ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN KOHIER Hoofdelijken Omslag, De Gaskwestie. tfo. 292. i Woensdag 28 Augustus 1918, ie Jaargang Administratiebnreaa en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstraat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 1—5 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingsn 25 ets. per regel. Advertentiecontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zonden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentlën van bulten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling Ijjeehts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, dis! aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven, De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WSLLKMSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P» W. C. ROELSE!j EOsi&H&lslraai. Te Velseroord bij S. w. Wil burg, IVilIebrordstr. 81. en bij J. v. ffouwsliagci, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laas L 417, WIJSt;eroog. Te Santpoort bij P. Pleurs, Boekhandel. OFFICIE BL. De Wethouder van Onderwijs en de Bedrijven Gas en Water is te spreken omtreDt aangelegenheden zijn departement betreffende, des Maandags en Vrijdags tussehen 12 en 2 uur in het Raadhuis te Velsen. Centrale Keuken VELSEN. Menu. Maandag 2 Sept.: Stamppot (Aardappelen met Spinazie) 12 cent, per portie. Woensdag 4 Sept.Stamppot (Aardappelen met roode kool) 12 cent per portie. Zaterdag 7 Sept.Stamppot Aardappelen met Spersieboonen) 12 eent per portie. kvensmiddelenbedrjjf Yelsen Gedurende de week van Vrijdag 30 Aug. tot en met Donderdag 5 Sept. is verkrijgbaar op: bon No. 118 Vs pond Regeeringsvisch. 119 V* pond suiker. 120 1 ons gort. „121 2 gevulde Chocoladereepen. a 122 1V3 ons kaas 20+ A 8 ct. per ons. 123 2 K.G. aardappelen. Geldig van 30 Aug. t.m. 2 Sept. 124 2 K.G. Aardappelen. Geldig van 3 Sept. t.m. 5 Sept. 125 Vs stukje huishoudzeep a 8 cent. Zonder bon verkrijgbaar. Juliënne (gedroogde soepgroenten) per pakje, inh. 1 ons, 15 ets. Thee- en Kofflebaart bon 36 is geldig van 1 t.m. 15 Sept. voor Vs ons Koffie. Boter- en vetkaart 12e week is geldig van 3 t.m. 12 Sept. Broodkaart 65e week is geldig van 30 Aug. t.m. 5 Sept. Veiligheidswet De burgemeester van Velsen maakt bekend, dat bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 17 Juli 1918, No. 1107, Afdeeling Arbeid, een nieuw formulier is vastgesteld voor de opgave, welke ingevolge artikel 14 der Veiligheidswet binnen eene maand na het tijdstip, waarop een fabriek of werkplaats in den zin dier wet is opgericht, of waarop die wet op een fabriek of werk plaats van toepassing is geworden, door het hoofd of den bestuurder aan den burgemeester moet worden ingezonden. Deze formulieren zullen niet meer, als tot dusver, alleen in den handel verkrijgbaar zijn, doch voor belang hebbenden kosteloos ter secretarie (IVe afdeeling) zijn te bekomen. Tevens worden belanghebbenden opmerkzaam gemaakt, dat ingaande 1 Januari 1919 [de Veiligheidswet behalve op de inrichtingen, waar voor zij thans geldt, in verband met het bepaalde in de wet van 19 Juni 1915 (Staatsblad no. 281) en het koninklijk besluit van 21 Aug. 1916 (Staatsblad no. 419) tevens van toepassing zal worden op de volgende inrichtingen lo. fabrieken en werkplaatsen, als bedoeld in artikel 1 der Veilig heidswet, zonder krachtwerktuig of oven, waarin vijf tot en met negen personen plegen te verblijven; 2o. bemalingsinrichtingen. De uitzondering, welke artikel 28 der gewijzigde veiligheidswet (de gewijzigde tekst dier wet is opge nomen in Staatsblad no. 304 van 1915) maakt, is uiteraard ook hier van kracht. Deze uitbreiding van de werkings sfeer der wet heeft tot gevolg, dat alle hoofden of bestuurders van reeds bestaande, eerst van 1 Januari 1919 af onder de wet vallende inrichtingen vóór 1 Februari 1919 (zie de gewij zigde redaktie van art. 14) eene opgave, als in dat artikel bedoeld, behooren in te zenden. De hoofden of bestuurders van vorenbedoelde inrichtingen worden nadrukkelijk gewezen op hunne ver plichting tot inzending van bedoelde opgave. Velsen, 22 Augustus 1918. De burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Herziening waterstaatkundige in deeling van Hoordholland. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat van 21 Augustus tot 21 September 1918 ter gemeente-seeretarie voor de inge zetenen ter inzage ligt een ontwerp besluit der Staten van Noordholland tot oprichting van het hoogheem raadschap Noordhollands Noorder kwartier en tot vaststelling van een reglement voor dat hoogheemraad schap, met een bijbehoorende nota van toelichting. Bezwaren tegen gemelde stukken kunnen gedurende den termijn van ter inzage-ligging schriftelijk worden ingediend bij Gedeputeerde Staten van Noordhoiland. Velsen, den 20 Aug. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. van den BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente Velsen maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingskohier van den Hoofde- lijken Omslag voor het dienstjaar 1918, gedurende vijf maanden, van den 27 Aug. 1918 tot en met den 26 Januari 1919, ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Velsen, den 26 Augustus 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De «Burgemeester, H. vee LOREN van THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Correspondentie, Inzake de aanstelling van een rijwielreparateur bleken B, en W. een oproeping voor een jongmaatje op een salaris van f 10 te hebben gedaan. Daarop had de persoon, die werd genoemd, zich aangemeld. Het was dus niet een misplaatst voorstel om te bezuinigen, zooals wij schreven. Toch blijven wij er bij, dat men niet had moeten voor stellen dezen man aan te stellen op f 10, terwijl wij er ons over ver wonderen, dat men nu een jODg- maatje zal oproepen op een salaris van f 10 per week. Het zal wel een jongmaatje zijn die minstens half was is en anders is het te veel geld. Wat trouwens de heele rijwielge schiedenis is. Inzake de bezoldiging der bevol kingsagenten dient verbeterd, dat de heer Gorter nu wel bet salaris van den heer Bontenbal krijgt, doch gerekend naar den grondslag daar van, niet naar dat van het aantal dienstjaren. Toch voldoet ook dit ons niet De heer Vermeulen heeft zelf aangetoond dat de werkkring van den heer Bontenbal vroeger een heel andere was, dan thans het werk van de heeren Visser en Gor ter is. Wij hebben thans een con troleur der gemeentebelastingen. Welnu, vroeger werd dit ambt, hoe wel niet in naam, dan toch inder daad uitgeoefend door den heer Bontenbal. O.i. had het salaris van den heer Bontenbal geheel buiten bespreking kunnen blijven. Hoewel de gaskwestie veel van onze plaatsruimte vraagt, vinden wij haar toch te belangrijk, om hieraan niet al onze aandacht te wijden. Daar de meeste ingezetenen da Nieuwe Haarlemsche Courant wel niet zullen lezen, geven wij hier een plaats aan een artikel van wet houder Vermeulen in dit blad van Maandagavond. Dit artikel luidt als volgt. Naar aanleiding van de nalezing van den Gemeenteraad in uw num mer van Donderdag 22 Augustus, stel ik er prijs op enkele opmerkin gen te maken over de hangende kwesties. Dat indertijd tussehen de gemeen ten Haarlem en Velsen een overeen komst is gesloten betreffende de gaslevering, is te danken aan het initiatief van den heer W. Baron van Tuyll van Serooskerken en ondergeteekende, die als leden van den Raad van Velsen in die rich ting hebben gewerkt en succes op hun voorstellen hebben gehad. Deze voorstellen zijn ingediend en aangenomen, nadat reeds door den Raad van Velsen tot stichting van een eigen gasfabriek was beslo ten. Uit dien hoofde meen ik dus, dat men gerust kan zijn, dat niet door mij zal getracht worden aan te sturen op een breuk met Haar lem. De heer Bomans heb ik persoonlijk nooit ontmoet, maar waar ik gedu rende een zeer groot aantal jaren in deze streek medegewerkt heb, om de coalitie tussehen de rechtsche partijen sterk te maken, meen ik, dat men ook niet angstig behoeft te zijn, dat ik uit antipathie tegen den Haarlemschen wethouder zou han delen. Gaarne zag ik in de eerste plaats het persoonlijk element uit deze kwestie uitgeschakeld. De Raad van Velsen heeft van rechts en links in deze zaak één lijn getrokken en ook nu, bij de jongste behandeling in den gemeenteraad, is het allerminst een partij zaak geweest. Wanneer Raadsleden bij de behandeling een persoonlijk element er in gebracht hebben, dan wordt dit door ons evenzeer misprezen als door den Haarlemschen Raad. De persoon van Mr. Bomans kan geheel buiten be schouwing blijven. Het is college tegen college. 1) Wat mij nu steeds getroffen heeft in de moeilijkheden tussehen Haar lem en Velsen is, dat men in Haar lem naar mijn meening, niet alleen nu, maar ook reeds bij vorige gele genheden, een te eng standpunt heeft ingenomen. 2) Daar was voor Haarlem een groot belang in gelegen om, toen Heem stede een eigen gasfabriek ging bouwen, Schoten hetzelfde deed en de Haarlemsche electrisiteitsvoor- ziening zich ontwikkelde, een goed debouché te hebben voor het gas, dat Haarlem wel kon produceeren, maar niet zelf gebruiken. Daar was geen beter oplossing, dan dat een ontwikkelende gemeente als Velsen afneemster werd. Maar Haarlem heeft vergeten, dat het fabrikant was en heeft niet kunnen velen, dat zijn eigen af neemster als winkelierster klanten had en kreeg. Daaruit is de onaan gename geschiedenis ontstaan over de gasleverantie aan „Meerenberg." Had Velsen dit gas geleverd, dan had Haarlem de leverantie evengoed gehad. Het was toch door de Vel- sensehe buizen uit Haarlem gehaald. Velsen kon, omdat het met zijn net reeds dieht bij „Meerenberg" was, op veel goedkoopere wijze een verbinding tot stand brengen dan Haarlem. Velsen was er vroeger al over in onderhandeling geweest met „Meerenberg." Het lag dus voor de hand, dat de levering van Velsen uit geschieden zou en het getuigt niet van breed inzicht, dat Haarlem cp dergelijke wijze geconcurreerd heeft tegen zijn eigen afneemster. Al had Velsen nu eens 7, cent per M3 daaraan verdiend, zou dat nu zoo erg geweest zijn? Ik geloof, dat wanneer een goed particulier koopman zulk een zaakje had moeten traateeren, dat hij een groot afnemer niet om zos'n futiliteit voor het hoofd zou hebben gestooten. Daarop is gevolgd de kwestie over de levering van 55000 Ms gas in 1918. Tussehen Haarlem en Velsen bestaat een behoorlijk contract. Waarom heeft Haarlem geweigerd arbitrage te aanvaarden Toch Diet omdat-het sterk stond 1 Waarom heeft Haarlem van overmacht ge bruik gemaakt? Om langs dien weg Velsen te dwingen. En dat is één van de vriendelijkheden, die Velsen ge vraagd heelft?3) Vast staat toch, dat Haarlem aan Velsen volgens art. 1 van het con tract, gehouden is om te leveren, zooveel Velsen noodig heeft. 4) Haarlem kon het leveren. Dat is gebleken, toen Velsen onder protest het hoofd gebogen heeft, want toen heeft Haarlem geleverd. Haarlem heeft dus zelf het bewijs geleverd dat het voldoen kon aan het be paalde in art. 1 der overeenkomst. Nu kan er verschil van opinie bestaan ten opzichte van de vraag of Haar lem te goedertrouw gehouden was te leveren onder deze rantsoenee- ringsvoorwaarden. Maar waarom dan niet deze vraag aan arbiters onderworpen? Zou een goed parti culier koopman zich op zulk een wijze tegenover een eerste klas afnemer gedragen hebben en hem op die manier f 8000 afgeperst heb ben 5) En nu de jongste moeilijkheden. Haarlem is niet in staat te vol doen aan art. 1 van het contract, om aan Velsen te leveren zooveel gas als het noodig heeft. Daar wordt een gering kwantum brongas aan geboord en Velsen wil daar onder bestaande omstandigheden gebruik van maken. Niet tot schade van Haarlem, want Haarlem kan toch niet leveren. Als er iets inzit,dan zou het kunnen zijn, dat wanneer het eenige beteekenis kreeg, het tot kolenbesparing kon helpen. Als het grooten omvang kreeg dan zou zelfs de mogelijkheid niet zijn uit gesloten, dat Haarlem er nog van profiteerde Men mocht dus verwach ten, dat van Haarlems zijde daar aan geen moeilijkheden in den weg zouden worden gelegd. En wat doet Haarlem? Het wil wel op deze vraag een gunstig ant woord geven, mits Velsen afstand doet van zijn rechten. 6) Waarde Nederlandsche wet aan ieder burger waarborgt, dat er een onpartijdig rechter is, die over geschillen uit spraak zal doen, daar wil Haarlem dwingen, dat Velsen van dat recht afstand doet. IJ MUIDER COURANT Rectificatie. In ons laatste Raadsoverzicht kwamen eenige on juistheden voor, die we hier recti- fleeeren. HET CONFLICT HAARLEM-VELSEN

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1