ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN )ïo. 281. Zaterdag 20 Juli 1918. 3e Jaargang Administratiebureaa en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS: 70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ABRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 1—5 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 tj fe in te zenden WOENSBAG en ZATERDAG tot 9 uur v.ra. Tot plaatsing van advertentie» van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en. fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, &i@l aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te De Administratie. geven. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILS_mSPL£IN IJmuidsss (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. W, C. RÖËLSE, Te Velseroord bij Fk. Til burg, 8S. SU bij J. v. t1©5iw@1i®g®a, Ironspslpast V€b®roord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Sciaersner, Dood laas L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. Meurs, Boekhandel. heeftzich er wel voor te wachten, zich met tusschenpersonen in ver binding te stellen om voor den dienst afgekeurd te worden, omdat indien hij inderdaad ongeschikt is, de af keuring ook zonder de tusschen- komst van die personen zou plaats hebben. Nadrukkelijk wordt de aandacht gevestigd op artikel 206 van het Wetboek van Strafrecht, dat luidt als volgt: Met gevangenisstraf van ten hoog ste twee jaren wordt gestraft le. hifi, die zich opzettelijk voor den dienst hij de krijgsmacht onge schikt maakt of laat maken; 2e. hij, die een ander op diens verzoek opzettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Velsen, 18 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMA AT. Officieel. Militie. Zitting van den Militieraad. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de zitting van den Militieraad voor de ingeschre venen voor de militie, lichting 1919, dezer gemeente zal plaats hebben te. Haarlem, in het gebouw „den Doelen" op Maandag. 5 Augustus 1918, des voormiddags te 11 uur. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent vrijstelling wegens 1. eigen vrijwilligen dienst; 2. brcederdienst; 3. aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of half broeders. icau dstor m-Keuring. Jaarklassen 1897 en 1896. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat do ingeschrevenen voor den land storm der jaarklassen 1897 en 1896 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bij den keuringsraad, die zitting houdt te Velseroord, in de Burgeravondschool op 89—1012 en 18 Augustus 1918, telkens des v.m. 9 uur. Op iederen der in bovengenoemde dagen zullen 65 1 andstor mplichtigen worden gekeurd, te beginnen met volgn. 1 van het Keuringsregister der jaarklasse 1897. GEMEENTER AADS VERG ADERING De BURGEMEESTER der Ge meente Velsen maakt bekend, dat eeneOpenbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Dinsdag, den 23 Juli 1918, des namid dags ten 7V4 ure, ten Gemeente huize. Waarschuwing. De Burgemeester van Velsen waarschuwt een ieder, die er belang hij Openbare Vergadering Agenda 1. Ingekomen stukken en mede deelingen. 2. Tweede lezing der nieuwe ver ordening op de heffing van den hoofdelijken omslag. 3. Bijdrage vakteekencursus Wij keroog. 4. Wijziging regeling duurtetoe- slag. 5. Vaststelling instructie voor den controleur der gemeentebelas tingen. 6. Aanvulling der verordening op den rechtstoestand der ambte naren. 7. Advies inzake toeslag voor de levering van drukwerk aan de gemeente over 1917. 8. Toekenning vergoeding aan den adjunct-commies ter secretarie W. C. Suwerink. 9. Regeling der bezoldiging van den hulpbode. 10. Wijziging van het raadsbesluit van 24 Februari 1916 omtrent het personeel voor den gecom- bineerden dienst bij de bedrij ven voor gas- en waterleiding. 11. Eervol ontslag aan den ge meenteopzichter A. C. M. Hof man. 12. Crediet voor inrichtiDg van het speelterrein te IJmuiden. 13. Idem voor verbetering van de Bloemsteeg. 14. AanvulliDgsvoorschot voor den bouw van woningen door de R. K. Vereeniging genaamd W oningbouw vereeniging". 15. Plaatsing van een hek aan den Velserduineibuurtweg. 16. Adressen: a. van de directie der N.V. Ver- eenigde Koninklijke Papierfa brieken der firma van Gelder Zonen, om afwijking der rooi lijn voor de Oorvers]aan; b. van J. Dekker inzake de ver strekking van regeeringsvisch c. van A. Dekker—Koorens inzake de distributie van regeerings- goederen. 17. Aanbieding gemeenterekening over 1917. 18. Aanbeveling ter benoeming van leden van het college van zetters. 19. Benoeming van: a. esn hulp boekhouder bij het bedrijf openbare werken. b. twee leden en een secretaris der commissie van advies voor de weikioosheidsverzekering. 20. Belastingzaken. Bericht. Het komt meermalen voor „dat Ingezonden stukken aan de Admi nistratie worden geladen en ad vertenties, soms wel geldzendingen aan de Redactie. Men gelieve ingezonden stukken en berichten te zenden het adres der Redactie, Trompstraat 85, Vel seroord; advertenties eu geldzen dingen aan da Administratie Wil lemsplein IJmuiden. Wij ontvingen uit Alkmaar nog een ingezonden stuk van ruim 5 folio bladzijden over de behande ling van het rapport inzake de kwes tie van het hoefbeslag der Gemeen- tepaarden in de raadsvergadering. Ons ontbreekt echter de ruimte om zulk een groot stuk op te nemen en we achten de kwestie ook vol doende besproken. Redactie. dat de kinderen dit wel zullen slik ken. Is het blad Vrijzinnig-Demo- sratiscb, vragen wij echter, zoo ja, dan had dit er toch bij vermeld dienen te worden. Waarlijk, deze rubrieken lokken niet uit tot een aanbeveling. Dit is o. i. geen ontspanningslectuur. Wij zouden zeggen blijf met de politiek zoo lang mogelijk weg bij de jeugd. Er zijn ook rubrieken voor Mu ziek en Tooneel, voorts belletrie enz) De lijst van medewerkers ver meldt zeer bekende en goedklinken de namen, n.l. die van Wouter Hutschenruijter en Herman Rutters uit de muziekwereld. Dr. J. L. Walch (Tooneel), A. W. Stellwagen. Jac. P. Tbijsse, Dr. A. de Vletter enz. Vooral de namen der laatste 3 schrijvers doen toch heel veel goeds van dit nieuwe blad verwachten. Plaatselijk Nieuws. Nieuwe uitgaven. Eet Jonge Holland. Wij ont vingen ter bespreking het eerste nummer van Het Jonge Holland, een veertiendaagsch blad voor de rijpere jeugd, onder redactie van S. Pregers, uitgegeven te 's Gravenbage. Het is een blad voor jongens en meisjes van 1417 jaar en ziet er goed uit. Afgezien van de vraag of het blad noodig is (ook de jeugd wordt overladen met allerlei lectuur van blaadjes, terwijl de kinderen veel m6er hebben aan een goed boek), kunnen wij het eerste num mer niet met onverdeelde instem ming begroeten. Hoe eigenwijs doen al dadelijk die rubrieken Binnen- en Buitenlandsch Nieuws. Is dit nu ontspanningslectuur voor kinderen In de eerste rubriek wordt een be schouwing gegeven over den afloop der kamerverkiezingen, wordt ge praat over de scheidingslijn tusschen geloof en ongeloof, die er volgens de Redactie niet is, en wordt opgemerkt dat de Vrijz. Democraten zich zeer consequent hebben afgescheiden van de Liberalen en dat zij in de ko mende periode de democraten van de rechtsche groepen aan hun zijde hopen te krijgen in de kamer. Aan een groot mensch dringen zich hierbij allerlei vragen op, maar de Redacteur veronderstelt allicht, IJMUIDEN. Overschrijding maximum prijs. Tegen den wlnkelehef van de coö peratie De Dageraad is door de po litie proces-verbaal opgemaakt we gens het verkoopen van zeep boven den maximumprijs. Naar de St. Ed. verneemt was dit geschied op ver zoek van een der medeleden van De Dageraad, om op deze wijze een rechterlijke uitspraak uit te lokken daar gebleken is dat door de gemeente zeep ver boven den maximumprijs wordt beskhikbaar gesteld. Beroepen. Bij de Chr. Geref. gemeente alhier is beroepen de heer J. P. Vreugdenhil, candidaat tot den H. Dienst te 's Gravenhage. Wasch- en Badinrichting. In de gehouden openbare vergadering van den Raad van State, Afd. ge schillen van bestuur, werd mede deeling gedaan van de volgende be slissing Een beroep van de Coöp. Wasch-, strijk- en Badinrichting „IJmui den en Omstreken" te IJmuiden te gen de afwijzende beschikking van den directeur der belastingen te Amsterdam op het verzoek om plaat sing van die inrichting van alge meen nut op de lijst voor vrijdom van personeele belasting is onge grond verklaard, uit overweging dat die inrichting niet als inrichting van algemeen nut is te beschouwen, daar de behartiging van het bijzon der belang der leden bij de explo- tatie hoofddoel is en het beoogen van winst niet is uitgesloten. Koper gestolen. T. B. alhier is aangehouden wegens het steelen van een belangrijke partij koper ten nadeele van de Amsterdamsehe Bal last Maatschappij. Boefje. De politie heeft hier aangehouden de minderjarige G. J v. O. van Amsterdam die als loop' jongen een bedrag in geld had ver duisterd en daarmede op stap was gegaan. Hij is naar Amsterdam terug geleid. Bekeurd. J. J. H. te Wijker oog. is bekeurd wegens verboden vervoer van kaas. Hi) trachten den politie beambte om te koopen het feit niet te vervolgen, weshalve tegen hem nog proces-verbaal is opgemaakt. Een harde les. P. Z. weigerde zich te verwijderen van een win kelraam, waarop hij was gaan ait- ten. Bij zijn overbrenging naar het bureau pleegde hij verzet, en moest hij den nacht in bet cachot door brengen, terwijl hem wegens dit verzet nog gevangenisstraf wacht. De jongens mogen niet op de ven sterbanken zitten en ziet hier du een ernstig gevolg. Opgepast. Verdronken. De korporaal A. L(ingmont) van het Res. Bat. D ia eij het baden tusschen den Noord- pier en den Noorderstrekdam te IJmuiden verdronken. Het lijk is gevonden. Overvaren. Het in de haven van IJmuiden binnenkomende zeil- visschersvaartuig E. G. 9 is door dsn uitgaanden logger Katrina IJM. 87 overvaren en gezonken. Er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. De Spaansche ziekte. Onder militairen aan boord van het loge mentschip liggende in de groote oude sluis en in de kampen der gelegerde militairen alhier zijn een aantal gevallen van de Spaansche ziekte geconstateerd. Ook aan boord van een naar den Helder vertrok ken torpedoboot waren verschijn selen van deze ziekte waargenomen. Personalia. Op de deze week gehouden conferentie voor Inwen dige Zending te Doetinchem, heeft Ds. H. W. Creutsberg van hier ge- sprokeu over„De verhouding tot andersdenkenden". Geslaagd. De heer J. Bijkerk, van de Zendingsschool te Oegstgeest, voorheen onderwijzer aan de Chr. School in de Keizer Wilhelmstraat alhier, slaagde deze week te Amster dam voor de hoofdakte. Motie van afkeuring. In de laatste vergadering van de politie- beambtenvereeniging Union alhier, werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin men het afkeurde dat één cf meer leden na gehouden huishoudelijke vergaderin gen aan verschillende buitenstaan ders onjuiste of onware mededee lingen over het gesprokene deden. Besloten werd bedoelde leden on middellijk voor royeering voor te dragen wanneer voortgegaan werd onware mededeelingen aan derden te doen. Levensmiddelen-controle. De heer F. G. Starreveld alhier, is benoemd tot controleur over de door hetge- meentelijklevensmiddelenbedrijfaan de zeevisschers verstrekte levens middelen. Hij zal bevoegd zijn op de schepen de aanwezige hoeveel heid op te nemenhet aantal op varenden en den reisduur te con troleeren, enz. COURANT Keuring voor den militairen dienst. van den Gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 23 Juli 1918 des namiddags 77* uur ten gemeentehuize. St.Ed.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1