ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN ferschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. 288. Woensdag 14 Augustus 1918. Se Jaargang Administratiebureaa en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMÜIDEN, Telefoon 153. iBONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post, 85 ets., ioor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hg de Agenten. ©ACTIE-ADRES: Trompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaxnl. Venn. Uitgevers Mg. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling: Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billgk tarief. Advertentiön uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën y»n buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMÜIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, asiel aan i looper, doch aan ons bureau FILLEMSPLEXN 11. op te pen. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLCMSPLCIM Ijmuidea (Drukkerij Sln- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. C. ROELS£, Te Velseroord bij H. v. Til burg» Willsbrordstr. 83. to bij j. v. tloiiweliageta» Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaaa L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vm® Meurs» Boekhandel. Officieel. jSchietoefeningen. Gevaarlijk is de zee ten Noorden van de haven tot op 3 zeemijlen van het fort. In het gevaarlijke gebied mag niet gevaren, geviseht of geankerd worden. Schippers van uitgaande vaartui gen mogen dus niet om den Noord gaan vóór zij in de lijn van de vuurtorens 2 zeemijlen buiten de havenhoofden zijn gekomen. Schippers van binnenkomende mrtuigen van den Noord komende jen dus de lijn der vuurtorens niet maken binnen 2 zeemijlen buiten de havenhoofden. Drie uren vóór het begin der schietoefeningen wordt een roode f op het fort halfstok gehesehen, ke één uur voor den aanvang wordt voorgeheschen en gedurende de oefeningen blijft waaien. Het einde der schietoefeningen wordt aangegeven door het neerhalen lezer vlag. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de Verordening het militair gezag van 25 April 1917 (Regeling der Scheepvaart bij schietoefeningen te IJmuiden en in territoriale zee). UcouideD, 12 Aug. 1918. De Kolonel der Mariniers, Comman dant van de Positie IJmuiden, LINCKERS. Kinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat H. WilgeDhof te IJmuiden, bij Koninklijk besluit dd. 25 Juli 1918, no. 64, nietontvanke lijk is verklaard in zijn beroep, in gesteld tegen hun besluit dd. 19 October 1917, letter F 1/1 57, no. 408, waarbij aan M. de Kadt te Haarlem en zijne rechtverkrij genden voor een proeftijd van ééu jaar vergunning is verleend tot het opriehten van eene inrichting tot, het verwerken van vischlever en traan, op het perceel kadastraal bekend gemeente VelseD, afdeeling IJmuiden, Sectie L, no. 914, gele gen aan de 3e Havenstraat aldaar en zulks up grond, dat apellant den termijn, in artikel 15 der Hin derwet voor het instellen van beroep gegund, niet heeft in acht genomen. Velsen, den 10 Aug. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Ook de commies A. A. Maat van den binnendienst alhier heeft ont slag gevraagd uit zijn betrekking. Tot commies-verificateur alhier is benoemd de heer P. V. H. van Leeuwen te Amsterdam. Namens die menschen is thans aan den uitvoerder van het werk verzocht hunne loonen iets te willen verhoogen teneinde hen in staat te stellen iets van de nog buiten de distributie vallende levensmiddelen te kunnen betrekken, wat zij van de thans gemiddeld verdiend wor dende loonen niet kunnen. VELSEN. partijen clandestien geslacht vleesch in beslag genomen. Iemand, die 6 pond biefstuk bij zich bad, gooide dit neer, teen hij de politie zag aankomen. SANTPOORT. Den laatsten tijd werden door de politie tal van processen-verbaal opgemaakt wegens strooperij en 400 strikken in beslag genomen en werd proces-verbaal opgemaakt wegens het stellen van strikken en klemmen in het Heerenduin. Tegen een drietal Santpoortsche stroopers werd proces verbaal opge- gemaakt wegens het vervoer van klemmen. N.H. Ct. DRIEHUIS. Des middags was er op het speel plein gezellig samenzijn, waarhij de muziek van ons corps „Soli Deo Gloria" een vroolijke stemming bracht. Het weer werkte daar ook toe mede. A.s. Zondag wederom tentoon stelling en muziek. Uit de Gemeente. desgewenscht voor te lichten en ter zijde te staan bij het samenstellen van verzoeken of bezwaarschriften, in verband met de hooge belasting aanslagen. Deze Commissie aal de twee eerstvolgende Dinsdagen te Velseroord, in de zaal van den heer Bakker, en de twee eerstvolgende Vrijdagen in de zaal van de Weè. Outenaar te IJmuiden, telkens des avonds van 7 tot 9 uur, speciaal daarvoor zitting houden. Door die Combinatie zijn voorts adressen gericht aan den Raad der Gemeente waarin o.m. wordt ver zocht de regeling der gasdistributie te willen herzien, in dien zin, dat het kwantum voor de gezinnen iets grooter wordt en dat een progres sieve prijsberekening wordt inge voerd zóó, dat gezinnen waarvan de inkomsten op f 1200 of minder zijn te stellen, geen hoogere prijzen zullen hebben te betalen dan de tegenwoordige. Verder is verzocht het kwantum brandstoffen voor ge zinnen, welke geen gas hebben, iets te verhoogen, en om aan gezinnen welke van het gas zijn afgesneden, in elk geval toch eenige andere brandstoffen te willem verstrekken. Vervolg. Om evenwel te wijzen op de noodzakelijkheid van U. L. 0. en M. U. L. 0., moet op nog meerdere factoren gelet worden. Allereerst moet de aandacht er op gevestigd worden, dat er ver schillende ouders zijn, die hun kinderen wel meer onderwijs zouden doen geven, indien in het deel van de gemeente (of onmiddellijk daarbij) waar zij wonen, de gelegenheid er toe bestond, 't Is die groote categorie van burgers, die wel kunnen dragen de kosteu van 't onderwijs zelve doch niet daarenboven reisgeld en wat daarbij komt of ook zjj, die hun kinderen zoodanig onder hun eigen toezicht willen houden, dat zij hen niet naar eene andere gemeente ter school willen zenden. Ofschoon eene dergelijke opgave steeds approximatief zal zijn, kunnen de volgende vermoedelijke cijfers worden genoemd: Velsen 18 Wijkeroog 14 Velseroord 50 Santpoort 30 Totaal 112 Dit betreft alleen leerlingen der openbare lagere scholen. In de tweede plaats mag niet uit het oog worden verloren, dat meer deren zich niet in onze gemeente willen vestigen, indien goede onder wijsinrichtingen ontbreken. De lan delijke deelen onzer gemeente mogen in vele opzichten aantrekkingskracht bezitten voor hen, die het drukke stadsgewoel ontwijken willen, er moet ook voldoende gelegenheid zijn, om mede te kunnen met de alge meen zich uitbreidende eisehen voor het practische leven. Is het niet een algemeen ver schijnsel, dat in elke brochure, welke ten gunste van een of andere stad wordt uitgegeven, steeds met nadruk wordt gewezen op goede onderwijsinrichtingen, zoo die er zijn? En ieder zal wel in staat zijn voorbeelden aan te halen van personen, die voor hunne vestiging in deze gemeente vragen„Hoi is het met het onderwijs iu deze ge meente Goed en voldoende onderwijs is een niet gering te schatten alge meen gemeentebelang. Wil men met nadruk vragen om de stichting eener H.B S., dan zal het zeer zeker noodzakelijk zijn, op goede voorbereiding iü de opleiding te kunnen wijzen. En ten slotte, waar eenmaal de gelegenheid er is voor UH.O. en M.U.L.O., mag zeer zeker worden aangenomen, dat steeds meer en meer daarvan zal worden gebruik gemaakt. Want het kan niet wor den ontkend, dat de lust voor meer dere ontwikkeling steeds toeneemK Een belangrijke vraag is ook deze „moet U.L.O. en lager onderwijs in één school zijn vereenigd Onze commissie meent hierop ontkennend te moeten antwoorden. De aard, het wezen en het doel van gewoon lager onderwijs en uitge breid lager onderwijs verschillen dermate, dat het voor eene gezonde ontwikkeling van het U.L.O. nood zakelijk is, dit laatste in een afzon derlijke school onder te brengen. Wij meenen, voorloopig nog geen plaats te moeten aanwijzen, waar het meest geschikt eeDe school, als bovenbedoeld, gesticht zou kunnen worden. Dit zou, bij eene even- tueele totstandkoming, neg nader onder de oogen gezien kunnen worden. Evenwel meenen wjj met aan drang Uwen Raad te moeten wijzen op het groote belang, dat hierbij betrokken is en te mogen verzoeken spoedig deze zaak in bebandeliDg te nemen. Uit de Provincie. ORGELBESPELING. in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 15 Aug. 1918, des nam. van 2—3 uur door den heer W. Petri. Programma 1. Fantasie et Fuga g kl.t J. S. Bach 2. Sarabande grave F. Couperin 3. Choral a kl.t CésarFranck 4. Bénédiction nuptiale C. Sant-Saëns 5. Hosannah 1 Th. Dubois VISSCHERIJ. JMUIDER COURANT van het Fort te IJmuiden. )e Kolonel der Mariniers, Com mandant van de Positie IJmuiden, akt bekend, dat van het fort schietoefeningen zullen worden ge houden op Dinsdag 20 Aug. en Dinsdag 27 Aug., aanvangende 9 uur voor- middags. (zomertijd). Belastingen. Aan den heer W. L. Kuiper, die in gemeentedienst overgaat, is met ingang van 16 dezer eervol ontslag verleend als rijksklerk 3e klasse bij de Directe Belastingen. Koperdraad. Maandagnacht ongeveer 12 uur, werd door de Noord-Holl. Bewakings Mij. 50 M. koperdraad gevonden en aan het Politie-Bureau gedeponeerd, hetwelk door dieven op de komst der wa kers, vermoedelijk was weggewor pen. De arbeiders aan de haringhaven. Een namens alle organisatiesin het Transportbedrijf tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del gericht adres, om voor de aan het uitgraven van de Haringhaven te werk gestelden iets meer en krachtiger voeding beschikbaar te stellen, omdat reeds verscheidenen hunner waren uitgevallen tenge volge van lichaamszwakte, is afge wezen. Benoeming. De gemeenteraad van Beverwijk benoemde tot secre taris der Commissie van advies voor de Werkeloosheidsverzekering de heer H. Bruin alhier. Vleesch in beslag genomen. Vo rige week zijn hier verschillende Brutaal. Ten nadeelen van den heer W in het Hoenderpark hebben onbekende dieven in den nacht van 9 op 10 dezer uit een schuur ontvreemd 2 nieuwe rijwie len en 7 konijnen. Den vorigen nacht had men ook een poging ondernomen, hetgeen bleek uit 't slot der schuur dat was verbroken, doch door het aanslaan van den hond, hebben de dieven toen het noodig geoordeeld op de vlucht te gaan. Dit is reeds in dit jaar de derde maal dat de heer W. door een in- braakje wordt bezocht. Slachten Nu wegens het slacht verbod de konijnenwereld door stroo- perij groot gevaar dreigt is het de taak der politie daartegen strenger op te tredefi. Dit gebeurde met succes. Crematies. Maandag hebben weer twee crematies op Wester veld plaats gehad, waaronder een van een Haagsche dame. Voor de school. Ten bate der R.K. school alhier wordt een loterij gehouden van verschillende voor werpen, welke waren tentoongesteld Zondag van 127 uur. Voordracht. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan school B te IJmuiden bestaat uit de heeren: P. J. Hilvers te Amersfoort, M. Ringers en H. Roos dorp, beiden te Amsterdam. Kolentrein uit Duitschland. Met de kolentreinen uit Duitschland naar Rotterdam zullen ook wagens aankomen voor IJmuiden en Velsen. Publieke vermakelijkheden. Ge meenteblad no. 24 bevat de ver ordening tot heffing van belasting op openbare vermakelijkheden en de verordening, regelende de invor dering dier belasting. De belasting. Door de Combi natie van Christelijke-, R.K.- en Onafhankelijke vakorganisaties in de Gemeente Velsen, is een Com missie benoemd, bestaande uit 6 leden, welke tot taak heeft de leden Uitgebreid en Meer-Uitgebreid lager onderwijs. Vrouwelijke visschers. De eerste trawler met gedeeltelijke bemanning is dezer dagen te Aberdeen aange komen, n.l. de Kelpie uit Inverness. Het schip had een stuurmansmaat en een kok, beiden vrouwen aan boord. De eerste is een dochter fam den kapitein. Wat een ver andering brengt de oorlog toch te weeg Aangekocht. Zooals wij Zater dag reeds melddeD, is de logger Juliana M. A. 61, aangekocht door een IJ muider combinatie. Het schip zal onder denzelfden naam varen met het merk IJ.M. 504. De logger is thans in reparatie. Waarschijn lijk zal de combinatie omgezet wor den in een Naaml. Vennootschap, onder den naam Eensgezindheid.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1