ren en beddegóed of anderen, die daarmede in aanraking komen, gemakkelijk overgaat. Gelukkig is men m staat om in korten tijd de ziekte te genezen en de aangetaste voorworpen, door ont smetting, van de schurft mij ten te bevrijden. De behandeling kan in de huizen der patiënten geschieden maar, wanneer reeds meerdere huis- gencoten zijn aangetast en daaren boven kleeren en beddegóed zijn besmet, is het, vooral in kleine woningen, niet gemakkelijk om in korten tijd alle mijten te verdelgen. En, wanneer dit tijdens de kunr niet is gelukt, kau men er zeker van zijn, dat na korter of langer tijd de ziekte zich weer in diezelfde woning vertoond en op menschen, die haar bezoeken, wordt overge dragen. De Commissie stelt het daarom zeer op prijs, dat de patiënten in de Quarantaine-inrichting te IJmui den een snelkuur kunnen onder gaan en dat daar tevens de van besmetting verdachte voorwerpen door bemiddeling van den on; smet tingsdienst terstond kunnen worden ontsmet. Zij bevee.t daarom ieder, die, voorat 'snachts, door jeukt-» wordt gekweld, sterk aan, zich ter stond onder geneeskundige hulp te stellen eo zich aan deze snelkuur te onderwerpen, indien de genees- neer de ziekte als schurft heeft her kend en deze kuur wenschelijk acht. Het is aan da Commissie gebleken, dat de schurft ook in deze gemeen te oen laatsien tijd veel meer voor komt dan dit gewoonlijk het geval is, hetgeen zeer waarschijnlijk moet worden toegeschreven aan velschil lende oorzaken in verband met de tijdsomstandigheden en wel voor- namo'ijk het groot aantal vreemde Iingen ea de overbevolking. Vandaar, dat zij gaarne gehoor gaf aan den wensen van den Con tralet) Gezondheidsraad om de be strijding dei ziekte zooveel mogelijk te bevorderen, waartoe ook de Geneesheeren, in deze gemeente ge vestigd, zooa s aan do Commissie bleek, hunne onmisbare medewer king verleenen. Ten slotte was de Commisssie tot haar leedwezen verplicht afscheid te nemen van haar medelid, den heer van der Horst, die wegens vertrek uit de gemeente aan den Commissaris der Koningin ontslag heeft gevraagd als lid der Gezond heids Commissie, waarvan hij vanaf hare oprichting een ijverig lid is geweest. Diefstal. De Haarlemscho recht bank veroordeelde H. B. eD W. v. d. B., varensgezellen, wegens diefstal van vet uit het Levensmiddelen- magazijn te Velsen, ieder tot 4 maand' n gevangenisstraf, met af trek der preventieve hechtenis. K. S., caféhouder, wegens helmg tot 9 maanden, met eveneens aftrek der preventieve hechtenis. Aangekocht. De heeren Bone kamp en Rademaker alhier hebben aangekocht, van den heer Stevens te Scheveningen diens sleepboot trawler Jacobina. Deze zal voortaan heeton Makreel IJ.M. 494. De Noordzeevisschers en het weder uitvaren der stoomtrawlers. Door d8 IJmuider Federatie is aan de werkloo/.e Noord zee visschers te IJmuiden, Velseroord, Haarlem en Egmoi'd aan Zee de volgende oproep gericht. Het haalde en aanhoudende klach ten over moeilijkheden, waarin ten gevolge van het stilliggen van de trawlervioot honderdlallen werk iooze Noordzeevisseh-rs verkeeren, welke maar al te vaak nog worden verergerd door schrielheid van Steun comité'», zijn even zoo veie motie ven om reikhalzend uit te zien naar het wederom in de vaart komen der trawlers. Doch er is meer. Bij de alles te wen so hen overlatende levensmiddelenvoorziening, bij alge heel gemis van vet, vieescb, spek enz., doet een tekort van visch voor bincenlandsch gebruik zich zeer sterk gevoelen, getuige het en dan nog vaak te vergeefs in rij en gelid staan van onze vrouwen, om voor haar geld een viscbje te bernach tigen. Voorop stellende dat daaraan alleen bij grootst mogelijke veilig heidswaarborgen mag worden gedacht, zou het dus om twee re denen van zeer veel belang zijn, dat de trawlers wederom in de vaart kwamen. Immers, daardoor zou onze Re geering over meer visch kunnen beschikken, waardoor het misschien mogelijk zou worden, dat onze vrou wen een vischje konden koopen, zonder de thans voorafgaande ge- rruikeiijke parade, en daarnaast zouden honderdtallen werkloozen, opvarenden havenarbeiders, daar door productief' en loonend werk vinden. Of het mogelijk zou zijn? De IJmuider readers schijnen die mee uiog te zijn toegedaan, wat af te leiden is van de vele pogingen hunnerzijds, om een behoorlijke regeling daar voor tot stand te brengen, en dat zijn toch menschen, die er iets van kunnen weten, 'tls waar, die po- gingeu hadden tot heden niet het gewensebte resultaat, wat, gezien de goede verdiensten, welke er ondanks hooge exploitatiekos ten momenteel nog met een visschers vaartuig zijn te maken, sieilig niet aar. de reeders te wijten zal zijn, doch wat, naar het schijnt, veel eer is toe te schrijven aan een stelselmatig tegenwerken van die pogingen, door hoogere machten dan die reeders, om redenen, welke men wel kan vermoeden, doch moeilijk stellig vaststellen, en daarom beter buiten bespreking kan blijven. Waar het een zoo groot en zoo algemeen belang geldt, meende het bestuur van onze Federatie dat onzer zijds d.w.z. van de zeide van alle belanghebbenden mede getracht moest worden, om het weer in de vaart komen te bevorderen. Besprekingen met de kameraden in de meeste betrokken plaatsen hebben geieid tot het besluit, om m de aan het hoofd genoemde plaatsen vergaderingen uit te schrij ven, toegankelijk voor alle belang hebbenden, dat zijn dus niet alleen de visscherlieden, doch ook alle an dere plaatsgenooten, die met het distributie-rantsoentje moeteD, maar niet kunnen rondkomen, met het doel om van die direct op elkander volgende en als een geheel te be- sehouweu vergaderingen een door een zoo groot mogelijk aantal be langhebbenden onderschreven drin gend verzoek aan d6 Nederiandsche Rngeeriüg te doen uitgaan, om het wederom in de vaart komen der trawlers krachtig te willen bevor deren en bespoedigen, zoo noodig vergezeld van een ernstig protest t; gen ailen, die de aangewende po gingen daartoe tot heden verhinder den of tegenwerkten. Bovendien komt het ons nood zakelijk voor, dat de werkloozo visscherlieden de Regeering ten dui delijkste te verstaan geven, dat het een schromelijke onbillijkheid is, dat zij wier werkloosheid dan toch zeker zonder eenig voorbehoud als een direct gevolg van den oorlog is te beschouwen op een zóó stiefmoederlijke wijze worden be handeld, als tot dusverre het geval was; eenvoudig worden prijs gege ven aan de willekeur van Steun comité'?, vaak behept met de meest bekrompen en reactionaire opvattin- een en altijd schriel en behoudzuch tig. Hiertegen dient ten krachtigste te worden opgekomen en het zal goed zijn dat de Regeering zeer nadrukkelijk er aan wordt herinnerd, dat het een dure plicht is op hetero wijze de gezinnen van die zeelie den voor honger en ellende te vrij waren. Op het betrachten van dien plicht kan nooit met voldoende kiem worden aangedrongen. Om te voorkomen dat een besluit ten opzichte van een zoo uitsluitend de zeelieden rakende aangelegenheid zou kunnen worden b-ïavloed door buiten bet zeeliedenbedrijf staande vergadeiingbezoekers, zullen zoo noodig de aanwezige zeelieden bij het eindigen der vergaderingen wor den uitgenoodigd na le blijven voor het ni men van hun besluit daarom trent. De vergaderingen zjjn vastgesteld op 3 Juli te Haarlem in het Geheel- Onthoudersgebou w, Kromme Elle boogsteeg; voor IJmuiden en Vel- -.eroord op 4 Juli in het gebouw Tivoli en voor Egmond aan Zee op 5 Juli in het lokaal van den heer Job Haif, telkens te half acht. Op alle vergaderingen zal het woord worden gevoerd door dan haer E. Bouwman van Rotterdam, secre taris van de Ned. Federatie van Transportarbeiders, terwijl er gele genheid zal zijn voor ge dachten wis seling, Armenzorg. De vorige week hieid de Ned. Vereeniging voor

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2