redenen van deze winzucht zijn vaak louter daem agogie. Zoo durfde Haarlem's Dagblad, dat voor al sterk is in sophisterij, de vorige week op het verweerschrift van Heemstede schrijven dat daar geen bioscoop was, terwijl Haarlem er vele had. Het is om te gieren 1 Alsof de wereld gered is met een bioscoop Wy zouden zeggen gelukkig Heem stede. Nogmaals, het is van veel belang, hoe straks over deze zaak beslist wordt, De bevolking moest er zieh meer mede inlaten, dit hebben wij vroeger al betoogd. Straks zullen bijzondere raden gekozen moeten wordeB, een z.g. dubbele gemeente raad, die deze grenswijzigingen heb ben te onderzoeken en er over moe ten adviseeren. Ook Velsen zal zulk een raad moeten kiezen. Te hopen is dat de ingezetenen „wakkere" mannen zullen kiezen, die open oogen hebben en een warm hart voor onze gemeente, die zeker een goede toekomst heeft. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. D. Müllerf Te Heemstede is op 67-jarigen leeftijd overleden de heer D. Müller gepens. loods, vroe ger alhier wonende. Ed. H. Hymans f Zaterdag avond is de heer Ed. H. Hijmans te Heemstede den spoorweg over stekende door een trein gegrepen en gedood. De overledene, die te Haarlem woonde, was verscheidene jaren di recteur van de Algem. Visschrri Maatschappij alhier en had eerst voor korten tijd als zoodanig be dankt. Hedenmorgen had de [teraardebe stelling plaats op Westerveld te Driehuis. Koetsiers. Door de onafnanke ljjke en de R. K. organisaties in het Transportbedrijf is in twee goedbe zochte, (gecombineerd gehouden vergaderingen met de koetsiers, besloten tot het verzoeken van de navolgende verbeteringen. De loonen der koetsiers (thans f 15.— met f 2.— toeslag) te wil len brengen op f 20.per week Overwerk te betalen met f 0.50. nachtarbeid met f 0.75 en Zondags- arbeid met f 1.per uur. Staldienst en stalwacht (thans onbetaald) met f 1.en f 2.50 per man en per beurt Werktijden van 6 tot 6 uur (Za terdags tot 4 uur) met 2 schafturen Algemeen erkende feestdagen te beschouwen als Zondagen. Voorts nog enkele verbeteringen van ondergeschikt belang. De thans [geldende loonen zijn beslist onvoldoende om ook maar in de meest noodzakelijke behoeften der gezinnen te voorzien, zoodat de mensch. n wel moesten trachten daarin eenige verbetering te ver krijgen. VELSEROORD. Feestvergadering. De federatie Velsen der S. D. A. P. hield naar Het Volk meldt, een drukbezochte feestvergadering te Velseroord. De Vries van Zaandam sprak, terwijl de „IJmuider Volksstem" en een drie-tal partij genooten welke een tooneelstukje opvoerden, de aanwe zigen verder den geheelen avond gezellig bijeen hielden. Er werd vcor f12 25 lectuur verkocht en er wer den eenige nieuwe leden gewonnen VELSEN. Ongeval. De vorige week kwam op het terrein van de papierfabriek de arbeider C. S., wonende Schulp weg alhier, tusscheu een wagon en een muur. waardoor hij ernstig ge kwetst werd, zoodat hij min stens een maaDd het bed zal moeten houden. Ken voorbeeldig ambtenaar. Onder deze titel kwam Maandag in Het Volk het volgende berichtje voor. Te Velsen werden j.l. Vrijdag circa honderd eieren in beslag genomen, wegens frauduleus vervoer. Ze waren bestemd voor... den administrateur van het levensmiddelenbedrijf! Of deze mijnheer al geschorst is heb ben we nog niet gehoord. Een zeer ernstige terechtwijziging lijkt ons ia elk geval niet overbodig. Wij vernemen omtrent dit feit het volgende. De koopman F., te Wormerveer, handelt in eieren en oefent dezen handel meest te Velsen uit. In on ze gemeente koopt hij in de polders, Hofgeest enz. eieren bij de boeren en verkoopt deze dan weer bij de ingezetenen. Zoo had de administrateur van ons Levensmiddelenbedrijf, toen zijn gezin stond vermeerderd te worden ook eens eieren van F gekocht, Voor eenigen tijd had zijn echtge- noote weer wat besteld. De heer W had den koopman gewaarschuwd dat er niet boven de maximumprijs zou worden gekocht. Intusschen is het vervoerverboc op eieren gekomen dat wil zeggen dat de eieren niet vrijelijk van de eene naar de andere gemeente vervoerd mogen worden. De koopmon F., die naar men ons mededeelde ook aan partioulieron eieren boven den maxi mum prijs verkocht, werd deswege door de recherche in de gaten ge houden. Toen hij nu, met een kof fer eieren van 't spoor komende aangehouden werd, gaf hij op, dat de eieren voor den heer W. waren Allicht meende de man zich daar door te redden en hoopte hij, dat men hem zou laten gaan. Gelukkig is de recherche en de controle van het Le vensmiddelenbedrij f hier streng en kent men geen pardon. De administrateur van ons Levens middelenbedrijf erkent de fout, door hem begaan, dat hij er op had moe ten aandringen, dat de eieren niet van buiten de gemeente mochten komen. Maar deze mag toch, even goed als iedereen, wel eieren voor zijn gezin koopenj? Het is heel ge makkelijk orn een nauwgezet amhte naar zwart te maken. Jaarvergadering. Deu 13den Juli hield de Vereeniging van Machine personeel in dienst bij den Rijks waterstaat in Café Bloemoord hare jaarvergadering. Aanwezig waren 13 Correspondentschappen, verte genwoordigende 75 leden. Om half elf opent de Voorzitter de heer Groeneveld, met oen har telijk welkom aan de aanwezigen de bijeenkomst en houdt de vol gende toespraak: Mijne Heer enWanneer er sprake is van een veelbewogen vereeni gingsjaar, dan kan het afgeloopen jaar daar ten volle aanspraak op maken. Wat zijn er in het jaar, dat achter ons ligt, een illusiën gewekt in verband met onze salaris- regeling! Jaren aaneen is er steeds een krachtige actie gevoerd tot verbetering der salarissen. Eenige partieële verbeteringen, waarbij be dragen van f 25, ja zelfs van f 10 per jaar werden gebruikt om als verhooging te dienen, waren het gevolg. Een krachtige actie was daar het onvermijdelijke gevolg van. De Ambtenaren in 'sRijks dienst trachtten toen door meer eenheid te brengen onder de verschillende categoriën deze actie te versterken, hetgeen dan ook volkomen gelukte. Het gevolg hiervan was, dat de Regeeriug zwichtte voor de wan hoopskreten, welke uit het Rijks personeel werden aangeheven en een Commissie benoemde, welke dit om vangrijke vraagstuk tot oplossing zou brengen. Wanneer we nu bij elke Commissie, die de laatste jaren het levenslicht aanschouwde, bij de geboorte 10% verhoogiug hadden gekregen, voorwaar, we konden onze actie staken. Doch de eenheid onder de Amb tenaren bracht meer, zie maar don duurtetoeslag! We mogen er trotsch op zijn, dat onze Vereeniging, hoewel kieiD, toch met eere kan worden genoemd, daar zij in verhouding tot hare groote geen gering aandeel in de gevoerde actie hadl Daarom, geachte leden, een ieder onzer werke dan thans naar zijn kunnen mede op deze vergadering! Ik heet U nogmaals hartelijk welkom te dezer plaatse, en hoop, dat deze dag besteed zal worden om voor U allen iets goeds tot stand te brengen. Voorts is aan de orde het uit brengen van het verslag van den Secretaris. Hieruit blijkt, dat ook het Machi- nepersoneel volkomen beseft, hoe noodzakelijk het is, zich te organi- seeren, want 85% is aangesloten. Hierna worden de jaarverslagen van Penningmeester en Admini stratie van „Ons Vakblad" voorge lezen en goedgekeurd. De kas sluit met een batig saldo vanf 117,405. Het voornemen is het Bondsorgaan op te nemen in het toekomstige Weekblad van de Centrale van Vereeni gin gen in 's Rijks dienst. Leze Centrale, waarbij 23 organi saties zijn aangesloten, en welke zich snel uitbreidt, is voornemens haar Orgaan, dat nu maandelijks verschijnt, in een Weekblad om te zetten en wellicht later in een Dagblad, waarin alle kleine Bonds organen zullen opgelost zijn. Na benoeming van een Redacteur- Administrateur voor het orgaan „Ons Vakblad" en vaststelling van de vergoedingen komt het Contri- butievraagstuk in behandeling en na afloop hiervan bespreking van het beleid van het Bestuur. De Voorzitter vraagt de verga dering wie op- of aanmerkingen aangaande dit punt beeft-, Een der aanwezigen, meent, dat het beter ware geweest het Rapport der Staats- comm'ssie-Stork te verbeteren in- plaats van een adres te sturen aan den Minister van Waterstaat, waarin werd verzocht de gelijke salarieëring, welke in het Rapport was voorge steld, niet uit te voeren, doch wel de periodieke tractementsregeling van de Commissie-De Wilde in te voeren. Degenen du, die door Stork gelijk gesteld waren, vermeenden dit te moeten haudhavea, althans dit teere punt niet aan te moeten roeren, zooals door het Bestuur gedaan was. Uitvoerig werd hierover van ge dachten gewisseld. De salarieering van het overheidspersoneel is, zeer tereebt werd dit opgemerkt, een zeer teere quaestie. De voorzitter herhaalde nogmaals uitdrukkelijk zijn vraag, of het be leid van het- Bestuur naar den zin der vergadering was. Deze geeft te kennen, dat het beleid waarmee en de richting, waarin gestuurd was, goedgekeurd werd, zoodat het Be stuur het volle vertrouwen der Ver eeniging heeft. Daar geen candidaten gesteld zij n blijft het Bestuur gehandhaafd Voorzitter H. Groeneveld, secretaris A. Hartman, penningmeester K Fraij en commissarissen W. Groe neveld en P. Stobbe. Besloten wordt om de medewer kers aan het Vakblad te doen ver vallen en het Bestuur met het toezicht te belasten. De verhooging van contributie wordt met algemeeno stemmen aan genomen, zooals zij door het Bestuur is ontworpen en wel met een mini mum van 30 cent en een maximum van 70 cent per maand. Na de pau ze kwam in behandeling het door den voorzitter ontworpen schema van een ralarisregeling in verbanc met het ontwerp-Stork. Na langdurige bespreking werden ten slotte de conclusiën, die daarin werden voorgesteld, met algemeene stemmen goedgekeurd. Ze luiden als volgt: 1. De salarieering van Machine- personeel moet van dien aard zijD, dat de betrokkenen krachtens rang en stand niet bekrompen behoeven te leven. 2. De salarieering moet in hoofd zaak geregeld zijn naar verhouding der dienstprestatie met inachtne ming van punt één. 3. De salarieering sluit hij bevor dering in hooger rang verhooging van salaris niet uit. 4. Alle verplichtingen van hooger hand opgelegd,' al brengen deze eenig financieel voordeel, mogen niet op de salarieering worden verhaald. 5. Mogen functiën, benoemd met een lageren titel dan krachtens de prestatiën moet gelden, niet langer worden bestendigd, om systemati sche drukking der salarissen te voorkomen. Voor de Commissie tot het nazien der boeken werden aangewezen de heeren T. Vermeer, J. Houtgraaf en J. Bosman. Voor het wijzigen van het Huishoudelijk reglement werd het Bestuur aangewezen. Als afgevaardigden naar de Cen trale werden aangewezen de voor zitter en de secretaris en als hun plaatsvervangers de overige bestuurs leden. Van de rondvraag wordt druk gebruik gemaakt. De Voorzitter vraagt of de ver gadering wenscht te besluiten, om bij het regelen van de rechtstoe standen ook het stakingsrecht te willen invoeren, wanneer dat door de Centrale wordt behandeld. Ba- sloten werd hieromtrent eerst de leden allen te raadplegen door mid del van de correspondenten. Ook werd nog besloten te werken voor invoering van verplicht lid maatschap met 15 tegen 14 stemmen. Vervolgens besloot men een ver eeniging te stichten, omvattende het machinepersoneel van alle depar tementen van Staatsbestuur, om meer samenwerking te verkrijgen Na nog eenige bespreking, waar van nota werd genomen voor de te voeren actie in het komende ver eeni gingsjaar, sloot de Voorzitter om half zes de vergadering met een woord van hulde aan allen, die deze vergadering hebben doen slagen en wekt alle leden op, steeds op de bres te staan voor de be langen in het algemeen en voor die van het machinepersoneel in het bijzonder. SANTPOORT. Toegelaten. Ceslaagd respectie velijk voor Gymnasium en H. B. S. te Haarlem de leerlingen Bertha van den Bergh van Eysinga en Jeanne A. Vis, beide van de O. L. S. te Santpoort. Diefstal. In den nacht van 10 op 11 dezer heeft men zich door middel van braak toegang ver schaft in de schuur van de villa Hageveld te J. O. Vaart en daaruit ontvreemd een zoo goed als nieuw heerenrijwiel, en heeft men zich in dienzelfden nacht toegang verschaft tot het kantoor, staande bij de in aanbouw zijnde huizen van den heer Cremer, aan den Duin- en Kruid- bergerweg en aldaar ontvreemd een aanzienlijk bedrag aan timmermans gereedschappen, spijkers, enz. Diefstal. Ten nadeele van den Staat der Nederlanden is in den nacht van 8 op 9 dezer van het baanvak VelsenSantpoort ont vreemd 1200 meter koperdraad Van de daders of voorwerpen echter nog geen spoor. Distributie. Door den gem. veld wachter A. Bergema, te Jan öijzen vaart, zijn in beslag genomen ruim 1200 eieren alsmede 50K.G. boter, wat frauduleus werd vervoerd. Tegen de firma Or., won. te Hil- legom, werd door de Rijks-en gem.- politie procesverbaal opgemaakt, om dat op haar last uit haar pakhuis werden vervoerd 500 K.G. witte boonen, waarvoor geen vervoerbe- wijs aanwezig was. Diefstal. Ten nadeele van den veehouder van de F. alhier, zijn ontvreemd eenige kippen en konij nen. Van al deze feiten springt in het oog, dat het individu sluw te werk gaat, doordat het de politie niet gelukken mag de bedrijvers in handen te krijgen. Diefstal van vee. Den laatsten tijd wordt Santpoort onveilig ge maakt door een bende bandieten, want dan hier en dan daar vergrijpt men zich aan feiten, waarbij alle gevoel van menschelijkheid verloren gaat. Zoo werden in den nacht van 9 op 10 dezer in het weiland aan de Delft onder deze gemeente ten nadeele van E. J. de Geest, 6 jonge geiten zoodanig om het leven ge bracht, dat bij de ontleding de her senen als rijst uit deu schedel vielen Kon men dat Lit niet kalmer vol voeren Het antwoord is hierop vanzelf „ja". Doch dit optreden levert het bewijs welk soort karakter het feit pleegt. Echter zijn de gedoode dieren ter plaatse achtergelaten, doordat de schurken zich wellicht ondekt hebben gezien, doch aan de politie nog onbekend zijn gebleven. N. H. Ct. Voos Humana. Ter gelegenheid van de aanvaarding van het Be schermvrouwe schap van Santpoorts Zangkoor „Vox Humana" door Mevr. CremerHogan werd gisteravond Maandag 15 Juli) gelijktijdig het vaandel uitgereikt door Mevr. C. aan de vereeniging geschonken. Een 5 tal zangnummers werden ten gehoore gebracht, 't Geheel zag er keurig uit en werd onder luid applaus in ontvangst genomen. S. D. A. P. De af deeling Sant poortBloemendaal besloot naar „Het Volk" meldt, deel te nemen aan de tusschentijdsche gemeente, raadsverkiezingen in Bloemendaal, Er loopt nog een overeenkomst tus. schen onze afdeeling en de Vrij. zinnige kiesvereenigingen, waardoor ditmaal onze candidaat zal worden overgenomnn door Vrijz. Dern. en Liberalen. Vijftien nieuwe leden werden ingeschreven, waaronder 8 vrouwen. In 't- geheel telt onze afdeeling thans 75 leden. Geslaagd. Voor het Mulo esa- men is te Utrecht geslaagd Mej, J. M. Wenckebach van hier. Verplaatst. Da heer O. Hooge- winde, stationchef alhier, is ver plaatst naar Gorssel. Inbraak. Bij een lid van het personeel van het gesticht „Meeren- berg" te Santpoort, den heer Teering verschaften zich, naar Eet Volk meldt, in den nacht van Zaterdag op Zondag door middel van open sluiting één of meer personen toe gang tot het huis, terwijl de bewo ners thuis waren, en stallen drie rijwielen tegelijk. Van de(n) dader(s) die blijkbaar goed op de hoogte waren, is nog niets bekend. Er wor den hier in de gemeente den laatsten tijd nog al eens eenige „zwijntjes" ontvreemd. Uit de Gemeente. Distributiewet. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde wegens over treding der Distributiewet P. J. H. kleerbleeker te Santpoort, tot f E( of 10 dagen; J. H. B., winkelierts IJmuiden, f 10 of 2 dagen enF.v, d. B., landbouwer te Velsen, tot f 100 of 10 dagen. Benoeming. Tot hulpboekhou- der bij het Levensmiddelenbedrijf alhier is benoemd de heer Boogaard! te Haarlem. LIJST van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzen ders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Juli 1918. 1. Gezondheidscommissie Velsen, 2. Onnen 3. In den Rijp A'dam, 4. Vee voed er bureau 5. Idem Briefkaarten (Binnenland) 6. Braakman Velsen. 7. v. d. Meer A'dam, 8. Huissen 9. H. Okkerman 10. A. E. Pool 11. J. Ruiter 12. Mevr. Schmidt Haarlem, 13. S. v. Wat VISSCHERIJ. De IJmuider Vissehersvloot. - In het visscherij-register alhier is dezer dagen het vijfhonderste vaar tuig ingeschreven, waardoor onze plaats de grootste vissehersvloot van alle havens in ons land heeft gekregen. Door vliegmachines De stoomkusttrawler Johanna Cornelia YM 373 van de reeder| IJ. Goedhart rapporteerde gister morgen bij aankomst te IJmuiden Maandagmiddag dicht bij het vuur schip van Terschelling door 1 Duitsche vliegmachines, waarvan één gemerkt was no. 2515 te zijn aangevallen. Er werden uit machine geweren vijf schoten op het stoom schip gelost die geen van alle troffen, Op de nadering van een Zeppelin vertrokken de vliegtuigen in Noor delijke richting. Van de IJmuider Sleepboottraw lers kwamen deze week binnen: IJM 472 f 248.— 490 1463.- 450 3176.— f199 494 723 486 1603.— 103 1692.— 497 5133.— 485 3389.— 373 6493 besomming. Post- en Telegraafkantoor te Brieven (Binnenland)

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2