ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 277. Zaterdag 6 Juli 1918 3e Jaargang Administratieburean ea Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUÏDEN, Telefoon !53. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, Hiel aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEXN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aanbel bureau WILLEMSPLEIW IJmiaides (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. W. C- ROELSE, Kasaalslraif. Te Velseroord bij S. T1S burg, Willsbroftóp.SS. en hij J. v. Hoawsliigss, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij O. Schermer, Dood lams» L 47, Wilksgroog. Te Santpoort bij P. fip !*i&urs, Bo#khaaid«i. OFFICIEEL. Vervoer van Kennen en Hanen. Vrijstelling Militiedienst, Bouwverbod Velseroord t918. Kinderwet Maximumprijs eieren. R&adsoveraeJit. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naam!, Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel, Advertentiecontraeten tegen zeer billijk tarief, Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten do gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gereehtigd het Advertentiebureau P. F. C. R0BLSE IJMUIDEN. By dit nummer behoort het offl- ciëeló Baadsverslag. De Burgemeester van V eisen maakt bekend, dat in vele gemeen ten wordt voortgegaan met het vervoeren en afleveren van hennen en hanen, niettegenstaande een ver bod op dat vervoer en die aflevering ia uitgevaardigd. Daar door den reeds sterk ver minderden hoenderstapel de eier- productie belangrijk is achteruitge gaan en verdere afslachting moet worden voorkomen, wil de productie van eieren ook in de volgende jaren •nog van eetige beteekenis zijn, is het noodzakelijk, dat aan het hoven bedoelde verbod, ten strengste de hand wordt gehouden. Het is om die redenen, dat de Minister aandringt op het nemen van die maatregelen, welke er toe zullen leiden, dat overtredingen van het bovenbedoelde verbod zoo goed als niet meer kunnen voorkomen. Vervoer en afl vering van hennen en hanen mag alleen plaats hebben als daarvoor door de Rijkscommissie van toezicht op de Eiervereeniging en de Pluimveevereeniging schrif telijk vergunning is verleend, ter wijl alleen het vervoer van jonge hanen (broed 1918) kan tworden toegestaan. Aanvragen om vergunning door leden van de vereeniging tot be vordering van de pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Neder land (V. P. N.) en van de Nederland- sehe pluimvee- en konynenhouders- hond (N. P. K. B.) moeten worden gericht tot den secretaris der plaat selijke vereeniging, waartoe zij be- hooren. In die verzoeken zal duidelijk zijn te vermelden waarvoor vervoer en aflevering wordt gewenscht en waar heen het vervoer zal moeten plaats hebben. Verzoeken van hen, die geen.leden zij n van bovengenoemde organisaties, zijn te richten tot de Rijkscommissie van toezicht op de Eiervereeniging en de Pluimveevereeniging, Kanaal straat 8, 's Graver-hage. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemoenen kennis, dat ten aanzien van de ingeschrevenen voor do militie, lichting 1919die meenen recht te hebben op vrijstel ling van den dienst wegens aanwe zigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, de aanvraag tot het opmaken van de vereischte bewijsstukken ter secretarie dezer gemeente moet geschieden tusschen 10 en 18 Juli e k. Omtrent de hierbedoélde vrijstelling geldt het volgende De wet bepaalt onder zekere voor waarden Indien twee of meer bree der of haltbroeders, die geen recht op vrijstelling wegens broederdienst kunnen doen gelden, in hetzelfde jaar zijn geboren, wordt de heift van hun getal of, zoo dit oneven is, de grootere heift vrijgesteld. Wie van de broeders ofbalfbroe, ders-zal of zullen worden vrijgesteld- wordt in de nader bekend te maken zitting van den Militieraad door lo ting uitgemaakt. Onder zekere voor waarden kunnen zij echter, met afwijking hiervan, bij onderlinge overeenkomst aanwijzen aan wie hunner de vrijstelling zal worden toegekend. Minderjarigen moeten voor zulk een overeenkomst de toestemming hebben van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uitoefent. Het aangaan van de overeenkomst en het verleenen van de toestem ming kan geschieden hetzij schrif telijk ten overstaan van den Bur gemeester of van een door dezen daartoe aangewezen gemeente-amb tenaar, het zij mondeling in de zitting van den Militieraad. Om vrijgesteld te worden wegens aanwezigheid van in hetze fde jaar geboren broeders of halfbroeders, moet de reden van vrijstelling be staan öp het oogenblik, waarop de Militieraad uitspraak doet. De bijzondere aandacht van be langhebbenden wordt er op gevestigd, dat, indien zij alsnog vrijstelling verkrijgen cm de hierboven omschre ven reden, zij niettemin als militle- plichtige zullen moeten worden inge- Jijft om geoefend en, zoo noodig, verder in werkelijken dienst te worden gehouden, daar de vrijstel ling eerst op een later, thans nog onzeker, tijdstip zal ingaan. Velsen, 1 Juli 1918. Be Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN van THEMaAT. besluit d.a. heden, m6t de daarbij behoorende kaart tevens grondtee- kening, tot vaststelling eener ver ordening houdende verbod tot bou wen of herbouwen op grond, welke in de naaste toekomst voor den aanleg van een straat bestemd is. Velsen, 2 Juli 1918, Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMA AT. Het hoofd van het gemeentebe stuur vau Velsen brengt ter open bare kennis, dat vanaf heden op de gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage is neergelegd een raads Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat ter Gemsentese cretarie ter inzage liat een verzoek met bijlage van de firma G. Hoek ea Zonen te IJmuiden om vergun ning tot het oprichten van een maehi neherstelplaats en scheepssmederij waarin geplaatst zal worden een electromotor van 15 P.K, tot het drijven van verschillende werktuigen, op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeÜDg IJmui den Sectie L No. 364 gelegen aan de Middenhavenstraat. Op Woensdag, den 17 Juli 1918 des voormiddags te 11 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. VelseD, den 3 Juni 1918. De Burgemeester, H. vek LOREN van TüEMAAT. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de maximum prijs voor kippen en eendeieren zoo wel versche als geconserveerdebe dragen zal f 14.per 100 stuks. De prijs mag onder geen voor waarden- worden verhoogd, noch voor verpakking, noch voor thuis bezorgen, noch voor vracht, noch voor eenige andere door den ver- kooper te verrichten werkzaamheid. Intusschen kan leverering in ver pakking en thuisbezorging slechts worden verlangd, voor zoover die gebruidelijk was. De prijs geldt voor elke aflevering, al dan met a contant, echter met dien verstande, dat bij levering op krediet een toeslag mag worden be rekend van ten hoogste 1/s pet. per maand, indien het krediet wordt ver.eend op uitdrukkelijk verzoek van den kooper. Het is niet geoorloofd aan den verkoop eenige bijzondere voorwaar de te verbinden, met name niet die van het bijkoopen van eenig ander artikel. Vergadering van Dinsdag 2 Juli 1918. Een propvolle tribune Dinsdag. Natuurlijk was men belust op hot debat over de kwc-stie-hoefbeslag gemeentepaarden. Maar dat was mis. Al dadelijk kwam de heer Ver- meulee met het voorstel de meeste punten der agenda aan te houden. En de heer Brink deed er nog een puntje bij. Wij voor ons konden dit alles zins billijken, konden zeifs niet be grijpen hoe men aan den vooravond van df^i stemmingsdag een raadsver gadering kon uitschrijven, wanneer vele menschen overladen zijn met werk. Want hier geldt zeker wel dat de laatste 'loodjes 't- zwaarst wegen. Daarom was het verzet der viij- zitmig-dt mocratische fi actie eigen aardig. Man heeft nu vlug nog een aantal punten afgedaan, dus ver geefs was men niet opgeroepen. Onlangs moesten de leden komen enkel voor een formaliteit en ston den we met een kwartier weer buiten. Er speelde zich bij dit incident heel wat af en er vieien veel booze woorden, die wij m^,r niet verme.d hebben. Wij waren *t weer heelemaal eens met den heer Netscber, toen deze bij de rondvraag openbaarma king vroeg van den brief van Geö. Staten inzake de grensregeling. Ons artikel in ons blad vau Woensdag stond toen al gezet. Wy begrijpen niets van deze ge- heimdöenerij hier en nog minder hoe do sociaal democratische raads leden daartoe medewerken. Men verlangt herhaaldelijk van onze regeering, dat ztj het volk niet als onmondig beschouwt. Met nog meer recht mogen wij eischen, dat Velsens ingezetenen niet als on- mondigen beschouwd worden. Dinsdagavond vervolg der voor stelling IJMUIDEN. Een romantisch avontuur, Op aanwijzing van een winkelier arre steerde de politie iemand, die hem broodkaarten ten verkoop aanbood Bij het verhoor bleek, dat de ge arresteerde in Amsterdam woonde en gehuwd was, doch met een jonge dame snoepreisjes door Nederland maakte. In verschillende plaatsen was het hem gelust op valschelijk ingevuide briefjes met nagemaakte handteekening bons voor levens middelen te verkrijgen, welke hij in contanten te verkrijgen, weiko hij in contanten omzette teneinde de kosten zijner uitstapjes te kun nen voldoen. De jonge dame kreeg bij haar verhoor een flauwte, welke eenige uren aanhield. Aangezien zij nog minderjarig is werd zij door de politie naar haar ouders teruggebraent. De gearresteerde werd gevankelijk naar Amsterdam overgebracht omdat zijn aanhouding door den hoofd commissaris in het Politieblad was zocht. Toestand van het havenbedrijf. Bij de georganiseerde havenarbei ders was men den laa<sten tijd tamelijk ontevreden over den onge- regelden toestand in het havenbe drijf, waardoor enkelen met een groot weekloon naar huis gingen en anderen daarentegen ongeveer niets verdienden. Teneinde te trach ten daaraan een einde te maken had dezer dagen eene conferentie plaats van afgevaardigden uit de vier vakbonden en het bestuur der Vereeniging van Reeders van Vis- schersvaartuigen alhier. Als gevolg daarvan is uit de vakbonden eene commissie gevormd, welke zal na gaan in hoeverre het mogelijk zal bJijken te zijn in onze haven eene betere arbeidsregeling te verkrijgen. St.Ed. Havenwerken. Donderdag is te Haarlem aanbesteed het vergrooten der iigüaveu tot vormiDg van een vooihaven, alsmede het aanleggen van een haringhaven, tot uitbrei ding vdnde visschershaven te IJmuiden. Laagste inschrijfster de firma T. den "Bïreejen van den Bout te Nijm<f- gen v'oor f293000. De raming was f285000.'" Opdracht. Het bouwen van eem smederij met bovenwoning aan de Zuidzijde der visschershaven voor rekening van den heer Zwajt, is opgedragen -aan de Wed, P. vau Heijst en Zn. te Velsen. Be haringhaven. Deze week moest het werk aan de hariughaven weer stopgezet worden wegens steenkok ngebrek. Lang onderweg.Wij ontvingen deze week een briefkaart van 6en abonne uit Minneapolis Ver. Staten, welke aldaar 9 Mei gepost was. Deze kaaït had dus om ous te bereiken bijkai s 2 maanden noodig tegen vroeger 10 a 12 dagen. VELSEROORD. Woningbouw. Het bouwen van een burgerwoonhuis aan den Zeeweg alhier, veor rekening van Jhr. Mr. J. W. G, Boreel van Hogelanden, is opgedragen aan de Wed. P. van Heyst en Zn. te Velsen. SANTPOORT. Een schoolverzuim. De jeugd van de zesde klasse van de Open bare School had Woensdag vacantie, omdatin dat lokaal herijk van maten en gewichten piaats had. Had deze herijk niet op ten anderen dag in het oude secretariegebouw kunnen zijn, dan had het gemeen te bestuur dit schoolverzuim kun nen voorkomen. De jeugd voud het natuurlijk fijn. Aardbeieufeest. Het was Dins dag voor de kleinen een smuldag. Mevr. Wüito onthaalde de kleuters op haar school op aardbeien. Ook werd een wandeling door de bos- schen gedaan en eeu bezoek ge bracht aan de hertenkamp. Ook de naaimeisjes werden des avonds op deze heerlijke vrucht onihaald.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1