1 ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN De gaskwestie. fïo. 291. Zaterdag 24 Augustus 1918. Se Jaargang a Administratiebiireaa en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telelosn 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstraat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mi].' ,IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advartentieeontrasten tegen zeer billijk tarief, Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.ni. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, eiiüi aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IjmuidCR (Drukkerij Sln- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. WC. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij M. w. ¥16- fesipg, Willgbpordslr. SS. en bij J. v. Houwsliages, Trompstraat Vels@roord Te Velsen en Wijkeroog bij D. ScEtsrmer, Doodlam L 47, WiJk«FOOg. Te Santpoort bij MüiiPS, Bo«kSissid«i, Officiéél. Uitreiking van Broodkaarten D« Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de eerstvolgende uitreiking van broodkaarten ojt? ver toon van d« rantsoeneer ingskaart zal plaats hebben op DINSDAG 27 AUGUSTUS Voor de afd. Velsen, nummers 1 tot en met 281, ten ge meentehuize van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur; Voor de afd. IJmuiden van des v.m. 9 tot des n.m. 4 uur eu wel voor de numm. 3419 tot en met 3977 in de voormalige on derwijzerswoning aan het Willemsplein van 3978 t. 6n m. 4998 in het gymnastieklo kaal ingang Breesaap- straat van 4998a toten met 6108 in het gebouw „Irene", Koningin Wil- helminakade No. 26. Velseroord in het dienstgebouw van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur voor de numm. 2095 tot en met 2732a van des n.m. 1 tot 4 uur van 2735 tot en met 3418; WOENSDAG 28 AUGUSTUS Santpoort in het dienst gebouw (voormalige secretarie) van des v.m. 10 tot des n.m. 1 uur voor de nummers 282a tot en met 531a van des n.m. 1 tot 4 uur voor de num. 582 tot en met 791c. „Jan Gij sen vaart ten huize van den heer J. P. Mandgraaf van des n.m. 1 tot 4 uur nummers 792 tot en met 1077c. DONDERDAG 29 AUGUSTUS n n Wjjkeroog in het gym nastieklokaal v. school 8. van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur voor de numm. 1078toten met 1562, en van des nam. 1 tot 4 uur voor de numm. 1562a toten met 2094. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat zij, die niet ter aangegeven plaats en tijd de broodkaarten afhalen, voor het komende tijdvak van brood verstrek king zijn uitgesloten. Het levensmiddelenbedryf is alleen Dinsdag 27 Aug. gesloten. Aan kinderen worden geen brood kaarten afgegeven. In de deze week gehouden raads vergadering te Haarlem is de gas kwestie ter sprake gekomen. De w. n. voorzitter, wethouder de Breuk deelde mede dat bij B. en W. waren ingekomen twee brieven van B. en W. van Velsen, houdende verzoekle, om afwijking van de overeenkomst inzake de levering van gas en wel ten behoeve van de gasdistributie te Santpoort2e. om afwijking van dezelfde overeen komst ten behoeve van de exploitatie van te Wijkeroog aangeboord bron- gas. Over de discussie lezen we iu de Stads Editie het volgende verslag. „Na de voorlezing dezer stukken neemt wethouder mr. Bomans het woord om eenige inlichtingen te verstrekken omtrent de verhouding die op dit ©ogenblik in de gasquaes- tie tusschen de gemeenten Haarlem en Velsen bestaat. Er zijn in deze zaak onhebbelijk heden aan het adres van het Haar- lemsche gemeentebestuur door Vel sen gesproken, waardoor een toe stand is ingetreden van strijd, van een conflict, niet zoozeer van den kant van Haarlem, maar van Velsen. Gelijk den Raad bekend is, luidt de overeenkomst met die gemeente dat alleen Haarlem gas levert. Wan neer Haarlem dus het door Velsen ingediende verzoek toestaat, is dit onzerzijds een vriendelijkheid. Doch nu heeft Velsen met een proces gedreigd. Het advies van den directeur der gasfabriek werd gevraagd, die vroeg hoe leven wij, in een toestand van vriendschap of in dien van een conflict? Is dit laatste het geval, dan kan van Haarlem moeilijk een vriendelijkheid verwacht worden als thans door Velsen is gedaan. Spr. is naar Velsen geweest, heeft den heer Landeweerd, den wethouder, gesproken, en gaf te kennen dat als Velsen met een proces blijft dreigen, Haarlem toch bezwaarlijk inschikkelijkheid kan betoonen. Vriendelijkheden moeten met vrien delijkheden worden beantwoord. De heer Landeweerd was dit geheel met spr. eens. In den Raad van Velsen is toen een geluid gehoord, dat niet vereenigbaar kan worden geacht met de waardigheid van het Haarlemsche gemeentebestuur. Spr. vraagt nu hoe de Raad in deze wenscht te handelen. De heer Reinalda zegt dat 'de Raad op dit oogenblik te slecht voorbereid is, om een oordeel te kunnen vormen. B. en W. kunnen dit wel. Spr. acht de inlichtingen onvolleding. De Voorzitter meent dat de Raad toch alle inlichtingen ontvangen heeft. De heer Hoog vraagt of het een raadslid was die de onvriendelijkheid geuit heeft, of dat dit van den kant van B. en W. geschiedde. Wethouder mr. Bomans ant woordt dat deze niet van de zijde van B. en W. kwam. De heer Lan deweerd had in den Raad voorgesteld om het proces af te breken, welk voorstel afgestemd werd met 8—7 stemmen, en toen werden de on vriendelijkheden geuit. Daarop heeft de heer Landeweerd zijn ontslag ingediend. De heer Poppe vindt dat deze mededeeling het inzicht in deze zaak veel verheldert, doeh is er toch sterk voor deze aangelegen heid tot een volgende zitting aan te houden, dan kunnen de raads leden de stukken eens op hun ge mak inzien. De heer Klein noemt de houding van B. en W. van Haarlem een bewijs van zwakheid. De heer Wolzak keurt de hou ding van Velsen af en heeft waar deering voor het optreden van B. en W. van Haarlem. Allerminst ziet spreker in de conditie van B. en W. een bewijs van zwakheid, gelijk de heer Klein meent. Wethouder mr. Bruch is van meening dat de actie van Velsen zeer ongemotiveerd is en dat Haar lem zich deze niet klakkeloos mag laten aanleune. Echter is rationeel dat twee contractanten in een quaestie, deze in der minne pogen te schikken en het is zich plaat sen op het gewone zakelijke stand punt en allerminst een van zwak heid of angst, wanneer Haarlem overweegt hoe zij zich van het proces kan losmaken, want al zou dit worden gewonnen, dan nog kost dit Haarlem zeer veel. Waar nu de heer Bomans gespro ken heeft de uitspraak van den Raad te willen hebben acht spr. het gewen scht, wanneer de Raad zich onvoldoende ingelicht vindt, dat SB. en W. in een nota aan den Raad de quaestie uiteen zetten, zoodat deze dan in de eerstvolgende ver gadering met meer vrucht ^ter sprake kan worden gebracht. De heer dr. Timmer vindt dit niet noodig; omdat naar zijn mee ning de Raad voldoende is ingelicht. De heer Schram wil den Raad van Velsen gelegenheid geven op zijn besluit terug te komen. Wethouder mr. Bomaus acht een uitspraak van den Raad niet volstrekt noodig, maar toch ge- wenscht, nu 6en tweede conflict hangende is. Doch B. en W. kun nen met de gedachtewisseling in den Raad tevreden zijn, waaruit blijkt dat de Raad zijn goedkeuring hecht aan de handeling in deze van B. en W. Dezen zijn den Raad dankbaar voor hun houding. Een motie acht spreker minder ge- wensoht. De Voorzitter meent dat de Raad zich thans duidelijk heeft uitgespro ken en vindt de zaak voldoende toegelicht. De heer Reinalda verzet zich hier tegen en wenscht dit in de notulen opgenomen. De heer Van de Kamp sluit zich hierbij aan en zegt dat men deze quaestie ook van een ander stand punt beschouwen kan eu te hoog moet staan om zieh door een drei gement van Velsen van een goede daad te lateu afhouden, als men in beginsel geneigd is deze te wil len verrichten. De heeren dr Timmer, Van Liemt en Wolzak dienen een motie in om over te gaan tot de orde van den dag. Nadat eenige heeren zich tegen de indiening hiervan verklaard heb ben, omdat bij verwerping de hou ding van B. en W. tegenover den Raad een minder gewenschte zou zijn, trekken de heeren hun motie in, nu de Raad verklaard heeft tevreden te zijn met de mededee lingen van B. en W. De discusies worden daarop gesloten." S*> Enkele opmerkingen willen wij naar aanleiding van dit debat plaat sen. Mr. Bomans zegt dat de toestand van strijd, van conflict is ingetre den, doordat er in Velsen onheb belijkheden zijn gezegd aan het adres van Haarlems gemeentebe stuur. Geheel bezijden de waarheid. Het conflict is ontstaan door de schandelijke wijze van optreden van Haarlem, geheel in den trant van „het recht van den sterkste". Dat de Haarlemsche wijze van doen hier groote ergernis heeft verwekt, moest men toch minstens kunnen begrijpen. Zoo gerechtvaardigd was die verontwaardiging, dat men hier algemeen met vertrouwen en ge rustheid den afloop der procedure tegemoet ziet. Nu wordt hier een beetje bron- gas gevonden. Het is gewoon erger lijk, dat voor iets wat de natuur ons verschaft, ons gemeentebestuur naar Haarlem moet gaan en vra gen vindt U goed, dat wij ons dit gas benutten Maar veel ergerlijker is, dat men in Haarlem zegt: wij willen u deze vriendelijkheid wel bewijzen, maar wij verlangen daarvoor van u, dat u tegen ons ook vriendelijk is. Wellicht gaat dit moeilijk, omdat u zegt dat wij u onrechtvaardig behandeld hebben, maar dan moet ge maar vergeven en vergeten. Ge vergeet ook het recht en de f 7000, waar bet om gaat. Eerst dan kun nen wij vriendelijk tegenover u zijn". Wethouder Bomans verschuilt zich hier achter 't advies van den directeur der gasfabriek. Zeker is 't advies zeer merkwaardig van den directeur. Wat had de direc teur te maken met de kwestie van vriendelijkheid of conflict Hij bracht een advies uit, dat we van het col lege hadden verwacht. We zouden gaarne willen weten of juist is dat onze wethouder Lan deweerd het volkomen eens was met den Directeur der Haarlemsche gasfabriek. Wij kunnen 't ons niet voorstellen. Is het zoo, dan vinden wij 't beleid van onzen wethouder al heel slap en zeker niet in goede handen. De Haarlemsche raadsleden waren spoedig tevreden met de inlichtin gen van B. en W. Wij hadden gaarne gezien dat men de door wethouder Mr. Bruch toegezegde nota van B. en W. af gewacht had. Heel gaarne zouden wij dus een uiteenzetting zien van bet standpunt van Haarlems ge meentebestuur Intusschen is het laatste woord iu deze zaak nog niet gesproken. Gelukkig niet. Want, waar we zoo heilig overtuigd z$n, dat Velsen in zijn goed recht is, daar moet ook recht geschieden. De Velser raad kan zich niet belachelijk maken, mag niet zijn eer vergooien, door nu bakzeil te halen. Plaatselijk Meuws. IJMUIDEN. De waarnemend auditeur-militair bij den Krijgsraad te 's Gravenhage, mr. B. v. Rossem, vorderde tegen den mil.-soldaat P. J. O., afkomstig van IJmuiden, wien was ten laste gelegd diefstal van niet minder dan 20 rijwielen, benevens eerste desertie, een gevan genisstraf van 2 jaar, onder vrijspraak van 10 der 20 ten laste gelegde rij wieldiefstallen en 2 maanden mili taire detentie voor de desertie Ter beschikking. De officier van administratie 2de klasse J. J. G. Jas, thans geplaatst te IJmuiden, is ge steld ter beschikking. (St.ct.) Militair dood gevonden. Dins dagnacht werd een der op schild wacht staaude militairen genaamd B. te Amsterdam woonachtig, be- boorende tot het artillerie-detache ment te IJmuiden, bij het aflossen aan het Zeestrand aldaar niet op zijn post aangetroffen. Na eenig zoeken vond men hem dood liggen met een schot door het hoofd. Eén der patronen uit zijn geweer bleek te zijn afgeschoten. Door de militaire autoriteiten wordt thans een onderzoek ingesteld of hier misdaad in het spel kan zijn. Roode Kruis. In verband met het oprichten van Kringen moesten de in verschillende plaatsen bestaan de vereenigingen „Het Roode Kruis" hervormd worden tot afdeelingen, In de, gehouden ledenvergadering alhier, welke naar de St. Ed. meldt, zeer slecht bezocht was, werden de Statuten herzien en in overeen stemming gebracht met de veran derde inrinrichting van de vereeni- ging. Op deze stntuten zal de konink lijke goedkeuring worden aange vraagd. Reling. In verband met de dezer dagen gemelde arrestatie van een dievenbende alhier, is zoo meldt het Hbld., nog- een Haarlemmer aangehouden onder verdenking van heling van 'n deel der gestolen voor werpen. Geen misdaad. 'tHbld. meldt, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat de soldaat wiens lijk aan het strand gevonden is, zelfmoord ge pleegd heeft. De jonge man leed aan zenuwoverspanning. Stagende nood. De IJmuider Bestuurdershond heeft Woensdag aan den Minister van Landbouw het IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1