ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Drukkerij Sinjewel. GEMEENTELIJK GASBEDRIJF No. 287. Zaterdag 10 Augustus 1918. Se Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWLL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS: 70 ets., per 8 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. 1 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Yelseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 1—5 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeeiingen 25 ets. per regel. Advertentiecontrasten tegen zeer billijk tarief. Advertenciën u i t e r 1 jj k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot nnr v.m. Tot plaatsing van advertentiën van boften de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. EOELSE IJMÜIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, si el aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLCMSPLCIM !]iïiiri«feig (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P„ f. C. RÖEL5SÜ* Te Velseroord bij M. Wil burg, Willebrordsir.115. co bij v. iloiawsÜKge®, TroRipsIrsi^t Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. ScSlgiFiTM'f, ÖoodISsas? L 47, WijH^roog. Te Santpoort bij P* Msiips, Boekhandel. By dit nummer béhoort het offl- clëelé Raadsverslag. Officieel. Aanvullings-agenda voor de vergadering van den ge meenteraad van Velsen op Dinsdag 13 Augustus 1918 des namiddags 7% uur ten gemeentehuize. 9a. Regeling van het herhalings- onderwijs te IJmuiden en wijziging der betrekkelijke verordening. Kinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open- kennis dat het verzoek van firma G. Hoek en Zonen te IJmuiden om op het perceel, ka- iastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 364, gelegen aan de Middenhaven straat, op te richten een machine- berstelplaats en scheepssmederij, waarin zal worden geplaatst een electromotor van 15 P.K. tot het drijven van verschillende werktuigen door hen is toegestaan. Velsen, den 7 Aug. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, l VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der lemeente Velsen brengen ter open tte kennis, dat het verzoek van L. C. de Hoog te IJmuiden om het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmui den Sectie L No. 1163, gelegen aan de Z.Z. Visschershaveu, op te rich ten een smederij voor het verrichten van werkzaamheden ten behoeve van het visscherijbedrijf en voor de bouwvakken door hen is toegestaan. Velsen, 7 Aug. 1918. Burgemeester an Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Broodkaarten. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Haudel bij besluit van 6 Augustus 1918, No. 66985/36 heeft goed gevonden te bepalen: 1. De wittebrood-, bruinbrood-, roggebrood- en aanvullingsbrcod- kaarten voor het 62ste tijdvak zullen geldig zijn gedurende zes dagen. 2. De onder 1 bedoelde kaarten voor het 63ste en volgende tijdvak zullen zoolang niet ander is bepaald, geldig zijn voor zeven dagen. 3. De bepalingen, dat op bons der brooddaarten kan worden aan geschaft de helft van het broodge wicht, dat op de bons is aangegeven blijft van kracht. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De heer Balfoort, voorzitter van het Protestcomité, dankt de aan wezigen voor hun tegenwoordig heid in deze vergadering. Het doet het comité zeer veel genoegen, zegt spreker, dat zoo INGEZONDEN MEDE DEELINGEN. De Directeur van het Gasbedrijf brengt ter kennis vandegas- verbruikers, dat met ingang van MAANDAG 12 AUGUSTUS, 'a avonds 10 uur, de gastoevoer NIET meer wordt afgesloten. Verder wordt, ter weerlegging van onware geruchten dienaan gaande, meegedeeld, dat in den komenden winter, indien de noo- dige zuinigheid wordt betracht, in de eerste plaats gas voor ver lichtingsdoeleinde verstrekt zal worden en van stopzetting der gaslevering 's avonds 7 uur geen sprake zal zijn. DE DIRECTEUR. spontaan aan onze oproep, om tegen de belastingheffing in deze gemeente te protesteeren, is voldaan. Een kalm, zakelijk, doch niet min der krachtig protest moet van ons uitgaan, niet alleen'soi dè Kroon en Gedeputeerde Staten, doch ook tot onzen geachten gemeenteraad. Progressie in de belasting vinden we goed, doch tegen de thans in behandeling zijnde belastingveror dening dient scherp te worden ge protesteerd. Debat, zegt de voor zitter, kunnen we niet -toestaan in dit gebouw, wel zullen gelijkgezin den, na den spreker gelegenheid krijgen van hunne inzichten te doen blijken. De spreker voor deze vergadering Mr. A. W. Hellema, het woord ne mende, zegt dat als onverschillig heid ia gemeentezaken ons be- heerscht, we niet moeten klagen als de boel verkeerd gaat. Wanneer we hier nu bijeen zijn, dan heeft dat wel een zeer sterke oorzaak de ons thuisgestuurde bela3tingpa- piertjes hebben in hooge mate onze boosheid opgewekt, niet omdat we het zoo erg vinden, dat we veel moeten betalen, doch omdat er angst en wantrouwen in ons gekomen is of het wel goed gaat hier in de gemeente Velsen. Zware lasten drukken onze nog gedeeltelijk jonge gemeente, dat moeten we bij onze kritiek wel be denken, of alles evenwel zoo groot en luxieus aangepakt moet worden als hier, of er wel zooveel perso neel behoeft te zijn, zie vergadering, dat is wel aan bedenking onderhe vig. De visscherijschool en onze kost bare waterleiding geven in dit op zicht te denken. De enorme kosten voor de volkshuisvesting komen het volgend jaar pas op onze rekening en waaneer wij nu, na één jaar van zware lasten, een zoo geduch te weerschijn op onze belastingbil jetten zien, dan vragen wij ons toch af, waar gaan we been? Het is mij niet mogelijk hier heel het financiëele leven van onze ge meente tot in de kleinste details te behandelen en dat behoeft ook niet, want wij allen gevoelen spon taan, dat het systeem hier, in de gemeente Velsen, niet deugt. De woningbouw is in deze gemeente een al te duur zaakje. Zeker, geen inwoner van de gemeente Velsen zal ontkennen dat woningen voor arbeiders noodig zijn, er heersebt hierwerkelijkeen groote woningnood, doch we hadden er aan 300 zeker voorloopig genoeg gehad. We bou wen er te veel en ze zijn te duur. In Middelharnis bouwt men voor f3400.in Alkmaar voor f 4000. bij ons kosten ze f 6200.Boven dien, het, gemeentebestuur heeft schromelijk verzuimd hiervoor steun te vragen bij de industrie. Voor dit laakbare verzuim moeten wij de volgende jaren betalen. De arbeiders in dienst van de gemeente ontvangen een minimum loon van f 21.bij de provincie f 15.21 gulden geeft geen weelde, dat weet spreker heel goed, doch verstandig is het niet de loon- staodaard hier maar willekeurig op te voeren, meer toeslag was beter geweest. De steunuitkeering is hier ook veel te royaal, wat behalve aan het gemeentebestuur ook te wijten is aan het Steuncomité en de vak organisaties. Een groote fout is het geweest, niet met alle kracht bij de reederijen aan te dringen een ge deelte van die steunuitkeering te betalen, dat had geëischt moeten worden, omdat de reederijen voor de gemeente niet door belasting heffing zijn te bereiken en het nu de middenstand is, die dat alles maar moet betalen. De algemeene indruk, dat de ver schillende gemeentebedrij ven te duur werken, dat alles veel te royaal gaat en met minder personeel even veel bereikt kan worden is onge twijfeld juist. De Ziekenhuiskwestie gaat na tuurlijk ook al weer den verkeerden weg op, we zijn arm, kunnen een R.K. Ziekenhuis op zeer aanneme lijke voorwaarden krijgen en zullen wijs doen, dit aanbod, zonder poli tieke gevoeligheidjes, in zeer ern stige overwegÏDg te nemen. Later, als de tijden gunstiger zijn, kunnen we, als het noodig blijkt, een ge meentelijk Ziekenhuis bouwen. Het gemeentebestuur heeft een paar honderd rijwielen gekocht, voor het personeel, en een ambte naar aangesteld, die dat zaakje moet beheeren, wat ons dat weer zal kosten, zullen we later wel tot onze schrik ervaren. f4000 werden gevoteerd om toe te leggen op de brandstoffen voor menschen wier inkomen beneden f 1500.blijft. Zulke dingen be- hooren echter, volgens spreker, niet tot de taak der gemeente. De alge meene conclusie is dan ook, dat er hier niet alleen te royaal geleefd, doch eenvoudig met het geld ge smeten wordt. De financiëele poli tiek van den huidigen gemeente raad geeft ons thans al een zwaar juk te dragen, doch bitter zwaar zal het worden als ds nieuwe ver ordening aangenomen wordt. Wij allen zien met angst en zorg de toekomst tegemoet. Spreker gaat aan de hand van cijfers na hoe we vanaf 1909 schrik barend de hoogt8 in zijn gegaan. De nieuwe verordening bepaalt dat 25 pCt. van het inkomen uit den arbeid zal zijn vrijgesteld, dat is heel mooi en het zal onze ijver doen toenemen, maar de kleine rente niertjes, vele in d© gemeente, die we toch ook hier mosten houden, zullen ons wel feestelijk bedanken eè naar verstandiger geregeerde gemeenten heentrekken. De menschen beneden een inko men van f1300.zullen vrijge steld worden van de gemeentebe lasting, van de Naamlcoze Vennoot schappen is voor de gemeente niets te halen, de handelaren en midden standers zullen dat maar weer moe ten betalen. En waarom die arbei ders vrijgesteld, die door middel van het algemeen kiesrecht wel mede- spreken over onze uitgaven en zeker wel in staat geacht mogen worden om wat belasting, die zij zouden moeten betaleD, weer te verhalen in den vorm van een hooger loon van de hier gevestigde vennoot schappen. Wat er over den uittocht is ge zegd en geschreven acht spreker wel overdreven, doeh het gevaar dat dit ten slotte zal geschieden is werkelijk niet denkbeeldig. Niet wegloopen, roept spreker, door krachtig te protesteeren kunnen we verbetering brengeD, niet door weg te loopen. Dat de gemeenteraad be sloten heeft de nieuwe belasting plannen te herzien stemt reeds hoopvol, doch pleit niet voor de bedachtzaamheid van dezen gemeen teraad. Wij zijn hier bijeen om te pro- .esteeren, ook bij de Kroon en Ge deputeerde Staten, doah zullen ons daar niet toe bepalen, maar het onze raadsleden lastig makeri, onop houdelijk, zoolang tot we een betere gemeenteregeering hebben gekregen. Wij mogen niet toelaten, dat zij onze gemeente onbewoonbaar maken en de schoone toekomst van Velsen bederven. Met een opwekking om alle krachten in te spannen om dat te verhoeden besluit de spreker zijne door stormachtig applaus dikwijls onderbroken rede. De heer M. J. Enzerink van Santpoort, die verzocht had even het woord te mogen voeren begint met zijn blijdschap er over uit te spreken, dat eindelijk dan toch de middenstand in ouze gemeente blijkt wakker te worden. Dat vooral noemt spreker een verblijdend teeken. Wi) zijn hier bijeen om den toe stand te redden doch zullen niet zoo gemakkelijk uit het moeras komen. Groote sommen worden hier uitgegeven, waarvan de nood zakelijkheid zeer twijfelachtig is. Een muur om het gemeenteterrein te Velseroord kostte f6000.een stalletje voor zieke paarden f 4000.voor den speeltuiD wordt ook f 40Ó0.gevraagd, heel mooie dingen zegt spreker, doch die best nog wat hadden kunnen wachten. Mr. Hellema, heeft, en zeer terecht, kritiek uitgeoefend op de sterk overdreven bouwerij in deze ge- IJMUIDER COURANT Hinderwet. Bij koninklijk be sluit is niet ontvankelijk verklaard het beroep van H. Wilgenhof alhier, tegen het besluit van Burge meester en Weth. van Velsen, waarbij aan M. de Kadt te Haarlem voor een proeftijd van 1 jaar ver gunning is verleend tot oprichting van eene inrichting tot het ver werken van vischlever en traan in een perceel aan de 3e Havenstraat alhier. Een valsche chèque. Vorige week vervoegde zich bij een win kelierster alhier twee haar onbe kende heeren met de vraag of er nog zeep te koop was. Aanvan kelijk ontkennend, uit vrees mot distributie-ambtenaren te doen te hebben, besloot zij toch de aan wezige hoeveelheid van de hand te doen, toen de koopers een buiten gewoon aannemelijk bod deden. Tot betaling van de rekening gaven zij een chèque van tachtig gulden af op een daar gevestigde bank instelling, waarna zij de zeep netjes inpakten en medenamen. Bij aan bieding van deze chèque bleken de namen der onderteekenaars geheel onbekend en de chèque valsch te zijn. Protestvergadering. Deze ver gadering Woensdagavond in het ge bouw voor Christelijke Belangen was zeer druk bezocht, grootendeels door handelaren en zakenlui. bmammmmmmiiii

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1