ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Onze Nieuws BBlastinperoÉÉs No. 290, Woensdag 21 Augustus 1918. Se Jaargang Administratiebureaa ea Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLESN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bp de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van T5 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiesontrasten tegsri zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing yan advertentiSn van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is nitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. P. C. SOELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verimizing bet onde en bet nieuwe adres, si®i aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WiLLCPtSPLEIM (Drukkerij Sin- je wel), in het advertentiebu reau van den heer P, €L HÖELSEj KigiiliirisL Te Velseroord bij 2S. v. Til burg, W&SlfSlfeawistF. 85. sa bij J. v. iiouwiliigs^, Trompstraat VelsfëFQorei Te Velsen en Wijkeroog bij D. Seigrissfir, L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. i*teurs, Officieel. Centrale Keuken VELSEN. Menu. Maandag 26 Aug.: Stamppot (Aardappelen met Spinazie) 12 cent per portie. Woensdag 28 Aug.Stamppot (Aardappelen met Andijvie) 12 cent per portie. Zaterdag 31 Aug.Stamppot (Aardappelen met Wortelen) 12 cent per portie. Icevensmiddelenbedr^jf Velsen Gedurende de week van Vrijdag 23 Aug. tot en met Donderdag 29 Aug. is verkrijgbaar op: bon No. 110 V, pond Regeeringsvisch. 111 V, pond suiker. 112 1 ons gort. „113 2 ongevulde Chocoladeree- pen verpakt 127» ct. onver pakt 12 ct. 114 1 ons zachte kaas a 60 et. per pond. 115 1 ons volvette Kaas 157» ct. per ons. 1162Vj K ,G. aardappelen. Zonder bon verkrijgbaar. Juliënne (gedroogde soepgroenten) per pakje, inb. 1 ons, 15 ets. Thee- en Kofflekaart bon 35 is geldig van 16 t.m. 31 Aug. voor 7» ons Koffie. Boter- en vetkaart lie week is geldig van 24 Aug. t.m. 2 Sept. Broodkaart 64e week is geldig van 23 Aug. t.m. 29 Aug. Gecondenseerde melk 011 melkpoeder De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij besluit van 14 Augustus 1918 No. 44858 de aflevering van gecondenseerde taptemelkmelkpoeder en taptemelk- poeder, alsmede het vervoer dezer artikelen in grootere hoeveelheden dan 1 K.G. met ingang van 15 dezer is verboden, Kalkkipeieren. De Burgemeester van Velsen vor dert in opdracht van dan Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del opgaaf van ieder, die hetzij onder zichzélf, hetzi/j onder derden kalkkipeieren in voorraad heeft, op gave van de hoeveelheden daarvan\en de plaats van opslag, met dien ver stande dat alleen opgave zal behoeven te worden gedaan door hen, die de beschikking hebben over meer dam 600 stuks. De aandacht wordt erop geves tigd, dat hij, die opzettelijk nalaat aan vorenstaande vordering te vol doen, zich blootstelt aan gevange nisstraf van drie maanden of geld boete van f3000 respectievelijk na eene onjuiste opgave, aan gevange nisstraf van zes maanden of eene geldboete van f6000, zoomede aan verbeurdverklaring van de hem toe- behoorende kalkkipeieren. VERORDENING. Regeling van het verbluf van vreem delingen in de afdeeling IJmuiden (Gemeente Velsen). De Generaal-Msjoor, Commandant van de stelling Amsterdam, uit oefende het Militair Gezag ouder meer in de Gemeente Velsen, maakt bekend, dat door hem op grond van art. 23 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad No. 128) op den Staat van Oorlog en van Beleg ge wijzigd bij de Wet van 31 Decem ber 1909 (Staatsblad No 469) is vastgesteld de volgende Verordening voor de afdeeling IJmuiden 2) (Ge meente Velsen). Artikel 1. Het is aan personen van andere dan Nederlandscbe nationaliteit ver boden, zich behoudens vergunning van den Positie-Commandant te IJmuiden, in de afdeeling IJmuiden op te houden. Artikel 2. Het in art. 1 genoemde verbod is niet van toepassing op opvarenden van de vaartuigen in IJmuiden lig gende of varende, indien en zoolang zij zich aan boord bevinden. Artikel 3. De Positie-Commandant kan de in artikel 1 bedoelde personen ver gunning verleenen in de Afdeeling IJmuiden te verblijven. Artikel 4. Aanvragen voor het verkrijgen van eene vergunning tot verblijf worden schriftelijk gericht aan den Commissaris van Politie van Velsen te IJmuiden onder overlegging van legimitatie-papieren. Artikel 5. Het is verboden, behoudens ver gunning van den Positie-Comman dant, om aan de in art. 1 bedoelde personen, indien zij niet in h9t be zit zijn van eene ve- gunning in dat art. genoemd, een woning cf een gedeelte daarvan in gebruik af te staau, inwoning of buisvesting te verschaffen of wel hen op eeui- gerlei wijze nachtverblijf te ver leenen. Artikel 6. Overtreding van de bepalingen, bedoeld in art. 1 of 5 wordt gestraft met hechtenis van ren hoogste drie maanden. Artikel 7. Met de opsporing van overtre dingen van deze Verordening zijn belast a. de bij art. 8 van het Wetboek van Strafvorderingen genoemde ambtenaren, b. de ingevolge art. 50 van de Wet op den Staat van Oorlog en van Beleg (Wet van 23 Mei 1899 Staatsblad so. 128) door het Mili tair Gezag aangewezén endaar- toe beëedigde personen, belast met de opsporing van strafbare feiten gepleegd op in Staat van Beleg verklaard gebied, e. de Marechaussee, d. en alle andere ambtenaren van Rijks- en Gemeentepolitie. Artikel 8. Deze Verordening zal in de Ge meente Velsen door openbare aan plakking ter algemeene kennis worden gebracht en treedt onmid- delijk in werking, nadat zij op bovenbedoelde wijze zal zijn afge kondigd. Beveelt een ieder zich naar vo renstaande bepalingen te gedragen. Vastgesteld te Amsterdam, 15 Augustus 1918. De Generaal-Majoor, Commandant der stelling A'dam OVERDUIN. Den 4en Juni j.l, is met elf tegen vijf stemmen de, door de vrijzinnig- democraten en socialisten, voorge stelde verordening op de heffing van een Hoofdelijken Omslag, door onzen Raad aacgenomen, na eerst arti- kelsgewijze te zijn behandeld. Wat de reeds jaren lang te Zaan dam bestaande sociaal-democratische meerderheid niet beeft aangedurfd, dat doet men hier in Velsen, Hier in Velsen weet men eene verorde ning saam te stellen, die zijn wederga in ons land niet heeft, waarin op groofce schaal de kleine inkomsten worden vrijgesteld en ontlast en voor zooverre de arbei der dan nog zal hebben te betalen, wordt een royale aftrek van 25 pCt. van zij a gebecle inkomen toege staan. De 11 voorstemmers zijn blijk baar zelf geschrokken van hun werk, want nog is de laatste band aan de redactie der bepalingen niet gelegd of de fundamenten, waarop het nieuwe bouwwerk nauwelijks rust, worden wederom afgebroken. Gelukkig, doch dat de ontwer pers zoo iets hebben kunnen uit voeren, zal hen nimmer tot eer strekken. Nu het voornemen voorligt, om bij tweede lezing niet alleen, gelijk aanvankelijk het plau was, de redac tie, maar ook opnieuw den inhoud der verordening te herzien, lijkt het niet ondienstig, enkele bedenkin gen, welke tegen een'ge bepalingen, dezer verordening dezerzijds be staan, alsnog te uiten. Allereerst treft, dat uit deze ver ordening de heffingsgrens is verval len. In de oude verordening vangt artikel 1 aan te bepalen, dat te beginnen met 1910 ten hoogste in totaal zal worden geheven f 55000, eventueel verhoogd met 25 pCt. daarvan voor suppiotoiren aanslagen en 1.0 pCt. voor oninbare posten. Dit bedrag van f 55000.is se dert dien zoodanig verhoogd, dat over dit jaar ongeveer 550,000. inoet worden opgebracht. Tienmaal zooveel dus. Voor het gemak heeft men nu maar bepaald, dat jaar lijks de Raad zal vaststellen, tot welk bedrag de Hoofdelijke Omslag zal worden geheven. Èen simpel raadsbesluit je dus en aanstonds zul len de belastingbetalers gezamenlijk een zes, zeven, of acht ton moeten opbrengen en zal men met een vloek of een zucht, acht, tien, aan stonds twaalf procent van zijn in komen, na diverse vriendelijke aan brengen aan het algemeen belang, zulks kan niet zosder machtsmis bruik van de meerderheid der min- derbetalenden tegenover de minder heid van zwaarderbelasten, Laat bovenbedoelde veiligheidsklep be staan, als instrument voor bet vrijlaten van de heete toorn der al te zeer door belastingdruk geperste gemoederen, als zoodanig kan zulks zijn nut hebben. Naar wij vernamen, zal de bepa ling, dat 25% aftrek van inkomsten uit arbeid en vermogen beneden f 13000.als voor onze gemeente ongeschikt en onbillijk vervallen. Doeh zulks wist men toch te voren ook reeds, behoorde men toch te weten. Dergelijke, zeer gewichtige beginselen voor ons belastingstelsel, waarvan bij de artikelsgewijze be handeling, de Voorzitter, om den ernst der zaak verlangde dat een ieder het met zijn persoonlijk ja woord moest bezegelen en waarvoor toen tien vóór en zes tegen stem den, gaat men toch twee maanden later niet terugnemen, dan over tuigd, dat het niet kas. Een ernstig en weloverwogen wetgeving ban zulks zeker niet worden genoemd. Verordeningen maken wil niet zeggeD, om idealen en hersenschimmen, voor de prac- tijk niet bruikbaar, voor te schrij ven, maar bestaat uit een allereerst zien, zeker naar de behoef een, maar niet minder ook naar de eischen van het practischa leven, niet uit een bruusk ingrijpen, om recht te zetten, wat men krom acht maar- uit een geleidelijk, zonder de ma chine van het maatschappelijk ieven te ontwrichten of te doen stilstaan, het gebogene recht en het ver draaide om te buigen, wel bewust, dat zonder reden en doelloos, ja zelfs schadelijk voar het geheel, verkromming en buiging blijft voort bestaan en ontsieren heb geheel. Is evenzoo wel overwogen, dat het vroegere recht, om betaalde belastingen van het inkomen te mogen aftrekken, nu zal komen te vervallen Wij betwijfelen dit. Af trek van p®rsoneeJ.e- en bedrijf»- maningen kunnen deponeeren op het j ook van grondsbelastings zal geoor- kantoor aan het Willemsplein te IJmuiden of ten kantore van den ontvanger te Velsen. Aanbevelenswaardiger ware, zoo een grens, ook in de verordening werd opgenomen en daarbij werd bepaald, dat als maximum door de belastingbetalers een bedrag van 5 ton per jaar moet worden opge bracht. Daarom aanbevelenswaardi ger, omdat zoo in ieder geval de verordening een grens aangeeft, welke zekor door een wijsipugsbe- sluit kan worden omhoog gebracht, echter daarvoor noodig heeft, een goedkeuring der Kroon en een gunstig advies van Gedeputeerden, beiden lichamen, waarbij eventueel de burgerij tegen de schromelijke opdrijving van lasten zijn beklag zal kunnen indienen, een eventueele arbiter dus tusschen belasting- eischende en helastingopfcrengende partijen. Bovendien] is daar ook in de wer kelijkheid een heffingsgrens, zeker men kan niettegenstaande protest de belastingschroef steeds hooger aandraaien en zelfs boven een tiende deel van het inkomen nog daarbij eischen, doch zulks kan niet zon der onherstelbare schade toe te loofd zijn, doch de gemeente fiscus fantaseert, dat toch betaalde inkom sten- verdedigings- en oosiogswinst belasting een genoten inkomsten is. Barmhartiger is ten deze's rgksbe- iastingaarder, die aftrek voor betaal de oorlogswinstbelasting toestaat. Deze billijkt ook aftrek voor renten van schulden, hetgeen in deze ge meente al evenmin aanstonds zal worden toegestaan. Is het rechten eerlijk, gij democraten, die jzoo ver afschuwen indirecte belastingen, dat gij wel nog eens buiten Uw pro gressietarief om, op allerlei wijze indirect de hoogere inkomens nog zwaarder belast, dan Uw percentage m het tarief aangeeft. Dat gij zulks doet door fictieve redeneeringen, want om den drom mel niet is de 25 of 30 pCt., van het inkomen, aan diverse belastingen op te brengen, ter vrije beschikking van den oorspronkelijken ontvanger daarvan of door dezen genoten. Waarom acht men dan ook niet bedrijfs-, beroeps- en onderhouds kosten voor inkomen? Het komt toch immers ook eerst in de geldlade van den winkelier, van den patroon, alvorens te worden uitgegeven. IJMUIDER COURANT Bovenbedoelde opgave behoort vóór 80 Augustus ek. ingezonden tewor den aan het Levensmiddelenbedryf Velsen (afdeeling Eieren). 0 De afdeeling IJmuiden omvat het dorp IJmuiden en het duinterrein bezui den het dorp, het Sluiseiland en de Bree- saap aan de Noordzijde van het Noord zeekanaal en wordt begrensd: Ten Westen door de Noordzee, Ten Zuiden door een lijn beginnende aan de kust ter hoogte van ongeveer 250 M. bezuiden strandpaal 58 en vandaar loopende in ongeveer Oostelijke richting tot een punt liggende op ongeveer 3225 M. landwaarts in, Ten Oosten door een punt beginnende b(j laatstgenoemd punt loopende in onge veer Noordelijke richting, welke lijn het Noordzeekanaal snijdt ter hoogte van den Oostpunt van het Sluiseiland en verder in ongeveer Noordelijke richting gaande gedeeltelijk langs de Tuinderslaan, tot het, waar zij de Noordelijke grens der gemeente Velsen ontmoet, Ten Noorden door de genoemde ge meentegrens vanaf laatstgenoemd punt tot de Noordzee ter hoogte van ongeveer 400 M. benoorden strandpaal 53.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1