De dochter van den Franc-Tireur Schaarschte in Vulpenhouders. Verlopen tweede Opvoering Gemeenteraad. Uit de Gemeente. Trawlerschippw ongem* zit- en slaapk. DIENSTBODE Rentenierswoning W ATERM AN-VULPENHO ÜDERS Kgaderlng van 13 Augustus 1918 Voorzitter: de Burgemeester Afwezig: de heer Dalmeijer we js ziekte. Ingekomen zijn de volgende jkken ion schrijven van het lid F. C Netscher, dat hij wél, en een lijf van het lid J. P. Handgraaf, ,t hij niet aanneemt zijne benoa tot lid der salariscommissie Berichten van M. K. Hofstede en J. van Wijngaarden, dat zi; i®ne benoemingen respectievelijk it secretaris en tot lid der com jissie van advies voor de werk' losheid verzekering aannemen Een rapport van den fung. com jissaris van politie betreffende het len tegen zwendel in regee igsartikelen Een adres van H. Yrenegoor te [eiseroord waarbij wordt verzocht :em ten behoeve van zijn zoon eene ïjjdrage te verleenen in de kosten tjor het volgen van het onderwijs iaa de centrale ambachtschool te landam. Naar B. en W. Een onvoldoend gszegeld verzoek is Gt. van Son en Th. H. Groen Wijkeroog betreffende het aan luiten van hunne percéelen aan I verlichting. In verhand met de daaromtrent de raadsvergadering van 9 Juli 1, gestelde vraag, deelen B. en W isde, dat blijkens ingewonnen in chtingen, de N. Y. Trovato te lantpoort niet het voornemen heeft haar terrein aan den Slaperdijk Santpoort een rozenkweekerij te Bstigpn. Voornamelijk zullen door Maatschappij vruchtboomen skweekt worden, doch gedurende 8 eerstvolgende jaren zal een groot lte van het bedoelde terrein mor voedingsgewassen worden be iemd. Derhalve bestaat er naardemee- an B. en W. geen aanleiding om aandacht van de cultuurcommissie s Alkmaar op het geval te vestigen Voorts deelen B. en W. den ge- jsenteraad mede, dat met ingang ;an 17 Juli j 1. is benoemd tot ulprijwielreperateur in tijdelijken lienst op een weekloon van f 10 bankwerker J. A. Porton te Wsaroord die, ofschoon hij een olslagen werkman is en den 23' arigen leeftijd heeft bereikt, op jrond van het feit dat hij werk- was, heeft verzocht voor de ietrekking in aanmerking te komen folgens het werkliedenreglement dit laatstelijk bij raadsbesluit ran 9 Juli j.l. is gewijzigd, zou hem thter een loon van f21.moeten lorden gegeven. B. en W. stellen voor deze afwij- iing goed te keuren. De heer Netscher zegt dat het geen hij gezegd heeft, inzake de iweekerij „Trovato" verkeerd is weergegeven. De heer Netscher beeft het stuk ngezien en zich er over verbaasd lat iemand van de positie van Jhr. lock in zulk een klein briefje drie □aal 'gezondigd heeft tegen onze noedertaal. Als hij het van den winter niet druk heeft met kwee ren, moet hij maar bij 't herhalings mderwijs gaan. Spreker is ook verbaasd dat de raak dezen loop heeft genomen, B, en W. hebben geen gevolg gegeven aan hun belofte om de Teeltcom- tissie hierop te wijzen. Zij hebben inlichtingen gevraagd aan Jhr. Mock (Dachten diens antwoord voldoende. Spreker zegt dat er wel voedings iewassen geteeld zullen worden, laar niet door de Mij. Trovato, toch door Kabel, die nog een stuk and van de Mij. in huur heeft. Zijn l,enW. nu nog van plan de Teelt iommissie er op te wijzen. De voorzitter zegt van niet, lij achten de inlichting voldoende. De heer Netscher zegt dat de nrgerij dan zal doen wat des Bur gmeesters is. De heer Bosman dringt er op aan toch nog het advies der Teelt- iommissie te vragen. De heer Netscher vraagt er temming over. De voorzitter: Dan moet u «n regelmatig voorstel indienen. De heer Brink vraagt te mogen tterpelleeren, inzake het ontslag is tijdelijke werklieden. Ingekomen is een adres van de ieeling van de 3 fabrieksarbeiders- lenigingen te Velsen, inzake de Joge aanslagen van den hoofdelijken nslag. Dit adres zal als een recla- 8 behandeld worden. I Een adres van de Wed. M. A Brouwer inzake het aanbrengen van een drinkwatervoorziening gaat naar B. en W. Evenzoo een adres der afd. Wijkeroog van de S. D. A, P. om verbetering van den Schulp weg, van bewoners van de Breesaap om zoo mogelijk electriseh licht vóór den winter aan te brengen, Ingekomen is een motie, getee kt-nd door de heeren Baifoort c.s aangenomen op de protestvergade ring op 7 Augustus te IJmuiden tegen de hooge belastingheffing. De heer Brink: Besloten ver gadering De heer Schilling wil er nie veel van zeggen, maar wil toch dit opmerken dat daar meest mensehen geprotesteerd hebben, die het pu bliek gedurende jaren gevild hebben en die dadelijk gaan schreeuwen nu ze moeten betalen. Ingekomen is een verzoek van de Spaarkassen Arbeid Adelt te Sant poort en Voorzorg te Jan Gijsen vaart om uitbetaling van den toe slag op de brandstoffen. De heer Handgraaf zegt da men nu aan 't laatste Kohier bezig is Een adres van het Centraal Drank weercomité met verzoek om de 10 uur Sluiting in te voeren voor café's er verlofszaken wordt in han den van B. en W. gesteld. Bij de mededeeling over aanstel ling van denrijwirlreparateur vraagt de heer van Tuyll of er werke lijk twee menschen noodig zijn voor de 100 rijwielen der gemeente. De heer Vermeulen zegt dat er 75 rijwielen zijn. Daaraan is vee te onderhouden. De heer Schilling zegt dat men op den verkeerden weg is. Als deze man noodig is, moet hij het volle loon hebben. 'tGaat niet aan nu weer dadelijk van de verordening af te wijken. De heer Netscher zegt dat hij weer eens profeet is geweest. Hij heeft toch gezegd, dat het niet bij één reparateur zou blijven, dat er een tweede en ook een derde en vierde zou komen. Nu wordt de tweede gevraagd. Moet deze er komen, dan vindt spreker ook, dat hij het volle loon moet hebben. B. en W. komen echter met het voorstel, nu het bekend is, dat wellicht straks alle rijwielbanden in beslag genomen zullen worden. De heer Vermeulen zegt, dat bij de iDstelling van dit bedrijf be' doeld was ook een jongmaatje aan te stellen. Bij de oproeping daar voor meldde deze man zich aan. De heer Bosman wijst ook op den bandennood. Bovendien, wordt er wel zuinig met de bauden ge handeld. Spreker gelooft van niet. Bij stemming wordt met 11- stemmen geweigerd de afwijking toe te staan. Vóór stemden de heeren Brink, Schuitenmaker, Huijg en V ermeulen De tweede lezing der nieuwe ver ordening op de heffing van den hoofdelijken omslag wordt op ver zoek van den heer Vermeulen aangehouden. In behandeling komt de verorde ning op de heffing en invordering eener belasting op de honden. De heer van Tuyll vraagt waarom de heffing dezer belasting progressief is. De Voorzitter zegt, dat B. en W. niet gewild hebben, dat arbei ders, die een hond hebben voor hun plezier en voor dat der kinderen, niet hun hond behoeven weg te doen. Maar iets moet toch tegen de vele losloopende honden gedaan worden. De heer Netscher zegt, dat het eigenaardig is, dat de honden wor den aangeslagen naar de hoogte. Nu meent spreker te weten, dat de rijken he6le kleine hondjes hebben en de arbeiders grootere honden. De heer Schilling vraagt wat honden van stroopers zijn. De Voorzitter. Dat is geen erkend bedrijf. De heer Netscher vraagt stem ming over art. 3. Aangenomen. Tegen de heeren Netscher en Schuitenmaker. De heer Netscher stelt voor iet dragen van een penning niet meer verplichtend te stellen. Dit wordt verworpen met 124 stem men. De verordening wordtgoedgekeurd. Bij de regeling der bezoldiging van de bevolkingsagenten zegt de heer Handgraaf dat hij zich hier over verwondert. In het college van B. en W. is de zaak zonder discusie goedgevon den. Nu komt men daar weer op terug. De Voorzitter zegt dat di; besloten is in zijn afwezigheid. Na het besluit is de heer Visser komen klagen en heeft spreker hem ver wezen naar B. en WV De heer Brink zegt dat het niet gaat om het bedrag. Maar spreker aGht dat zooals ook de Fin. com missie opmerkt, geen van beiden het salaris van Bontenbal toekomt- Visser is vast aangesteld en ver vangt Bontenbal niet en Gorter is tijdelijk. De heer Schilling vindt het optreden van Visser onbillijk. Gor ter is tijdelijk en een tijdelijke werkkracht moet altijd meer ver dienen dan een vaste. De heer Schuitenmaker zegt dat Gorter zijn werk uitste kend doet en dat hem dus het sa laris van Bontenbal toekomt. De heer Bosman vindt het niet goed dat er zoo over onze ambte naren in den raad gesproken wordt. Gezegd wordt dat Gorter de rechte man op de rechte plaats is. Zijn de andere ambtenaren niet de rech te mannen? De heer Schuitenmaker vraagt het woord voor een persoon lijk feit. Be heer Vermeulen zegt dat nu er een afdeeling controle der gemeente belasting is, we geen meer dere bevolkingsagenten als den heer Bontenbal noodig hebben. De heer Visser is als bode bevolkingsagent, lager in rang en lager in salaris. Spreker meent dat Gorter hooger werk doet en is het met den heer Schilling eens, dat wij tijdelijke krachten wel eens meer moeten geven. Wordt vervolgd. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Diefstal. Tegen Th. K. al hier is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal. Overtreding. Tegen P. D. te den Heider is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding Distribu- tiewet. Telefoondraad. Van het Te lefoonnet tusschen IJmuiden en Velsen is 2100 Meter draad ont vreemd. Oplichting. Eon juffrouw uit de Hoeksteeg alhier verloor Zon dagmorgen haar horloge in den trein. Door een heer werd het hor loge gevonden en direct aan den sta tionchef afgegeven. Even later meld de zich een persoon, die voorgaf dat het horloge door zijn meisje was verloren en werd het hem ter hand gesteld. Proces-verbaal wegens oplichting was het gevolg. VELSEN. Spaansche griep. Het aantal zieken, slachtoffers van de Spaan sche griep neemt sterk toe. Het distributie-bureau is zwaar bezocht het grootste deel der ambtenaren is afwezig. Vliegmachine. Maandag hebben we te Wijkeroog heel duidelijk een vliegmachine, een tweedekker, kun nen waarnemen. Ze kwam uit het Oosten en vloog na eenigen tijd weer terug. Zeis waarschijnlijk niet verder dan de kust geweest. Uitgaan. De slechte tijds omstandigheden hebben nog geen ongunstigen invloed op het uitgaan der menschen. Het mooie weer lokt dagelijks honderden uit om een boottochtje te maken naar Veisen en omstreken, 't Is te wenschen, dat het gunstige weer nog maar een tijdje aanhoudt. Wethouder Landeioeerd. Ook al door de beide groote ingezonden stukken kunnen wij het geheele itaadsverslag heden niet opnemen. Wij willen echter hier kortelings melden, dat B. en w. in verband met iet voorstel om een contract aan te gaan voor de levering van brongas op Wijkeroog, voorstelden af te zien van de procedure met Haarlem tot terugvordering van het in Maart jl. teveel betaalde inzake de gaslevering Dit voorstel vond ernstige be strijding en werd met 87 stem men verworpen. Tot de tegenstem mers behoorde wethouder Vermeulen Da heer Landeweerd stelde daarop zijn portefeuille ter beschikking. Natuurlijk bracht dit beroering te weeg. De heeren Vermeulen,'Schil ling en Bosman verklaarden, dat het niet ging tegen het beleid van den wethouder, maar om het goed recht van Velsen. De Voorzitter stelde voor, dat de zaak door het college van B. en W. nog eens onder de oogen zou worden gezien, waarmede de heer Landeweerd en de raad zich ver- eenigden. Steuncomité. Het Plaatselijk Steuncomité heeft van het Kon. Nat. Steuncomité de beschikking gekregen over 600 nieuwe dekens en een partij gebruikte lakens en schoenen, welke aan de ingezetenen verkocht zullen worden. Gevraagd voor noodhulp of voor vast een nette Dienstbode, Burgerlijke Stun cl der gemeente Velsen, van 10 t/m 13 Aug. 1918, BEVALLENM. PirovanoStam. d,; N. de Vries—Anker d.; M. Ko per—van der Plas d.; M. J. van der Horst—Rusman d W. Jansen de Groot d.; C. M. ScholtenKoot d.; E. Clementvan Vuren zM. ■ie Vries—Heijes z.; E. van der LindenVeldman z.; T. de Waard— Remmers z.; M. van Dijk—Zwart z. OVERLEDENA. Lekker, 64 j. echtgenoote van W. Visser. AGENDA. woensdag. Holl. Tooneelgezelschap,'Voorstel- ling Cycloop, 8 uur. DONDERDAG. Boazbank, Visseringstraat 12, 79 uur. Advertenties. Eenv. besch. DAME* 8 viiiie'werksi9 8 vo8i*s3aand@p 8 bankwerker1 plaatwerkers, Gein. zit- en twee slaapk. Voorkamer Met gem. kamer fbans Schipper MEISJE WËRLOStES VERLOREN eiken T&kkenbosschen te koop met voor- en achtertuin op mooien stasd san den Rijksstraatweg C 76 bij Alkmaar (gemeente Heilo). Te bevragen bij den eigenaar Jb. Jongerling aldaar en bij den Ma kelaar C. Oudes, Gashoudersteeg No. 2 te Aikmaar. Dagelijks te zien. Aan vaarding na overeenkomst. Gebonw „Cycloop. van Belgisch oorlogsdrama in 5 bedrijven. Dit drama werd Dinsdagavond met enorm succes opgevoerd. ZIE DE BILJETTEN. Verwacht heden de ontvangst van een kleine partij in diverse soorten, welke wij het voorrecht hadden ons uit den zeer beperkten laatsten import te zien toegewezen en welke wij tegen vrijwel normale prflzen kunnen aanbieden. Aanbevelend, Boekhandel P. F. C. ROELSE. goed kunnende koken en netjes werken, loon f180. Waschgeld f 40. Brieven It 60, Adv. Bur. P. F. C. Roelse. Bekwame Huish., algem. ontwikkeld, 38 j. P.G., g. k. k. bekend met "Weeks inmaak enz. met prima ref. zeekt plaat sing per 1 Nov. met salaris bjj Heer all. Br. fr. lett. W. J. Bur. v. d. blad. vraagt plaatsing op stoomkustvisschers- vaartuig. Br. no. 616 bureau van dit blad. GEVRAAGD goede vaklui, bij BOOY en Co. Zuidz. Vissehtrahaven. Gevraagd door jongelui een met gebruik van keuken. Br. letter It. 87 Boekli. P. F. C. Roelse. gevraagd met pension, voor twee heeren. ^Bf. onder no. 81 bur. van dit blad. aangeboden. Zeer geschikt voor officier, stu deer- of spreekkamer aan de Wilhelm, itr. Br. onder no 615 bur. van dit blad. te huur tegen September. Br. lett. A. bur. van dit blad. een DAMESPORTEMONNAIE met in houd, gaande Maandag langs Bik- em Arnoldkade nabfj station. Tegen belooning terug te bezorgen. Adres te vernemen Boekh. Roelee. Door het noodlottig ongeval den logger Zeearend IJ M. 307 overkomen moet ik wel aannemen, dat mfjn lieve man en der kinderen zorgzame vader in den ouderdom van 35 jaar is overleden. Mede namens wederzijdsche familie, Wed. M. Schipper-van Riessen en Kinderen. IJmuiden, Aug. 1918. la Refj straat 8. gevraagd van 9—4 uur. Adres: bureau van dit blad. Tegen 1 of 15 September gevraagd v. g. g. v., goed kunnende koken. Loon naar bekwaamheid, tot f180.- Br. onder no. R 62 adv- bur. P. F. C. Roelse. een klein TEDDYBEERTJE. Daar het een gedachtenisje van een overleden dochtertje is, tegen ruime belooning terug te bezorgen of opgave van adres waar te bekomen. Grauenkamp, Wilhelminakade 62, IJmuiden. den vorigen Zaterdag een DAMESTASCH, inh. sleutel, mes, portemonnaie met geld, brief en lorgnet, nabij het huis van den burgemeester, of door de Kalverstraat naar de Willebrordstraat te Velseroord. Tegen belooning terug te bezorgen bfj Mej. Enschedé te Santpoort. IV koop aangeboden 5 6 duizend beste Te zien bij Th. Hejjboom, Boschbaas VelsenDriehuis. HEDENAVOND

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 3