ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 280. Woensdag 17 Juli 1918. Se Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINjEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS: 70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hg de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. lil Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingsn 25 ets. per regel, Advertentiesontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën ui t er IS k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot uur v,m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling sleehts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en liet nieuwe adres, isisi aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEXN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLmSPLEIN fjmuideu! (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. fC. ROKLSÜ, Te Velseroord bij H. Wil burg, Wilisfererdslr. SS. ss bi] JU v. Iloüwiliig^i, ÏFömpitrssI V©ls@ro©rd Te Velsen en Wijkeroog bij Dc Scbgrnisr, Ooedisags L 47, Wijksroog. Te Santpoort bij P. va© Officieel. Bekendmaking. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat ritueele levensmiddelen o.a. ver krijgbaar zijn bij de firma Lessing Frankestraat en Simons Schagel- straat te Haarlem. Velsen, 9 Juli 1918. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. kvensmiddelenbedrflf Velsen Gedurende de week van Vrijdag 19 Juli tot en met Donderdag 25 Juli is verkrijgbaar op: bon No. 81 V» pond regeeringsvisch. 82 1 ons groene erwten. „83 1 gort. 84 2 Choeoladereepen a 121/, et. Julienne (gedroogde soepgroenten) is zonder bon verkrijgbaar. Prijs per pakje, inh. 1 ons, 15 ets. Voor alle prijzen, zie de maximum prijslijsten bij de winkeliers. Centrals Keuken VELSEN. Menu. Maandag 22 Juli: Stamppot (Aardappelen met Spinazie) 12 eent per portie. Woensdag 24 JuliStamppot (Aardappelen met snijboonen) 12 cent per portie. Zaterdag 27 JuliStamppot (Aardappelen met sperciboonen) 12 eent per portie. Raadsoverzicht. Vergadering van Dinsdag 9 Juü 1938. Bijkans den geheelen avond heb ben wij op den tocht gezeten en hebben velen op den tocht gestaan. Immers, de belangstelling was zoo groot, dat de bedstede veel te klein was en de menschen tot op de trap stonden. De heer Vermeulen begon met te zeggen, dat de pers er zich op verheugde dat dezen avond het laatste bedrijf van het drama in zake het hoefbeslag zou worden gespeeld en dat deze voorspeld had, dat het er wel weer echt Velsensch toe zou gaan. Waaneer de Wethouder meent, dat wij dit schreven, omdat wij vlasten op een relletje of een sen sationeel verslag, heeft hij dit mis. Wij meenden het zooals wij schre ven, n.l. dat deze misselijke zaak hiermee van de baan zou zijn. En voorts, hebben wij ongelijk gehad met onze voorspelling? Is het niet echt Velsensch toegegaan? Men leze ons verslag maar; politieke paarden, de verrajer, Hemy ter Hall enz. alles kwam er bij te pas, Ten slotte ook hoefijzers, als stuk ken van overtuiging, Waarachtig, in een bioscoop hadden de men schen niet zoo kunnen genieten. Als men meent, dat wij op deze gratis Volksvoorstellingen gesteld zijn, heeft men het alweer mis. Dit hebben wij trouwens genoeg doen uitkomen. Wij verlangen hard naar de middagvergaderingen, waarin meer kalmte heerscht© en waarin wa veel rustiger konden arbeiden. Wat nu van die zaak van het hoefbeslag zelf te zeggen? Och,de sop is ons de kool niet waard. Wij hebben 't van den aanvang af a!s een relletje beschouwd, opgezet uit broodnijd door den smid, die de paarden eerst besloeg. Deze heeft het raadslid Vooren kunnen vinden om de zaak in den raad te brengen. De heer Vooren heeft dit met suc ces gedaan en wist een raadscom missie te verkrijgen, waarvan hij zelf voorzitter werd. 't Resultaat is echter bedroevend geweest voor de commissie. Geluk kig, voegen wij er dadelijk hij. Al willen wij hiermede niets afdoen aan den ardeid der commissie en haar werk niet kleineerea. De heer Vooren wist niet meer te zeggen, dan zich te resumeeren aan het rapport der deskundigen, maar de heer Blom, die de meest deskundi ge bleek van de drie commissieleden, gaf een knappe uiteenzetting van dat rapport. Toch was de raad niet te over tuigen, dat de tegenwoordige smid minderwaardig werk leverde en dat de paarden der gemeente bij hem gevaar liepen. En daarom deed de raad een wijs ding, met de advie zen der commissie af te wijzen. Want de reputatie van achtbare menschen zat er aan vast. Niet alleen van den tegenwoordigen smid, maar ook van den rijksveearts te Haarlem, dien de heer Blom wel onbevoegd noemde, doch die toch een drukke praktijk blijkt te heb ben en waarvan ook de heer Net- scber zeide, dat het een knap vee arts was. De heer Netscher verklaarde eerst voor het rapport der deskundigen te zullen stemmen. Maar bij de stemming heeft de heer Netscher zich toch bij de meerderheid ge voegd en de adviezen afgewezen. Wij kunnen dit best begrijpen. Ook wij willen niets afdoen aan het rap port der deskundigen en gelooven graag dat de tegenwoordige smid ook wel fouten zal maken. Maar dat zal wel iedereen doen en de heer Vermeulen toonde met de mee gebrachte hoefijzers aan, dat wat in den tegenwoordigen smid wordt gelaakt (hoeven met lippen vervaar digen), ook door den vorigen smid werd gemaakt. Zoo is ook dez6 zaak van da baan. De raadsleden zullen voortaan wijs doen, als ze zelf eerst eens een onderzoek in stellen, alvorens dade lijk maar een raadscommissie in te stellen en deskundigen te laten ko men. De heer Vooren heeft de zaak opgeblazen en toen is men meege gaan, hoewel dit toch Diet op reke ning komt van de suggestieve kracht van bedoeld raadslid. Over de rest van het behandelde kunnen wij korter zijn. Had het hoofd der school to Santpoort nu werkelijk zu'k eea reprimande ver diend, als hij ontving Men moest toch waardeeren, dat hij niet blijde was met de ged won gen vacantie, maar opkwam voor het onderwijs. Boven dien bleken B. en W. niet te weten, dat de school gebruikt werd. Merk waardig was ook, dat de voorzitter en de heer Vermeulen mopperden, dat het schoolhoofd zich niet tot den wethouder van onderwijs had gewend, terwijl de betrokken wet houder zelf zweeg. Was de eritiek van den heer Netscher op de kweekerij Trovato niet wat voorbarig en onbillijk? De Teeltcommissie zal zeker wei waken, dat gronden, waarop thans voedsel verbouwd wordt, niet omge spit worden, daar wees de heer v. Tuyll al cp. Aan den anderen kant moet men zich verheugen, dat een aantal ingezetenen te Santpoort ook daar nieuwe industrieën gaat vestigen. De heer Vooren had bij den voor zitter schriftelijk bezwaar ingediend tegen onze klacht inzake zijn op treden als voorzitter van het stem bureau. De voorzitter vond het beter, dat de heer Vooren bij de rondvraag een vraag stelde. De heer Vooren deed dit, maar maakte er een heel verhaaltje van, zoodat de voorzitter hem in de rede moest vallen en zeide, dat dit geeD vraag meer was en de heer Vermeulen terecht opmerkte, dat de heer Voo ren een oratio pro domo hield. De heer Vooren wa3 tevreden, toen de voorzitter daarop verklaar de, dat bij hem geen enkele schrif teiijke klacht was ingekomen. Nu, dan is de heer Vooren gauw tevreden. Er waren met ons meer personen aanwezig, die ontevreden waren over den gang van zaken op het stembureau te Velseroord. De heer Vooren somde op, dat hij zoo'n drukken dag had gehad. Maar dit was geen reden om ons zoo bondsch en vanuit de hoogte te behandelen. Al griefde ons dit (zooiets vewacht men desnoods nog van een parve nu, maar niet van een bakker), erger vonden wij, dat de heer Voo ren ons in onzen arbeid belemmer de. Wij hebben alle waardeering voor den arbeid van den heer Voo ren, die hij dien dag gepresteerd heeft, maar dan moest hij ook we- derkeerig ons werk waardeeren. Dit is in 't algemeen belang. En de heer Vooren kon het steeds zittend redden, terwijl wij bij sieGht weer vanaf 5 uur naar Wjjkeroog, Santpoort en Velsen steeds heen en weer gefietst hebben. We wiiden dus om elf uur gaarne even gaan zitten. En dan opgejaagd te worden, is om boos te worden. Vooral waar we reeds bij 't begin tegenwerking van dan heer Vooren hadden onder vonden. Dat wij togen deze behan deling protesteerden, kwam voort uit gerechte verontwaardiging. Maar dat de heer Vooren de vorige week op de bakkerskar gezeten, ons in 't voorbijgaan toevoegde: „Al wat gekalmeerd, jongen?", dat was vlegelachtig en een raadslid on waardig. De Grensregeling. Zooals m6n uit ons blad van Zaterdag heeft kunnen zien, bracht de Nieuwe Haarlemsche Courant het bericht, dat Gedeputeerde Staten aau den raad onzer gemeente heb ben meegedeeld, dat bij de grens regeling van Haarlem en de omlig gende gemeenten Spaarndam en Oud-Schoten aan Velsen zullen komen. Wij informeerden bij een der raads leden of dit juist was, hetgeen bleek te zijn. In de laatste raadsverga dering was de geheimhouding opge heven en een der katholieke raads leden heeft waarschijnlijk zijn be zwaard gemoed willen ontlasten en het bericht aan zijn orgaan mee gedeeld. Aldus moest het gemeentelijk offic ëel orgaan het uit een Haar- lemsch blad vernemen. Natuurlijk, wij zijn alleen goed om berichten van het levensmiddelenbedrijf, hin derwet enz. te plaatsen, als offi ciéél, dat spaart de gemeente geld uit. De rest, daar hebben wij niets mee te maken. Dan zijn we onmon dig, evenals de gemeentenarQn. Toch moeten B. en W. niet mee- neD, dat ze met deze hooghartige politiek eer zuilen inleggen. De ingezetenen zullen zoo langzamer hand ook beseffen, dat zij er recht, op hebben wat meer te weten dan datgene wat een of ander raadslid zoo nu en dan eens uitlaat, Letterlijk nog niets is door B. en W. openbaargemaakt. Wat weten wij van de correspondentie met Gedeputeerde Staten, met Haarlem en andere gemeenten, van de ge houden conferenties enz. Te Haarlemmeiliede en Spaarn dam ontvingen wij van de Burge meesters alle mogeljjke inlichtingen en mochten wij de stukken en kaarten inzien. De andere gemeenten, Bloeraen- daal en Heemstede, doen niet ge heimzinnig en zorgen voor de noo- dige openbaarheid. Zoo ook Haarlem. Wij begrijpen deze houding van ons gemeentebestuur niet. Waarom zoo geheimzinnig? Is Amsterdam zoo geheimzinnig met zijn annexa tie-plannen Is er reden voor geheimhouding hier? Verschillende raadsleden zeggen van niet, protesteeren ertegen. Maar B. en W. leggen deze op en dan verplicht, hun ambtseed gehoorzaam heid. Intusschen, wij hebben vernomen, dat Ged. Staten ons goed willen bedenken. Wij zullen Oud-Schoten (naar wij vernemen tot aan de brug over de Delft) en Spaarudarn krijgen. Moeten wij ons daar over verblij den? Eenerzljds ja, omdat wij daar door ook den Spaarndammerpolder zullen ontvangen, dien wij zoo zeer noodig hebben voor baven- en in dustrieterreinen. Maar auderzijds is onze blijdschap niet onverdeeld. Of is ons gemeentebestuur en is de raad erg gesteld op deze nieuwe aanwinst? Wij niet. Niet alleen omdat Spaarndam een klein dorp is, dat zich financial niet meer staande kon houden. Maar vooral hierom, dat wij de uit breiding van Ha .riem liever naar den kant van Spaarndam en zij kanaal C zagen. Daarheen wijst de natuurlijke groti van Haarlem als industriestad, niet naar Bloemen- daal. Spaarndam zal er ook voel meer mee gebaat zijn, wanneer het bij Haarlem komt. Het ligt veel dich ter bij de hoofstad, dan bij Velsen, waar het centrum onzer gemeente is (raadhuis enz.) Niet dat men in Spaarndam zou behoevon te klagen, wanneer het bij Velsen kwam, want de onderwijzers, gemeentewerklie den enz. zouden er zeer door ver beteren. Maar door vereeniging met Haarlem is dit ook het geval. Wanneer echter de beslissing zoo uitvalt, dat Spaarndam toch bij Vel sen komt, laat hei dan de geheele kom van het dorp zijn, dus ook het stuk, dat thans aan Haarlem- merliede behoort. Het is nu een gekke en lastige toestand voor de menschen daar, die men dan weg nemen kan. Dat Oud-Schoten bij onze gemeente komt, daartegen schijnen o.i. geen bezwaren te zijn. Het is een landelijk gedeelte, dat wij best kunnen gebruiken en dat z ch aan de omgeving wel aanpast. Ook is het niet zoo ver van Sant poort en Jan Gijsenvaart gelegen, bovendien is de verbinding door de stoomtram, welke na den oorlog wel geëlectriceerd zal worden, gemak kelijk. De grensregeling is een zeer be- lanrijke kwestie. Het is ons vooral te doen om haven- en industrieter reinen, dus terreinen aan het Noord zeekanaal en de zijkaaalen. Maar ook het andere is van groot belang, 't Moet er ons niet om te doen zijn om een paar dorpjes er bij tt< krij gen met een paarduizend inwoners samen. Wanneer de oorlog voorbij is. de visscherij weer kan uitgeoefend en de woningbouw krachtig ter hand genomen wordt, winnen we den eersten tijd per jaar wel een paar duizend zielen. Het gaat echter ook om de toe komst. Van deze grensregeling zal veel afhangen. Als Haarlem Bloe- menclaal krijgt, wordt dit onze buur ook aan zee. En dat achten we zoo hoogst ongewenscht. Als Santpoort straks wat uitgebouwd wordt en Haarlem is onze buur, zal men daar allicht beweren, dat de Santpoort- sche ingezetenen meer connecties hebben met Haarlem dan met Vel sen, en zal haar begeerte ook daar naar uitgaan. Want ia Haarlem is de annexetie-honger groot. En do IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1