ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 278. Woensdag 10 Juli 1918. Se Jaargang Administratieburean en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Tersehijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, ülgi aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEPISPLEIN Ijnsuidsse (Drukkerij Stü- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P, P« C. R©EL$£, KaHBalsteaaS. Te Velseroord bij v, Til burg, Wllkbrordislr. cn bij v. Klouwelisfggu, Trompstraat Vclsuroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlüi L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P, Incurs, BeeHfeandteS. Officiéél. Centrale Keuken Menu. Icevensmiddelenbedrijf Velsen Hinderwet. Kinderwet KOHIER Hoofdelijken Omslag. Correspondentie. De verkiezingen. Plaatselijk Nieuws. iJMUIDËR COURANT ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., veor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. RE1A8TIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 of». Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden raededeelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën n i t e r 1 fj k in te zenden "WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. VELSEN. Maandag 15 Juli: Stamppot (Aaidappelen met Spinazie) 12 cent per portie. Woensdag 17 Juli: Stamppot (Aardappelen met sla) 12 eent per portie. Zaterdag 20 JuliStamppot (Aardappelen met wortelen) 12 cent per portie. Gedurende de week van Vrijdag 12 Juni tot en met Donderdag 18 Juli is verkrijgbaar op: bon No. 75 7s pond regeeringsvisch. 70 1 ons bruine boonen. 77 1 rijst. 78 1 Chocoladereep 121/, ct. 79 1 ons Witte Zeep k 10 ct. Juliënne (gedroogde soepgroenten) is zonder bon verkrijgbaar. Prijs per pakje, inh. 1 ons, 15 ets. Voor alle prijzen, zie de maximum prijslijsten bij de winkeliers. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat het verzoek van de Directie der N.V. Conservenfa briek „Fisco" te IJmuiden, om haar, nu de in de verleende ver gunning d.d. 19 Januari 1917, let ter F 7i361, bepaalde proeftijd van één jaar verstreken jis, eene definitieve vergunning te verlee- nen tot het oprichten van een vischconservenfabriek en rookerij op bet pereeel kadastraal be kend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 1027, ge legen aan de Middenbavenstraat door ben is toegestaan. Velsen, den 6 Juli 1918. Burgemeester ea Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeentese cretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlage van H. L. C. de Hoog te IJmuiden om vergunning tot het oprichten van een smederij voor het verrichten van werkzaamheden ten behoeve van het visscherij- bedrijfen voor d-s bouwvakken op het perceel, kadastraal bekend Gemeente V eisen, afdeelir.g IJmuiden Sectie L No. 1168 gelegen aan de Z. Z. Visscbersbaven. Op Zaterdag, den 20 Juli 1918 des voormiddags te 11 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kenfiis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn versehenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 6 Juli 1918. De Burgemeester, H. vee LOREN van THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS van den BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente Velsen maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoofde lijken Omslag voor het dienstjaar 1918, gedurende vijf maanden, van den 10 Juli 1918 tot en met den 9 December 1918, ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Velsen, 9 Juli 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Ingezonden stukken. Wij ontvin gen eenige ingezonden stukken,die wij onmogelijk kunnen plaatsen, omdat ze te persoonlijk zijn. Men leze ons stukje daaromtrent van de vorige week. Het eene stuk bevat klachten omtrent de vischdistributie. laar hebben wij zelf al over geklaagd. Willende klachten niet nog meerdere worden, dan zal de Levensmiddelen- distributie een betere regeling aan de hand moeten doen, wat moge- gelijk is. Het stukje bevat echter ook be schuldigingen aan 't personeel van dit bedrijf, die beslist ODjuist zijn, waai om wij het niet plaatsen. DE REDACTIE. Nog enkele cijfers over de ver kiezingen in onze gemeente. Te Velsen kwamen van de 289 kiezers 269 op te Wijkeroog van de 981 kiezers 880; te Santpoort van de 729 kiezers 677 te Velser oord van de 1307 kiezers 1105; te Oost-IJmuiden van de 817 kiezers 649 te West-IJmuiden van de 1699 kiezers 1440 totaal das opgekomen van de 5822 kiezers 5020 of ruim 86 procent. Te Velsen bleven weg 20 kiezers of 7 procent; te Wijkeroog 101 of ruim 10 procentte Santpoort 52 of 7 proceat, te Velseroord 202 of ruim 15 procent, te Oost-IJmuiden 168 of ruim 20 procent, te West- IJmuiden 259 of ruim 15 procent. In totaal bleven weg 802 kiezers of ruim 13 procent. Ia Velsen hebben blaDco gestemd 3 kiezers of ruim 1 procentin Wijkeroog 34 of 4 procentin Sant poort 10 of 17, procentte Velser oord 78 of 7 procent te Oost- IJmuiden 27 of ruim 3 procentte West IJmuiden 48 of bijkans 3 proceat. In totaal dus 200 bJauco stem men of 37s procent. Het totale aantal stemmen van onwaarde, de blanco-stemmen mee gerekend, bedroeg te Velsen 5 of bijkans 2 proeent; te Wijkeroog 40 of 47i procentte Santpoort 16 of ruim 2 procent te Velseroord 118 of 10 procentte Oost-IJmuiden 40 of ruim 6 procent, te West-IJmui den 68 of bijkans 5 proceat. Totaal aantal stemmen van on waarde was dus 272 of ruim 5 pro eent. Het aantal geldige stemmen was dus 4748 of ruim 81 procent. Thans dienen we eenige vei bete ringen te geven in de cijfers van Zaterdag. Lijst 4. Vrijs. Democraten. West-IJmuiden 141 inplaats van 135 stemmen. Totaal dus 433. Lijst 5. Verb. Democr. Weermacht. West IJmuiden 11 inplaats van 17 stemmen. Totaal dus 42. Lijst 8. Liberale Unie. West-IJmui den 14 inplaats van 13. Totaai dus 112. Lijst 9. Chr. Historischen. Oost- IJmuiden 53 inplaats van 52. To taal dus 246. Lijst 12. Chr. Socialen West-IJmui den 22 inplaats van 21. Toraal dus 66. Lijst 16. Vrij. Liberalen. West- IJmuiden 12 inplaats van 11 To taal dus 46. Lijst 18. S. D. A. P. West-IJmui den 401 inplaats van 402. Totaal dus 1227. Lijst 22. Econ. Bond. West-IJmui den 72 inplaats van 71. Totaal dus 221. Nu nog enkele opmerkingen over de stemmencijfers der verschillende partijen. De R.oomsch Katholieken behaal den met 1258 de meeste stemmen. Dat is een vierde van het aantal uitgebrachte stemmen (nog niet heelemaal). Volgens de Evenredige vertegenwoordiging hebben zij dus in den Gemeenteraad recht op 4 zetels, welke zij thans bezetten. De S. D. A. P. volgt daarop mst 1227 stemmen. Na de R.K. hebben wij de meeste stemmen, lazen wij in Het Volk. Dit is juist. Maar volgens deze cijfers heeft de S. D. A.P. een zetei te veel in den Raad en komen haar ook maar 4 zetels toe, ruim gemeten. Dan volgt da Anti Rev. Partij met 470 stemmen. Met haar 2 leden bseft deze partij ook teveel in den raad. Veel sterker is dit echter nog met de Vrijzinnig Democraten, die 433 stemmen ver kregen, die dus nog geen reGht hebban op 2 raadszetels en er thans 4 bezetten. De Chr.-Historisclien met 261 stem men kunnen nog niet ééu raads- zetel bezetten en hebben er twee. Dat belooft wat het andere jaar. Menige partij zal een of meer veren moeten laten en de 17 raadsleden kunnen zich nu al afvragenWie van ons zal het zijn Zeker hangt het bij de raadsver kiezingen meer van de personen ar. Maar de kleine partijen zullen al licht trachten eenigo zetels te ver overen. Zeer waarschijnlijk zal dit aan de Economische Bond (die hier al vasten voet heeft gekregen), aan de Socialistische Partij, aan de Liberalen en wellicht aan enkele partijen (als zij samengaan, b.v. Chr. Democraten en Chr. SooialeD) gelukken. In ieder geval verwachten wij van den raad in 1919 een geheei andere samenstelling dan thans. IJMUIDEN. Examens. Voor het Mulo-exa men is te Utrecht geslaagd, diploma A. Mej. F. Steenbergen van hier. Toegelaten Benevens de jonge heer Heijkoop, werden nog de leer lingen D. Bergwerf, B. Weduwer en T. Schol tot de H. B. S. 3-j. c. te Alkmaar toegelaten, allen met vrijstelling van het vereischte toe latingsexamen. Havenwerken. Behalve de reeds Zaterdag vermelde laagste inschrijf- ster voor het verruimen der ligha ven en het maken van een haring haven, de firma T. den Breejen van van den Bout te Nijmegen voor f 293000 of f 447000, was mede inge schreven door W. M. T. Tijssen te Amsterdam en E. J. Bakker te Gorinchem voor f 470000 en door de Amst. Ballast Mij. te Amsterdam voor f 347000. Ingebroken. In de consumptie tent van H. L. aan het strand alhier is ingebroken. In hoofdzaak werd bier en chocolade gestolen. Gasver stikking. De 73-jarige alleenwonende E. Schuiven in de Breesaapstraat is Dinsdagmorgen dood in zijne woning gevonden. De oude man had vergeten de gaskraan af te sluiten en overleed door gas- verstikking. Rijwiel gestolen. De soldaat K. heeft aangifte gedaan dat zijn rij wiel, hetwelk hij bij de boerderij van v. S. te Velaen een oogenblik onbeheerd had gelaten, is gestolen. Koper dief stal. Aangehouden is T. B. wonende op een schuit, wegens diefstal van koper van een zandzuiger Baldadigheid. Kwajongens heb ben met peil en boog 11 groote ruiten in de Christelijke school stuk geschoten. Ouders en jongens worden gewaarschuwd, dat de politie onver biddelijk alle pijlen en bogen zul len vernietigen, wanneer de jongens daarmede baldadigheid plegen. Bekeurd. De drogist H. S. al hier is bekeurd, wegens het verkoo- pen van groene zeep boven den maxi mumprijs. Da zeep werd verkocht ad f 2.per poud, ofschoon de maximumprijs slechts f 0.14 is. De verkiezingen. Tegenover de ernstige klacht van den verslag gever van de Ned. Dagbladpers over de tegenwerking ondervonden van den heer Vooren, als voorzitter van het stembureau te Velseroord is het ons aangenaam te kunnen mede- deelen, dat wij zoowel in Oost- als in West-IJmuiden de meeste mede werking hebben ondervonden om de uitslagen der verkiezingen per drin gend en per gewoon telegram be kend te maken aan het Centraal Persbureau, 't Schijnt den heer Vooren niet bekend geweest te aijn, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken erop had aangedrongen aan de Ned. Dagbladpers aller mede werking te verleenen. Proces verbaal. Tegen den win kelbediende G. v. O. is proces-ver baal opgemaakt wegens den ver koop van zeepsurrogaat in strijd met de distributiewet. Tegen den patroon van dezen bediende, den winkelier H. is aangifte gedaan dat voor zeep is verkocht een mengsel, dat geen zeep bevatte. Schepen thuis gevaren. De stoomschepen Holiandia en Kenne- merland zijn respectievelijk, Maan dagmiddag en Dinsdagmorgen van Halifax behouden te IJmuiden aan gekomen. Feestvergadermg. De afdeeling IJmuiden der S.D.A.P. hield, naar Het Volk meldt, een feestvergade- ring met 250 bezoekers. Blink, Blom en het hoofdbestuurslid van den Bond van Dienstplichtigen Kouwen spraken over onze over winning bij de stembusde Volks stem gaf eenige nummersten beste. In beslag genomen. Een kist, inhoudende vleesch: en andere eet waren, door C. J. v. G. naar Dord recht verzonden per H. S. M. is in beslag genomen. Eveneens werd de hand gelegd op een kist inhoudende ongeveer 30 K.G. rundvleeseh per boot toegezonden aan denzelfden C. J. v. G. Intieme kunstavonden. We her innerden ons nog den avond van kunst ons geboden door het van

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1