der Hilstenensemble toen de heer Reinoud van der Hilst Jr. nog de grauwe kaki droeg en met eenige z|)uer mede-kunstenaren, die even eens de smoking of het diner-jacket, of de rok met het gepliseerde over hemd voor de grijze veldtenue ver wisseld hadden, voor de militairen alhier optrad. Dies hadden we groote verwaohting Dinsdagavond, toen ons aangekondigd werd, dat dit militair ensemble, gemetamorphoseerd in een Intieme Kunstkring, weder voor ons zou optreden en we ep de affiches vele bekende namen, de beste van toen, vermeld zagen en dat de onvergetelijke Mevrouw Poons van Biene en de artisten Jacques van Hoven en Reinoud van der Hilst Jr. zelf hunne medewerking zouden verleeneu. We herinnerden ons de toen tot berstens toe gevulde zaal en het aandachtig gehoor en het warm en dankbaar applaus en we verwachtten nu weder een uitverkocht huis aan hen, die van kunst, intieme kunst houden. Maar we vreesden evenzeer dat drie machtige factoren de men schen zouden doen wegblijven. En de vrees heeft de verwachting over troffen. Er had veel meer publiek fennnen en behooren te zijn. als men zich laat voorstaan de intieme kunst te beminnen. Want is het vioolspel van den heer Bouberg WilsoD niet subliem? Is het orkest, ofschoon niet groot, niet aangenaam en prettig van samenstelling? Is de heer Rattink niet een zeer verdienstelijk opera zanger, met zijn machtig geluid? En Is ten slotte „De Leugen van Pierrot" niet een juweeltje van too neelspeelkunst Hebben de heer Jacques van Hoven en Mevrouw Pqons-van Biene en de heer van der Hilst Jr. zich daarin weder niet doen kennen als artisten van de première ordre De tijd voor kunstavonden te IJmuiden is wel slecht gekozen. De omstan digheden, het seizoen, de malaise zij verlokken niet tot uitgaan. Doch een avond van zoodanig kunstgenot als het van der Hilst-ensemble ons kan bieden is niet van allen dag, Het ensemble verdient Woensdag een uitverkochte zaal. YELSEROORD. De tent, die 1500 menschen kan bevatten, komt te staan op een ter rein van de Amst. Ballast Maat schappij aan de Trompstraat. Er zullen middag- en avondsamenkom- sten worden gehouden, waar spre kers van verschillende kerkgenoot schappen zullen optreden. Muziek en zang zal de samenkomsten op luisteren. Het benoodigde bedrag ▼oor plaatsing van de tent enz. is reeds bijeen. Van 18 September zullen alhier bidstonden plaats hebben voor het welslagen der samenkomsten. Ook samenkomsten voor militairen zul len gehouden worden. Het timmer- en Ijzerwerk is op gedragen aan den heer H. C. van He|Jst Dz. het schilderwerk aan den heer A. van Zadel Az. en het lood gieterswerk aan den heer J. C. Bo- narius, allen te Velsen. De pastorie komt te staan naast ds woning van den Burgemeester aan den Yelserduinerbuurtweg. Architecten zijn de heeren Mulder en van Asdonk te Bloemendaal. Naast het huis van den Burge meester in Zuid-Afrikaanschen stijl komt deze pastorie in den stijl der Kageische landhuizen (cottage). Het huis moet Mei 1919 gereed zijn. Volkstuintjes. De'volkstuintjes op het Hanenland zijn als volgt gegund: een perceel aanW. Moojen voor f 17een perceel aan M. Kempe voor f 9.50een perceel aan F. Demmers voor f 9.25 en een perceel aan E. Bakker voor 4.00. VELSEN. De Rywieldüven. Bij Ds. Eg- gink alhier is uit den tuin diens rijwiel weggenomen. SANTPOORT. AZ te royaal. Met de wegver- lichting wordt niet zuinig rondge sprongen. Des avonds, wanneer het nog hartje dag is, branden de lich ten al en dat is hier eiken avond het geval. Kan dat niet wat zuini ger? Yan den winter hebben we het meer noodig. Verkooping. Te Haarlem is geveild ten overstaan van notaris A. Bertling een huis en erve met vrije poort, staande en gelegen alhier aan den Rijksstraatweg, groot 1 A 98 c.A. Opbod f 3460, Böhm. Steeds maar fietsen. Yan den heer Eikelenboom, drukker alhier, is diens rijwiel gestolen. Trovato." Bij de St.-Ct. van 8 dezer zijn gevoegd de statuten van de N.V. Kweekerij „Trovato" (Ge vonden) alhier. Het doel der vennoot schap is het kweeken van en han deldrijven in boomen en planten en het verrichten van al zoodanige handelingen als met een ander in verband staat Het kapitaal bedraagt f 100.000 in aandeelen van f 1000 Tot directeur is benoemd de heer K. van der Tuin. Uit de Provincie. ORGELBESPELING. in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 11 Juli 1918, des avonds van 77s—8y2 uur door den heer Louis Robert. Programma 1. Fantasie G gr.t. J. S. Bach 2. Largo G. F. Handel 3. Tweede Sonate C. F. Hendriks Jr Molto maestoso, Allegro ma non troppo. Adagio, Allegro Con brio (manuscript). 4. Cantilène A. Maiily, 5. Eerste gedeelte uit de 5e Sym phonie Ch. M. Widor Christelijk Lyceum. Aan het Christelijk Lyceum te Haarlem zijn benoemd tot leeraren de heeren Dr. J. H. Schuurmans Stekhoven Jr., waarnemend zcöloog a. h. Instituut voor tropische hygiëne te Amsterdam in Natuurl. Historie. A. Thijs, tijd. leeraar G. H. B. S. te Eindhoven, in Hoogduitsch. G. C. Jongh Visscher, te Amster dam, in hand- en lijnteekenen. VISSCHERIJ. De Onderneming. Bij de St. Crt. van 5 dezer zijn gevoegd de wijzigingen in de statuten van de N. V. Stoomvisscherij Maatschappij „De Onderneming" te IJmuiden. Sleepboot-trawlers. De sleepboot Hendrikadoor een Rotterdamsche Vennootschap, directeur J. v. d Graaf, aangekocht, wordt als sleep boot trawler van hier uit in da vaart gebracht onder de nummers IJ.M. 490. De IJmui- telt thans de zeilloggers, 3 De Visschersvloot. der visschers vloot volgende schepen: Haringschepen75 stoomloggers, 12 motorloggers, to taal 90 schepen. Deze cijfers waren voor 1917 resp. 81, 9 en 16, totaal 08. Trawler vloot'. 166 stoomtrawlers, 21 sleepboot-trawlers en 1 kotter. To taal 188 schepen, tegen 159 stoom trawlers en 11 sleepboot-trawlers of 170 schepen in 1917. Het aantal reederijen bleef gelijk aan het vorige jaar, n.l. 44. Loggers vermist. Met vrij groo te zekerheid kan thans vastgesteld worden, dat de zeilloggers „Mars" VL. 54 en „Voorwaarts" SCH. 279 gebleven zijn. De sloepen van deze loggers zijn op Ameland aangedre ven en zij zijn thans zóólang uit, dat kans op terugkomst zeer ge ring is. Yan de Mars hoopt men nog, dat de bemanning door een ander vaartuig is opgenomen, omdat uit de scheepsboot de beschuitbus en het watervaatje verdwenen zijn en de vanglijn, zichtbaar is afgekapt. Staatsvisschershavenbedryjf. In de St.-Ct. van 6 dezer is opgeno men de wet van den 15den Juni 1918, tot verhooging van de be grooting van inkomsten en uitgaven van het Staatsvisschershaven bedrijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1918, (Salarisverhooging van burge lijke Rijksambtenaren). De bezoldiging en de toelagen van het personeel zijn verhoogd met /"ÏO.OOO en gebracht op f62.500 Het eindcijfer van *de begrooticg van uitgaven van het Staatsvis- schershavenbedrijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1918 woidt daardoor gebracht op f 1.478.300. Ongerustheid over een IJmuider Logger. Een binnengekomen zei lagger heeft gerapporteerd op zee te hebben zien drijven een zwaar beschadigde scheepsboot, YM 285 gemerkt. Men maakt zich daarom met reden ongerust over den logger Juno van de Mij. Nereus, die de zelfde merken voert en reeds 14 dagen reis heeft. Castricum II. Bij de St.-Ct, van 8 dezer zijn gevoegd de statuten der N. V. Visscherij-Maatschapp| „Castricum II" te IJmuiden. Het kapitaal bedraagt f50.000 in aan deelen van f 500. Tot directeur der vennootschap is benoemd de heer J. Schuyt tuinder te Castricum, tot commissarissen de heeren H. t-n Wolde, tuinder te Castricum en C, Kok, sleepbootkapitein te IJmuiden De Twee. De St.-Crt. van 8 dezer bevat de wijzigingen in de statuten der N. Y. Stoomvisscheri; Maatschappij „De Twee te IJmuiden Van de beugvisscherij kwamen alhier binnen de zeilbeugers: MA 175 met f4030.— PR besomming. Yan de IJmuider Sleepboottraw Iers kwamen deze week binnen: 78 4510.— 64 4815.— 2 3270.— 15 6925.— IJM 408 f 1204.— 281 1382.— 469 5072.— 411 2252.— 472 4017.— 494 1042.- 450 4279.— 361 609.— 301 2158.— 470 4359.— 468 1112.— 379 1070.— 403 1798.— 410 1152. 103 4032. 485 8163. 345 6514.— 419 1850.— 311 1350.— besomming. Van de IJmuider loggers kwamen sedert de vorige opgave binnen: IJ.M. 297 f 1560.— 421 5646 301 2158.-- 270 3593.— 268 3243.— 305 2475.— 245 2860.— 237 2789.— 363 1209.— 85 7030.— 306 1424 424 2890.— 338 1218. 302 1289. 482 1497. 318 1145. 76 1374. 65 3560. besomming. Scheepvaart. Naar het buitenlond verkocht. )e gedurende eenige maanden van ïieruit als stoomtrawler gevarn heb bende sleepboot „IJmuiden" is naar de St. Ed. meldt, onderhands naar Zweden Jverkocht en onder Zweed- sche vlag doch met denzelfden naam naar Stockholm in zee gegaan. Scheepvaartbewegeng. In de af- geloopen week zijn door de Noord zeesluizen geschut 3 scheper; n.l. een stoom- en een zeilschip uit zee en een stoomschip naar zee. Weer vertrokken. De sleepboot Volhardingnaar Zweden verkocht en op reis van Rotterdam naar Stock holm, wegens stormweer hier bin- nengeloopen, is Zondag weer ver trokken-naar de bestemming. Gemeenteraad. Vergadering van 9 Juli 1918. Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een adres van de ambtenaren der bedrijven voor gas- en waterleiding om heiziening hunner salarissen als voren van de vereeniging voor Ambaehtsonderwijs in Kenne merland gevestigd te Velsen om eene jaarlijksche subsidie tot instand houding van een te stichten ambachtsschóol. Naar B. en W. om prae-advies, B. en W. deelen den gemeente raad mede: lo. dat door hun college mach tiging is verleend tot aanschaffing van een schrijfmachine ten behoeve van den reinigings- en ontsmettings dienst voor de som van f 750. hiervoor was reeds op de begrooting voor 1918 uitgetrokken een bedrag van f 300. 2o. dat naar aanleiding van een in de vergadering van 4 Juni 1918 gestelde vraag met betrekking tot de vuilnisbelt bij de lichtwachters Woning te IJmuiden, van Rijkswege in den bestaanden toestand ver andering zal worden gebracht, hetzj door afsluiting der bekisting, hetz| door eers per week het vuil te doen verwijderen 3o. dat zij in verband metde benoe ming van J. Pen tot ontvanger en ambtenaar ter secretarie to Koog aan de Zaan, sollicitanten hebben opgeroepen voor de vervulling der betrekking van adjunct-commies bi; de controle der gemeentebelastingen op een jaarwedde van f 1000.met 5 tweejaarlij ksche verhoogingen van fl00.-~De tegenwoordige functio naris was in verband met de split- sing der werkzaamheden, als adjunct commies der afdeeling financiën tijdelijk geplaatst bij de controle der belastingen. Het is de bedoe ling dat niet zonder nadere goed keuring van den raad de plaats aan de afdeeling financiën zal worden vervuld 4o. dat aan de R.K. vereeniging genaamd „Woningbouwvereeniging" machtiging is verleend den door haar voorgenomen bouw van 190 wonin gen te Velseroord te gunnen aan de aannemers Thunnissen en van Sam beek voor de som van f 984.500 Ingekomen is een adres van het Hoofd van school F. te Santpoort, met bezwaren tegen het gebru'k van de school voor den ijk en herijk van maten en gewichten. De heer N etseher onderstreept deze klacht en vindt dat het niet opgaat dat de schoollokalen overal voor gebruikt worden. De heer Vermeulen zegt dat er B. en W. niets van bekend was. Spreker meent dat het Hoofd z ch tot den wethouder van het onderwijs had kunnen wenden. De Voorzitter onderstreept dit en zegt dat een Hoofd van een school behoorde te weten, dat hjj zich eerst tot den betrokken wet houder heeft te wenden. De heer Netscher zegt dat het blijkt dat B. en W, niets van deze zaak hebben geweten. Besloten wordt dit adres aan B. en W. ter afdoening te laten. De Brandstoffencommissie vraagt een crediet van f 10.000 voor aan koop van turf. Besloten wordt daar voor f 25000 te verleenen. De Voorzitter deelt mede dat bericht is ingekomen, dat de stoom- pont gedurende de maanden Juli Aug. en September tot 's nachts 12 uur zal varen. De heer Netscher vraagt of er al antwoord is ingekomen van den Minister op het verzoek om des nachts met de tundpont eenkwar- tierdienst in te stellen. De Voorzitter zegt, dat het hem niet bekend is. De Voorzitter zegt dat aan hem gericht is een schrijven van den heer Vooren, inzake het stem bureau. Spreker stelt voor dit b|j. de rondvraag te behandelen. Van het Witte Kruis, afdeeling Velsen is een verzoek ingekomen om een verhoogde bijdrage. Te behandelen bij de begrooting. Van den heer Netscher is een verzoek ingekomen of hij een vraag mag stellen inzake het oprichten van een rozen kweekerij te Santpoort. De heer Netscher licht deze vraag toe. Be N. V. Kweekerij „Tro vato" te Santpoort zal aan den Slaperdijk een rozenkweekerij op richten. Deze grond, circa 8 H. A. wordt nu gebruikt voor de voedsel voorziening. Spreker vindt het zeer verkeerd dat zuik een stuk teelland gebruikt zal worden voor het kwee ken van rozen. Spreker vraagt of hieromtrent niet een schrijven ge richt kan worden aan de teeltcom- missie. Deze zaak is ook besproken in de Levensmiddelencommissie en in de omgeving is men er zeer ver ontwaardigd over. De heer Brink ondersteunt dit verzoek. De heer van Tuyll zegt dat de controleurs der cultuurcommissie de gansehe gemeente rond gaan en dat als iets geteeld wordt, wat niet mag, dit dadelijk omgeploegd moet worden. Voorts zegt spreker, dat er ook vruchten gekweekt zullen worden. Goedgevonden wordt de aandacht van de teeltcommissie hierop te vestigen. Goedgevonden wordt de volks tuintjes te Velseroord tegen voor gestelde prijzen te verhuren. In behandeling komt het rappo;t der commissie ad hoe inzake hoef beslag der gemeentepaarden. De heer Vooren zegt dat hij indertijd wel goed gezien heeft, dat de paarden der gemeente niet goed beslagen worden. Dit blijkt wel uit het rapport. Spreker stelt voor zoo spoedig mogelijk naar een gediplo meerd hoefsmid terug te gaan. Spreker vraagt waarom aan het rapport zooveel stukken zijn toege voegd, n.l. de bijlagen van den heer Melgerd, den Rijksveearts Kruimel en den heer Beenhakker. Deze hebben er niets mede te maken. Spreker wil deze dan ook buiten beschouwing laten. De heer Sluiters zegt het rap port met belangstelling gelezen te hebben. Maar de commissie is niet zeer tactisch te werk gegaan, z|j heeft dingen gedaan die haar niet waren opgedragen. Spreker gelooft nog niet dat het zoo zeker is, dat alleen een gedi plomeerd hoefsmid paarden goed zal beslaan. Van de heeren, die het onderzoek geleid hebben, was te verwachteD, dat een gediplomeerd smid, een hunner leerlingen, gelijk gegeven zou worden. Men had eens een aantal paar den, van een gediplomeerden en van een niet-gediplomeerden smid naast elkaar meeten zetten en dan de heeren eens onderzoek moeten aten doen. Ook had men een vak man er bij moeten hebben, niet juist gediplomeerd, maar b.v. de heer Hogenbirk te Haarlem, die alle 1ste klasse paarden beslaat en die niet gediplomeerd is. Spreker had een rapport verwacht waarin uiteengezet was de toestand der paarden gedurende 't laatste half jaar, dat de paarden door den gediplomeerden hoefsmid en gedu rende 't laatste halfjaar dat de aatste smid de paarden behandeld heeft. De heer Schilling komt op tegen de woorden van den heer Sluiters, 't Gaat niet aan, dat zulke zaken hier zoo behandeld worden. De heeren, die het onderzoek geleid hebben, waren onbevooroordeeld te gen beide smeden. Op die manier zou onze gemeente alle prestige verliezen. De heer Blom bepleit de wen- schelijkheid van het onderricht in hoefbeslag aan den Directeur van den reinigingsdienst. Het is een be- angrijke kwestie, het hoefbeslag der paarden, die niet verwaarloosd moet worden. Spreker verdedigt voorts de des kundigen, die het onderzoek hebben geleid, die alleszins bevoegd waren. Uitvoerig licht spreker voorts de fouteD, in het rapport genoemd, toe. Spreker merkt voorts op, dat uit de bijlage van den rijks veearts Krui mel blijkt, dat deze onbevoegd is in hoefbeslag van paarden. Het slot van de bijlage van den heer Beenbakker noemt spreker schunnigheden. De heer Sluiters zegt aan den Personalia. De vaandrig A. V de Lauwere van 't 10de Regiment Infanterie is benoemd tot reserve' luitenant. Tentscnding. Alhier zal van 8—15 September de tent der Nederl, Tentzending komen te staaD, zoo mogelgk wel tot 22 September Woningbouw. Ons bericht van Zaterdag inzake het bouwen van een woonhuis aan den Zeeweg voor rekening van Jhr. Mr. J. W. G. Bo reel van Hogelanden eischt in zoo verre verbetering, dat aan de Wed P. van Heijst en Zn. alleen het metselwerk is opgedragen. Nieuwe pastorie. Het bouwen van een pastorie voor den predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier is opgedragen aan den heer Teilsma te Bloemendaal voor f80.000. -

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2