„Over den reinigingsdienst is in onze gemeente al heel wat te doen geweest. Herhaaldelijk is geklaagd over het onvoldoende van dezen tak van dienst, tot het huidige gemeente bestuur een kloek besluit nam tot algeheele reorganisatie ervan. Eigen lijk moeten we spreken van een organisatie er van, want daar deze voorheen zoo goed als geheel ont brak' mogen we feitelijk van reor ganisatie niet spreken." Vervolgens geeft het blad dan een opsomming van wat is gedaan en daardoor bereikt. Wij zouden het gaarne overnemen, maar dit is niet mogelijk, het artikel beslaat twee kolommen druks Het slot van het artikel luidt aldus „Het is een niet geringe verdienste van den directeur, dat hij met zijn opzichters in betrekkelijk zoo korten tijd dezen dienst heeft georganiseerd Hij heeft daarmee getoond volko men voor zijn taak berekend to zijn, zoo dat we de ontwikkeling van dezen tak van dienst in onze ge meente met het volste vertrouwen kunnen tegemoet zien." Wij herinneren er aan dat Direc teur van den Reinigingsdienst te Amersfoort is de heer H. Beenhak ker, onze vorige Directeur. Het doet ons genoegen dit schoon getuigenis te kunnen plaatsen, te meer daar het ons bekend is dat de heer B. door zijn oude vrien den uit Velsen zelfs te Amers foort is achtervolgd. Men beeft ge stookt bij B. en W. aldaar en nog bij de behandeling der hoefbeslag kwestie alhier allerlei stukken aan de Amersfoortsche autoriteiteiten gezonden. De heer B. kan ook zeggen, dat een profeet in zijn eigen land niet geëerd is. Hoewel wij niet vergeten het eerlijke oordeel van den heer Schilling, die in den raad erkende, dat de heer B. voor zijn taak be rokend was. Uit de Provincie De bevolking van Haarlem en van enkele omliggende gemeenten. Onze redacteur publiceerde in de Stads Editie der Opr. Haarl. Cou rant onderstaand artikel. Het loont vooral in dezen crisis tijd wel de moeite de bevolkings cijfers der verschillende gemeenten in onze omgeving eens na te gaan. Vele gemeenten hebben door den oorlog te lijden, hetgeen zich in de vermindering van hot aantal inwoners uitspreekt, andere nemen sterk in grootte en inwonersaantal toe. Hoewel ook Haarlem van den oorlog te lijden heeft en hier eertijds bloeiende industrieën te niet gaan, heefü de s'.ad toch in 1917 een goed jaar gehad. Was ia 1914 en in 1915 het aantal vertrokkenen grooter dan dat der nieuw-gevestigden (resp. 33 en 90), in 1916 was het aantal der nieuwgevestigden 388 grooter dan dat der vertrokkenen. Echter bedroeg dit laatste in 1917 niet minder dan 970, wat een verras send groot getal is. Met het ge boorteoverschot op dat der sterften (535) c-en vooruitgang van 1505 zielen. Haarlem kan dus wat de bevolking aangaat, van een goed jaar spraken, hoewel er een zeer groote schaduw is, Damelijk het geboorte-en sterfte cijfer. Terwijl men er ook rekening mee dient te houden, dat een toe namende bevolking niet altijd samen gaat met een toenemende welvaart De geboorte- en sterftecijfers zijn zeer slechthet geboortecijfer is 21,5 het sterftecijfer 13,2 per dui zend zelen. Het gebooite-oversehot van 535 lijkt op het oog een mooi cijfer, maar als het geboorte- en sterfte cijfer eens gelijk was aan het gemid delde over het geheele land (onge veer 28 en 12) dan zou dit overschot veel grooter zijn. In dit opzicht maken vele steden en ook vele kleinere plaatsen van Noord-Holland een slecht figuur. Zoowel het geboorte- als het sterfte cijfer zijn dus voor deze gemeente niet gunstig. Toch steekt Haarlem nog goed af bij Bloemendaal. Daar was het geboortecijfer slechts 14 per 1000 zielen. Het sterftecijfer was 25,4, wat echter niet zoo schrikwekkend is, als het lijkt, omdat in het oog gehouden moet worden het groot aantal sterfren in het gesticht Meerenberg (totaal aantal sterften 237, geboorten 131). Toch ging Bloemendaal met 380 zielen vooruit, omdat er zich 486 personen meer vestigden, dan er vertrokken. Heemstede heeft betere cijfers (geboorte 22, sterfte 11,4) hoewel ze ook niet mooi zijn. Door een ge boorte-overschot van 99 en een vestigingsoverschot van 378 ging Heemstede met 477 zielen vooruit en kwam op 9743 inwoners. Haarlemmermeer zag meer men- schen vertrekken dan inkomen (152). Een opvallend verschijnsel, daar er op het land in dezen crisistijd meer werk is dan in de steden. Door een geboorte-overschot van 429 ging de Meer met 277 zielen vooruit en kwam op 22.628. De geboorte- en sterftecijfers waren 32.1 en 13. Zandvoort deed een grooten sprong door van 4647 op 5048 zielen te klimmen, een vooruitgang van 401 zielen. Dit kwam door een vestigingsoverschot van 327 en een geboorte-overschot van 74. Geboorte- en sterfcecijfers waren goed, nl. 25,7 en 10. Schoten heeft zeer gunstige ge- booite- en sterftecijfers, 31,5 6D 9,2 per duizend. Uit Schoten giDgen evenwel 66 menschen meer weg dan er in kwamenmaar het ge boorte-overschot van 280 zorgde toch voor een vooruitgang van 214 zielen tot een totaal van 12 817 Velsen ondervindt het sterkst den druk der tijden, vooral door de stopzetting der visscherij. Daarbij is de woningnood mede oorzaak, dat er zoo goed als geen vestigings overschot was in het afgeloopen jaar, namelijk slechts 89. Een groot verschil bij andere jaren, immers in 1916 bedroeg dit overschot 1203, in 1915 420, in 1914 585 enz. Het geboorte-overschot was voor Velsen 573, zoodat de totale vooruitgang 662 bedroeg en Velsen op 25 973 zielen kwam. Zeer gunstig waren weer de geboorte- en sterftecijfers, 31,2 en 8,5. Vermelden wij ten slotte van eenige kleinere plaatsen, waar de wisseling van vestiging en vertrek slechts kleine schommelingen ver- toonen, de geboorte- en sterfte cijfers Haarlemmerliedo 23,4 en 10,6 per 1000 zielen. Aalsmeer 23 en 7,9 per 1000 zi^lon* Bennebroek 24,8 en 12 per 1000 zielen. Spaarndam 26 en 4,8 per 1000 zielen. Assendelft 30 en 13,4 per 1000 zi©l^n« Heemskerk 43 en 13,2 per 1000 zielen. Wij vestigen hierbij de aandacht op het zeer lage sterftecijfer van Spaarndam en het zeer hooge ge boortecijfer van Heemskerkter wijl verder van belang is, dat- Bloe mendaal met 9306 zielen 131 ge boorten bad en Heemskerk met 3441 zielen 146. Het geboorte-overschot was voor Haarlem 7,3 per 1000 zielen, vooi Heemskerk 29,8 of ruim vier maal zooveel. En zoo zouden er uit deze cijfers nog meer merkwaardigheden zijn aan te wijzenwij laten dat echter ditmaal den statistisch aan- gelegden lezer over. heid wordt gegeven zich als melk- controleur te bekwamen. Vooral in de tegenwoordige om standigheden, waarin men niet meer op zijn eigen bedrijf kan doen en laten wat men wil aat ik bier slechts noemen den scheurdwang, die wel niet lang meer op zich zal laten wachten), nu er zooveel admi nistratieve kennis van de landbou wers wordt gevraagd en zij genood zaakt worden tot het zicb op de hoogte houden van de vele bepa lingen en beslissingen van minister of commissies, is toch het aan brengen van een flinke ^gemeene landbouwkundige ontwikkeling voor de jonge landbouwers alleen wen- schelijk te noemen. Ik meen daarom ernstig in over weging te moeten geven Uw voor alsnog in de gelegenheid te stellen, die langs dezen weg te verwerven. Mochten zich flnanciëele bezwaren bij U voordoen, voor onvermogen- den en minvermogenden staat de gelegenheid open een Rijkstoelage als tegemoetkoming in de kosten te ontvangen. Aangifte voor den aanstaanden cursus kan direct geschieden (op aanvrage aan ondergeteekende wordt een aangifte formulier toegezonden), moet in ieder geval hebben plaats gehad vóór half September. Desgewenseht worden gaarne mondeling nadere inlichtingen ver strekt, alsook voorlichting verleend bij het zoeken van huisvesting. ORGELBESPELING. in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 1 Aug. 1918, des nam. van 2-3 uur door den heer J. P, Meeth van Bussum. Programma 1. Preludio Festivo M. Enrico Bossi. 2 Choral with Variations Hemy Smart 3 Fugue sol mineur Arthur de Hovre 4 Gavotte F. M. Veracini. 5 Choral Luis de Freitas Branco 6 Berceuse Cécar Cui. a Echo Rnst'que W. Rebikoff b Aubade A. Strelezki 7 Grand Chocur F. Cappoeci. VISSCHERIJ. In verband hiermede waren hoe veelheid en opbrengst der aange voerde visch beduidend kleiner, dan in April 1917. De loggers bleven, in verband met het om de Noord dreigende mijnen gevaar, langs de kust visschen. Zoowel de motorloggers, als de zeilloggers, de laatste ofschoon zij in grooter getale aan de trawl- visscherij deelnamen, maakten min der reizen dan in April van het vorige jaar. Bovendien waren de vangsten thans kleiner. Dank zij de hoogere opbrengst der visch, was intusscben de gemiddelde besom ming belangrijk hooger, zoodat de visscherij der loggers geldelijk totaal meer opleverde. Intusschen konden ook in deze maand de meeste motorvaartuigen door gebrek aan brandstof hun motor niet gebruiken. Het aantal zeilbeugers was thans iets grooter en deze vaartuigen maakten ook meer reizen, dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De uitkomsten der visscherij waren zeer gunstig en veel beter, dan in laatstgenoemde maand. De visscherij door de z.g. kust- visschers kon, 'dank zij de gunstige weersgesteldheid, regelmatig en met meer succes, dan in April 1917 uitgeoefend worden. Zoowel de sleep- booten en dergelijke, voor de trawl- visscherij ingericht, als de moter- kustvisschers en zeilkustvisschers, werden thans ook in grooter getale voor de trawlvisscherij gebezigd. De stoomdrifters Majestic YM 46 en Olympic YM 208 behoorden vroeger aan den heer L. J. van der Weijden alhier. Ingezonden. Ieder eerzaam, belasting-betalend burger in Velsen durft slechts schroomvallig nuttige verbeteringen brengen onder de aandacht der vroede vaderen, omdat al die ver beteringen geld kosten en gewoonlijk zeer veel geld en ieder zegt zuch tend, dat bii waarlijk al genoeg te betalen heeft. Ik waag het echter eene groote verbetering aan te wijzen, die geen geld zal kosten niet alleen, maar die de gemeente zelfs nog eenig voordeel kan aanbrengen. Ik wou namelijk door middel van Uw blad aan onzen Raad vragen een besluit te nemen tot het stil zetten van de Velser torenklok, en het ontslaan van den beambte, die dat uurwerk moet regelen. Hij doet zijn werk niet goed. Werd dat be sluit genomen dan zou dat werkelijk een besluit zijn ten algemeenen nutte. Zooals het nu is, brengt onze oude, geliefde klok eene groote verwarring op de bureau's, op de set olm en in de werkplaatsen. Nooit slaat ze haast op tijd en bovendien niet zelden half, als ze heel moet slaan, en omgekeerd. De fabrieksfluit van de papierfabriek geeft veel meer zekerheid, als men den juisten tijd wil weten. Ik gevoel wel, dat menigeen met weemoed naar haar zal opzien, als haar het vermogen om te slaan is ontnomen en wij haar bekend geluid moeten missen, maar ochl in den tegenwoordigen distributietijd moe ten wij zooveel missen, dat wij er aan gewoon raken ons veel te ontzeggen, waar wij niet buiten meenden te kunnen. M. de RedacteurVoorloopig mün dank voor Uwe bereidwilligheid. Uwe getrouwe lezer V. Velseroord 25 Juli 1918. Gaarne zag ondergeteekende deze regelen in Uw blad opgenomen, reeds bij voorbaat mijn dank. Daar mij bij verschillende ge maakte werken in deze gemeente niet onduidelijk is gebleken, dat hier een Bouw- en Woning verordening bestaat, waaraan ook streng de hand wordt gehouden door de betrokken opzichtersverwondert het mij ten zeerste, dat bij de alhier uitge voerde Woningbouw zooveel van deze verordening mag worden afge weken, niet alleen onbeduidende gevallen, maar ook zeer ernstige. Zou soms ook een particulier mogen bouwen zooals thans door de Woning- bouwvereenigingen geschiedt En ookis dit de weg om goede arbei derswoningen te verkrijgen Welke houding zullen straks de opzichters op een particulier werk moeten aan nemen, als hun gewezen wordt op hetgeen hier is toegestaan en waar voor hun nooit vergunning zal wor den verleend Hopende dat deze regelen onder goede oogen komen, welke kunnen en willen mede werken om deze willekeur uit den weg te helpen, S, Gedipl. Bouwkundige, Mag ik een klein plaatsje in Uw blad voor het onderstaande? Ik zou U daarmede niet lastig vallen, ware het niet dat de Redactie van „Het Volk" aan den heer Schilling wél had toegestaan om in dat blad plaat- selijke gebeurtenissen absoluut on- onwaar voor te stellen en daarbij mij persoonlijk op de laagste wijze verdacht te maken, en mijn woord van verweer daartegen niet in dat blad opnam. De zaak is deze. Reeds herhaaldelijk, en telkens in strijd met de bestaande steun- regeling, werd ten kantore van den heer Schilling aan enkele leden der moderne organisatie, hoogere steun uitgekeerd dan waarop de menschen aanspraak konden maken. Reeds een paar maal werd de zaak blauw blauw gelaten en bleven de be voorrechten in het onrechmatig bezit van het te veel betaalde. Er werd dan gefluisterd van „verkeerde op vatting" of „uitlegging" van de re geling, wat, gezien de duidelijkheid daarvan zelfs voor de eerste maal al moeilijk aan te nemen is, doch wat bij herhaling ten eenenmale onmogelijk is. Een schooljongen zou er zich voor schamen. Het gevolg van een en ander was, ontevreden heid onder anders georganiseerden, die begonnen te veronderstellen dat het t9n aanzien van de Steunbe weging voordeeliger zou wezen mo dern, dan anders georganiseerd te zijn. Toen zich dat geval dan ook kort geleden andermaal herhaalde en deze maal een betrekkelijk groot aantal modern georganiseerden on geveer een rijksdaalder meer ont vingen dan in precies dezelfde omstandigheden verkeerende ieden van andere organisaties, heb ik onverwijld aan het Steuncomité machtiging verzocht dat bedrag aan onze leden alsnog te mogen bij betalen, daarbij wijzende op de groote waarschijnlijkheid dat alleen de wensch om ontevredenheid onder de anders georganiseerden te wek ken, de drijfveer van de handeling van het moderne Bestuur zou zijn. Het Steuncomité ging daar echter niet op in, doch bepaalde dat het onrechtmatig te veel betaalde terug moest worden betaald. Dit was zeker wel het meest afdoende bewijs dat men zich ten kantore van den heer Schilling had vergist, en dat niet de andere organisaties oen fout maak ten. En wat heeft men nu zien gebeuren? De heer Schilling gaat het geval uit bazuinen, o. m. in „Het Volk", en doet dat zóó dat de meeming moet worden gevestigd, niet dat hij ten onrechte te veel: doch dat anderen, bij name de secretaris der „Vrije" Federatie, ten onrechte te weinig hadden uitbetaald; en om een aannemelijke verklaring daar voor te geven liet hij tusschen volgen: „zeker ook al omdat hij gesalarieerd wordt door het Steun comité." De man wekt dus den schijn alsof ik om der wille van het „haantje de gesteunden tekort zou hebben gedaan, wil men -c-r voor lezen „bestolen heb" dan zal het Schilling des te aangenamer zijn, als men maar niet beweert dat hij dat gezegd heeft. Waar „Het Volk" vrij zeker door meerdere plaatsgenooten wordt ge lezen, en mijn verweer daartegen in dat blad niet wordt opgenomen, blijft mij maar een mogelijkheid om de zaak recht te zetten en dat is de gastvrijheid van een niet door zoo'n kliekgeest beheerd wordende Redactie van een plaatselijk blad in te roeper. Het zij mij dan ook nog vergund aan te toonen hoezeer de heer Schilling met zijn insinuee- ring aan mijn adres naast de wer kelijkheid staat. Wij hebben een steunregeling, welke ondanks de daaraan klevende gebrekeD, toch behoort tot de beste in ons land. Die regeling is ontworpen bij mijn organisatie en daarna bij de Com binatie van Christelijke-, R.K. en Onafhankelijke vakorganisaties, aan de orde gesteld door en later namens die combinatie aan het Steuncomité voorgelegd. De bemoeiing van den heer Schilling of diens organisatie bepaalde zich tot een ter elfder ure aangeboden „instemmingsbetui- giDg". Om verbetering te verkrijgen in de aan die regeling klevende gebreken; gebreken welke toch ook Orgelbespelingen. Tijdens de vacantie van den heer Louis Robert zullen de orgelbespelingen in de Groote Kerk te Haarlem gegeven wordenop 1 en 6 Augustus door den heer J. P. Meeth, orgaDist te Bussum op 8 en 13 Augustus door den heer W. Petri, organist der Remonstr. Kerk te Utrechtop 15, 20 en 22 Augustus door den heer George Robert, organist der Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal en op 27 en 29 Augustus door den heer A. J. C. Mooy, organist van de Groote Kerk te Amersfoort. Rijkslandbouwwinter school te Scha- gen. Het programma van het onderwijs aan bovengenoemde school voor het aanstaande winter halfjaar werd ons toegezonden eD is voor iederen belangstellende ver krijgbaar. In een begeleidende cir culaire gericht aan de ouders van jongelieden die voor het bezoeken der school ia aanmerking komen, zegt de Directeur dezer inrichting, de heer S. Smeding, het volgende: „Zooals U waarschijnlijk bekend zal zijn, wordt het onderwijs ge geven in twee opeenvolgende win terhalfjaren, waarna een diploma kan worden behaald, terwijl even eens gedurende dien tijd gelegen. Visscherij-inspectie. - Het volgende ontleenen wij aan de mededeelingen en Verslagen van de Visscherij- Inspectie, no. 19, April 1918. Zeevisscherij. Het totale aantal vaartuigen, dat in April aan de visscherij deelnam, was weliswaar grooter dan verleden jaar, doch toenmaals bevonden zich daaronder vele groote stoomvaartuigen, terwijl deze thans nagenoeg niet in hedrijt waren. TrawloisscherijIn het laatste der maand werd vergunning verleend tot het uitvaren van 21 stoomtraw lers. Daarvan maakten evenwel nog slechts enkele dezer vaartuigen voor slechts enkele reizen gebruik, zoo dat de aanvoer door de stoomtrawlers nog van geen beteekenis was. Beugvisscherij. Het verbod tot uitvaren was weer oorzaak, dat door stoomvaartuigen geen beugvisscherij werd uitgeoefend. Drijfnetvisscherij. Evenmin als vorig jaar April werd met drijfnetten op haring gevischt. Verkochte schepen. Het zeil- visschersvaartuig OndernemingKW 175, is verkocht aan de N.V. Im port- en Commissiehandel te Am sterdam en zal voortaan van hier uit de kustvisscherij uitoefenen on der den naam Johanna II, IJM 47. Naar Duitschland verkocht. De vorige week zijn uit ons land naar Duitschland vertrokken de stoom trawlers Majesticen Olympic welke in April 1917 naar Harlingen werden opgebracht en sedert dien tijd onder militaire bewaking heb ben gelegen. De trawlers zijn voor het vertrek van Duitsche equipage voorzien. Naar uit goede bron wordt vernomen zijn deze schepen naar Stettin verkocht voor tezamen f500 000.— Buiten verantwoordelijkheid der Kedaetie. Mijnheer de Redacteur. Geachte Redactie! Geachte Redactie.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2