FEUILLETON. Uit de Gemeente. Uit de Provincie. Scheepvaart. VISSCHERIJ. Als uit den grond duiken de laat ste dagen de berichten op van finan cieel krachtige burgers, die de ge meente Velsen en haar hooge be lastingen zouden ontvluchten en zich elders vestigen. Zóó almeerend als de berichten luiden is de toestand nog wel niet doch het gulle en royale gemeen tabestuur van Velsen mag zich de vele, zeer vele klachten over te hooge belastingen wel ter harte nemen. Het bericht dat Jhr. Boreel van Hogelanden de gemeente zou ver laten, schijnt nog niet juist te zijn maar baron van Tuyll van Seroos kerken heeft inderdaad een villa te Vogelenzang tot woonstede verko zen en zal zich daar nog dit jaar vestigen. Vanmorgen lazen wij het volgen de berichtje in de „Maasbode": „Verschillende te IJ muiden ge vestigde vischhandelaren hebben uit protest tegen de verhooging in den aanslag voor de plaatselijke be lasting hun personeel ontslagen. In weerwil dat zij voor die menschen bjjna geen werk hadden, hebben zi. aan hen toGh nog een weekgeld toegekend. Bedoelde vischhandelaren zullen zich buiten de gemeente Velsen gaan vestigen." Hier en daar eens infoi meerende kregen wij den indruk dat ook dit bericht zeer overdreven is. Van ontslaan van personeel, schijnt geen sprake te zijn en wat den eigenli ken uittocht betreft van belasting betalers, zijn er wel eeuige gegoe de ingezetenen die reeds eenigen tijd geleden plan hadden zich met terwoon in Bloemendaal te vestigen en daaraan nu gevolg zullen geven omdat er een woning voor hen be- schikbaar is gekomen, maar een on rustbarende afmeting heeft die uit tocht nog niet aangenomen. Het geheele jaar door vertrekken er personen uit IJmuiden, zoodat het vertrek van deze lieden niet uit sluitend het gevolg behoeft te zijn van de verhoogde belastingen. Intussehen moge het gemeente bestuur van Velsen de bedreiging ter harte nemen als een waarschu wing. Wel weten wij dat een gemeente bestuur zich aan oogendienarij niet mag schuldig maken en dat de noodzakelijke uitgaven gevoteerd worden zonder zich te laten weer houden door de vrees de gegoede ingezetenen van zich af te stooten doch het gemeentebestuur van Velsen mag zich waarlijk wel eens op de borst kloppen en zich rouw moedig afvragen of in vele gevallen een grootere schrielheid niet in het belang der gemeente zou zijn ge- weest en in het belang ook der portemonnaie van de ingezetenen Want niet alleen de financieel krachtigen klagen *steen en been doch ook het is ook in ons blad herhaaldelijk gebleken de lager aangeslagenen zijn ontstemd, ver schillende bijna woest, over de be langrijke belasting verhooging in in Velsen. Wat het gemeentebestuur ook voor verontschuldiging moge aan voeren het feit der aigemeene ont stemming geeft te-denken. Eenige cijfersVerleden jaar werd als opbrengst van den Hoofdelij ken Omslag een bedrag getrokken van f 350.000, dit jaar is dat bedrag ge klommen tot f550.000, zonder dat de totale som van het belastbare inkomen noemenswaardig de hoogte in is gegaan. Het baart dan ook (2*) door G. VOET. Nadruk verboden. Ter herinnering aan de Banjaert volge hier nog een Ballade van Hofdijk, getiteld D« Vloek der Onschuld. (1156) Zich koestrende in de najaarszon, Tol lust om 't helder weer. geen verwondering dat het verme- nigvuldigingscijfer (in Velsen heeft men progressie in den aanslag) nu precies verdubbeld is. Voor de belastingbetalers een zeer groote teleurstelling in deze toch al meer dan dure tijden. Wij weten wel dat allerlei crisis- uitgaven, waaronder het levensmid delenbureau dat verleden jaar f73.000 vroeg, belangrijke bedragen vorderendat b.v. ook de woning bouw enorm veel kost en de gemeen tekas drukt maar nog eens zuinig heid is een deugd die Velsen's gemeentebestuur, althans wat vele raadsleden betreft, niet kent. Om maar iets ta noemen voor de vuist weghad dat levensmiddelenbureau niet minder kunnen kosten? Zeer zeker wel. En zoo is het met vele uitgaven. Het is zoo gemakkelijk in het laadje te grabbelen en wanneer de bodem zichtbaar is te spelen van Sijmen betaal Men heeft daar een oogenblikke- lijk succes mede, maar later vraagt de geplukte belastingbetaler reken' schap. Directeur is de heer M. van Geelen Het bestuur bestaat uit de heeren C. Dam, voorzitterP. Jongens secretaris C. Broeze, penning meester en L. P. Huizers, a)g. adjunct Tot Eere-voorzitter is benoemd Ds. J. Ph. Eggink, die de benoeming heeft aangenomen. De vereeniging houdt hare repe- tities Dinsdagavonds in het Gebouw voor Chr. Belangen. SANTPOORT. Het jonge volkje heeft genoten DRIEHUIS. Er waren verscheidene bezoekers die met genoegen naar de goede muzieknummers van het korps hebben geluisterd. in de gemeente Velsen voorkomen, heeft men van dit plan afgezien. Een postwissel 's avonds tusschen 5-6 uur te Velsen aangekomen, werd ons den volgenden dag 3 uur bezorgd, dus 22 uur later. Zaterdag werd voor ons te Velsen een brief gepost, met duidelijk onze naam en functie, alleen stond er foutief op IJmuiden. De post van Velsen komt echter 3 maal per dag bij ons en kan ons adres dus wel weten. De brief ging echter naar IJmuiden, op 't post kantoor aldaar kent men ons adres heel goed en dus zette men er Velseroord op. De brief ging weer naar Velsen terug en toen vanuit Velsen te Velseroord bezorgd, Maan dag, terwijl hij bij oplettendheid Zaterdag in ons bezit had kunnen zijn. Wij zwijgen over de couranten want de bezorging daarvan is woon treurig. Ingeschreven was o.a. door G Vreeman voor f 211.000, D. Bais Jz voor f 197.333, Eindhout en de Waard voor f 197.175, P. Heere Zn. voor 195.000, allen te IJmuiden Bij de te Leiden gehouden aan besteding voor het bouwen van 123 arbeiderswoningen waren laagste inschrijvers Gebr. Westerhout te Utrecht voor f 880.000. Ingeschreven was o.a. doorLind hout en de Waard voor f 1.103.158 P. Heere en Zn. voor 1.103.000 D. Bais Jz. voor f 1.102.222; G Vreeman voor f 1.092.874, allen te IJmuiden. Bij de te Middelburg gehouden aanbesteding voor het planten van heesters en struiken was laagste inschrijfster firma H. J. Eikelboom te Apeldoorn vr i 6047. Ingeschreven was o.a. door de N. V. Kweekeri; Trovato te Santpoort voor f 6870.85, VOOR DEN RAAD. Met zijn ontslag-aanvrage blijft hij echter talmen waarschijnlijk om financieele redenen. In het belang van den dienst achten burgemees ter en wethouders het echter ge- wenscht, dat met het verleenen van eervol ontslag niet langer wordt gewacht, waarom zij den raad voor stellen aan den opzichter A. C. M, Hofman met ingang van 1 Septem ber eerstkomende eervol ontslag uit zijne betrekking als gemeente-op zichter te veri6enen en hem de toe slag op zijn pensioen, vastgesteld bij raadsbesluit van 12 Maart 1918 toe te kennen. ORGELBESPELING. in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 8 Aug. 1918, des nam. van 2—3 uur door den heer W. Petri. Programma 1 Preludio uit Sonate op. 119 J. Rheinberger. 2 Koralen J. S. Bach. a. „Ich rüf zü dir, Herr Jesü Christ" b. „Aüs der Tiefe rüfe ich." 3 Toccata in F. J. S. Bach. 4a Melodia L. Bottazzo. b. Invocation A. Guilmant. 5 Choral No. 3 in a. C. Franck. In de afgeloopen week is alhier binnengekomen 1 stoomschip, en vertrokken 1 schoener naar Zweden. Wij ontleenen er het volgende aan. Evenals in April was in de maand Mei het totale aantal vaartuigen, dat aan de visscherij deelnam, grooter dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar en hoe wel het bedrijf der stoomtrawlers van minder beteekenis was, werd in het geheel meer visch aange voerd. Zoowel hierdoor als tenge volge van de hoogere vischprijzen was de totale opbrengst veel hooger dan in Mei 1917. vaartuigsoorten besomden des ondanks meer dan in Mei van het vorige jaar. Het aantal zeilloggers, dat zich met de trawlvisscherij bezighield, was deze maand geringer dan ver leden jaar Mei; de zeer uiteenlo pende resultaten waren echter, evenals voor de andere vaartuig- soorten, in het algemeen gunstiger, Niettegenstaande de goede uitkom sten der haring- en ansjovis vis scherij in de Zuiderzee vele kust- visschers van de Noordzee weglok ten, was hun aantal toch beduidend grooter dan in Mei 1917. Er wer den dan ook besommingen gemaakt, die zeer hoog waren en gemiddeld die van Mei 1917 verre overtroffen. Daardoor kwamen o.a. veie logger- schippers er toe, met kustvisschers- vaartuigen hun geluk te beproeven. De visscherij werd over het ge heel iets drukker uitgeoefend en leverde behalve in het eerste dis trict meer op dan in Mei van het vorige jaar. Van de IJmuider Sleepboottraw lers kwamen deze week binnen: IJM 485 f 5657.— 472 3784.— 495 371.— 281 895.— 468 5363.— 429 2017.— 311 2668.— 499 10669.— besomming. Wordt vervolgd. Een uittocht uit Veiaen. Onder dit opschrift bevatte de Nieuwe Haarlemsche Courant van Maandag avond het volgende artikel, dat wij hier overnemen. Pop Jams, de Woudman, grijs en stram Zat aan zjjn stulpjen neer; Hoer Aelbrecht Banjaert joeg aan 't duin f1) Met valk en hond alleen, Ka wendde 't, om een koelen dronk, Zangvereeniging. Alhier is een Chr. Zangvereeniging opgericht met ongeveer 40 leden, genaamd „God is mijn lied." Naar de see. Zondagmiddag maakte de Geheelonthouders Kin- derzangvereeniging van hier een tocht door Duin- en Kruidberg Daar de zee. In Duin- en Kruidberg werd voor de familie Cremer eenige lie deren ten beste gegeven. Na heer lijk aan het strand vertoefd te heb ben, werd onder vroolijke stemming de terugwandeling ondernomen. Met de lichtbak. Op groote schaal wordt des avonds en des nachts nu al gestroopt. Voora! wordt jacht gemaakt op konijnen In den omtrek van Duin- en Kruid berg, wanneer des avonds de bosch- konijnen op de weilanden aantrek ken, wordt met de lichtbak gewerkt en risten konijnen hangen dan weldra op den rug van de stroopers te bengelen. Crematies. Heden heeft op Westerveld de crematie plaats ge had van het stoffelijk overschot van den heer H. Scholten, eigenaar van het Hotel den Hout te Haarlem op 67-jarigen leeftijd overleden. Concert. Het fanfarecorps „Sol Deo Gloria" heeft Zondagavond een concert gegeven in den tuin van Café Rozensteijn. Vacantiekamp. Eenigen tijd geleden werd door dr. Ootmar van Haarlem, aldus meldt de Stads-Ed. gepoogd te Velsen een vacantiekamp in te riGhten voor zwakke kinderen uit Schoten. Met het oog op de vele gevallen van roodvonk, welke thans Naar 't eenlfik stulpjen heen. Heer Allbrecht was 't, die binnentrad En eischte een koelen dronk, En Lijsbeth, Poppes dochter, was 't Die hem het duinval schonk. Heer Aelbrecht zag de frissche maagd, En 't bracht zijn borst in vlam: De woudwolf zag met vonklend oog Op 't rein en schuldloos lam. Schoon kind 1» zoo sprak hij met een lach „Die teuge dient betaald. Ik wil u op den Banjaert zien Als d'avondschemer daalt. Op morgen kunt ge, schoone duif, Weer fladdren naar uw til. Maar pas, te komen op het uur, Het is uws Heeren wil.# De grijz' verborg het stram gelaat, En 'trilde hem door 't lijf; Zijn sidderende rechte gleed Lans 't kruishof van zijn knfif, De vlugge post. Nogmaals eenige staaltjes van het tegendeel van vlugge postbestelling. Ondeugdelijke chocolade. Hier was een groote voorraad van ge vulde chocolade reepen, want in bijkans iederen winkel werd - ze verkocht en omdat ze op moest werd ze ook op bonnen gegeven inplaats van regeeringsreepen. Daar er echter elders vergiftigingsgevalleD zijn voorgekomen door het eten van deze chocolaad, is ze Zaterdag van de winkeliers teruggenomen. Aanbestedingen. Bij de te Alk maar gehouüen aanbesteding voor het bouwen van 47 arbeiderswonin gen waren laagste inschrij vers Bak ker en Karssen, Alkmaar en Hoorn voor f 168.500. Eervol ontslag aan den gemeente opzichter A. C. M. Hofman. De opzichter A. C. M. Hofman bereik te op 13 Februari 1918 den 65 jarigen leeftijd. IndertQd heeft hl burgemeester en wethouders mee gedeeld, dat hij bij het bereiken van dezen leeftijd eervol ontslag zou aanvragen. Der maagd doorvoer een. koude schrik, Verwezen zag ze rond. En toen de Landheer duinwaarts ging, Toen zonk zij op den grond. „O, kind van jammer en van rouwt" Zoo kreet de grijsaard luid: „Och, waart gij voeten onder d'aard, En ik de wereld uit i'* Maar kreet noch weeklacht bou een schild Voor 't naderend verderf En toen de vale schemering kwam, Toen vloden zij van 't erf. Maar eer de rose schijf der maan Uit 'd ooster kimme trad, Toen waren Banjaerts knapen reeds Den vluchtenden op 'tpad. Toen waren, eer de middernacht Van zilver was bestraald, De stramme grijz', de teere maagd Bij Oesden achterhaald. Ze sleurden hen naar Benjaert mee, Scheepvaartbeweging Noordzeeka naal. In de afgeloopen maanc zijn op het Noordzeekanaal geschut door de Noordzeesluizen alhier Uit zee: 1 schoener; 1 kofschip; 7 stoomschepen; 75 tjalken; 181 visschersvaartuigen, en 184 andere vaai tuigen, tezamen 449 schepen inhoudende 85.742 Ms, tegen 1487 schepen, inhoudende 224.608 Ms in 1917. Naar zee: 7 stoomschepen; 65 tjalken; 180 visschersvaartuigen en 182 andere vaartuigen, tezamen 434 schepen, inhoudende 71.665 Ms, tegen 1462 schepen, inhoudende 243.062 Ms in 1917. Uit od naar zee dus 883 schepen, inhoudende 157.407 Ms, tegen 2949 schepen, inhoudende 467.670 M' in dezelfde maand van het jaar tevoren. Door de groote s uizen werden geschut 64 schepen, vau welke 4 schepen te groot waren voor de oude sluis. In het jaar tevoren waren in de maand Juli van de 1630 schepen welke door de nieuwe sluis gingen, 3 schepen te groot voor de oude sluis Scheepsboot aangebracht. De Vlaardmgsche logger Drie Gebroeders heeft een scheepsboot aangebracht, welke afkomstig blijkt te zijn van den sedert eenigen tijd als verloren beschouwd wordenden logger Cen trum IJM. 251 van de Mij. Shamrock. De hoot was onbeschadigd. Vliegers. De zeiilogger „Ludui na", uit Scheveningen, heeft op de Noordzee twee inzittenden gered van een Duitsch vliegtuig, dat met defecten motor drijvende werd aan getroffen. Nadat de vliegers op den logger waren overgenomen, schoten zij het vliegtuig zelf met een re- voiverkanon lek, waardoor het spoe dig gezonken is. Vervolgens wier pen zij het kanon over boord. Eeni gen tijd later ontmoette men een Duitsche duikboot, op welke de ge redden werden ovtrgegeven. Visscherij.-Inspectie. Van de Mededee'ingen en Verslagen der Visscherij-Inspectie verscheen no. 19, maand Mei. Met bittren hoon en spot. Hem klonken z' aan den banpaal vast, Haar brachten zjj op 'tslot. En toen het najaarsmorgenlicht De nevelen blies uiteen. Het was een al te droef tooneel, Toen 't om den bandpaal seheen: Nog stond de grijsaard overeind, Genageld aan de paal Maar slechts zijn bleek en kleurloos ljjk Verlichtte d'ochtendstraal. Zijn kind lag voor hem neergekromd, Gehavend en bebloed, Nog in den dood heur killen arm Geklemd om 's grijsaard voet. Nog in den dood de kille hand Ten Banjaert heen gestrekt, Waar op heur vloek de strenge wraak Des hemels had verwekt. Heer Aelbrecht was een hooge man: Hfi droeg des Graven kleed. Trawlvisscherij. Van de ver gunning tot uitvaren werd in Mei door 27 stoomtrawlers gebruik ge. maakt, die nog betere vangsten en hoogere besommingen maakten, dan verleden jaar Mei. Later was het opbrengen van verschillende vaar tuigen oorzaak, dat zij de visscherij moesten beëindigen. De sleepboo- ten enz. oefenden de trawlvisscherij in veel grooter aantal en met meer succes uit dan verleden jaar. De motorloggers namen er minder druk de mo tor kust visscbers drukker aan deel. Ook deze maand konden in. tusschen de meeste dezer vaarfcui- gen wegens gebrek aan brandstof den motor niet gebruiken. Beide Beugvisscherij. Het verbod tot uitvaren was oorzaak, dat geen stoombeugers in bedrijf waren. Door zeilvaartuigen werd daarbij in geringere mate aan dezen tak van bedrijf deelgenomen, dan in Mei 1917. De uitkomsten der visscherij waren echter zeer gunstig. Drijfnetvisscherij. Enkele log gers voeren uit ter drijfnetvis scherij op haring. De aanvoer was echter nog niet van beteekenis. Kustvisscheri/j. ln Mei was de weersgesteldheid over het algemeen gunstig voor de visscherij met staan de netten in het 2e en 3e district, voor de haringfuikvisschers in deze districten waren de menigmaal voor komende harde Oostenwinden niet gunstig, terwijl voor de uitoefe ning der visscherij met gaand want en vooral voor de ansjovisvisscherij met den kuil, de wind dikwijls niet krachtig genoeg was. Op de Zuid- hollandsche stroomen kon de vis scherij, behalve in het laatst van de tweede week, toen zij te kampen had met onstuimig weder, onbelem merd uitgeoefend worden. Werklooze Noordzeevisschers Namens de werklooze Noordzee visschers van Haarlem en Omstre ken is een Open Brief gericht aan den Minister van Landbouw, Han del en Nijverheid, betreffende het uitvoerverbod van de stoomtrawlers. Dat keerde toeh de worm niet af, Die sinds zijn hart doorbeet. Zijn kracht verzwond en stierf daarheen, Ras zonk zijn trotsche kruin; En d'eeuw was nauw ten eind gespoed. Toen lag ook 't kasteel in puin. (4) Aelbrecht Banjaert, Ridder; 1122—1157 vermeld; de Banjaert van denzelfden naam, die de opene brieven van den Graaf teekende in 1174, is waarschijn lijk een ander. (3) Op sommige plaatsen werd de wegge- loopen eigene, wanneer men hem achterhaald en teruggebracht had, met het oor aan den banpaal genageld, zoo wel tot zijn eigene straf, als tot af schrik voor zfins gelijken. De Edelen, die s'Graven kleederen droegen, werden gerekend tot zijn hofhouding te behooren. (4) Zooals we een vorige maal al gezien hebben, in 1203 of 1S04.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2