De onderscheiding toch, tusschen een last, drukkende op de opbrengst eener bron van inkomen en die, vallende op het zuiver inkomen, is prachtige belasting theorie, doch strijdig met de practijk, nu beiden niet te vermijden uitgaven brengen. Is dit wel overwogen, wat gij daar hebt aangenomen, is, wat ernstiger is, dit recht? Wees dan eerlijker en verhoog liever met een of meer procent het percentage voor de midden en hoogere inkomens in het progres sietarief, een ieder ziet dan terstond en duidelijk, welke bedoeling daarbij voorligt. Omtrent de verschuilende toege stane aftrek en het tarief, nog een volgende maal. IJmuiden, 20 Augustus 1918. H. Partijdig of niet? Wethouder Landeweerd heeft over onze belasting gesproken. Zijn rede was gericht tegen het gesprokene door Mr. Heilema op de protestver gadering van 7 dezer. Volgens het verslag in ons blad en dat in De Gids volgde de wet houder het verslag van die verga dering in laatstgenoemd blad, om' dat dit hem het meest getrouwen uitvoerigst voorkwam. De heer Landeweerd heeft natuur lijk het recht dat verslag te volgen hetwelk hij wil maar hij meet geen leugens gaan opdisschen. Ten eer ste was het verslag in De Gids niet het uitvoerigst. Het besloeg 263 regels tegen in ons blad 325 regels. Ons verslag was dus 62 re gels grooter. Voorts kwam het verslag in de Gids den wethouder het meest be trouwbaar voor. Hoe kan bij dat weten? De heer Landeweerd is niet op de protestvergadering geweest en kan dus niet controleeren of het verslag in de Gids juist was. De wethou der beweerde daarmede iets, wat hi) zelf niet waar koa maken. Wij willen hiermede heelemaal niet zeggeD, dat het verslag in De Gids onjuist of niet volledig was, Wij kunnen best een blad naast het onze zien. Alleen laten wij ons niet aanleunen, wat onwaar is. Ons verslag was uitvoeriger dan dat in De Gids. Als de wethouder de juiste defi nitie had willen gebruiken, had hi moeten zeggenik ben sociaal-de' mocraat en volg het verslag in mijn blad, in De Gids. Raadsoverzicht. Vergadering van 13 Augustus 1918. De raad begon met de motie, aangenomen op de protest-verga- dering tegen de hooge belasting heffing, naast zich neer te leggen Wij hadden niet anders verwacht. Toch moet men niet gelooven, dat die vergadering daarom een fiasco is geweest. De dure huishouding van den Velser raad zaizich wreken. Dat de raadsleden er niet erg ge- rust op zijn, blijkt wel uit het op treden van wethouder Landeweerd en den heer Sluiters, benevens uit het schrijven van den heer Schui tenmaker in ons blad. Dat de raad niet de noodige zuinigheid heeft betracht, zullen wij in eenige arti- kelen aantoonen. De raad weigerde aan B. en W afwijking van het werkiiedenregle- ment toe te staan. Het ging over de aanstelling van een rijwielrepa- rateur. Wij waren het met den heer Schilling eens, dat men dezen weg niet moet op gaan. Het is geen voorbeeld van de gemeente om ge bruik te maken van iemands werk loosheid, om aldus een klein loon te geven. Als deze man aangesteld was geworden, had hij het volle loon moeten hebben. Dat de heer Brink met dit voorstel meeging, bevreemdde ons van een sociaal democraat. Het was een zeer misplaatst voorstel van B. en W. om te be zuinigen. Trouwens, bezuiniging kon het niet heeten. De raad had vroe ger een jongmaatje toegestaan, maar wethouder Vermeulen wilde er een volwassene voor weinig geld inhalen. Thans kan men een jongmaatje nemen, die toch zeker geen f 10 per week zal krijgen. Die post ge meenterijwielen is er een, waarop we straks ook wat aan te merken zullen hebben. Da raad heeft in weinige minuten een verordening op de heffing eener belasting op honden vastgesteld, die wel niet veel meer dan de oude in de gemeentekas zal brengen. De regeling der bezoldiging van de bevolkingsagenten was een on verkwikkelijke za^.k. Naijver bij de ambtenaren en, ofschoon de ge meente goed betaalt, toch ontevre denheid. Wij waren 't eens met de Finauciëele commissie noch Gorter, noch Visser kwam het salaris van Bontenbal toe. De laatste is al lange jaren in dienst van de gemeente Dat men een tijdelijke kracht we eens meer moot geven, is een stand punt, dat wethouder Vermeulen ook niet altijd heeft ingenomen Daarvan zouden wij voorbeelden kunnen moemen. De raad liet de zaak zooals ze was, dus krijgt iemand, die tijdelijk dienst doet, hetzelfde salaris als iemand die 14 dienstjaren heeft. Hoe de heer Vermeulen bezwaar maakte om aan de Vereeniging voor Ambachtsonderwijs subsidie toe te kennen, konden wij niet begrijpen. Vooral niet, na de uit eenzetting van den heer Netscher, dat men voorloopig een tijdelijk ge bouw wil oprichten. Gelukkig waren de raadsleden zoo wijs om het sub sidie toe te staan, want het gold hier een zaak van groot belang voor onze gemeente. Te Santpoort zal de gemeente dus een proef nemen met een paar nacht wakers. Wij zullen hopen, dat de veijigheid er door toeneemt. Het is anders verschrikkelijk zooveel als er gestolen wordt. Van arbeiders die zelf wat groenten kweeken steelt men de kool uit den tuin 't Was wel merkwaardig dat eenige Santpoortsche raadsleden tegen het voorstel stemden. Tenslotte kregen we weer de gaskwestie. Uit ons verslag kent men het verloop der zaak. B. en W stelden voor om een contract aan te gaan inzake de levering van het brongas en om, wijl daarvoor de toestemming van Haarlem noodig was, af te zien van de procedure Nog kort geleden heeft de raad beslist, dat de procedure wèl door zou gaan en nu wilde men er van afzien. Men wilde zijn recht ver- koopen voor een schotel linzenmoes Dat men daarover verontwaar- digd was, konden wij volkomen be grijpen. Voor 120 Ms. gas per dag, dat is 840 M3. per week of nog geen kwart meter per week per aangeslotene wil mea afzien van de procedure. Wij hebben niets tegen het be leid van den wethouder en wij zou den ook niet gaarne zien, dat de heer Landeweerd om deze zaak af trad. Dat meenen wij ten volle, want wij hebben meest met instem ming het beleid van den heer Lan deweerd gevolgd. Maar toch zijn wij dankbaar, dat de wethouder niet eerst de portefeuille kwestie heeft gesteld, want dan was het voorstel zeker aangenomen, getuige de verzekering van de hoeren Schil ling en Vermeulen. Onze rechtskundige adviseur, een Haarlemsche advocaat, raadde de gemeente de procedure door te zet ten. Velsen is in zijn volste recht, En nu wil men voor dit kleine kwantum gas er van af zien, ter wijl het gaat om een bedrag van f 7000. Waarlijk, wij begrijpen de houding der 7 voorstemmende raads leden niet, die er zich zoo gemak kelijk hij neerleggen, vooral niet de houding van den heer Netscher, die steeds de hoogste toon tegen Haar lem heeft aangeslagen. Al moest het jaren duren, maar van ons recht zouden wij nooit afstaan. Indien men ons zou vragen de houding van Haarlem te qualificee- ren, zouden wij niets meer willen zeggen dan een hartgrondigBah I Is dat 68ü houding voor een stads bestuur, voor een wethouder- Kamerlid Het kan niet dunner. Thans heeft de Velserraad 3 maal )esloten de procedure te voeren. Jriemaal is scheepsrecht. -Zalmen iet nu doen. Laat men er nu niet meer over stemmen, om geen al te oelachelijk figuur le slaan. Wij gelooven hier namens de meeste ingezetenen te spreken, als wij verlangen dat hier doorgezel moet worden, tot er recht is gedaan. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Personalia. Ds. W. ten Boom te Made en Oud-Drimmelen, voor dien hulpprediker der Ned. Herv. Gemeente alhier, ontving een be roep naar Babyloniënbroek. Marine. Bij beschikking van den minister van marine zijn de volgende plaatsingen gelast: luitenant ter zee 1ste klasse der Mar. Reserve J. M. Meerburg en luit. ter zee 2e klasse der Landstorm J. W. Bokhorst, alhier. VELSEROORD. Broedertwist. Maandagmiddag kregen de oudste en jongste zoon van Z. aan den Rijkssstraatweg ai hier twist met elkaar. De oudste zoon werd zoo boos dat hij zich aanstelde als een woesteling. Hi wilde zijn jongste broeder vermoor den en in huis den boel kort en klein slaan. Politiehulp werd inge roepen, waarna de agent de R. den woesteling geboeid naar het bureau bracht, waar hij op kalmte kon komen. Geen witbrood. Maandag kon den de burgers hier geen witbrood bekomen, daar de bakkers zonder meel waren. Men moest het dus met kropbrood alleen doen. Geheelonthouding. In de Maan dagavond gehouden vergadering van de afdeeling der Nat. Chr. Geh. Onth Vereeniging werd besloten de Com missie voor geschriftverspreiding uit te breiden met den heer M. J de Wit en het kwartet uit de leden om te zetten in een dubbel kwartet, Tot afgevaardigde naar de alge meene Vergadering te Utrecht werd de Voorzitter de heer G. Voet aan gewezen. Wederom konden eenige nieuwe leden worden geboekt, zoodat het ledental nu 25 bedraagt. VELSEN. Personalia. Onze vorige predi kant, Dr. A. J. de Sopper,'hoopt op 5 October zijn hoogleeraarsambt te Groningen te aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele rede Drankbestrijding. In de laatste vergadering van de afdeeling Velsen van de Nat. Chr. Geheel Onth. Ver eeniging werd besloten het bestuur uit te breiden met een 2en voor zitter, als hoedanig gekozen werd de heer D. Vroonland. Tot afgevaardigde naar de alge meene vergadering werd benoemd de heer P. Jongens. De Spaansche griep. De Spaan sche ziekte blijft hier nog steeds vele slachtoffers maken. Op het levensmiddelenbureau en op het postkantoor worden daardoor ver- scheidenen van het personeel gemist. Dief stal. Uit een tuin nabij Kanaal B ie een partij roode kool gestolen. Meer voedsel. Het bestuurder Vereeniging van Machinepersoneel in dienst van den Rijks Waterstaat heeft een adres naar den Minister van Landbouw gezonden om te ver zoeken de hoeveelheid voedsel voor de stokers te vergrooten, daar dezen hun arbeid door het stoken met bruinkolen belangrijk verzwaard zien. SANTPOORT. Spaansche griep. Onze dorps genoot K. Verduin, die zijn militaire plichten te Harderwijk vervulde, is naar H.D, meldt, aldaar aan de Spaansche griepbezweken. Personalia. De heer J. T. Cre- mer alhier is herkozen als lid van 't hooftbestuur der Ned. Heide maatschappij. Tuinderijendiefstallen. Deze diefstallen hebben hier veelvuldig plaats. Geen nacht gaat er voorbij of gasten die overdag lanterfanten, getroosten zich dan de moeite eenige zakken boonen te plukken, waar- ze ten koste van anderen aan een goed weekgeld komen. Ook worden er al te veld staande winteraard appelen die natuurlijk nog lang niet rijp zijn, gerooid. Dit ondervond de heer J. v. d. L., die toen hij eens een kijkje naar zijn aardappelen ging nemen, een partijtje gerooid vond, gereed om medegenomen te worden. Uit de Gemeente. Schildersgezellen. Sinds eenigen tijd voeren de schildersgezellen een actie om hooger loon, waartoe zij een schrijven zonden aan de Pa troonsvereeniging te IJmuiden. Deze antwoordde het schrijven voor ken nisgeviug te moeten aannemen. Aan de Patroonsvereeniging is thans het volgende schrijven gezonden VELSEN, 15 Aug. 1918 Aan de Schilders-Patroons Vereeniging te IJmuiden. Secretaris de heer H. Peek As M. H. Uw schrijven dato 27 Juni 1.1, kwam in ons bezit. Wij hebben alvorens het te beantwoorden, ge meend, eerst de H. H. Schilders patroons met een bezoek te vereeren hetwelk Dinsdag 1.1. heeft plaats gehad. In Uw schrijven zegt U: „Wegens toenemende schaarste in materialen, waardoor de uitoefening van ons bedrijf en voor U en voor ons steeds moeilijker wordt, kunnen wij onder deze omstandigheden onmogelijk in eenigen zin aan Uw schrijven tegemoet komen, en heb ben dientengevolge Uw schrijven nu voor kennisgeving aangenomen Dit was voor de betrokken arbei ders een dubbele teleurstelling, Allereerst, omdat hun verzoek werd afgewezen, doch ook, wijl het „voor kennisgeving" is aangenomen. Uit het laatste vooral bleek ons een gebrek aan ernstig medevoelen Uwerzijds, met den nood waarin, momenteel de arbeiders in ons be drijf verkeeren. Door ons wordt niet ontkend, da de schaarste aan materialen groo is ia ons bedrijf. Om het lot der daardoor werkloos geworden Schil dersgezellen te verzachten is door ons Hoofdbestuur het initiatief genomen voor een actie, om voor deze arbeiders óf een wachtgeld regeling óf een verhoogde steun- uitkeering te bereiken. Het feit dat er grootere werke loosheid kan komen wegens gebrek aan materialen, behoefd en mag trouwens nimmer een reden zijn het loon op het oude peil te laten aangezien het recht van hen, die werken, om voor werk aan loon te ontvangen waarvan behoorlijk kan worden geleefd, niet mag worden te kort gedaan. Maar een uurloon van f0.40 dat door ons is verzocht, terwijl bet nu f 0.33 bedraagt, is feitelijk nog lang niet voldoende om nauwelijks aan de meest nood zakelijke levensbehoeften het hoofd te kunnen tneden. Inwilliging van ons verzoek zou slechts een weinig verbetering brengen, geen algeheele opheffing van den achterstand. Het feit, waar zich een der pa troons in het. onderhoud van Dins dag 1.1. op beriep, dat er met een afdeeling van den Ned. Schildersge zellen Bond een mondelinge over komst was aangegaan, het loon op f 0.30 per uur te brengen wat dan tot 31 December 1918 zou gelden, doet geen opgeld. Deze afdeeling bestaat niet meer, terwijl U, toen U het uurloon dit jaar van. f 0.30 tot f 0.33 verhoogde, stilzwijgend toegaf, dat bij het aangaan van deze mondelinge overeenkomst geen re kening was gehouden met de enor me stijging der levensbenodigd heden. Daarnaast doet zich nog een an der verschijnsel voor. In Beverwijk was in 1917 het loon gelijk aan IJmuiden; het bedroeg daar ook f 0.30. Dit jaar is het uurloon ge bracht van f 0.30 op f 0.37, een verhooging dus van f 0,07, terwijl het te IJmuiden met slechts 10.03 is gestegen. Ontkennen dat de toestand in het Schildersbedrijf veel te wenschen overlaat doen wij niet, maar wij stellen U in allen ernst de vraag, s de toestand in het Schildersbe drijf te Beverwijk, waar f 0.07 loons- verhooging, plus ziekteverzekering, doorbetaling van de Christelijke Mestdagen enz. enz. is verkregen, niet even slecht dan bij O? De achterstand vaD het loon voor de Schilders dient dan ook spoedig uit den weg te worden geruimd. Momenteel is het nu reeds lager dan van de oppenden, wier lo0, f 0.36 per uur bedraagt, dat pe October 1918 f 0,38 wordt. Daarbc von wordt sinds eenige weken aai alle Bouw vakarbeiders te Velsen IJmuiden en omgeving f 2.50 duui tetoeslag per week betaald. Wij zouden geneigd zijn er aai toe te voegen; natuurlijk krijgen4 Schilders geen duurtetoeslag. Deze zijn nu eenmaal minimum lijders! De achterstand van het loon vat een geschoolden arbeider bij eei ongeschoolden, begint dus een ont zettende omvang aan te nemen En dat, terwijl meestal van Patroons zijde wordt beweerd, wanneer vat arbeiderszijde een gelijk loon vooi geen en ongeschoolde arbeid wordt verdedigd, dat ongeschoolde arbeid minder beloont moet worden. Wij zijn het met stelling van de Patroons niet eens. Wij plaatsen ons op het standpunt, dat ze gelijk beloond moeten worden. volgens de stelling, zoo hardnekkig vaak door Patroons verdedigd, komt het -uurloon der Schilders te IJmui- den, leelijk ia het gedrang. De vergadering van Schildersge zellen van Dinsdag 11, gehouden naar aanleiding van het Patroons- bezoek, droeg ons op Uw Vereeni ging te verzoeken wei te willen be- sluiten, aan het verzoek door ons gedaan, te voldoen. Daarnaast het- ben wij de eer U te verzoeken, ons wel een conferentie te willen toe staan. Aangenaam zou het ons zijn indien deze conferentie nog de volgends week kon plaats vinden. Van tijd en plaats dezer confe rentie ontvingen wij gaarne bericht, Met hoogachting, Namens de vakgroep Schilders der afd, Velsen en omstreken van de Landelijke Federatie van Bouw vakarbeiders in Nederland. Secretaris, A. v. d. SCHOOR Centrale Keuken. De Centrale Keuken heeft de vorige week ver strekt: Maandag 644, Woensdag 627 en Zaterdag 644 porties. Totaal 1915 porties, tegen 2151 de voorgaande week. Bovendien 70 porties voor de nachtploeg arbeiders der papierfa briek, 116 voor de arbeiders aan de Haringhaven en 20 voor arbeiders der Mij. Hera. Voor de scholen is het vacantia Oranje collecte. De Oranje-col lecte, ten bate der school voor Chr, Volksonderwijs te Wijkeroog, heelt dit jaar opgebracht f 144.706, waar van f 25 526 te Velsen, f 62 63 te Wijkeroog, f 37.285 te Santpoort en f 19.266 te Velseroord. Besmettelijke ziekten. In de week van 713 Augustus zijn ia deze gemeente voorgekomen 7 ge vallen van roodvonk en één van diphtheritus. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde G. S., zon der beroep, wegens diefstal tot f 2 boete of een week tuchtschool, J. M. en W. W. G., zonder beroep, wegens diefstal, beiden tot f 7 boete of een week tuchtschool, allen alhier, YISSCHERIJ. Sleepboot-trawlers. De heer A. Daamen te Haarlem, die onlangs de Zeemeeuw in de vaart bracht, hoeft van Gebrs. Hof alhier aangekocht de sleepboottrawler Johanna IJ. i 468. De firma Kirkeling en Koolsberg te Amsterdam laat een te Delfzijl aangekochte sleepboot tot sleepboot trawler ombouwen en brengt het schip vanuit IJmuiden in de vaart onder den naam Dora A. M. 80, Te ver uit de kust. Tegen de schippers J. de Groot en W. de Graaf, van de stoomkust vissehersvaartuigen Drie Gebroeders Jm. 495 en Geertruida IJm. 403, had de hoofdinspecteur voor de scheepvaart een klacht ingediend terzake vaa het meer dan 10 mijlen uit de kust varen, terwijl hun cer tificaat van zeewaardigheid hun deze grens gesteld heeft. Beide schip- oers verklaren binnen de 10 mp ;rens niets te kunnen verdienen, )e opvarenden hebben volgens hun verklaring nooit bezwaar gemaakt tegen het zoover uit de kust gaan.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2