ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN - De gasrantseeaeering. No. 279, Zaterdag 13 Juli 1918 Se Jaargang Administratiebureau eo Drukkerij JAC. SINJEWEl, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuising het oude en het nieuwe adres, aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit bl worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLCJN IJtïaïiidss (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer IP* W, CL ROëLSÜ, Te V eiseroord bij H, v, 111- bssrig, -IVilisbpordslr. SS. 612 fel] J. V. tfOMWil!i|S@, Trompstraat Vsiiseroofd Te Velsen en Wijkeroog bij D. ScTïSrts'isr, L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij IA vü cigars, Officieel. Schietoefeningen Plaatselijk Nieuws. Uit de Gemeente. Gemeenteraad. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de. Agenten. REDACTIE-ADRES: Trompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml, Venn. Uitgevers Mij. IJmuiden". - ADVERTENTlEN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 sts. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets, per regel. Advertentieeontraetan tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zonden W0SN8BAG en ZATERDAG tot S uur v,m, Tot plaatsing Tan advertentiën ran bulten de gemeente VELSEN !n dit blad Is aitslnltend gerechtigd het Advertentiebureau P. F, C. BOELSE IJMÜIDEN. dit nummer behoort het offi- ciëelé Raadsverslag. van het Fort te IJ muiden. De Kolonel der Mariniers, Com- mandant van de Positie IJmuiden, maakt bekend, dat van het fort schietoefeningen zullen worden ge houden op Woensdag 17 Juli en Woensdag 24 Juli, aanvangende 9 uur voor middags. (zomertijd). Gevaarlijk is de zee ten Noorden yan de haven tot op 3 zeemijlen van het fort. In het gevaarlijke gebied mag niet gevaren, gevischt of geankerd worden. Schippers van uitgaande vaartui gen mogen dus niet om dan Noord gaan vóór zij in de lijn van de vuurtorens 2 zeemijlen buiten de havenhoofden zijn gekomen. Schippers van binnenkomende vaartuigen van den Noord komende mogen dus de lijn der vuurtorens niet maken binnen 2 zeemijlen buiten de havenhoofden. Drie uren vóór het begin der schietoefeningen wordt een roode vlag op het fort halfstok gehesehen, Wöike één uur voor den aanvang wordt voorgeheschen en gedurende de oefeningen blijft waaien. Het einde der schietoefeningen wordt aangegeven door het neerhalen dezer vlag. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de Verordening van het militair gezag van 25 Apni 1917 (Regeling der Scheepvaart bij schietoefeningen te IJmuiden en in de territoriale zee). IJmuiden, 9 Juii 1918. De Kolenel der Mariniers, Comman dant van de Positie IJmuiden, L1NCKERS. In Haarlem hebben de leden van den raad deze week al weer ge- applaudiseerd. Be Voorzitter kon n.l. mededeelen dat het gasrautscen voor deze maand met 10 M3 verhoogd kon worden. Dat de raadsleden juichten en de ingezetenen verblijd waren, vinden wij begrijpelijk. Men krijgt nu 30 Ms voor koken en 2 M9 voor ieder lid van het gezin, zoodat met het kwan tum voor Jicht een gezin van 5 personen in Haarlem nu 13 Ms ont vangt. Deze verhooging heeft, echter op ons een zeer oaaangeeamen indruk gemaakt. Want hier in onze gemeente moet een grizin van 5 personen het. met sleehts 33 M8 doeD. Daarin schuilt een groote onbillijkheid. Hoe kan men nu spreken vaa een rijks rantsoeneering De eene gemeente is in veel gunstiger conditie dan de andere. In Purmerend wordt b. v. van April—September gegeven resp. 40, 37, 35, 86, 38 en 42 M8 per maand. Daar komt Velsen lang niet aan toe. Bovendien krijgen te Purmerond kamerverhuurders, barbiers en win kels over deze maanden van 36 M8 toeslag. Misschien, zoo zeide wethouder Landeweerd deze week, dat we wat meer gas zouden kunnen krijgen, n.l. als we den duren prijs wilden betalen. Maar daar wil en terecht onze gemeente niet aan. Haarlem heeft de macht en het laat die geducht voelen, W|j zijn gebonden. Maar Haarlem wete, dat zij haar gos den naam op daze wijze wel: te grabbel gooit. Vroeger had men ons als groote afnemer wat graag, nu zou men ons wel kwijt willen. Wanneer echter weer betere tijden aanbreken, zal Velsen zich zoo spoedig mogelijk van zulk een leverancier afwenden en de connec ties verbreken De provinciale hoofd stad maakt zich verre van populair bij de haar omringende gemeenten. IJMUIDEN. Postduif aangekomen. Op 3 Juni is bij den heer D. A. Lüschen, Kerkstraat 40 te Noordwijk Binnen, een postduif komen binnenvliegen, gemerkt als volgt: op den linker vleugel 3 maal het woord „IJmui den" en aan den rechterpoot een ring, gemerkt met 4925. N. s. 18. De eigenaar kan den duif bij den heer Lüschen terugbekomen. Geslaagd. Met genoegen kunnen we thans ook melding maken, dat onze plaatsgenootö Mej. J. Kruger Woensdag j.l. slaagde voor solozang bij de examens van hetNederlandsch Muzitk-Paedagcgisch Verbond te Amsterdam. Mulo examens. Te Utrecht ziju geslaagd voor het Mulo-examen de dames J. E. Rene3, W. A. Knaap en C. M. J. van Lierep van hier. 1)8 ontredderde telegraafdienst. „Door diensifeil vertraagd", scoDd er hij vermeld: een telegram, ver zonden van hier aan do N. Rott Ct. op 8 Juii 7.20 n.m. te Rotterdam aangekomen op 9 Juii 1.14 n.m. Examens. Bij de examens der Ver. van Handels- en Kantoorbe dienden Mereurius word het diploma voor Engelsche handelscorrespon dentie uitgereikt aau den heer S. Boon van hier. Raad van State. Voor den Raad van State is Woensdag behandeld het beroep van H. Wilgenhof alhier tegen het besluit van B, en W. van Velsen, waarbij aan M. de Kadt te Haarlem voor een proeftijd van een jaar vergunning is verleend tot het oprichten van een inrichting tot het verwerken van vischlever en traan aan de 3e Havenstraat alhier. Uit het hierover doör staatsraad mr. De Vries uitgebracht rapport öleek, dat de provinciale hoofdin genieur, met wiens advies Oedep Staten zich vereenigen, van oordeel is, dat de vergunning definitief doch onder door hen nader aangegeven voorwaarden behoort te "worden verleend. Ook de directeur-generaal van den Arbeid vereenigt zich met dit advies. Het beroep werd bestreden door mej. mr. E. Thiel, advocate te Haar lem, die o.a. aanvoerde, dat appellant heeft verklaard zijn beroep te willen intrekken en hij geen belang meer heeft bij deze zaak. De Kon. beslissing volgt later. Veiling. Het in publieke vei ling door de makelaars Bakker, Dijkeen Co. aangeboden blazer- schip „Cornelia Clazina KW. 99", werd verkocht aan den heer J. Vink te Noordwijk-Binnen voor f7630.—. VELSEROORD. Drankbestrijding. In de Woens dagavond gehouden vergadering vaa de afdeeiing der Nat. Chr. öeüael- onthoudersvereeniging werd door den 2en voorzitter een inleiding ge houden over Nehemia 2. Besloten werd te IJmuiden een propaganda-vergadering te houden. De commissie voor de geschriftver- spreiding werd uitgebreid met 3 leden. Met den heer G. Koomen bestaat d"ze nu uit mej. W. v. Lugt en de he6rea K. Tromp enJ. van Struis. De afdeeiing werd dona teur van de Commissie van Redactie der N.C.G.O.V. Een kwartet uit de leden werd gevormd, dat zoo moge lijk uitgebreid zal worden tot een dubbel kwartet. De propaganda zal weder krachtig ter hand worden genomen. SANTPOORT. Geiten gestolen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn te Jan Gijzenvaait bij eenige personen te samen 7 geiten gestolen. Waar schijnlijk hebben, naar H. D. meldt, de dieven onraad bespeurd en ziju gevlucht, daar de dieren geslacht in het water waren geworpen. Trovato. Men meldt ons nog, dat van de N.V. Kweekerij Trovato alhier als commissarissen optreden de heeren Jhr. J. L Mock (gedele geerd), Mr. N. H, van Voorst van Beest en Joan A. H. Kruimel. Levmsmiddelemommissie. In de laatste vergadering werd o m. besproken de circulaire vsn den Minister van Landbouw, Nijverheid en Hande!, inzake wijziging van de techniek der distributie. Aangezien een wijziging ais in deze circulaire bedoeld het publiek zeer in zijn vrij heid tot koopec, zou belemmeren, werd besloten burgemeester eu wet houders te adviseeren den Minister voornoemd in overweging te geven geen wijziging in te voeren. Wenschelijk werd geacht het eten uit de centrale keuken zonder boter te verstri kken en dan tegen vermin derden prijs. Van den heer J. Th. Cremer was een schrijven ingekomen, waarbij deze mededeelde voornemens te zijn konijnen beschikbaar te stellen ten einde het eten uit de centrale keu ken krachtiger te maken. Na bespreking van de verlaging van den meelpnjs en gehouden rondvraag, werd de vergadering ge sloten. De grensregeling. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben naar de N. H Ct. meldt, aan bet gemeente bestuur van Velsen medegedeeld dat zij in overweging hebben genomen de grens van Velsen zoodanig te wijzigen,dat Oud-Schoten en Spaarn- darn bij die gemeente zullen wor den gevoegd. Wjj hebben indertijd uitvoerig over dit verzoek van Vel sen aan Gadep. Staten bericht en wezen toen reeds op net belang hiervan voor V6lsen, omdat hc-t hier door de beschikking krijgt over den beiaogrjjken Spaarndammerpolder, welke zien uitstekend laent tot aan leg van haven en industrieterreinen. Politiek. Het comité, dat de politieke meeting van 23 Juni j.l. heeft voorbereid, heefc, naar de N, H. Ct. meldt, besloten zoo mogelijk jaarlijks een Roomsche Landdag te houden voor Velsen en omstreken. Centrale keuken, Da Centrale keuken heeft deze week verstrekt Maandag 709, Woensdag 644 eu Zaterdag 746 porties. Totaal 2099 porties, tegen 2816 de voorgaande week. Bovendien voor de schoolvoeding 240 porties en 90 voor de nacht ploeg-arbeiders der papierfabriek. Vacantie-kolonies. Met genoe gen vernamen wij, dat het ook dit jaar aan het Bestuur van de Af deeiing Kennemerland van het Cen traal Genootschap voor Kinder- Her stelling- en vacaatiekolonies mocht gelukken, een 14 tal kinderen, 7 meisjes en 7 jongens naar het Ko- lociehuis te Heelsum te zenden, voor een verblijf van 4 weken of zooveel langer, als de kas dit toelaat en de gezondheid der kinderen dit eischt. Het hoogste aantal uitgezon den kinderen is hiermede voor onze afdeeiing bereikt, doch een groot aantal kleinen, opgegeven door de Vfirsehiilende seholen moesten bij gebrek aan kasmiddelen thuis blij ren. Het lijkt ons daarom gewenscht de aandacht vau onze plaatsgenoo- ten nog eens op deze nuttige ver- eenigmg te vestigen, wvika steeds met zooveel ijver in 't belang der zwakke kinderen werkzaam is, en waarvan nog zoo weinig plaatsge- nooten door een stoffelijke bijdrage van hunne sympathie bewijs gaven. Secretaresse van de afdeeiing Kennemerland is, Mej. L. E. Kol'öf- fel, onderwijzeres te IJmuiden, Rijks weg 22 bij wie men zich schriftelijk als lid of donateur kan opgeven. Vergadering van 9 Juli 1918. Yervolg. De beer v a n T u y 11 is hst er niet mee eens dat de deskundigen niet moesten weten, waarom het ging. Spreker weet veel van paar den, maar niets van hoefbeslag en houdt zich aan het rapport der deskundigen. Daarmee wil spreker riet beweren, dat een gediplomeerd smid het beter zal doen. De heer V o o r e n zegt, dat de de heer van Tuyll verklaarde dat het beslag slecht was, later schijnt hij daar berouw van gehad te hebben De heer van Tuyll zegt dat uit de notulen anders zal blijken. De heer Yooren weet niet wat hij zegt. De heer Schuitenmaker zegt, dat de politiek er met de ha ren bijgesleept wordt. Spreker jdoet hierin niet aan politiek, maar wijst er op dat Meigerd van bet werk ontheven wil worden, omdat hij er op verliest, van Rooyen was te duur, Meigerd wil het niet hebben, hoe moet spreker nu stemmen? Spreker wil niet stemmen voor cf tegen van Rooyen of Meigerd. Spre ker wil het advies van den heer Kruimel niet op zij stellen, daar diens bevoegdheid hier erkend is. De Voorzitter zou willen adviseeren de zeggenschap over te laten aan den heer Kruimel. De heer H a n d g r a a f wil er ook de politiek buiten laten. Er zijn 350 paarden in onze gemeente en daarvan heeft de gemeente er 18. Waar laten de particulieren hun paarden beslaan? B(j van Rooyen ziet spreker er nooit een. Spreker wil de paarden bij een goeden smid laten beslaan, maar daaraan volstrekt niet de voorwaarde verbinden van gediplomeerd. De heer Blom zegt nog dat het toezicht op de paarden niet streng genoeg kan zijn. De heer Bosman zegt dat e6 ook een veearts in onze gemeente is. die het toezicht kan uitoefenen. Of die op den Stationsweg woont, zooals gomompeld is. weet spreker niet. De heer V ermeulen zegt dat hij over den Stationsweg niets zal zeggen. Spreker weet wel, waar deze rommel vandaan komt. Wat de prijzen betreft, daarover is nog wal wat te zeggen. Van Rooijen zeide, dat hij niet te veel vroeg, maar uit een advertentie der IJmuider Courant bleek, dat van Rooijen f6 vroeg, tegen de Haar- lemsche smeden f4>.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1