tCeente, doch we moeten die kritiek aanvullen met den eisch, om die geldverslindende bouwerij, zooveel als nog mogelijk is, oogenblikkelijk te beëindigen. Toen ons bleek dat de nieuwe belastingverordening een strop zou worden voor de gemeente heeft de Middenstandsvereeniging te Sant poort, geholpen door drie zusterver eenigingen in de gemeente, een adres tot den gemeenteraad gericht, welk adres zeker heeft bijgedragen tot het besluit de verordening aan een tweede lezing te onderwerpen. Ook deze spreker acht de berich ten over den uittocht sterk over dreven, doch kan hier als een vaststaand feit mededeelen, dat de heer Kruimel van Santpoort, een onzer hoogst aangeslagen medebur gers naar Baarn gaat verhuizen en het gevaar dat meerderen zullen vol gen acht spreker wel aanwezig. De nieuwe belastingverordening, zegt de heer Enzerink, is niet een uitvloeisel van gezonde belasting- politiek maar het noodlottig gevolg ▼an een om politieke redenen bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen getroffen overeenkomst tusschen twee politieke partijen. Wij zullen waakzaam moeten blijven en buiten de politiek om andere menschen in den gemeenteraad moeten brengen. Door luid applaus geven de aan wezigen blijk met het gesprokene van den heer Enzerink mede te gaan. De voorzitter dankt den heer En zerink en doet daarna voorlezing van een adres aan den gemeente raad, waarmede de vergadering ia stemt. De heer Sluiters van Santpoort lid van den gemeenteraad verzoekt het woord. De voorzitter zegtja wel, doch niet voor debat. Als de heer Sluiters het woord verkrijgende begint met kritiek u; te oefenen op de rede van M. Hel lema, wordt hem het verder spreken door de vergadering belet en moet hij onder luid rumoer het podium verlaten. Mï. Hellema nogmaals het woord voerende zegt dat wij het protest door middel van een motie verder moeten doen klinken waaixa de volgende motie met by na algemee ne stemmen wordt aangenomen De druk bezochte Protest-ver gadering tegen het flnaneiëel beleid van het Gemeentebestuur en Raad van de Gemeente Velsen, op Woensdag 7 Augustus 1918, te IJmuiden in het Gebouw voor Christelijke Belangen aan het Enschedéplein, bijeen overwegende dat naar hare over tuiging ons Gemeentebestuur en Raad het aan het betrachten der noodige zuinigheid in het beheer der gemeente en bij het doen der uitgaven heeft- ontbroken overwegende voorts, dat de nieuw aangenomen belasting-ver ordening op de heffing der plaat selijke directe belasting zeer sehadelijk is voor den bloei en ontwikkeling onzer gemeente spreekt openlijk haar protest uit tegen een en ander en besluit deze motie ter kennis te brengen van de plaatselijk regeering en pers. IJmuiden, den 7den Augustus 1918 Hierna sluit de voorzitter met een woord van opwekking om ver der te strijden deze goedgeslaagde vergadering. VELSEN. Zij verrichten de boring voor de heeren Zijlmans en Van 't Veer te Velsen. De plaats der boring is aan de Melklaan, nabij de remise der stoom tram. In 1913 had men op diezelfde plaats geboord naar water, doch in plaats daarvan kwam er een weinig gas. Toen werd er weinig aandacht aan gesehonken, want de wereld was nog niet in oorlog en gas was er genoeg. Doch nu de nood der tQden nijpt werd plotseling de her innering daaraan wakker en werd de verwachting opgewekt, dat hier misschien een uitkomst indenVel- seasehen gasnood te vinden is. Ongeveer vier weken geleden is jgeu in den omtrek begonnen met de gasboring. De eerste en tweede boring hadden geen succes. Toen ging men het probeeren op de plek, waar vijf jaar geleden een weinig gas was opgekomen. En deze proef gelukte boven verwachting. De boring geschiedde op eenvou dige wijze met de z.g. driepoot stelling, waaraan een lier met een puls was bevestigd. Meu begon met ijzeren buizen in den grond te slaan telkens wanneer er een met de ge- beele lengte in het zand stond, werd er weer een aangeschroefd en zoo kwam men tot een diepte van 19 Meter. Het was geen gemakke lijk werk om door de kleilaag van een meter hoog te komen waar men ten laatste op stuitte, aldus vertelde ons de aannemer, die het werk verrichtte. Maar to^n was het karwei ook klaar. Het duurde niet lang of de 8 h 9 kilo zware puls, weike men in de buis had neergelaten, vloog er met groote kracht uit, gevolgd door een dikke straal zand, die er door de zware drukking van het gas werd uitgespoten. Met ver eende krachten werd, met behulp van een hefboom, de stop op de buis gedraaid, wat slechts na veel moeite gelukte, zoo sterk was de drukking. Toen men dus de z kerheid had, een gasad r te hebben aangeboord, werden maatregelen genomen voor de productie. En hiermede is men reeds in zooverre gevorderd, dat thans het gas naar de hoofdbuizen wordt geleid. Op het oogenblik wordt reeds 15 Ms, per uur in de buizen geleid, wat door de ondernemers aan de gemeente wordt geleverd voor 8 c-mt per M3. Nu en dan moet het water, dat in de buizen komt, er nog wor den uitgepompt. Men heeft hier met een zeldzaam geval te doen. We zeggen dit- opdat nu niet direct vele inwoners van Velsen zullen denken, een gasader in hun nabijheid te hebben. Ook is het natuurlijk nog de vraag, of de toevoer vsn blijvenden aard is, Het gas heeft op 't oogenblik een grootere calorische waarde dan het koiengas en wel ongeveer een derde méér. Het b?stuur heeft plan Zaterdag avond 31 Augustus een wijdirgs samenkomst te houden. Zondag 1 September heeft in de Herv. Kerk te Velsen de herdenking van het 50 jarig testaan plaats, waar by ver schillende sprekers zullen opt!6den afgewisseld door een zangkoor Maandag 2 September is het dan feest voor de ruim 500 kinderen der Zondagsschool op VeiserReek. O.a zullen kinderspelen plaats hebben SANTPOORT. Uit de Gemeente. VOOR DEN RAAD. ren dienst is, zijn salaris toegekend. De bevolkingsagent in vasten dienst J. Visser kwam tegen deze regeling bij B. en W. op, daar zoo doende een ambtenaar in tijdelijken dienst werd bevoordeeld boven een ambtenaar in vasten dienst. B. en W. achten zijn bezwaren rechtmatig, daar een ambtenaar in vasten dienst eerder ia aanmerking komt de plaats van een hooger be zoldigde waar te nemen dan een ambtenaar in tijdelijken dienst. Zij achten het echter niet ge- wenscht nu aan J. Visser het sala ris van J. Bontenhal toe te kennen en zoodoende J. Gorter op zijn oude salaris terug te brengen, dochmee- nen, dat het billijker is het meerde re salaris van J. Bontenbal tusschen beiden te verdoelen. Daar een der gelijke regeling echter niet ia over eenstemming is met de verordening op de rechtspositie der ambtenaren behoeven zij daartoe machtiging van den raad, welke machtiging zp hierbij vragen. De commissie van bijstand voor de financiën, wier advies hierover werd gevraagd is van meening, dat noch Gorter, noch Visser aanspraak kan maken op het meerdere salaris van Bontenbal. Naar aanleiding van ingekomen offertes van carbid werd besloten een monster aan te vragen. De stukken zijn echter 25 rnM. zoodat het artikel niet ongeklopt voor rij wielverlichting is te gebruiken. Zij, die hetzij verstoken zijn van gas of electnsch licht, hetzij als heb bende gasverlichting na 10 uur in het duister zitten, zouden echter met deze carbid geholpen kunnen worden. Advies in afwijzenden zin werd uitgebracht omtrent een adres der afdeeling Velsen van den Ned. Krui- deniersbond, waarbij werd gevraagd uitbreiding der levensmiddelencom missie met een paar leden belang hebbenden. De commissie ging daarbij uit van het standpunt, dat wanneer de betrokkenen het wen- schelijk achten hunne belangen mondeling te bepleiten, zij dan voor elk geval een onderhoud kunnen aanvragen. Reeds meermalen is van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Uitvoerig werd besproken het nemen van maatregelen ter voor ziening in de behoefte aan onder goederen. De commissie besloot te infor- meeren hoe elders de verstrekking van gemaakte goederen en manu facturen is geregeld en inmiddels prijsopgaven aan te vragen. Zoo spoedig mogdijk zal ter verdere behar deling van deze zaak eene vergadering worden gehouden. Bp de rondvraag werd er de aan dacht op gevestigd, dat in het eten der centrale keuken zoo weinig groente wordt verwerkt. De voor zitter deelde mede dat de kok op dracht heeft gekregen meer groente te verbruiken. Ter sprake werd gebracht het gebruik van mosselen. Voor het nemen van proef zal het levens middelenbedrijf nu een baal van dit artikel best- Hen. Ook zal zoo mogelijk gezouten visch in distri butie worden gebracht. De commissie besloot aan burge meester en wethouders te adviseeren bij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan te dringen op verlaging der prijzen van de aardappelen. Waar toch het gebruik van dit voedingsartikel door het ge ringe broodrantsoen in groote mate is toegenomen, doet de hooge prijs daarvan zich bij het meerendeei der ingezetenen zeer drukkend ge voelen. Dcor den administrateur van het levensmiddelenbedrijf werd nog medegedeeld de juiste toedracht van de zaak betreffende de levering van eieren. Voorgesteld wordt: Art. 1 wordt gelezen: „De commissie van plaat selijk schooltoezicht bestaat uit 15 eden". Art. 11, eerste lid wordt gelezen „De commissie mag niet besluiten zoo niet ten minste 8 leden tegen woordig zijn". B. en W. stellen den gemeente raad voor een verordening op de heffing eener belasting op het hou den van honden. De belasting be draagt a. voor hen die niet ia den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen en voor hen die in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen naar een zuiver inkomen van f 3000 en daar beneden de som vermeld in de vol gende artikelen; b. voor hen die in den hoofdelijken omslag zijn aan geslagen naar een zuiver inkomen van f 3050 tot en met f 9950 het dubbele der daar genoemde bedra gen; c. voor hen die ia den hoof delijken omslag zijn aangeslagen naar een zuiver inkomen van meer dan f 9950 het drievoud der daar genoemde bedragen. Bij verlaging van den aanslag in den hoofdelijken omslag wordt het eventueel te veel betaald bedrag teruggegeven. De belasting bedraagt, behoudens het bepaalde in de volgende artike len voor een hond van ten hoogste 50 cM. hoogte f 3; voor eönhond van meer dan 50 c.M. hoogte f 5. De hoogte van een hond wordt ge acht gelijk te zijn aan de hoogte van den bovenkant der schoft wan neer de hond stast. De belasting bedraagt f 1 voor honden uitsluitend; le. ten dienste van den landbouw of van eenig be drijf of nijverheid; 2e. ter bewaking van gebouwen, erven of vaartuigen, mits drze honden de gebouwen, erven of vaartuigen, ter bewaking, waarvan zij gehouden worden niet verlaten3e. tot het trekken van vaartuigen4e. ten dienste van de jacht door personen, die de jacht als beroep uitoefenen, mits deze zoowel als de sub. 3 genoemde hon den niet voor dat doel gebruikt op den openbaren weg loopend, aan een touw, ïiem of ketting wor den vastgehouden. De belasting is riet verschuldigd voor hondenle beneden den leef tijd van twee maanden; 2e. die boven het getal van twee deel uit maken van den handelsvoorraad van kooplieden in hoeden 2e. waarvan de houders geen ingezetenen zijn der gemeente en daarin niet langer dan 90 dagen in het belastingjaar verblijf houden 4e. uitsluitend dienende om blinde personen te ge leiden 5e. waarvoor in de gemeente reeds belasting is betaald, doch die in den loop van het jaar aan een anderen persoon overgaan. De belasting is verschuldigd door den houder van de hond. Zij is slechts voor de helft verschuldigd, wanneer zij verschuldigd wordt in de tweede helft van het belasting ïaar. De Fin. Commissie adviseert gun stig. zijn tusschenkomst te willen ver- leesen voor de levering van zout ten behoeve van de haringvissche- rij. Naar ods gemeld wordt weige ren toch de zouthandelaren onder Duitschen druk zout voor dat doel te leveren, omdat Nederland weigert visch naar Duitschland uit te voeren. Advertenties. Mien van Drimmelen G. Holman. HENDRIK, VISSCHËlilJ. 1| Andreas Johannes Meesters s? Johanna van der Wiele 38 Tonnie Dankbetuiging. DAGMEISJE Keukenmeisje Dienstbode Burgermeisje Dienstbode gfl werkster. Bekw, Timmerlieden Net persoon Jongste bediende gemeubileerde kamers, gem, suite met serre. Gemeubileerde kamers Gem. Zit- en Slaapk. een gemeubil. woning Het bronga8. De Nieuwe Haar- lemsche Courant vernam van de heeren van Baren en Beers het volgende omtrent het op Wijkeroog aangeboden krongas. Ons Belang. De Staatscourant behelst de statuten der Schoenma- kerspatroonsvereonigi- g „Ons Be lang", gevestigd te Velsen. Verbetering. De Zondagsschool vereeniging Mattheus 2116 b be staat dit jaar 50 jaren. Niet de Hervormde Zondagsschool, zooals wij meldden, omdat kinderen van alle gezindten op de Zondagsschool worden toegelaten. Ook bij bet per soneel waren wel anderen dan Her vormden werkzaam. Rijwiel gestolen. Op de kwee kerij „Trovato" alhier is dezer dagen van Jhr. Mock een rijwiel gestolen, hetwelk naar H. D. meldt, door hem aldaar was neergezet. Het gebeurde nog wel, terwijl arbeiders aan het bouwkundig werk en in den tuin werkzaam waren. Naar Rosenstein. De vereeni ging „Kindergenot" van Amsterdam maakte Dissdag een tocht naar de speelplaats „Rozenstein" alhier. Tot Velsen werd gevaren en daarna de wandeling gedaan naar genoemde speelplaats. Begeleid door een staf muzikanten, vaandeldrager ook voor aan en de kinderen van de noodige vlaggen voorzien, zoo had de op tocht plaats. En ze hebben genoten, de kinderen, aan schommels, wip en andere speelwerktuigen. Jaarwedden bevolkingsagemen. Aan den tijdelijken bevolkingsagent J. Gorter was door B. en W. als plaatsvervanger van den bevolkings agent J. Bontenbal, die in militai Communique. In de laatste vergadering van de levensmiddelen commissie werd besproken de tus schenkomst van den gross'er. Schoolcommissie. B. en W. stellen voor de Plaatselijke School commissie met 6 leden uit te brei den. Verordening op de heffing en in vordering eener belasting op de honden. Geldleening. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan, groot f 330.000 tegen 5 procent, af te lossen in 75 jaar. Wijziging verordening. B. en W. stellen voor een verordening vast te stellen tot wijziging en aan vulling der verordening, regelende het tarief voor het ledigen van heer- putten, het ophalen van vuiinis enz. Reinigingsdienst. Voorts stellen B. en W. voor een nieuwe regeling en uitbreiding van den reinigings dienst. Gevraagd wordt f 600 voor nog twee handveegwagens en hen to machtigen, zoodra zulks noodig is, het personeel uit te breiden met 2 straatreinigers. Bouwmaterialen. Naar aanlei ding van een vraag van den heer Dalmeyer stellen B. en W., over eenkomstig de adviezen der Comm. voor openbare werken en voor Finan ciën niet deel te nemen in het kapi taal der op te richten N.V. Centrale Bouwmaterialenvoorziening. Politietoezicht. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Net- scher om betere voorziening in de veiligheid bij nacht te Santpoort, stel len B. en W. voor een proef te ne men met twee tijdelijke nachtwa kers te Santpoort. In plaats van kaarten. Verloofd: en IJmuiden, 7 ,Q1Q Wildervank, 7 Aug'1918" Geboren: zoon van W. Colenbrander en H. Colenbrander— Streutgers. IJmuiden, 7 Aug. 1918. Geen visch, geen zout. Het be stuur der reedersvereeniging te IJmuiden heeft zich telegrafisch tot het bureau Crisiszaken gewend om «3 Den 15en Augustus a s. hopen g*. jg onze lieve Pa en Moe jfg hun 121/» jarige eohtvereeniging Sk te herdenken. Hun dankbare W kinderen gfc d&h Gerard *8 Corrie BF Jophie §- Andre. H IJmuiden, Aug. 1918. S) 185) "Willem Barendsstraat. gjr Ondergeteekenden betuigen mede na mens hun kinderen en kleinkinderen, hiermede hun harteljjken dank voor de zeer veie belangstelling, ondervonden bij de herdenking van hun 40-jarig huwelijk, J. H. Hogeland en Echtgenoot». gevraagd voor halve dagen van 2 tot 7 uur. Zondags vrij. Adres Huygenstr. C11. B.z.a. voor direct een eenvoudig v.g.g.v. Br. fr. letter K aan van Meurs' Boekhandel, Santpoort. Gevraagd een flinke voor dag en nacht of voor den dag. Br. fr. lett. D aan van Meurs' Boekh., Santpoort. Gevraagd een voor alle werkzaamheden. Br. fr. lett. D aan van Meurs' Boekhandel, Santpoort. Gevraagd een flinke Adres: Mej. G. Rensen, Velsen. gevraagd aan het werk van Patrimonium, loon volgens plaatselijke overeenkomst. 22 jaar in één betrekking geweest zijnde zoekt langs dezen een hem passende be trekking. Magazijnwerk of anderszins. Br. letter D. Boekhandel Snooij. Gevraagd op Aannemerskantoor te Vel sen een voor kantoor en loopwerk. Eigenhandig geschreven sollicitatie's onder no. 151 aan Boekh. P. J. Nauta, te Velsen. Aangeboden twee ruime zit- en slaapkamer op eersten stand. Br. lett. H bureau van dit blad. Te huur aangeboden met pension Brieven no. 608 bureau IJm. Courant. Een gezin vraagt gemeubileerde kamers met gebruik van keuken. Adres bur. van dit blad. met gebruik van vrije keuken of gem- boven- of benedenhuis met 1 Septèmber te huur gevraagd. Br. no. 610 bur. v.d. bl. Gevraagd bestaande uit: Een zitkamer, 2 slaapk, en een keuken. Br. no. 609 bur. v. d. blad.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2