IJmuider Courant. 2e BLAD. 24 JULI 1918. AGENDA. DONDERDAG. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 7-9 uur. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Bloemententoonstelling, Hotel Duin en Daal, Bloemendaal, 31/,—9 uur. Uit de Provincie. ORGELBESPELING. in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 25 Juli 1918, des nam. van 7%—81/» uur door den heer Louis Robert. Programma 1, Praeludium Es gr. terts, [J. S. Bach. 2a. Ich dank dir lieber Herre b. Lobe den Herren, O meine [Seele. Sigfrid Karg-Elert. 3, Prélude, Fugue et Variation. [Cés Franek. 4, Adagietto L. Boëllwand. 5, Marche aux Flambeaux. [Alex. Guilmant. Burgerlijke Stand der gemeente Velsen, van 20 t/m 23 Juli 1918. BEVALLEN: N. Jordaan—Lang broek, d. E. van der Linde— Wijker, z. K. van der Plas—v. Dijk, z. J. HerritsWarmen- hoven, d. A. MeestersBoot, d. - J. Krijnenvan der Wateren, d. - A. C. G. Vermaak—v. Ameijden, i A. E. Molenaar—Uijtendaal, z. OVERLEDEN C. E. v. Schooten, 34 j,, man van M. G. Kokkelkoren. - A. Lingmont, 22 j., ongehuwd. - Th. Mooijekind, 1 jaar. Gevonden Voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te be komen aan het bureau Van politie te IJmuiden. 1 zilveren armband. 1 jonge bok. 1 portemonnaie met inhoud. Scheepvaart. Visscherij De raad is van oordeel, dat de oorzaak van het omslaan en zinken van de Democraat II RO. 35 is ge legen in het onoordeelkundig laden der kolen. De omstandigheid, dat de schoor steenstagen reeds waren losgeno men wijst er op, dat men aanvan kelijkheid voornemens was van eene zijde zoowel B.B. als S.B. bunker ie vullen, gelijk gebruikelijk is. Desniettegenstaande heeft men, nadat eerst B.B. bunker was ge vuld, totdat het water ongeveer aan dek stond, het schip gezwaaid om daarna met den anderen bunker lo beginnen. Toen heeft het schip, hetzij reeds tijdens het zwaaien, hetzij tengevolge van het uitstorten van de manden kolen in den S.B. tanker en wel tegen de koelkast aan, de stabiliteit verloren. De schipper kan zich geenszins 'erontschuldigen door te zeggen, hat de vertegenwoordiger van den «eder order tot het zwaaien heeft gegeven. Deze ontkent zulks, doch ook al ware dit anders, de schipper is en blijft de verantwoordelijke persoon 6n heeft zich ook ten aan zien van het bunkeren niet naar de orders van anderen te gedragen. Aan de leden van de Ree- dersvereeniging te IJmuiden is per circulaire meegedeeld dat Engeland geen bezwaren om de Nederlandsshe visschersvloot ongehinderd, het be drijf te laten uitoefenen, tenzij er van de gevangen visch niets naar Duitschland wordt uitgevoerd. Het bestuur der Reedersvereeni- ging heeft zich in verbinding ge steld met de ministers van Land bouw en Buitenlandsche Zaken en de Directie der Ned. Uitvoer Maat schappij om het wederuitvaren der schepen mogelijk te maken. De Minister van Landbouw ant woordde dat hij geen bezwaar heeft tegen het weder uitvaren der stoom trawlers, wanneer zijn collega van Buitenlandsche Zaken zekerheid kon geven, dat er geen schepen getorpedeerd zouden worden. Van Duitschland moet ook nog toestemming worden verkregen voor deze regeling waarbij het zelf is uitgesloten van vischaanvoer uit Nederland. Van de beugvisscherij kwamen hier binnen de zeilbeugers Cornelia PR 15 met f5860.— Eibergen 20 4585. Burg. v.d. Lely MA. 2 2600.— en Holland I 64 2990.— besomming. Van de IJmuider loggers kwamen binnen IJM. 286 met f2286. 338 727.— 252 2046.— 302 517.— 421 4076.- 420 3445.— 227 4574.— 318 143.— 268 2465.- 270 3613.— 364 1613. 422 3548.— besomming. Van de IJmuider Sleepboottraw lers kwamen deze week binnen: IJM 470 f 1919.— 103 1855.— 311 681.— 373 5343.— 411 84.— 450 4497.— 403 339.— 469 831.— 472 69.— 494 2030.— 499 5188.— 489 709.— 485 1419.— 495 2666, besomming. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. VELSEN. SANTPOORT. te springen, met het gevolg, dat hij onder de wagen terecht kwam en zich hoogst ernstig bezeerden. In bedenkelijken toestand werd bij naar de St. Joannes de Deo- stiehting te Haarlem vervoerd. De beer K. H. Kerkhof schreef in de Stads Editie „Veel verwondering heeft de uit spraak van dezen middag gebracht, en dat er vereenigingen die inder daad schoon van klankgehalte wa ren, zooals o.a. „Vox Humana" uit Santpoort, en „Con Amore" uit Rotterdam, onbekroond zijn geble ven, vinden we niet bemoedigend voor hen die op concours willen gaan. De toekenning van den 3en prijs bracht mede ook bij hen, wel ke zich als deskundigen op een uitstekenden naam kunnen beroe men, groote verwondering. Dat deze middag dan ook zeer onaangename verrassingen bracht valt niet te ontkennen". Over de uitvoering van het koor lazen we: „Vox Humana", Santpoort. Dir. J. Zuidweg. Koor naar keuze „Woud lied", P. E. Becker. Hulde aan dit beschaafde koortje ondanks het kleine aantal maakte het een zeer goeden indruk. De stemmenverhouding was uit nemend; een prijs verdient deze kleine schare zeker; hadde het ver plichte koor onder het bereik der uitvoerenden gelegen dan had het een ernstige concurrent kunnen worden. Het dankbare vrije werkje verwierf veel bijval". Gemeenteraad. Vergadering van 23 Juli 1918. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig: de heer Vooren. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezon den raadsbesluiten; Een schrijven van hetzelfde col lege, dat bij Koninklijk besluit van 10 Juni 1918 no. 71, met ingang van 1 Juli 1918 is benoemd tot schoolopziener in het arrondisse ment Beverwijk Pb. E. Bredée te Winschoten Een verzoek van den arts A. v. d. Horst om ontslag als schoolarts. Wordt eervol verleend. Eene mededeeling van den voor zitter der commissie van bijstand voor de financiën, dat wegens on voltalligheid der vergadering van 16 Juli j 1., over de daarin voorgelegde punten geen advies kon worden uitgebracht Een schrijven van het plaatselijk steuncomité betreffende het voor- loopig tijdelijk stopzetten der uit- keeriDgen te Velsen, Wijkeioog en Santpoort. Op deze zaak heeft betrekking het onder dagteekeniDg van 17 Juni j 1. ingekomen adres van K. Rem en B. de Boer Een afschrift van het rapport der commissie tot onderzoek van de balans en verlies- en winstrekening der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten ovei 1917voor ken nisgeving aangenomen. Een schrijven van de commissie voor plaatselijk schooltoezicht be treffende verzorging van het uitge breid en meer uitgebreid lager onder wijs Naar B. en W. omprae-advies. Een ongezegeld adres van A. A. Moonen te IJmuiden tot toekenning van eenige winst bij den verkoop van regeeringssajetVoor kennis geving aangenomen. Verzoeken van de besturen van de MiddeastandsvereenigiDg Sant poort en omstreken, de R.K. Mid- denstandsvereeniging te Velseroord, de Winkeliers- en Handelsvereni ging IJmuiden", de afdeeling Vel sen en omstreken van den Ned. Krui- deniersbond en de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelin genverkeer voor Santpoort en om streken, om het aangenomen ont werp eener verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag niet in den tegenwoordigen vorm te doen uitvoeren Te behandelen bij punt 2. Een verzoek van de afdeeling Velsen van den Nederlandschen Kruideniersbond, waarbij wordt ver zocht de levensmiddelencommissie met een of twee leden-belangheb benden uit te breiden als voren van de afdeeling Sant poort van „Volksonderwijs" om toekenning van een subsidie voor een aldaar opgerichten cursus in de Fransche taal als voren van het ziekenfonds „Velseroord" om finane ërien steun alsvoren van smedenpatroons in de gemeente Velsen betreffende op dracht van smidswerk. Gaan allen naar B. en W. om prae advies. Medegedeeld wordt Dat de huur van het houten ge bouwtje te Santpoort, bestemd voor onderwijs in de vrije- en ordeoefa- ningen der gymnastiek aan school F aldaar, wederom met een jaar is verlengd tegen de som van f 60 Dat in gemeenteblad no. 208 van 1918 zijn opgenomen de brieven van Gedeputeerde Staten en het antwoord van het gemeentebestuur betreffenne uitbreiding van h t grondgebied der gemeente Velsen; 'Dat B. en W. naar aanleiding van het in de raadsvergadering van 18 Juni 1918 in hunne handen gesteld verzoek van de schoonmaaksters van gemeentegebouwen, om haar een toeslag op hun loon te geven wegens de groote prijsstijging dt-r benooiigde materialen, hebben be sloten alsnog een toeslag van 20% op het loon toe te kennen. Krachtens besluit van hun college dd. 18 Mei 1917 werd reeds een toeslag van 10% verleend, zoodat nu 30% toeslag op het loon wordt gegeven. Bovendien zal aan de schoon maaksters van het raadhuis en het bureau levensmiddelenbedrijf een extra-belooning van f 3.en aan die van het dienstgebouw te Sant poort en Burgeravondschool een van f 2.per week worden toegekend, zulks in verband met het zeer drukke gebruik, dat van deze ge- bovwen gemaakt wordt. De nieuwe duurtetoeslag en de extra-belooning worden voor de schoonmaaksters van het raadhuis, het bureau levensmiddelenbedrijf, het bureau openbare werken, de burgeravondschool en het dienst gebouw te Santpoort, geacht te zijn ingegaan den 1 Januari 1918, voor de overigen 1 Juli 1918. B. en W. stellen den gemeente raad voor hiertoe de noodige cre- dieten te verleenen. Goedgekeurd. Bij de mededeeling inzake het schrijven van het steuncomité maken de heeren Netscher en Schilling eenige opmerkingen. De heer Netscher deelt mede dat bij een landbouwer een Belgisch geïnterneerde werkzaam is, terwijl de man, die daar altijd werkzaam was, geen arbeid kan krijgen. De heer Schilling merkt 'op, dat het steuncomité eigenaardig optreedt. Spreker moest de vorige week voor een gezin een oproep om steun doen, terwijl deze man niet door het steuncomité gesteund werd. De Voorzitter zegt dat de zaak nu eenmaal bekend is. Het steun comité heeft zich te houden aan wat het Kon. Nat. Steuncomité noodig acht. De heer Bosman gelooft niet dat het Kon. Nat. Steuncomité zoo autonoom is. Dit werkt met publiek geld. De heer Brink vraagt wat B. en W. in dezen zullen doen. De heer Vermeulen zegt dat de voorbeelden, zooals door den heer Netscher genoemd, door B. en W. onderzocht kan worden. Hierdoor wordt de autonomie van het Kon. Nat. Steuncomité niet aangetast. Bij het verzoek om ontslag als schoolarts van Dr. v. d. Horst deelt de Voorzitter mede, dat het ia de bedoeling van B. en W. ligt een gemeentelijken schoolarts aan te stellen. Tijdelijk is thans Dr. Ruttan te IJmuiden met de functie belast. Ingekomen is een klacht van de Noord Holl. Bewakings Mij. inzake het optreden der politie. Wordt in handen van B. en W. gesteld. De heeren S c h i 11 i n g en S c h u i- tenmaker dringen op spoed in dezen aan. Van de Kamer van Koophandel is ingekomen een adhaesie-betuiging met het adres der Middenstands- vereeniging te Santpoort. Van den gemeente-ontvanger is een schrijven ingekomen inzake de verdeeling van den arbeid der deur waarders. De Voorzitter zegt, dat advies gevraagd is inzake den opslag van aardappelen door particulieren. B. en W. adviseeren den opslag van zand- en veenaardappelen toe te staaD, ook van kleiaardappelen wanneer er ruime voorraad is. De heer Brink is daartegen. Dan zullen alleen diegenen bekomen, welke ze betalen kunnen. De Voorzitter zegt, dat er ook wat voor is te zeggen. Er gaan te veel aardappelen verloren. De ge meente kan al de benoodigde aard appelen voor de ingezetenen niet opslaan. Ook de heer Vermeulen pleit er voor. Vele menschen kunnen opslaan en verleden jaar is erover geklaagd, dat in onze gemeente, waar veel goede aardappelen wor den geteeld, alleen slechte aardap pelen werden gegeten. De heer B o s m a n is er alleen voor als ook voor de menschen, die niet in staat zijn op te slaan, door de gemeente vroegtijdig ge zorgd wordt. De heer Handgraaf is ook voor dit advies. Het zal het goed bewaren der aardappelen bevorde ren. Het is heel goed na te gaan wie opgeslagen heefc. Daarvan zal opgave gedaan moeten worden. Het advies van B. en W. wordt met algemeene stemmen goedge keurd. De heer Vooren is ter verga dering gekomen. In behandering komt de tweede lezing der nieuwe verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag. De heer Vermeulen vraagt wat er met deze tweede lezing bedoeld wordt. Spreker stelt voor daarbij nieuwe voorstellen te be handelen en daarna een eindstem ming te houden, waarbij de vorige eindstemming nietig verklaard wordt Aldus wordt besloten. De door B. en W. voorgestelde wijzigingen worden zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. De heer V e r m e u 1 e n wil na mens rechtsche leden een verkla ring afleggen. Toen het voorstel voor de eerste maal behandeld werd, was dit on derteekend door de meerderheid der raadsleden. Met de minderheid is geen overleg gepleegd, zoodat deze dus voor een fait-accompli gesteld werd. Ook thans is geen overleg gepleegd bij de tweede lezing. Enkele stemmeD. Ook' niet bij de meerderheid. De heer Vermeulen wijst op een 5 tal punten in de progressie der verordening, waar tegen bezwa ren bestaan. De 7 raadsleden zijn echter bereid de volle verantwoor delijkheid dezer verordening te dra gen, als een drietal van de 5 pun ten, waartegen bezwaren staaD, worden weggenomen. Wij zijn be reid de verhooging der aftrek van noodzakelij k levensonderhoud van f 450 op f 650 te brengen en de verscherpte progressie van art. 23 te hanclhaveD, als de andere bezwa ren worden weggenomen. Blijkt men daartoe niet bereid, dan kunnen de rechtsche raadsleden niet tot de tweede lezing medewer ken. De heer Netscher stelt voor de behandeling nu aan te houden, opdat de raadsmeerderheid zich over dit voorstel kan uitspreken. De heer Landeweerd kan daar in meegaan. Spreker licht even toe, waarom hij een tweede lezing ge- wenscht achtte. Dit heeft hij aan de raadsmeerderheid meegedeeld. Spreker heeft echter nog bezwaren en wel voornamelijk tegen den af trek van 25 procent van het belast baar inkomen. Velsen. Aangekomen 21 Juli: Merwestein, motorschoener, Gothen burg, cellulose, papierfabriek. Scheepvaartbeweging.. Geduren de de afgeloopen week zijn door de Noordzeesluizen geschut 2 stoom schepen, beide naar zee. Uit zee werd geen enkel schip geschut. Gelicht. De door aanvaring met den logger Catrina YM. 97 gezonken botter E. G. 9 is gisteren gelicht en in de haringhaven omhoog gezet. Be Democraat. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak in de zaak betreffende het omslaan en zinken van het stoomkustvis- schersvaartuig Democraat IIRO. 35. in de haven van IJmuiden. Het uitvaren der visschersvloot. Rijwielen gestolen. P. v. d. F. B. O.en J. K. hebben aangifte ge daan, dat hun rijwielen zijn gestolen, uit en bij huizen waar ze neerge zet waren. Een logger over tijd. Er is on gerustheid over den logger Zeearend IJM. 307 van den heer J. van Vrede, die thans ruim 6 weken reis heeft. De logger was voor de zoutvangst uitgerust. Onveilig. Ouders wordt geraden hunne dochtertjes niet zonder ge leide naar de Breesaap te zenden, daar een individu de omgeving daar onveilig maakt. Van het geval is bereids aangifte gedaan. Geslaagd. Voor het Examen hooidacte is te Amsterdam geslaagd de heer J. H. van Boekhoven van hier. Ongeluk. Zondagavond gebeurde uaar Haarl. Dagbl. bericht een ernstig ongeluk. Een marinematroos had gevraagd aan de halte Keitin gs Bijenpark te stoppen toen dit even wel niet gebeurde, waagde hij het uit de in volle vaart zijnde tram Zangwedstrijd. De Gem. Zang- vereeniging „Vox Humana" van hier directeur de heer J. Zuidweg te Spaarndam, heeft deelgenomen aan den Zargwedstrijd te Haarlem, maar geen prijs gewonnen. Nog niet terecht. Zooals men zich zal herinneren werd voor eeni- gen tijd van de handboogsehutters- vereeniging „Vooruitgang zij ons Streven", alhier, een 100-tal me dailles, zoowel zilveren als gouden, 'gestolen. Niettegenstaande het on derzoek der politie, is het tot heden niet mogen gelukken eenig spoor te vinden. Het is voor deze vereeni- ging niet alleen een zwaren slag, doch meermalen doen zich wedstrij den voor, en worden prijzen uitge loofd voor de vereeniging met het grootste aantal medailles. Voor de leden die van de oprichting af lid waren, en dus deze prachtcollectie wisten mede te veroveren, is het zeer zeker een zwaar verlies. 1

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 5