Woonhuis Fransch Ml. mm,Inzi C.H. Sti6DhniS8ii D. NOU WEN, Kronoiine tandpasta ia kit. Spreelaar te Haarlem DUITSCH. P. BART. Timmer- en Metselwerken Yisscherij Scheepvaart. Plaatselijk Nieuws. Uit de Gemeente. OFFICIE ÜL. Toiletzeep. AGENDA. Advertenties. DIENSTBODE. Dienstbode, DIENSTBODE JUFFBOUW een Koetsier. Schipper JAN VAN ES, Nette Yerstelnaaister Agent of Agentesse. Kamers met Pension Gem. zit- en slaapk. Gem. Zit- en Slaapk. KOSTE BIS Orgel ot Piano TE KOOP houten BLAZEB eeu er benedenwoning ABBE1DSBEUB8 F. NETSCHER. ODOLMONDWATEB Eau Dentifrice - Friederich Eau Dent frice - Lancret Pebèco Ni va Odol T. SMIT „HELIOTROPE*1 WILLEMSPLEIN - IJMUIDEN TANDARTS. Groote Houtstraat 120 R Maandag van 9l uur. Woensdag: 1i Opleiding voor de Practyk en het Mercurius-examen. IJmuiden, Byksweg 36 zw. J. KOOI. KIN DEB WAGEN Damesrijwiel Timmerman en Metselaar fEEN FHBRIEKS GEBOUWTJE jaden heer Schilling bekend waren, „t blijkt uit zijn herhaaldelijk af- jven daarop, stak eogü de heer chilling, noch zijn organisatie ooit (B vinger in de aseh. Toch werden Horstellen ter verbetering, zoowel de samenstelling van het Steun- ité, als van de uitkeeringen en 5 zeer vérstrekkende, aan het wncomité voorgelegd. En deze vorstellen gingen niet uit van den ,ejieel vrij van het Steuneomiié 'taanden heer Schilling, doch alweer ian den thans in betaalden dienst fan het steuncomité staasden, secra- sris van de vrije federatie. Ih vermeld dat alles niet om er at op te gaan, doch in hoofdzaak a de arbeiders te bewegen tot denken over de vraag door wien ünene belangen het best en meest «jabehartigd: door den söheldenden fddachtmakenden, razenden en tie renden heer Schilling, die vrij staat vau het Steuncomité, of door on- jergeteekeude, die ondanks zijn jfinstverband bij dat Comité steeds de voor verbetering van de jesteuuden en ook voor een klein omdat ik nog hoop koester, zij dan een zeer zwakke, dat deze icededeelingen, welke voor den heer Schilling wei Biets nieuw bevatten joch die hem mogelijk door zgn Achtbaar hoofd zijn gegaan, zouden kunnen noopen om zich bij a bestrijding voortaan van zulke ;e insinuaties te onthouden. Waar het goed voor? Om zijn kunst dat opzicht te demonstreeren, "Overbodig. Elk inwoner is er ten' volle van overtuigd, dat hij het daarin inderdaad zeer ver heeft ge bracht. Bovendien, is het wel zoo's kunstWel neen. Iedereen, zelfs ik, kan het wel. Een proefje? Mij is bekend dat de heer Schil ling wel eens een belangrijke vak vereenigingsvergadering verzuimde, om de zitting van de Huureommistie bij te wonen. (Zsker om het pre sentiegeld Wat zegt U, EdelAchtbare, is ie liet fijn? Zoo zonder dat ik het beweer, zullen de lezers de conclu sie trekken welke voor de hand ligt en mogelijk niet eens zoo heel org mis is. Maar is dat nu een wijze van bestrijding? Laat ons toch dur ven zeggen, en als we dat niet durven, betaamt ons het zwijgen over zoo'n zaak. Zulk gedoe is toch zeker een bldelAchtbare in de eerste plaats onwaardig. De Redactie dankend voor de opname. A. BLOM, Secretaris der IJmuider Federatie. Een nieuwe ramp. Onze plaats wordt wel weer zwaar getroffen. Do Junode Centrum, de weinige hoop. dat de Zeearend nog terecht zal komen en nu weer de Ena. 'tls verschrikkelijk! Zaterdag bracht de Sehevening' scbe logger Jacobusschipper J Eeeleveld, hier aan ds schipper G. Plug, zijnde de eenig overlevende van den logger Ena, die het vol gende meedeelde. De Ena bevond zich dien middag ongeveer drie uur tussehen boei IV eti vuurschip „Terschellingerbank", toen een groote mijn langs het schip schuurde en tot ontploffing kwam, waardoor het voorschip geheel werd weggeslagen. Behalve de schipper, die alleen achterop stond, was de geheels bemanning onder dek, zoo dat allen op slag gedood werden. De schipper had de tegenwoordigheid van geest, zich gedeeltelijk te ont- kleeden, waardoor hij gemakkelijker kon zwemmen. Toen bleek dat het schip steeds meer wegzonk, sprong hij over boord en moest ongeveer anderhalf uur rondzwemmen voor dat hij een weggeslagen luik kon oppikken, daarop kon hij eenigs izins uitrusten, doch had den dood voor oogen. Later zag hy de wegge- ;en scheepsboot omgexeerd rond drijven; hij zwom er heen en trachtte boot om te keeren, hetgeen na 3 vruchtelooze pogingen gelakte, Teel veiligheid bood ook bet bootje tiet, want het was door de ont ploffing geheel lek geslagen, zoodat verschansing nog nauwelijks halven voet boven de waterlijn opstak. Een ronddrijvend kussen p pikte hij op om dit bij wijze m zeiltje aan een riem te binden. Zoo dreef hij zeventien uren rond, alvorens te worden opgemerkt door het zeilvaartuig, dat hij reeds vele uren had gezien. Aanvankelijk meende men op den Scheveningschen logger te doen te hebben met een mijn, waarop een zeiltje was gebonden, of een duikboot. Men besloot er toch heen te gaan en redde zoodoende den schipbreukeling, De logger Ena Y.M. 65. behoorde aan de Mij. tot Beheer. Omgekomen zijn de stuurman M. Plug, 31 jaar, van Noordwijk en de matrozen T. de Jong, 56 jaar, SshevenicgenG. Zwart, 38 jaar van Egmond aan Zee; M. v. d. Linden, 28 jaar van Noordwijk en Joh. Kramer 19 jaar en L. Kramer, 18 jaar, beiden van Katwijk. Overtreding. Wegens overtre ding der distributiebepalingen, is een loggermaatsshappij alhier uitgeslo ten van het ontvangen van levens middelen. Sleepboot trawlers, De firma Zur Mühlen zal haar zeesleepboot Assis tent doen inrichten a s sleepboot trawler, om het van hieruit de kustvisscherij te doen uitoefenen. Scheepvaartbeweging. De ge- heele seheepvaartbeweging van de vorige week bestaat uit den binnen gekomen motoischoener Merwestein an het vertrokken Zweedsche stoom schip Svea. IJMUIDEN. Tweetal. Op het tweetal ter be roeping van een predikant bij de Geref. Kerk alhier komen voor Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. te Middelstum en Ds. J. Schoonhoven te Delfshaven. Geslaagd. Voor het examen hoofdakte is te Amsterdam geslaagd de heer J. A. M. van Velthoven alhier. Bevorderd. Bevorderd tot electricien aan d9 Rijks Eleetr. wer ken H. de Wilde, thans machine- magazijn knecht aan genoemde wer ken. VELSEN. Boter. Inzake het tekort aan boter vernemen wij, dat Veisen wel voldoende boter ontvangt. De oor zaak, dat de menschen geen boter konden krijgen, was eerst onbekend. Naderhand is echter gebleken, dat te Beverwijk en Schoten wel eens botergebrek is en dat men dao hier, vooral van Beverwijk, boter komt koopen, wat met de Rijks kaarten gemakkelijk gaat. Thans hebben alle winkeliers een schrijven gekregen van het Levensmiddelen bureau, dat zij geen boter mogen verkoopen a&n personen uit andere gemeenten, anders zullen zij van deu verkoop worden uitgesloten. Eenheidsworst. Het feit, dat Maandag niet ieder eenheidsworst .kon krijgen, heeft de volgende oor zaak. Voorheen werd door velen geen eenheidsworst gekocht en hield men hier wei eens worst over. Vandaar dat men thans 1V» ons verkrijgbaar stelde. Men is hiermede echter dezen keer falikant uitgekomen, want nu bleek er tekort. Degenen, die thans echter geen worst gehad hebban, kunnen bon 98 bewaren, zij krijgen bij een volgende zending eenheids worst een dubbele portie. Brongas ontdekt. [In 1913 werd er te Wijkeroog een buis in den grond aangebracht om welwater te verkrijgen op zekere diepte spoot het zand met kracht omhoog. Met veel moeite gelukte het de huis dieper te drijven waar het spuiten ophield. Naar aanleiding van dit feit heb ben de heeren Zijlmans van Vel- seroord en van 't Veer van Wijker- ooh op het erf van den heer Alders L 65 aan den Beverwijker straatweg weer een proef genomen. Door de heeren Van Baren en Beers, Grond- boorders te Schoten is een buis in den grond gedreven. Gedurende 18 M. ging het door zand en daarna kwam een kleilaag van 1 M. dikte. Toen deze door boord was spoot de modder plotse ling met groote kracht omhoog, wel 5 M. boven de bsgane oppervlakte. Met groote moeite werd op de ope ning der buis een kop geschroefd, waarin een kraantje zit. Toen de kop goed vast zaf, werd het kraantje geopend en met een sterk gesuis ontsnapte het gas, het gezochte artikel. Met een lucifer werd hst aangestoken en het brandde uitstekend. Er wordt nu eeu keet omheen gebouwd en dan zal men het gas door eenen meter naar de gemeentelijke buis leiden. Nu is het da groote vraag hoe groot de hoe veelheid gas is, welke geleverd zal worden door de natuur. Blijft het toestroomen dan is dat voor de heeren van 't Veer en Zijlmans een mooi voordeeitjewant dan zal de gemeente het gasbedrijf van hen wel overnamen en de inwoners van Veisen kunnen dan misschien van het rantsoeneeren bevrijd worden, als er wellicht nog meer bronnen aangeboord kunnen worden. Hoofdelijke Omslag Naar wij van betrouwbare zijd© gehoord heb ben, heeft W. baron van Tuyli een villa te Vogelenzang gekocht en zal met zijne familie onze gemeente verlaten. Geen aardappelen. Heden mor gen waren geen aardappelen ver krijgbaar, wat meesten de men* sehen nu eten, met het eene ons bruine boonen doet men niet lang. Benoemd. De heer van der Valk, beambte aan het Post- en Telegraafkantoor alhier, beeft den Rijksdienst verlaten en is in ge meentedienst overgegaan en werk zaam gesteld op het Bouw-bureau. SANTPOORT. Ruïne van Brederode. Gedu rende het tweede kwartaal van 1918 is de ruïne van Brederode bezocht door 5316 personen. Verkocht. Het gedeelte van den polder „de Veiser broek", hier bikend onder den naam van „de Verdolven", grenzende ten zuiden van de Westlaan tot Spaarndam is, naar H. D. meldt, bij onderhand- schen verkoop in eigendom over gegaan aan den heer C. de Vries Jr., alhier. Benoeming. De heer H. W. de Graaff, commies ten kantore van den gemeente-ontvanger alhier, is benoemd tot adjunct-verificateur le klasse der gemeente-fioanciëü te Utrecht. De Burgemeester van Veisen brent ter algemeene kennis, dat voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar aan het Levensmiddelenbedrijf verkrijgbaar is 1 stuk toiletzeep. Rantsoeneeringskaarten en ge boortebewijs behoort overlegd te worden. DONDERDAG. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 7-9 uur. Terstond gevraagd een nette hoog loon. Adres Kennemerlaan 36. Gevraagd zelfstandig kunnende werken, v.g.g.v. Brieven onder R 58 a. h. Adv. Bur. P. F. C. Roelse. zoekt passpnde kantoorbetrekking Getuigschriften voorhanden. Brieven onder lett. O Boekhandel C. J. Snooij. Wordt gevraagd Loon ongeveer f 20.—per week. Brieven onder letter K B Boekhandel Snooij. Hiermede vervullen wfi den treu- rigen plicht U, mede namens weder- zfidsche famTie, in kennis te stellen, dat wij door het uitblijven van het loggerschip „Centrum", vertrokken op 28 Juni j 1. tot de droeve zeker heid zijn gekomen, dat het schip vermoedelijk met de geheele beman ning is vergaan en daarbij is omge komen onze geliefde echtgenoot, zoon, schoonzoon, broeder, zwager en oom in den ouderdom van 27 jaar. Allen, die hem gekend hebben zul len beseffen hoe zwaar ons dit ver lies treft. Namens de familie, IJmuiden. Wed. J. van EsSmit. B. Smit. J. Smit-Hofman. Vlaardingen. R. Sehouten-Smit. J. Schouten. Velseroord. IJmuiden. B. Broere-Smit. J. Broere. J. Smit. Jor. Smit, Nelly Smit. Corn. Smit. Bast. Smit Jr. IJmuiden, 29 Juli 1918. b.z.a. Adres Bur. van dit blad. Ervaren administratief Persoon heeft gelegenheid tot het inrichten, by honden of controlearen yan ad ministraties. Br. onder no. 606 bureau v. d. blad. Firma SCHOEMAKER, voorheen Vereeniging van Werkverschaffing gevestigd te HAARLEM, Jansweg 37 vraagt voor het bestaande agent schap IJMUIDEN een solied, actief Aanmelding in persoon of per brief bij de Directrice Mevr. M. SCHOEMAKER. Op plaatsen, waar nog niet ver tegen wIEdigd eveneens flinke AGENTEN gevraagd. Gevraagd door een 1 of 2 heeren (zoo mogelijk omgeving gemeentehuis.) Br. met prijsopgave onder No. 607 Bur. v. d. Blad. Gevraagd tegen November door gezin zon der kinderen met keuken of gebruik van keuken. Br. ender no. 605 bureau van dit blad, te huur. Adres: Bureau v. d. IJmuider Courant. Een net persoon zoekt Franco brieven onder letters K.G. aan Boekhandel S. van Dorp, alhier. te koop gevraagd ook platte. Br. met prijsopgaaf onder no. 603 bureau van dit blad. te koop, bev. achter- en voorkamer, keu ken, twee slaapkamers, plaats met boet en houten schuurtje, gas-, water- en electr. leiding, regenbak. Op besten stand. Adres: Bureau van dit blad. onderwezen door Franschman aan eerst- beg. en meergevord. Grondig en degelfik onderricht f 1.25 per les. Brieven H P, Bureau van dit blad. een goed onderhouden BURGER WOONHUIS te Wflk aan Zee. Te bevragen bij den Makelaar W. PANNE- KOEK te Wfik aan Duin. TE KOOP een in goed onderhou den toestand verkeerende lengte 18 M., breedte 5.8 M., boog 2.3 M., voorzien van zeilen, anker en ketting. Te bezichtigen in de binnenhaven te Helder. Reflectanten gelieven hunne eventueele aanbiedingen in te zenden or der het motto .Zeehond", Boekhandel JC. Duinker, Spoor straat, Helder. AANGEBODEN een ruim gedeelte met vrije ingang op eersten stand, geschikt voor kantoor of spreekkamer. Brieven onder lett. H. bureau r. d. blad. Hierbij wordt bekend gemaakt, dat de Arbeidsbeurs op het Ge meenteterrein te Velseroord voor het inschrijven van werkzoekenden en het afstempelen der kaarten voor taan geopend zal wezen iederen Maandag an Vrijdag van l1/4 tot 2 uur in den. namiddag. De Corr. der Intere. Arbeidsbem. Ondergetéekende beveelt zieh beleefd aan voer het leveren van Hopende door een prompte en nette bedieriir-g uw gunat waardig te worden. Aanbevelend, fS©s?«Sh©*sw®r, Zaewsg 43 E Velsar-oord. VALÖEIVÏKICJIJAr ALLE SOORTEN TANDPASTA IN DOOZEN EN GLAZEN POTTEN. PARFUMERIE TOILETHANDEL »J 2» IJ JJ JJ Voor minvermogenden en fonds patiënten verlaagd tarief en goedkoope kunstgebitten Evenals het vorige jaar slaagden ook dezen zomer miju leerlingen voor het Mercurius-diploma. TE KOOP een opvouwbare Adres te bevragen bij J. v. Houwelingen, Boekhandel Velseroord. Te koop een goed onderhouden Dames rijwiel voor f 47.50 en een Jongensfiets voor f 35. Lagerstraat 21, Velseroord. Beveelt zich beleefd aan voor alle voorkomende Woonplaats Juliaaakade 53. Werkplaats Bareadstzatr. 16 liefst met terrein te huur gevraagd met event, later aankoop, ge legen aan vaarwater of spoor in den omtrek van Amsterdam, gemakkelijk te bereiken. Br. m. opg. van ligging enz. onder No. 2995 Centr. Adv. Bur. Max. R. Nunes, Amsterdam. WJ

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 3