ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Ko. 284. Woensdag 31 Juli 1918. Se Jaargang Administratiebureau ea Drukkerij JAC. SÏNJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. 9 uur v.m, Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Adverfeniiebnre»u P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, Biel aan den looper, doch aan ons bureau FIL.LEM8PLEXN 11, op te raven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WSLLEP1SPLEIM ijiisisidesi (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. R®£LSE, Te Velseroord bij H. w. Til burg, Willshroréilr. S5. ss bij J. v. Hoowe13«g@s, TrompslraaÉ Vslseroord Te Veïsen en VVijkeroog bij D. Scbspmsr, Dood laas L 47, Wijkcroog. Te Santpoort bij P, va# ttsure, Boekhandel. Officieel. Centrale Keuken Menu. Ifevensmiddelenbedrjjf Yelsen Raadsoverzicht. Plaatselijk Nieuws. Uit de Gemeente. JMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., foor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 16 ofes. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot VELSEN. Maandag 5 Aug.: Stamppot (Aardappelen met Spinazie) 12 cent per portie. Woensdag 7 Aug.: Stamppot (Aardappelen met Snijboonen) 12 cent per portie. Zaterdag 10 Aug.: Erwtensoep 15 cent per portie. Gedurende de week van Vrijdag 2 Aug. tot en met Donderdag 8 Aug. is verkrijgbaar op: bon No. 85 Vj pond Regeeringsvisch. 93 V» P°ncl suiker. 94 1 ons Kaas Volvette 151/, ct. per ons 95 2 Chocoladereepen èi 121/, ct. 96 1 ons Havergort. 97 Va °ES aardappelmeel 5 ct. per ons. of Sago 5V, j Julienne (gedroogde soepgroenten) is zonder bon verkrijgbaar. Prijs per pakje, inh. 1 ons, 15 ets. Thee- en Kcffiekaart bon 34 is geldig tot 1 t.m. 15 Aug. voor V, ocs Koffie. Boter- en vetkaart 9e week is geldig van 4 Aug. t.m. 13 Aug. Broodkaart 61e week is geldig van 3 Aug. t.m. 9 Aug. Vergadering van Dinsdag 23 Juli 1918. Een kalme vergadering. Nadat we door de ingekomen stuk- jten en mededeelingen (die bijkans 2 iolom in ons blad besloegen) heen waren, werd wat gepraat over het advies inzake het opslaan van aard appelen. Er werd veel voor gezegd en wij gelooven ook dat er niet zoo veel aardappelen verloren zul len gaan, wanneer opslag wordt toegestaan. Maar wij onderstreepen de opmerking V3n den heer Bosman dat de gemeente tijdig dient te zorgen, dat er straks voldoende aardappelen zijn voor de ingezetenen die niet kunnen opslaan. Over onze hoofdelijke omslag is thans veel te doen. De aanslagen van dit jaar hebben alom ontevre denheid gewekt en we hooren van protesten uittocht enz. Ons kwam b.v. ter oore, dat jhr. Boreel van Hogelanden de gemeente Velsen moet willen verlaten, Wij hopen natuurlijk zeer, dat het maar een praatje zal blijken. Onlangs heeft nu de raad de ver ordening op de heffing van den hoof- delijken omslag herzien. Velerecht- sche leden vreezen daarvan nog meer schade voor onze gemeente. Ook wij hebben eenige bezwaren tegen de nieuwe verordening naar voren gebracht. Wij hadden ook vernomen van linksche leden, die toch terugschrikten voor datgene, waaraan ze hun stem reeds gege ven hadden. Thans werd een tweede lezing van de verordening voorgesteld. Verschillende. redactie-wijzigingen en aanvullingen waren noodig, ech ter niet van belang. De heer Vermeulen heeft namens 7 rechtsehe leden (zooals men weet hadden de heeren Sluiters en Uijten- daal vóór de nieuwe verordening gestemd) een verklaring afgelegd, dat zij bereid zijn de verordening mede vast te stellen, wanneer de voorstellers een drietal punten wil len teiug nemen. Deze betreffen den aftrek van 25 procent van het inkomen 6n om van f 100 belast baar inkomen geen belasting te heffen. Tegen het laatste hebben, wij, vooial ook uit moreel oogpunt, bezwaren geopperd. Op verzoek van den heer Net- scher werd de zaak aangehouden, opdat men van links overleg kan plegen. Wij hebben goede hoop, dat men tot overeenstemming zai komen. De heer Vermehlen sprak de wenscheltjkheid daarvan uit en ook wij zouden het voor onze ge meente zeer wenschelijk achten. De heer Landeweerd deed nu reeds blijken, dat hij tegen den aftrek van 25 procent is, dus wijst dit op bereidwilligheid, om tot een oplos sing te komen. De benoeming van den controleur der gemeentefinanciën tot secretaris der commissie voor de werkloos heidsverzekering achten wij een zaak, waar we liever niets over opmerkten, omdat we dien ambte naar hoog achten als een onzer beste krachten. Maar daarom willen we toch niet verzwijgen, dat we het alleszins eens waren met den heer Landeweerd en de gemeente dezen weg zeker niet moet opgaan. Wellicht wordt het echter straks een betrek king, die ook een heelen persoon zal eischen. Onze financiën zijn berooid en we zijn van plan binnenkort daar over in eenige artikelen nog wel wat te zeggen, maar we zijn 't met den Voorzitter en verschillende leden eens, dat het geld voor den speeltuin te IJmuiden niet te duur wordt uitgegeven. Het zedelijk belang bier van is te groot, dan dat men van deze uitgave zou moeten terugschrik ken. De ver-wording der jeugd is zoo erg, dat men er van huivert, wanneer men 't ziet en er van leest. De interpellatie van den heer Schilling inzake de in beslaggenomen eieren leverde geen resultaat op. Wij waren 't, niet eens met de heeren, die meerden, dat de recherche den man had moeten laten gaan, om te zien of hij waarheid sprak Maar wel sprak de heer Schilling een degelijk woord, toen hij er op wees, dat gemeente-ambtenaren en beambten (ook raadsleden zeide hij) in dezen tijd zeer hoog moeten staan en onaantastbaar moeten blij ken. Laat ieder dit ter harte nemen, het feit, dat een politie-agent ontsla gen moest worden, deed de men schen spreken, alsof er niet een meer betrouwbaar was. Vocral de politie heeft een moeilijke taak en een groote verantwoordelijkheid. Van al het gesprokene bij de rondvraag willen wij alieen de nadruk leggen op de vraag van den beer Bosman, waarom zoovelen van buiten in gemeentedienst worden benoemd. Werkelijk, er zullen hier genoeg jongelui zijn, die allerlei eenvoudige betrekkingen kunnen waarnemen. De heer Vermeulen was het met den vrager eens, maar de heer Bos man zal toch minstens wel verwon derd zijn geweest, als hij in ons blad van Zaterdag heeft gelezen, dat een magazijnknecht voor het Levensmiddelenbedrijf alhier uit Dordrecht moest komen. Toch zeker voor zulk een betrekking had men wel iemand uit de gemeente kunnen vinden. IJMUIDEN. Inbraak. In de villa van Ds. Creutzberg is ingebroken. De be woners zijn met vacantie. Eenige levensmiddelen zijn gestolen. Daders onbekend. Oplichting. De politie heeft een meisje gearresteerd, A. Z., dat zich alhier schuldig had gemaakt aan oplichting. Aangehouden. De politie heeft 5 personen aangehouden, die zich te Santpoort hadden schuldig ge maakt aan diefstal van telefoondraad. Rijkselectriciteitswerken. Bij Ko ninklijk besluit van 22 Juli is de opziener bij de Rijkselectriciteits werken te Terneuzen, G. J. H. Zim- mermann, met ingang van 1 Sep tember 1918, benoemd tot hoofd opziener bij de Rijkselectriciteits werken alhier. Hoofdakte. Te Amsterdam slaagde voor de hoofdakte Mej. A, C. Rietdijk, onderwijzeres aan de Insingerschool alhier. Verduistering. Zekere P. G. alhier had van de heeren Heij en Heijkoop opdracht*gekregen visch- afval te koopen. G. heeft daarop het gestorte be drag van f 1000.ten eigen bate gebruikt Deswege stond hij voorde Haarlemsche Rechtbank terecht. Beklaagde zeide, dat hij nog meer als f 1000.van genoemde heeron tegoed had. De officier achtte dit 'geen ver duistericg, doch een kwestie van niet betalen. Het was iets voor de civiele zitting, geen strafzaak, waar om hij vrijspraak vroeg. De rechtbank beeft beklaagde vrij gesproken. Koetsiersstaking. Nadat op 16 Juli j.l. door de IJmuider Fede ratie, in samenwerking met de R.K. organisatie in het Transports dajf aan de stalhouders te IJmuiden eenige verbeteringen waren gevraagd in de regeling van loon en arbeids tijd der vrachtrijders, met verzoek daarop voor of op 27 dezer te be slissen, had Maandag j 1. een con ferentie plaats tusschen de stalhou ders ende betrokken besturen. Men is echter niet tot overeenstemming gekomen. De gedane toezegging (f 2.— meer toeslag) is niet aan vaard in de direct daarna gehou den personeelsvergadering. Besloten werd Dinsdagmorgen den arbeid niet te hervatten voor en al eer verder strekkende tegemoetkoming aan het gevraagde is toegezegd. Dinsdagmorgen lag dat bedrijf te IJmuiden dan ook stil, behoudens een paar wagens welke door huis- genooten van een der stalhouders 'werden gereden. Gevraagd was een weekloon van f 20.betaling van staldienst en stalwacht respectieve lijk met 1.en f 2.50 per man en per beurt, betaling van overwerk met f 0.50, nachtarbeid met f 0.75 en Zondagsarbeid met 1.per uur. Voorts nog enkele regeliDgen van ondergeschikt belang betreffende het laden en lossen der wagens. Machineschrijven, Mej. A. de Beurs van hier is te Amsterdam geslaagd voor het diploma machine- schrijven „I. Piitman." Huizenveiling. De notarissen Seheltema Beduin en van Beverwijk hebben Maandag in Frascati te Am sterdam geveild 5 heerenhuizen aan de Fuitoustraat 715 alhier. Opbod nrs 7, 9 en 11 door F. Bruinsma, resp. f 6000, f 5850 en f 5850nr. 13, P. G. Dolman f5800, nr. 15 F. Bruinsma f 5850. Combinatie 1—5 f 29.050, bij af slag op f 1.— opgehouden. VELSEROORD. Konynen gestolen. Vorige week zijn konijnen gestolen bij Blok en bij Uijterwijk Winkel aan denVel- serduinerbuurtweg. Daders onbekend Te Santpoort heeft de politie een persoon aangehouden met konijnen, vermoedelijk gestolen hij Molen kamp aan den Stationsweg alhier. Opgepast. Bij den arbeider V. aan den Stationsweg alhier is des nachts het slot van de schuur ver broken. Men vond de schuur 's mor gens open staan gelukkig waren de beide, daarin staande fietsen nog aanwezig. Blijkbaar is men ge stoord geworden. Benoeming. De heer W. L. Kuiper alhier, klerk bij de Directe belastingen te IJmuiden, is benoemd tot adjunct-commies bij de controle onzer gemeente-belastingen. S.D A.P. De afdeeling Velser oord besloot, naar „Het Volk" meldt, een flinke actie voor „Het Volk" op touw ti zetten, waarvoor zich een uit een lOtal leden bestaande commissie vormde. Besloten werd tevens per adres bij des gemeente raad op distributie van mosselen en van eieren aan te dringen. De verkiezingsactie bezorgde de afdee ling een achttal nieuwe leden. Eenheidsicorst. Maandagavond werd per omroeper bekend gemaakt, dat gisteren op boa 98 anderhalf ons eenheidsworst verkrijgbaar was. Bijna ieder was vroeg present (we worden hier niet overladen met de worst) en wat bleek toen? Dat er niet voldoende was en de een wel en de ander niets kreeg. Was het nu niet billijker geweest ieder een ons te geven, dan had misschien elkeen wat gehad. VELSEN. Bs. D. J. C. Heldring f De vorige week is op 73 jarigen leeftijd te Nijmegen overleden Ds. D. J. C. Heldring, predikant der Ned. Herv. gemeente te Nijbroek, gem. Voorst. De overledene werd in 1871 pre dikant te Asch en in 1873 te Nigte- vecht. Vandaar werd hij alhier beroepen. Ds. Heldring diende de gemeente Velsen 11 jaar, lu 1888 vertrok hij naar Hoenderloo en vandaar naar Nijbroek. Juist de vorige week waa goedgekeurd, dat de ring Apeldoorn een jaar lang de diensten voor Ds, Heldring waar zou nemen, opdat hij herstel kon zoeken. Echter is Ü3. Heldring Zaterdag overleden. Concert. IJmuidens Mannen koor en Velsens Mannenkoor, van beide directeur de heer N. öonlag en de Harmoniekapel „De Eendracht" directeur de heer K. H. Kerkhoff van Haarlem, hebben Zondagavond een concert gegeven in het Park Concord.ia bij de papierfabriek alhier. 'tls jammer, dat het weer niet meewerkte, anders waren er zeker meer bezoekers geweest. Toch was het bezoek zeer bevredigend, want er waren een kleine duizend men- schen tegenwoordig. De zang- en muzieknummers heb ben uitstekend voldaan, vooral het altoos prachtige „Hollands Glorie" van Richard Hol met begeleiding van de muziek, werd goed gezongen. Zulke avonden in het mooie park van Corcordia zijn in den zomer een waar genot. DRIEHUIS. Crematies. Heden heeft op Westerveld de crematie van het stoffelijk overschot eener Amster- damsche ingezetene, de heer Joseph Hertz, plaats gehad. Het crematorium. Hedenmiddag heeft op Westerveld de 300ste cre matie plaats gehad. Personalia. In het Amers- fooitsch Dagblad van Zaterdag 20 dezer komt een artikel voor over de gemeentereiniging aldaar. Dit artikel vangt als volgt aaa:

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1