ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Helpt het zwakke kind doelmatig, Bemiddeling door de Merlandsche Regeering Velsen's Belastingp oliti ek. Ko. 286. Woensdag 7 Augustus 1918. 3e Jaargang Administratieburean en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMDIDEN, Teieïoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATEKDAGS. ABONNEMENTSPRIJS: 70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 1—5 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberiehten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Ad verten fcieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG t«t 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentlön van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. P. C. ROELSE ÏJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude 6u het nieuwe adres, aiat aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IJmiiidea (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. f. C. ROELSE, (straal. Te Velseroord bij H. Wil burg, Willabrordstr. S5. «■bij v. Houweliagea, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. va© Meurs, Boekhaadel. Officieel. Centrals Keuken VELSEN. Menu. Maandag 12 Aug.: Stamppot (Aaidappelen met Spinazie) 12 cent per portie. Woensdag 14 Aug.Stamppot (Aardappelen met Snijboonen) 12 cent per portie. Zaterdag 17 Aug.: Stamppot (Aardappelen met Wortelen) 12 cent per portie. Icevensmiddelenbedr^f Velsen Gedurende de week van Vrijdag 9 Aug. tot en met Donderdag 15 Aug. is verkrijgbaar opbon No. 99 V, pond suiker. 100 V* pond Regeeringsvisch. 101 l1/, ons Kaas 20+ A 8 cent per ons. 102 1 ons Havermout. 103 Yi ons aardappelmeel 5 ct. per ons. of Sago 6 7» Juliênne (gedroogde soepgroenten) is zonder bon verkrijgbaar. Prijs per pakje, inh. 1 ons, 15 ets. Chocoladereepen verpakt 127, et. p. reep, onverpakt 12 ct. p. reep, zonder bon verkrijgbaar. Thee- en Koffiekaart bon 34 is geldig van 1 t.m. 15 Aug. voor 7s ons Koffie. Boter- en vetkaart 9e week is geldig van 4 Aug. t.m. .13 Aug. 10e week is geldig van 14 Ang. t.m. 23 Aug. Broodkaart 62e week is geldig van 10 Aug. hm. 16 Aug. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeentese cretarie ter inzage ligt een verzoek van de firma Theunissen en van Sam- beek te Velsen om vergunning tot het oprichten van drie loodsen en plaatsing van een kalkmolen in elk der loodsen, gedreven door electro motoren van respectievelijk 3, 3 en 5 P.K., op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M No. 2155. Op Dinsdag, den 20 Aug. 1918 des voormiddags te 11 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 6 Augustus 1918. De Burgemeester, H. vee LOREN van THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS De protest vergadering dezen avond in het gebouw voor Christelijke Belangen kan wel als bewijs worden aangevoerd, dat er ontstemming heerscht ten opzichte van de door ons gemeentebestuur gevoerde be- lastingpolitiek. We behoeven er zeker niet op te wijzeD, dat de mannen die deze protestbeweging op touw hebben gezet niet behooren tot hen, die te hooi en te gras tegen het ge meentebestuur stelling zullen ne men. Zij, die door hun maatschap pelijke positie de intresse van het zakenleven in onze gemeente tot in de kleinste bijzonderheden ken nen, zullen zeer zeker niet door kleine gevoelens geleid of uit zucht tot kritiek hun naam aan deze be weging geveD, doch het werkelijke belang van onze gemeente willen dienen. En zeker zullen velen het on derschrijven dat de sinds eenige jaren gevolgden weg niet kan leiden tot een gezonden groei der gemeente Velsen. Dat er veel opgebracht moet worden, daarvan is ieder onzer wel overtuigd, veel wordt er van de gemeentelijke huishouding gevraagd en belangrijke offers kunnen niet uitblijven, het zou onbillijk en kort zichtig zijn dit te ontkennen. Dat echter alle bedrijven thans de meest mogelijke zuinigheid moe ten betrachten is evenmin te ont kennen en zeker heeft een gemeen tebestuur de hooge plicht er voor te zorgen, dat deze drukkende tijden niet nog zwaarder worden. Zij heeft er bovendien zorgvuldig voor te waken, dat de voor onze gemeente zoo noodzakelijke onder geeft U daarom als lid op van het Centraal Genootschap voor Kinder- Herstellings en Vacanti9-Kolonies, Afdeeling Kennemerland. nemingsgeest niet gebroken en de d aarmede onaf scheidenlij ke welvaart niet bedreigd wordt. Of dat wel steeds genoegzaam wordt ingezien mag wel eens bui ten den gemeenteraad onderzocht en besproken worden. te Amsterdam in het Concertgebouw, te 's-Gravenhage in den Dierentuin, te Rotterdam in de Nutszaal, overwegende, dat beide oorlog voerende partijen herhaaldelijk ver klaard hebben zelf bereid te zijn vredesvoorstellen van de tegenpartij te onderzoeken, maar dat ieder van haar blijft weigeren zelf vredesvoor stellen aan de tegenpartij te doen uit vrees, dat dit als teeken van zwakheid zal worden uitgelegd; overtuigt, dat ieder der oorlog voerende partijen thans als het hoogste oorlogsdoel beschouwt het voorkomen van een herhaling van dezen oorlog en ter bereiking hier van wenseht mede te werken tot eem volkerenbond en dat voorts uit latingen van staatslieden der oorlog voerende landen de veronderstelling wettigen, dat door onderhandeling thans reeds overeenstemming zou kunnen worden bereikt; spreekt den wenseh uit, dat de Nederlandsche regeering In het openbaar stappen moge doen tot bemiddeling. 1 Augustus 1918. Boven afgedrukte motie werd ons toegezonden met verzoek om opna me in ons blad. Wij hebben gehoor gegeven aan dit verzoek, niet omdat we ge- looven, dat de Ned. Regeering, mocht zij al kunnen besluiten aan de wenschen van de N. A. O. R. ge hoor te geven en bemiddelings-voor- stellen aan de in strijd zijnde naties te doen, wat zeer twijfelachtig is, het minste succes zal kunnen heb ben aleer er bij die naties zelf het bewustzijn is gekomen dat er vrede gesloten kan of moet worden. Wat door de hoogste staatslieden in die landen is gezegd over de bereidwilligheid om vrede te sluiten behoeven we toch zeker niet ernstig op te nemen. Bereidwilligheid, ja, in vele mooie woorden waarmede hun daden echter in flagranten strijd zijn. Eerst dan, wanneer een der strijdende partijen door oorlogs kansen of binnenlandsche toestanden tot de erkenning is gekomen, dat er met verder te strijden niets te winnen doch veel te verliezen is, zal zij bemiddeling in overweging willen nemen. Niet ter wille van menschelijkheid en recht doch om zich de aller grootste vernedering, het vragen om vrede, te besparen, zal zij dulden, dat een neutrale mogendheid zich in haar zaken mengt. Toch hebben wij gemeend de motie te moeten plaatsen. De vredes- idee, in welken vorm ook opgediend, te propageeren is zeer zeker plicht van groote en kleine pers. De volkerenbond, een schoone belofte, door de hooge regeerders in oorlogvoerende landen uitgedacht misschien om de werkelijke oorlogs bedoelingen te verbloemen en door de tegenpartij met gelijkwaardige gevoelens begroet, is daarom nog geen utopie en kan zeker tot stand gebracht worden. Doch dan moet die vredes-gedachte blijven voort leven, om straks als de vrede ge sloten is door een machtigen volks wil, ook in de neutrale landen naar voren gebracht te worden met den eisch, die mooie belofte in daden om te zetten. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De lijkbaar, gedekt met de Duit- sche vlag en gedragen door infan teristen, werd gevolgd door Holl. matrozen en soldaten, benevens eenige officieren. Nadat de kist in de groeve was gelaten (nabij het graf der verongelukten van de Y 69) en het vuurpeleton het salvo had gegeven, trad Ds. Creutzberg naar voren. Deze wees er op dat de overledene is aangebracht in het vrije Holland en begraven wordt hier, waar ook Engelschen, Franschen en Belgen een graf vonden. Temidden van den haat, weet men hier in 't kleine Holland nog van ieder volk het goede te zien. Deze jonge man, die een vrouw en een kind achterlaat, is een zoon van het sterke, Duitsehe volk, dat reeds ontzaglijke offers in deze 4 jaar voor zijn zelfstan digheid heeft gebracht en dat zich temidden der andere volken wil handhaven. Ook deze jonge man heeft zjjn leven voor zijn land ge offerd, vermoedelijk bij den aanval op Zeebrugge. God alleen weet, hoe deze tegenover Hem stond, God weet dat zijn laatste daad was een offer. Daarom wil spreker hem be graven op oud-Germaansche wijze en, telkens een schep aarde op de kist werpend, sprak Ds. Creutzberg „lm nahme des Yaters, im nahme des Sohnes, im nahme des Heiligen Geistes". De heer S. A. Bakker, vice-coDsul van Duitschland, dankte namens de Keizerlijke regeering en de familie, den positie-commandant, de militai ren en Ds. Creutzberg voor de eer, den overledene bewezen, Op het graf werd een viertal kransen gelegd, waarbg een met het opschrift Positie IJmuiden, de andere in de Duitsehe kleuren. Aanwezig waren eenige familie leden van den overledene en eenige Duitsehe families, alhier wonende. De troepen, die de militaire hon neurs bewezen, stonden onder lei ding van luitenant van Duyn. Het resultaat dezer bespreking was, dat met terugwerkende kracht van af Zaterdag 27 Juli f 2,50 per week duurtetoeslag boven het uur loon, werd betaald. Op Zaterdag 3 Augustus werd das aan alle ar beiders f 5 00 boven het gewone loon betaald. Wanneer de arbeiders door eventueel werk aan te nemen van den patroon, hun verdiensten wat kunnen opvoert®, zal toch hun loon plus den duurtetoeslag niet meer mogen bedragen dan f30.per week. Verdiend dus de arbeider (wat bij uitzondering wel eens gebeurd,) door meerdere arbeids prestatie, met aangenomen werk f 28.per week, dan wordt hea f2.toeslag ver strekt. Met de afd. „Kennemerland" van den Ned. Aannemersbond zijn de onderhandelingen hangende. Op 't post- en telegraafkantoor is een groot deel van 't personeel ziek. VELSEROORD. VELSEN. Dit feit zal feestelijk herdacht worden en wel met een samenkomst op Zondag 31 Augustus in de Herv. Kerk en Maandag 1 September op het landgoed Velserbeek, waar spre kers het woord zullen voeren en waar de kinderen onthaald zullea worden, waarvoor vele ingezetenen hebben bijgedragen. IJMUIDER COURANT Secretaresse Mej. L. E. Kollöfel, Rijksweg 22, IJmuiden Motie De Openbare Vergade ringen van den „Nederlandsche Anti- Oorlog Raaa" op Woensdag 31 Juli 1918. Begrafenis. Maandagmorgen had onder veel belangstelling op het kerkhof alhier de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van den hier aangebrach- ten Duitschen korporaal der zee- artillerie Friedrich Sdorra. Protest-Vergadering. Naar wij vernemen zal op da protest-verga dering van hedenavond tegen de hooge aanslagen in dea hoofdelijken omslag het woord gevoerd worden door Mr. A. W. Hellema. Geredde vliegers. Zaterdag zijn alhier aangebracht 4 Engelsche en 1 Canadeesche vlieger, die Vrijdag te ongeveer 11V2 uur ter hoogte van het Terschellmger Bank-vuur- schip door de sloep „Middelharnis No. 10" zijn gered uit een beschadigd vliegtuig. Na verhoor zijn de gered den naar den Haag vertrokken. In beslag genomen. Door de recherche is 250 K.G. koper in beslag genomen, dat vervoerd zou worden naar een firma aan de Visschershaven. Bouwvakarbeiders. Vrijdag 3 Augustus heeft in het „Augusta Hotel" alhier een conferentie plaat» gehad tussehen het Bestuur van de afd. IJmuiden van den Ned. Aan- nemersbond en afgevaardigden van alle bouwvakarbeidersorganisaties ter dezer plaatse ter bespreking van een door de arbeiders gevraagde duurte toeslag. Spaansche griep. De Spaansche ziekte maakt hier steeds nieuwe slachtoffers. De Spaansche ziekte Ook hier steeds nieuwe gevallen van de Spaansche griep, waarbij heele ge zinnen werden aangetast. Gelukkig zijn het meest snel-verloopende ziektegevallen. 50-jarig bestaan. De Herv. Zondagsehoolvereeniging alhier be staat 50 jaar.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1