ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN fo. 289. Zaterdag 17 Augustus 1918. Se Jaargang Administratiebureaa en Drukkerij JAC. SÏNJEWEL, WiLLEMSPLEÏN IjMÖÏDEN, Telefoon Ï53. ferschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., ,oor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hij de Agenten. 8EDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Na&ml. Venn. Uitgevers Mg. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 «ts. Iedere regel meer 15 ate. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij voornitbufcalisg Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiesontrneten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is aitslnitend gerechtigd hef Advertentiebureau P. F. 0. SOELSE IJMUIDBN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, aan tea looper, doch aan ons bureau fILLEMSPLEIN 11? op te ?e?en. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN ijsnssldea (Drukkerij 5!n- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. W* C. ROELSÜ, Te Velseroord bij 21. v. f II- targ, Wills&FoNteir. $3. sabif J. v. tfoyweüigsfl, TroiïipsÉFSsI Vglssroorcï Te Velsen en Wijkeroog bij K Seii^riiisp, Doodigaai L 47, Wijkwoo,g. Te Santpoort bij P* Pters, BoakbHdel. Officieel. Roodvonk Ia verband met de in deze ge meente veelvuldig voorkomende ge vallen van roodvonk bevelen Bur gemeester en Wethouders van Velsen de ingezetenen ernstig aan alle mede werking te verleenen tot het tegen in der verspreiding van deze besmettelijke ziekte. In het bijzonder is het raadzaam, it kinderen die vervellen, zooveel mogelijk buiten aanraking met anderen worden gehouden. Velsen, 17 Aug. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY BANIËLS. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Brand. Dinsdagavond tijdens s raadsvergadering werd eerst wethouder Vermeulen en daarna de Burgemeester even weggeroepen. Wij hoorden mompelen van brand. Gebleken is dat er brand was ontstaan in den kelder van de school het Willemsplein, die echter «poedig bedwongen kon worden. VELSEN. Ingeschreven was door Taconis Felginus, Velsen f 17399 Oudshoorn Dijkstra, Velseroord f16953 Lucas en van Doorn, Amsterdam f 15200 Jac. van Heijst, Velsen f 15000 W. van Asselt, Velsen f14880 P. Rings Jr., Santpoort f14800 P. Bleeker, Velseroord f 14790 N. Steen, Velsen f 14300 K. Rol, Beverwijk f14280 P. van '6 Veer, Velsen f 13999 D. v. d. Plas, IJmuiden f 13945 Wed. P. van Heijst, Velsen f 18766 J. G. ten Broeke Jr., Velseroord f13650 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. SANTPOORT. DRIEHUIS. Uit de Gemeente. Ingeschreven was o.a. door Lind- hout en de Waard voor f127050; D. Bais Jz. voor f 126400 en P. Heere en Zn. voor 126300, allen te IJmuiden. De aannemers verbinden zich tot het leveren van al het door hen geproduceerde brongas aan de ge meente. Voor de eerste 1000 Ms. gas betaalt de gemeente 10 cent, voor de tweede 1000 Ms. 9 cent en voor de volgende 8000 M3. 8 cent per M8. De kosten van alle werken noodig voor de gaslevering tot den meter zijn ten laste van de aannemers, die zich verbinden gedurende de overeenkomst geen gas aan derden te leveren en die zich aansprake lijk stellen voor alle schade, die door de werken aan eigendommen van derden mochten worden toe gebracht. Herman Hendrik dei Court van Krimpen, te Velsen, F. no. 5, over het belastingjaar 1916/17 ten be drage vun f 270 en over het belas tingjaar 1917/18 ten bedrage van f 7.50. (St.ct.) VISSCHER1J. Op grond van het gehouden on derzoek is de Raad van oordeel, dat dit zeilvisschersvaartuig op 2 Juli 1918 op de Noordzee met man en muis is vergaan, hoogstwaarschijn lijk tengevolge van een mijnont- ploffing. De besomming bedroeg f 13002 Een Scheveningsehe logger is van hier naar de haringvisscherij ver trokken. Van de IJmuider loggers kwamen binnen IJM. 245 met f4849. besomming. Van de sleepboot-trawlers kwa men binnen: IJM. 485 5570,— 373 8975 361 2582.— 494 3175.— 850 3175.— besomming. De bemanningen verlieten naar het H.bi. msldt, haar schip en roei den naar de duikboot, waar men den visschers mededeelde dat hun schip tot zinken zou worden gebracht wegens het verblijf in het door de Buitschers als verboden verklaarde gebied. Op hun smeeken en verklaring, dat zij slechts aan het visschen waren en hoegenaamd geen kwaad uitvoerden, kregen zij tenslotte toe stemming weer aan boord van hun ne vaartuigen te gaan en weg te stoomen. De commandant der duikboot trad humaan tegen de visschers op. Daartegenover werden zij in zuiver Nederlandsch barsch toegesproken door eon onderofficier, die mede deelde zelf ook visscherman te zijn. Wonderlijk genoeg wist men op de duikboot de visschers er op te wijzen, dat zij volgens de Neder- landsche schepenwet slechts tot tien mijlen uit de kust mochten gaan en zij dus hunne voorschriften over traden. Ingezonden. Mag ik nog even kort van ant woord dienen op het verweer van A. Blom? Bijna het geheele ver weer van twee kolommen druks kan ik laten zwemmen, omdat Blom er niet in is geslaagd iets nieuws te zeggen en dan zouden we maar in herhalingen vallen, Wanneer de zwakte van Blom nu nog niet voldoende was aange toond, dan zegt dit bij gesleurde briefje van voor twaalf jaar toch genoeg. Toch, ik tart Blom om, trotsch dat briefje, ook maar één enkel feit aan te toonen waar en wanneer ik achter ben gebleven, wanneer er belangen van arbeiders waren te verdedigen. Schrijven en doen zijn twee dingen, dat weet Blom het best. Blom b.v.b. schrijft zeer revo lutionair, terwijl zijn daden, zooals door mij reeds eenige maien is aan getoond, in strijd zgn met zgn dikke woerden en zijn revolutionair ge schrijf. Hg kan en mag de arbei ders niet terwiile zgn zonder toe stemming van zijn vriend, welke zetelt op het kantoor van het S. C. terwiile van zijn baantje. Blom beweert dan, Schilling had destijds een lanenboendersbaautje te verliezen van een 1213 gulden. Blom is hier weer even in de war. Het was nog lang vdór mijn lanen- boeHdersbaajitje. Dat briefje is door mij geschreven toen de anarchist Blom nog gegradueerd en met de wapenen der barbaren zijn pensioentje aan het verdienen was hier op het fort om daarna de anti-militairisfe uit te gaan hangen. Nu nog iets. Blom heeft al meer malen op een kleineerende manier gesproken over mijn vroeger baantje alsof dit iets oneerlijks was. Dit nu begint mi) danig te verveien en ik zal eens probeeren of ik vriend Blom dat nu niet voor goed kan afloeren Eerst echter wensch ik nogmaals uitdrukkelijk te verklaren dat ik er niets vernederends in zou zien wanneer ik dat werk weer moest gaan doen en ik zou dat ook zoo vrij doen als dat ik tegen- waardige betrekking bekleed. Steads heb ik, laat dit Blom gezegd wezen op een eerlijke manier in het onderhoud van mijn gezin kunnen voorzien, al was de kost dan ook wel eens wat schraal. Armoede hab ik met mijn gezin gekend, doeh aan vervuiling hebben wij nooit geleden. Verstaat U dat Blom? Wanneer dat alles bij mij het geval was wenschte ik geen arbei dersleider te zijn, dosh zou ik trach ten mijn gezin eens wat te gaan leiden. Ik ontzeg U voorgoed het recht ook nog maar één enkele maal vernederend over mijn gewezen werkkring te spreken, omdat gij het recht daarvoor ten eenenmale mist en daarmede basta. U Mijnheer de Redacteur mijn dank voor de plaatsing. SCHILLING. Discussie gesloten. REDACTIE. JMUIDER COURANT Aanbesteding. De architect üutger v. d. Ploeg alhier heeft onderhands aanbesteed het bouwen jan een villa en schuurtje voor den leer P. v. Kralingen alhier. Krijgsraad. Voor den Haag- schen krijgsraad stond terecht N. L. R. M. K., landstormplichtige der infanterie, afkomstig uit Amsterdam, terzake, dat hij op 26 Sept. alhier een rijwiel zou hebben weggenomen. Bekl. ontkende. Eisch4 maanden gevangenisstraf. Personalia. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft als lid der commissie inzake het weduwen- en weezenhulpfonds her benoemd Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Kegelen. Het eerste vijftal van de kegelclub „Velsen" heeft op het concours te Bleemendaal den 17en prijs gewonnen. Predikbeurt. Als een bijzon derheid kunnen we zeker melden dat a.s. Zondagmorgen in de Groote Kerk te Haarlem een vrijzinnige predikbeurt zal plaats hebben. I>r. G. A. v. d. Bergh van Eyaingavan hier preekt dan over Mark. 10:46: „De blinde bedelaar aan den weg". Op hol geslagen. Het liep be trekkelijk nog goed af. Voerman Pletting van hier en Koster uit Haarlem zouden, als alle morgens zakken gras halen voor de paarden. Op den weg naar Rozenstein sprong Pletting van den bok en juist toen hij er af was sloeg het paard op hol. Bij een lichtpaal, die door het vliegende gevaarte door midden werd gebroken, kwam het tot staan. Koster, die van den bok werd ge slagen, werd een eind mede-gesleurd en bewam door dit ongeval verwon dingen aan schouder en armen. Hij werd door Dr. de Groot verbonden. Crematies. Gistermiddag he6ft op Wester veld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van Mr. A. R. Heringa, advocaat te Amsterdam, op 86-jarigen leeftijd te Bussum overleden. Aanbesteding. Te Hilversum is aanbesteed het bouwen van 16 land huisjes. Laagste inschrijver was Klokke te Werkhoven voor f 111403. Hei bron gas. ©s overeenkomst voor de levering van het brongas op Wijkeroog aan de gemeente wordt aangegaan met J. P. J. Zijl mans te Velseroord enP. v.'tVeer te Wijkeroog. Verdediginsbelasting. De min. vau financiën maakt bekend, dat onherroepelijk is geworden de aan slag tot navordering van verdedi giagsbelasting lb, opgeicgd aan: Ds Nora. -Omtrent den zeil- logger IJM. 178 Nora van de Maat schappij tot Beheer van Stoom trawlers en andere Visscbersvaar- tuigen alhier, welk vaartuig onder bevel van schipper L. N. Hollenberg, op 17 Juli van hier ter uitoefening van het bedrijf in de vrije vaargeul vertrok heeft men sindsdien totaal niets meer vernomen, zoodat als bijna zeker kan worden aar genomen, dat bedoeld schip op de Noordzee is verongelukt. De bemanning telde zeven koppenn.l. schipper L, N. Hoilenbarg, 38 jaarstuurman P. van Pel, 35 jaar, en de matrozen J. Zwart, 49 jaar; Alb. Zwart, 49 jaar; Corn. Blok, 41 jaar; M. Vis ser, 39 jaar en R. Wijker, 16 jaar, allen te Egmond-aan-Zee woonachtig. De „Juno" De Raad voor de scheepvaart heefo uitspraak gedaan betreffende het met man en muis vergaan van het zeilvissshersvaar- tuig Juno Y.M. 285, Hooge besommingen. De sleep boottrawlers (smeesbooten) maken den laatsten tijd mooie besommin gen. Zoo maakte de R.O. 16 Don derdag f13400 na den 8en Aug. pas f12000 ruim besomd te hebben. HaringvisscheryDa binnen gekomen haringlogger Maria van de Mij. De Spurn (het schip vertrok 2 Juli van hier) had als vangst 50 kantjes haring, P/j last makreel en 20 ton zoutevisch. Door Duitsche strijdkrachten aan gehouden. De hier aangekomen sleepboottrawlers ZA 17 Assistent en IJM 350 Pro et Contra rappor teerden j.l. Maandagavond bewesten het vuurschip Haaks, eenige mijlen West van de z.g. vrije vaargeul, eenigen tijd na elkander door een duikboot van Duitsche nationaliteit te zijn beschoten-. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie l Een nieuw gezichtspunt heeft Blom erbij gehaald n.m. een brief, door mij voor een twaalftal jaren geschreven en niet al te gelukkig gesteld, dat geef ik toe. Ik erken dat maar direct, om Blom de last te hesparen voor een te groote toe loop van volk, welke die brief zou komen lezen en wat in deze tijdsomstandigheden allicht aanlei- zou kunnen geven tot relletjes. Maar ter zake. Nooit hebben mijn dochters zich schuldig gemaakt aan diefstal! Nooit is er sprake van geweest om mij de vaderlijke macht te ont nemen over mijn kinderen, wegens verwaarloozing 1 Nooit heeft iemand bij mij z$n neus behoeven op te halen, al was ik dan ook lanenboender, wanneer zij bij mij over huis kwamen 1 Nooit zijn er menschen, welke miju woning passeerden, lastig ge vallen met allerhande liederlijke taal van mijn kinderen. Nooit h6eft iemand, welke bij mij kwam' trots mijn armoede, over een troep halfnaakte en vervuilde stumperts van kinderen behoeven heen te stappen om in mijn woning te komen I Nooit is eenig mensch schuw van mij of één mijner huisgenooten ge weest omdat het ongedierte over mij of één mijner kinderen liep.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1