Zii-Slaaptaaer of Zit- en Slaapiawr TAN EER SLUIS, Corr. lid mor de Teevorderim te Velsen. Gemeenteraad. Vergadering ran 18 Augustus 1918 (Vervolg.) De heer Schuitenmaker zegt dat hij heelemaal niet bedoeld heeft dat Visser zgn werk niet zou doen Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 14—2 stemmen Voor de heeren Landeweerd en Vermeulen. Het voorstel der Fin. Commissie om Gorter hetzelfde salaris te geven als Visser wordt verworpen met 97 stemmen. Voor de heeren Nets6her, Sluiters, Vooren, Lande weerd, Brink, Blom en Bosman Besloten wordt tot het aangaan van een geldleening, groot f330 000 Goedgekeurd worden de Finan cieële besluiten en de voorloopige vaststelling v. pensioensgrondslagen Bij het voorstel tot verleening van een subsidie van f6000 aan de V ereeniging voor Ambachtsonderwi in Kennemerland maakt de heer Vermeulen bezwaar. Men zal er met het gevraagde bedrag niet af zijn De bouw der school zal veel meer kosten. De cijfers zijn van twee jaar geleden. De begrooting is niet eens vo doende voor normale tijden. Uit di oogpunt bezien kan spreker niet voor deze aanvrage stemmen, of schoon spreker zelf lid der-Vereen is en hij zeer gaarne hier een am baehtsschoool ziet komen. De heer Landeweerd en de Voorzitter zijn het niet met den heer Vermeulen eens. Ook zij ge looven dat de school niet voo.r ge noemd bedrag gebouwd kan worden maar in principe is het gewenscht dat de raad een besluit neemt. Van het raadsbesluit is afhankelijk het toekennen van subsidie door de provincie en door het rijk. De heer Vermeulen zegt dat dan een betere begrooting gemaakt moet worden. De Voorzitter zegt dat Gedep Staten reeds hebben gevraagd wat de raad besloten heeft. De heer Netseher zegt dat de raad vanavond te beslissen heeft of hier een Ambachtsschool zal komen of niet. Dat de begrooting niet goed is weten we allen wel. Dat de plan nen wflziging zullen ondergaan is ook wel zeker. Wij willen echter een tjjdeljjk gebouw oprichten, omdat het thans het psychologisch oogen blik is om deze school te grijpen We moeten straks na den oorlog klaar zijn voor den economischen strijd. Daarom hebben wij in over leg met het Staatstoezicht een be scheiden gebouw ontworpen, opdat wjj over twee jaar reeds de eerste geschoolde werkkrachten zullen kun nen afleveren. Staat de raad het subsidie toe, dan hopen wij deze plannen binnen enkele dagen aan B. en W. te kunnen overleggen. Spreker wijst er op dat de ge meente nimmer op zuik een goed koop9 wijze van particuliere zijde een ambachtsschool zal krijgen als thans. Bij de ingezetenen heeft ons plan groote instemming ondervee den, dit bewijzen de subsidies en de vele leden. Spreker gelooft dat we met de zaak te steunen een groote stap doen tot vooruitgang van onze gemeente. De heer Vermeulen zegt niet tegen 't verleenen van subsidie te ztjn, maar wil een betere begrooting. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 142 stemmen. Tegen de heeren van Tuyll en Vermeulen. Goedgekeurd worden de voorstellen tot splitsing der 1ste kiasse van school A; tot regeling en uitbreiding van den reinigingsdienst (hierbij brengt de heer van Tuyll hulde aan den ambtenaar, die dit voorgesteld heeft vanwege de duidelijkheid;) tot regeling van het herhalingson- derwijs te IJmuiden en de wijziging der betrekkelyke verordening; uit' breiding der commissie van plaat selijke schooltoezicht; wijziging der tarieven voor het ledigen van beer putten, het ophalen van vuilnis enz. uitkeering van loon aan den tijde- ljjken schilder J. H. Stals tijdens zijn verbluf in militairen dienst; voorstel tot niet-aansluiting bij het inkoop- bureau voor materialen. Bjj het voorstel van het lid F. C. J. Netseher betreffende uitbreiding van het politioneel toezicht des aachts te Santpoort, zegt de heer van Tuyll dit zeer toe te juiehen. Spreker acht het echter ook noodig voor andere deelen der gemeente, De heer Blom vindt dat we te veel politie hebben, vooral op IJmui den. Daar worden agenten gebruikt om bij den Woningbouw bewakingS' diensten te verrichten, waardoor men anderen het brood uit den mond neemt. De heer Sluiters zegt dat het te Santpoort wel onveilig is, spre ker heeft het zelt ondervonden Echter heeft men een adres aan de Minister van Justitie gezonden om er marechaussee's te plaatsen, Waarom moeten wij er nu op voor uit loopen Spreker vindt deze uit gave niet verantwoord, als 't noodig is, moeten de menschen hun bec maar uitgaan. De heer Schilling is bang voor marechaussee, laat men dan liever een paar nachtwakers nemen. Ech ter, op IJmuiden heefc men te veel politie, daar vallen wij er over. Laat men er vandaar maar een paar overplaatsen. Verschillende heeren voeren over deze zaak nog het woord. De heer Netseher wijst op den bijzonde ren toestand van Santpoort en ver dedigt het voorstel. Het wordt met 115 stemmen, aangenomen. Te gen de heeren Landeweerd Hoog land, Bosman, Uijtendaal en Slui ters. Het verzoek van J. J. Knaap om benoeming tot makelaar kan niet ingewilligd worden, omdat adressant niet in de gemeente woont. In behandeling komt een voorsta om van de gemeente Haarlem niet in rechten terug te vorderen het teveel betaalde bedrag terzake van gasle vering in Maart 1918 en machtiging tot het sluiten van eea overkomst betreffende de levering van brongas De heer Landeweerd licht dit voorstel toe. B. en W. hebben ge tracht een schikking met het ge meectebestuur van Haarlem te tref fen, maar het is niet gelukt. Wij kunnen nog trachten een een antwoord te verkrijgen van de Rijkskolendistributie, of dit niet foutief was in haar berekening. Wi zijn er zeker van (Jat onze cijfers juist waren. Spreker zegt dat er brongas op Wijkeroog is aangeboord. Dit is gas met groote calorische waarde, waar van thans 120M8per dag verkregen wordt. Waar wij alleen gas van Haarlem mogen betrekken is de toestemming om dit gas te koopen van Haarlem noodig. Ook straks moeten wij voor oprichting van een gebouwtje te Santpoort toestemming van Haarlem hebben. Wij hebben Mr. Bomans gepolst en men is wel bereid toestemming te verleenen mits men wete hoe oas standpunt in de andere kwestie is. De Voorzitter is het met de conclusies eens, maar wil toch in den brief aan Haarlem uiteenzetten dat Velsen in zijn recht staat en dat Haarlem een haar onwaardige daad heeft gedaan. De heeren Bosman en Schil ing willen niet afzien van de procedure. Onze gemeente staat in raar goed recht. De heer Bosman zegt niet te kunnen gelooven dat Haarlem zou kunnen weigeren, dat wij het gas uit de bron op Wijkeroog zouden gebruiken. De heer Netseher zegt dat met onze rechtstoestand de procedure misschien wel jaren zal duren. Wel- icht is de oorlog dan voorbij en ons kwaad humeur ook. Echter zullen wij altoos rekening houden met wat van Haarlem komt en zeggen: Pas op, daar is men niet te vertrouwen. Enkele leden vragen ot de over eenkomst inzake het brongas af- ïankelijk is van een eisch van Haarlem om van de procedure af te zien Uit een uiteenzettig van den heer andeweerd blijkt werkelijk dat men van Haarlem deze eisch ge> steid heeft. Verschillende leden komen daar tegen op. De heer Schilling vraagt split sing der voorstellen. Het eerste voorstel van B. en W. om niet te procedeeren wordt ver worpen met 8—7 stemmen. Vóór stemden de heeren Landeweerd, ïrink, Blom, Netseher, Schuitenma ker, Uijtendaal en Sluiters. De heer Landeweerd zegt dat hij thans niet meer het beleid over gas en waterleiding wil voeren en elt zijn portefeuille ter beschikking, De heer Schilling: Dit is nu toch het toppunt. Als spreker he geweten had, had bij wellicht nog vóór gestemd maar na de uiteen zetting was spreker verontwaardigd en kon hij niet voorstemmen. De heer Bosman zegt dat hi niets tegen den wethouder bedoek heeft met ziin stem. Be heer Vermeulen zegt dat hij op dezelfde gronden gestemc heelt als de heer Schilling. Spreker had tot gisteren vaeantie en heeft deze zaak niet in B. en W. mee gemaakt. Hij is overtuigd, dat Haar lem niets te maken heeft met het brongas van Wijkeroog. Haarlem heeft ons gas te leveren naar wat de kolendistributie toestaat. De heer Schilling: Juist. De heer Vermeulen zegt dat de heer Landeweerd een fout maakt door niet eerst te zeggen dat de portefeuillekwestie or van afhing Wellicht had spreker dau nog voor gestemd. De heer Schilling. Zeker had ik dan voorgestemd. De heer Brink kan best begrijpen dat de wethouder onaangenaam getroffen is door bet besluit. Het voorstel was bedoeld in het belang der gemeentecaren. De heer Schilling. Dat bedoelen wij ook. De heer Landevsfeerd zegt dat hij zijn portefeuille ter beschikking stelde, omdat een lid van het college tegenstemde. Nu spreker geen meer derheid vond, mocht men een ander zoeken. Spreker zegt dat het con tract bepaalt dat Velsen van geen ander gas mag betrekken dan van Haarlem. De Voorzitter zegt dat er nog wel wat te zeggen is voor het standpunt van den heer Vermeulen Laten we de zaak in B. en W. nog eens rustig onder de oogen zien Wij kunnen dan voorleopig het contract goedkeuren. Aldus wordt besloten. Op de aaDbeveling ter benoeming van leden van het college van zetters worden geplaatst de heeren P. Haere, C. P. v. d. Does en J. G. Handgraaf Tot leden van de salariscommissie worden benoemd de heeren Blom en Bosman. Tot onderwijzer aan schoolB de heer P. J, Hilvers te Amersfoort met 9 stammen. Twee stemmen waren uitgebracht op den heer Roos dorp, een op den heer Ringers en 2 blanco. De heer Brink interpelleert over ontslag van tijdelijke werklieden. Spreker zegt vernomen te hebben dat er ontslag op groote schaal za plaats hebben en dat dit gevolg is van de hetze tegen Openbare Wer ken en om te bezuinigen. De heer Vermeulen zegt er niets van te weten. In 't najaar heeft altijd ontslag plaats. De Voorzitter houdt de rond vraag De heer F osman spreekt over de aardappelen. Ze zijn niet te krij gen en toch koopt men veel aard' appelen, maar duurder dan 9 cent, De heer Handgraaf zegt dat er voldoende aanvoer is. Er zijn aardappelen in beslag genomen, doch nog niet is uitgemaakt of ze boven den maximumprijs zijn verkocht. De heer Bosman vraagt of er geen zeep verstrekt kan worden. De heer Handgraaf zegt dat we een toewijzing voor zeep hebben gekregen. De heer Schilling vraagt wan neer het prae advies inzake het adres der Bewakings Mij. is te verwachten. De voorzitter: Volgende ver gadering. De heer Schilling spreekt ook over de aardappelen. Die wij kre gen zijn buitengewoon slecht en die in den polder zijn heel goed. Voor die goede betalen de menschen graag wat meer. De heer Schil ling vraagt maat regelen tegen de zwendel te IJmui den. Er wordt zeep verkocht voor 2 het pond en zeeppoeder voor f 2.50. Voorts stukjes zeep, rom mel van nog geen 2 cent waarde voor 50 cent. Laat men toch op treden hiertegen, om erger te voor komen. De heer Handgraaf zegt dat het zeer moeilijk is. De heer Vooren vraagt naar de groentendrogerij aan den Bieztn- weg te Santpoort, waarover geklaagd wordt. De heer Vermeulen zal het onderzoeken. De heer Brink vraagt naar turf. De heer Handgraaf zegt, dat er een schip turf aangekomen is en een op komst. De heer Brink vraagt of de proef met het maken van briketten gunstig uitgevallen is, De heer Handgraaf zegt van ongunstig. We zullen een andere proef nemen. De heer Schuitenmaker informeert naar een ambtenaar, die zeide niets te maken hebben met het afgeven van broodkaarten. De Voorzitter vraagt schrif telijke opgave om het te onderzoeken. De heer Uytendaal vraagt wanneer het advies op het verzoek der Maria stichting tegemoet kan worden gezien. De Voorzitter kan daar geen positief antwoord op geven. De heer van Tuyll zegt dat er een paard van de gemeentereiniging gestorven is. Er gaan allerlei praatjes, dat dit komt door het slechte hoef beslag enz. Wat is de oorzaak? Da heer Vermeulen: Het beest is gestorven aan inwendige verbloeding. De heer Blom vraagt of het paard geschikt was voor de consumptie. De heer Vermeulen zegt dat het goedgekeurd was door den heer Kruimel en door den Keuringsdienst. Hierna gaat de Raad in besloten zitting ter behandeling van belas tingzaken. nette werkster geni. zit- ea slaapkamer. Kindje v. 2 maanden. Advertenties. ThEïïidSÏÏT 14 Aug" 19ia FRANS SCHIPPER, Kost- en Inwoning, t 10 belooning Eenvoudig Pension Gem. zit- en twee slaapk, 2 SLEEPBOOTEN Dienstbode, Dienstbode, Net Meisje betrekking WIJK AAN ZEE. Heerenhuis eiken Takkenbossehen Te koop De Chr. Zangvereen. hervat hare repetition op «v« Ora lid dezer vereeniging te wor den kan men zich aanmelden DINS DAGSAVONDS 8 UUR in het Evan gelisatielokaal te Velseroord. ZEGT HET VOORT. HET BESTUUR. GEVRAAGD EEN ALGEMEEN ONTWIKKELD PERSOON' als SECRETARIS eener Reedersvereeniging te IJmuiden. Sollicitaties met volledige inlichtingen schriftelijk ia te zenden bij het tegenwoor dig secretariaat, GOUDSCHE STRAAT 62a, ROTTERDAM. Bij ondergeteekende zijn formulieren verkrijgbaar, welke voor 1 Sep tember a.s. moeten wordeD ingevuld. Veranderingen in den veestapel moeten tevens worden opgegeven. Directeuren der MUZIEKSCHOOL geven >ij deze kennis de lossen der schooi en die voor Privaatonderwijs weder a.s. Maan dag 19 Augzullen aanvangen. N. GONLAG S. YLESS1NG. Es biedt'zich aan een Br. onder lett. B. aan J. v. Houwelin- gen, Velseroord. Aangeboden in 't Centrum v. IJmuiden nette - Br. onder lett. R. bur. van dit blad. Ongehuwde Moeder wenscht afstand te doen van een AdresBureau van dit Blad. Ondertrouwd: G. W. J. HOFS en J. M. TROOST. Heerlerbeide Ondertrouwd: M. LANGHORST en A. A. DEELÜER. Den Helder, IJmuiden, 16 Aug' 1918" Door het uitblijven van den log ger Zeearend" IJM 307 is tot onze diepe droefheid noodlottig overleden onze geliefde zoon en broeder in den leeftijd van 35 jaar. Wed. G. Schipper J. Schipper F. Schipper—Corstanje J. P. de Visser Cath. de Visser—Slotenmaker Jac. Schipper A. Schipper—Rietdijk K. Bakker G. BakkerSchipper Joh. Schipper IJmuiden, Aug. 1918. Burgerpersoon zoekt bij nette burgermenschen met vrije slaap, kamer. Brieven met prijsopgaaf onder letter N, adv. bur. P. F. C. Roelse. voor hen die jongelui aan een woning van pl.m. f 5.per week helpen. Brie ven no. 617 bureau van dit blad. gevraagd door heer. Br. no. 618 bureau van dit blad. gevraagd met pension, voor twee heeren. Br. onder no. 81 bur. van dit blad. met gebruik van keuken gevraagd voor jongelui. Br. no. 619 bureau van dit blad te koop aangeboden, geschikt voor trawl- visscherij, 22 Meter lang. Tripple exp. met oppervlak condensatie. 300 ind. P.K. en 26 Mtr. lang met idem jmachine van 320 Ind. P.K., 4 en 5 jaar oud. Br. no. 620 bureau van dit blad. Mevrouw MulderKochx, Kanaalstraat 44, vraagt met September een flinke die goed kan koken en genegen is huis werk te verrichten. Mevrouw BELS, Kanaalstraat 3a, vraagt tegen 1 September een liefst voor dag en nacht.! b. z. a. om kantoor schoon te houden. Adres te bevragen boekh. P. F. C. Roelse. Juffrouw zoekt voor Duitsche Correspondentie hier of in Velsen. Brieven letter O boekhandel SNOOIJ. Te koop een goed gebouwd met zomerhuisje aan den tramweg. Het huis, thans pension, bevat beneden 2 kamers en suite, met keuken, boven i kamers en zolder en voorts electr. licht en waterleiding. Te bevragen bij den makelaar D. Bus te Velsen. Te koop aangeboden 5 6 duizend beste Te zien bfj Th. Heijboom, Beschbaas Velsen—Driehuis. aangeboden. 18000 K.G. zwarte turfstuk- ken. Droog en best brandbaar, vrjj van distributie. A. v. Oosten, Vischstraat 1 Telefoon 295.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2