De Gaskwestie. Waarom, Waüüèer Velsen dan toch ongelijk heeft Mag de rechter dan Velsen niet veroordeelen Of vreest men wel licht in een verborgen hoekje van het Haarlemsche hart, dat de rech ter er toch nog w*l eens anders over kon denken? En dat, al zou hij ook misschien op formeele gron den aan Veisen den eiseh moeten ontzeggen, toch een min ganstigen inaruK. zou krijgen van de Haar lemsche koopmanschap? Ik vraag nog eens: Zou een goed particulier koopman op dergelijke wijze met een eerste klas klant omspringen Ik gelooi het niet! En ik bejammer buitengewoon, dat Haarlem dit doet. Daar ligt voor Haarlem en Vel sen een schoone toekomst open, wanneer zij met elkander vriend schappelijk samenwerken. De voorstellen van Ged. Staten, om wat tusschen beide gemesmen in ligt, onder de beide gem. te ver doelen zoodat én Haarlem én Velsen over een groot grondgebied de be schikking krijgen en als buren naast elkander komen te wonen, openen de mogelijkheid, dat door overleg tusschen'*'beide gemeenten een be langrijke ontwikkeling van de in dustrie in deze streken kan ont staan, 'n ontwikkeling, weike voor die van de Zaanstreek niet behoeft onder te doen. En moeten nu aan zulk een toekomst al dergelijke moeielijkheden in den weg worden gelegd Men wordt bang om eventueele regelingen tusschen beide gemeen ten ter sprake te brengen en legt zich desnoods liever neer bij da mm gunstige oplossing, dan voor alle geharrewar te komen. Ik durf de verzekering te geven, dat wanneer ik niet bevreesd was geweest voor nieuwe moeilijkheden met Haarlem, ik zeer zeker aan Ged. Staten zou hebben verzocht of aan den Raad zou hebben voor gesteld dit te verzoeken, dat de grens tusschen Velsen en Haarlem iet of wat anders zou loopen. Ik bedoel de grenslijn bij Meerenberg en door 't Duiulustpark. Zooals thans de grens daar ligt is die irrationeel „Meerenberg" en Duiulustpark zijn geheel op station SaDtpoort-Mseren- berg aangewezen. Thans met de distributiemaatregelen en ook vroe ger wei met andere regelingen heeft het gemeentebestuur van Velsen gevoeld, dat het beter was, wan neer Duinlustpark en Meerenberg onder Velsen behoorden. Maar ik voor mij heb de vrij moedigheid gemist om, waar zooveel kitteloorigheden blijken, die vraag aan de orde te steilen, ofschoon het er nu de tijd voor was. Ware het niet veel beter, dat tusschen de besturen van twee groote gemeenten over al dergelijke zaken kon worden gesproken op een zakelijk wijze, zonder bij voor baat te eischen, dat de eene gemeente voor de andere van hare rechten afstand doet? Ik schrijf deze dingen niet om Haarlem of het Haarlemsch gemeen tebestuur nu eens te kapittelen, maar ik meen, dat het goed is, dat men daar ook de Velsensche zijde van het vraagstuk eens ziet en tracht zich eens op het stand punt van da andere paitij te stel len en wanneer dit schrijven ten gevolge mocht hebben, dat door nieuwe samensprekingen de moei lijkheden uit den weg werden ge ruimd en dat beide gemeentebe sturen trachten, met elkander sa men te wei ken om deze streken tot bloei te brengen, dan geloof ik, dat tenslotte uit dit verschil van meening nog iets goeds te voor schijn kan komen. Heuscb, het peuterwerk en klein gedoe is niet van Veisen gekomen en wanneer men in Haarlem bang is, dat het groepje, dat in Velsen een eigen gasfabriek wil stichten, aan invloed zal winnen en ten slot te de zaak zal kunnen doorzetten, dan is daar maar één goede raad te geven, dat Haailem dit niet door zijn eigen gedragingen in de hand werkt, maar veeleer kaulmatmisch uit den hoek komt en zoo met Vel sen overlegt, dat het er geen lust in krijgt en geen belang bij heeft, om een anderen weg op te gaan, U dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, VERMEULEN, Wethouder der gem. Velsen. Naschrift der Redactie. Den hr. Vermeulen uitvoerig op alle aan vechtbare punten van zyn betoog te volgen, zou te veel plaatsruimte vergen. Op een enkel punt willen wij toch een kort antwoord geven. Wij zullen ons bepalen tot de nu hangende kwesties. 1). Wij gelooven gaarne, dat de heer Vermeulen het persoonlijk element bij deze kwestie wil uit schakelen. Zoo behoort het ook, Maar wanneer de heer V het wi doen voorkomen alsof dat persoon lijk element er ook niet ingebracht wordt door den Raad van Velsen of althans door zeer velen zijner leden, dan vragen w$ cf o, m vriendelijkheden als: „krankzinni ge", onverlaat", die aan het per soonlijk adres van den heer Romans gericht waren, niet op het tegen deel wijzen. Wij vertrouwen dat de persoon van den wethouder voor taan buiten het geding blijve. Col lege tegen college gaat het echter ook niet, want de heer Landeweörd in deze een niet te versmaden deel van het college was het in het laatste conflict geheel eens met de zienswijze van Haarlem. 2). Dat Haaarlem nu, evenals bi vorige gelegenheden, een te eng standpunt zou innemen, betwisten wij. Het tegendeel is waar. Wi; willen den heer Vermeulen echter vertellen wat een hooggeplaatst ambtenaar in de Provincie Noord- Holland eens over Velsen's gemeen tebestuur als zijn oordeel uitsprak Hij zerde„Velsen ligt in een hoek der provincie getrapt en het meent altijd dat het gebeten wordt. Er is geen huis mede te houdenWij hebben altijd den indruk gehad, dat dit oordeel niet zoo heel ver bezij den de waarheid is. Is dit zoo, dan wordt veel duidelijk. 3Die arbitrage werd eerst ge vraagd, toen Velsen reeds over zijn rantsoen heen was en toen er voor Haarlem niets anders meer over bleef dan af te sluiten. Reeds lang te voren was Velsen gewaarschuwd dat het over zijn rantsoen zou heen gaan. Velsen seheen er zich weinig van aan te trekken. Arbitrage hac geen zin meer. 4I)a Rijksrantsoeneering stelde dit contract buiten werking. 5.) Wij willen hier alléén opmer ken dat Haarlem gehandeld heeft in overleg m8t het Rijkskolenbureau en dit geheel de zienswijze van Haarlem deelt. 6Haarlem heeft er geen voor waarde van gemaakt, dat Velsen afstand doet van zijn rechten. Het heeft alleen door den directeur der gasfabriek in overweging doen geven of het, waar Velsen vriendelijkheden vraagt, niet in de lijn van een goede verstandhouding ligt, dat Velsen dan ook niet dreigt met proceseen. Bovendien heeft Haarlem geen reden om den uitslag van het proces te vreezen. Men begrijpt, dat dit naschrift van de Redactie der Nieuwe Haar- lemsche Courant is. Enkele opmer kingen onzerzijds willen wij hier aan toe voegen. Wij zijn den heer Vermeulen dankbaar, dat hij deze uiteenzetting vaD de kwestie heeft gegeven. Sommige opmerkingen, die de eigenlijke kwestie niet raken, zullen wij maar stiizwijgend voorbijgaan Dat degenen, die hier een eigen gasfabriek willen stichten, maar een groepje vormen, nemen wij zoo maar niet aan. Het ware heel wat kauf mannischer van Velsen geweest, als het dadelijk een eigen fabriek gesticht had. Dan hadden wij nu niet d® misère van thans gehad. P<at echter de persoon van Mr. Bomans buiten beschouwing kan blijveD, geven wij niet toe. Zeker, het gaat wel college tegen college, maar de Haarlemsche wethouder van het gasbedrijf is verantwoor- delijk voor zijn beleid. En in het optreden van den Haarlemschen wethouder is verbazend veel onaan genaams voor onze gemeente. Laat hem dat maar eens ronduit gezegd wezen. Voor de daad van het afsnijden stellen wij Mr. Bomans 'f meest verantwoordelijk en wij hebben indertijd al het protest van den heer Schilling onderstreept, dat wie uit beginsel is tegen staking van den arbeid nist zulk een staking als die van den gastcever moest durven toepassen, waarbij een ge meente van 26000 zielen met al haar zieken en zwakken, kraam vrouwen en stervenden getroffen werd. Al is het nu maanden ge- eden, laten wij 't nog maar eens herhalen, dat deze daad niet te qualifieeeren is. Dat men dit in Haarlem niet begrijpt, cok bij de Redacties der bladen niet-, maar dat men van die afsluiting nu nog gewaagt als een noodzakelijkheid, toont dat men zich, op z'n zachtst uitgedrukt, niet in onzen beDardon toestand van toen heeft kunnen indenken. Deze daad en daarbij het verwijt- dat ons van onhebbelijkheden beticht, bewijst dat men in Haarlem heel laag mikt Wij zullen dan ook over het onderschrift der Redactie van de Nieuwe Haarlemsche niet veel meer zeggen. Alleen dit moeten wij rechtzetten, dat het onjuist is als zou wethou der Landeweerd het geheel eens zijD met den Directeur der Haarlemsche gasfabriek. In ons vorig artikel heb ben wij opgemerkt-, dat, wanneer dit zoo ware, wij het beleid van den wethouder slap zouden vinden 't Doet ons echter genoegen te kun nen verklaren dat deze bewering van den Haarlemschen directeur een bakerpraatje is. Wethouder Landeweerd heeft den heer Ocht- man niet eens gesproken, of men moest een enkele vraag per telefoon daarvoor wijlen rekt-nen. De heer Landeweerd verzekerde ons, dat het slechts een bewering van den Haar lemschen Directeur was, totaal on juist. Men debuteert trouwens meer onjuistheden in Haarlem. Haarlems Dagblad had Vrijdag j.l. een hoofd artikel over de kwestie. Daarin werd de heer Landeweerd aangemerkt als voorzitter der laatste raadsver gadering en werd gezegd, dat hij verontwaardigd over de houding van den raad, zijn portefeuille ter be schikking stelde. De meerdere on juistheden in dat artikel laten we maar zwemmen. Er wordt n.b. in aangeraden de kwestie door een scheidsgerecht te laten beslissen, en dat terwijl Velsen tweemaal om arbitrage heeft gevraagd, na ver klaring eerst te zullen betalen. Iu den Haarlemschen raad heeft men op een vraag geantwoord, dat de onvriendelijkheden inden Veiser raad niet van het college kwamen Maar dan moe3t men nu toch eens duidelijk uit ons officieel raadsver slag lezen, wat de voorzitter van onzen raad, rechtsgeleerde en doctor in de staathuishoudkunde, aan het adres van Haarlem heeft gezegd. En onze Burgemeester zegt niet gauvr groote woorden. Maar met hetgeen hij, voortkomend uit g rechte verontwaardiging, gezegd heeft, kau men het in Haarlem best doen. De Nieuwe Haarlemsche Courant van gisteravond bevat het volgende antwoord van Mr. Bomans op het artikel van Wethouder Vermeulen: Waar Minister Postuma en bur gemeester Zimmerman niet schro men publiekelijk te polemiseeren, daar lijkt het mij niet onwaardig of onjuist den heer Vermeulen kort te beantwoorden, te meer wijl ik het in het belang der zaak (de goede verstandhouding Haarlem-Velseu) dienstig acht. Op de feiten kan noch mag ik verder ingaan. Onzerzijds is het Haarlemsche standpunt hopelijk duidelijk genoeg uiteengezet in den Raad, dus ter plaatse waar wij plichtmatig verantwoording onzer daden afleggen. In al onze daden meenen wij een ruim, schier te ruim standpunt te hebben ingenomen, kaufm&nnisch ook, zooals de heer VermeuleD wenscht en Velsen ons wel eens verweet; maar bovenal: vriendschap pelijk heeft Haarlem alle verzoeken vanVelsen ontvangen en overwogen. Het is de vriendschappelijke ver standhouding welke wij, in het be lang der beide gemeenten zoo gaarne wenschen en welk verlangen ik schriftelijk en mondeling aan den heer Landeweerd overbracht, die van zijn zijde daartoe geen belet selen in den weg legt. De waardeering der feiten of ge stelde daden verschilt naar gelang men die daden beziet van Velsen sch of Haarlemsch standpunt. Kan het ons verwonderen Wy zullen niet eens trachten ten uwent waardee- ring te wekken voor onze daden, hoezeer wij zouden wenschen dat elk onpartijdig man er objectief en met volle kennis van zaken van kennis nam. Vierjarige leziDg der communiqué's van belligerente par tijen stemt ons sceptisch over de wederzij dsche waardeering der bloote feiten. Doch Haarlem's gemeentebestuur vraagt van u dan ook geen milde waardeering onzer vriendelijkheden Zonder voorwaarden wil dat dage lijksch bestuur wellicht uwe verzoe ken over grondgas to Wijkeroog en aftakleidiug t8 Santpoort toestaan waarom zouden wij u niet helpen? Wij hielpen u immers onverplicht aan door onze eigen burgers bezui nigd gas tegen kostprijs? Deze (zoo zeer aangevochten) vriendelijkheid sta u borg dat wij u ter wille wen schen te zijn. Alléén: beantwoordt s.v.p. onze tegemoetkomende hou ding niet telkens weer met uitlatin gen in uwen Raad die veel op een vijandelijke houding, ja, bedriegelijk veel op een scheldpartij gelijken. Niet dat het ons deert, maar ook tegenover onzen raad moeten wj de voortzetting onzer vriendschappe lijke houding niettegenstaande uw herhaaldelijk prikkelende houding kunnen verantwoorden. Indien Velsen van ons de inwil liging der laatste verzoeken ver wacht doch zelf steeds vijandig tegenover ons staat met een proces bedreiging, dat Velsen dat zegge doch daartoe is geenszins noodig verbizing en verontwaardiging over Haarlem's houding uit te spreken zooals alweder in uw laatste raads vergadering geschiedt. Wij kunnen immers van meening verschillen en toch den vriendschappeiijken weg blijven bewandelen, althans is een beleefde bejegening steeds gewenseht Het doet mij genoegen, dat de heer Vermeuien het belang der beide gemeenten eens heeft willen belichten. Volmaakt ben ik het met hem eens, dat eene behande ling „op voet jvan oorlog" beider belangen moet schaden, weshalve men mij nimmer daartoe bereid zal vinden. Het doet mij nog meer genoegen te weten, dat cok de heer Lande weerd wars was en is van alle vijandschap, en ik zie onder zulke voorwaarden niet in waarom er nog ééa oogenblik langer een „Conflict Haarlem-V eisen" moet bestaan Moge hiermede deze hatelijke terminologie tot het verleden be- hooren. Mijnerzijds steeds bereid tot elke toenadering en tot elke vriendschapsbetuiging aan Velsen, mits niet tegen het belang van Haar tem, teekeu ik, met dank voor des heeren Vermeulen's initiatief en met hoogachting jegens zijn persoon, MR. J. BOMANS, Wethouder van Haarlem. Plaatselijk Meuws. IJMUIDEN. Hersteld. Ge heer D. de Ridder, Commissaris van Politie, zal na langdurige ziekte op 1 September a.s., weder in functie treden. Bedankt. Ds. J. F. van Hulsteyn Jr. te Middelstum heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier bedankt. Personalia. Ds. W. Luikinga, Doopsgezind predikant alhier, komt voor op het achttal bij die gemeente te LeermensLoppersum. Benoeming. Tot Rijksveldwach ter te Egmond aan Zee is benoemd de agent van politie A. P. Bodaan alhier. Gpenluchtmeeling. Zooals uit een advertentie in dit nummer b1 ij kt heeft de aldeeiing van het Ned. Werklieden Verbond Patrimonium alhier een openluchtbijeenkomst be- egd op a.s. Zaterdag, Koninginnedag, des middags te 3 uur, op het terrein achter de in aanbouw zijnde wo ningen. Spreker is Ds. G. B. Westenburg, Herv. predikant te Beverwijk, ter wijl medewerking verleend wordt door het Chr. Fanfarecorps Wilhel- mina, directeur de heer D. Klut alhier. De bijeenkomst is alleen voor geestverwanten. Ieder verschijnt daar zeker met Oranje op de borst. Voor het Zeemansfonds. Het Nationaal ZeemaDsfonds, dat geld inzamelt voor de nagelaten betrek kingen van omgekomen zeeliedeD, zal ook hier giften verzamelen. Daartoe heeft zich het bestuur van de Reedersvereeniging beschikbaar gesteld. VELSEROORD. Paard op hol. Zondagavond een groot aantal kinderen achter een paard, dat op hol was, door de Willebrordstraat. Ook groeten er achter aan. Gelukkig wist men het beest op den Stationsweg te grijpen en liep het zonder ongelukken af. Vleesch en zeep. Maandag was hier een ons kalfs vleesch verkrijg, baar. Voor den winkel waar hut verkrijgbaar was, werd file gemaakt en hielp de politie de orde hand haven. Toch kunnen veel arbeiders dit vleesch tegen f 1.50 per pond niet bekomen. Ook was de zachte zeep gearri veerd. Ook nu weer menschen, die niets bekwamen en briefjes op de winkels: Zeep uitverkocht. VELSEN. Het gouden feest der Zondags school Van Zaterdag tot Maan dag a.s. zal het 50-jarig bestaan der Zondagsschool Vereeniging „Math. 21 16b" alhier herdacht worden. Zaterdagavond 8 uur heeft een wiiaingsure plaats in het gebouw voor Chr. Belangen; Zondagavond 7 uur wordt het feest met de gemeente gevierd in de Ned. Herv. Kerk. Maandagmiddag 1 uur is het feest voor alle kinderen der Zondags school op Velserbeek. Dan zuilen kinderspelen plaats hebben. Dos avonds 8 uur is er een samenkomst in meer besloten kring in het ge bouw voor Chr. Belangen. Vcor de herdenking van dit gou den jubileum heeft zich een Eere- Comité gevormd, bestaande uit de oprichters der Zondagsschool, de heer P.Vermeulen en Mevr. Vermeu len-Plomp, voorts .uit Ds. H. Waar denburg, predikant te Rijperkerk, voordien alhier, Mevr. Ds. Waarden burgIdenburg, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden en Mevr. C. M. Boreel van Hoogelanden— van Weede. SANTPOORT. 40 jaar ijmker. Den 13den September e.k. zal het voor den F. Aug. Kelting alhier 40 jaar ge leden zijn, dat hij het ijmk8rsvak opnam. De algemeen geachte heer verwierf zich in dit tijdvak een goeden naam op dit gebied in Ne derland. Stationschef. Met ingang van 1 September is benoemd tot Stations chef der Holl. Spoor alhier de heer S. H. Raat, ambtenaar te Wor- merveer. DRIEHUIS. Nieuwe pastorie. Alhier zal bij de R.K. Kerk een nieuwe pastorie gebouwd worden. De aanbesteding heelt 17 September plaats. Visscherij De Noordzeovlsscherfl. Door een groep reeders van stoom trawlers te IJmuiden is aan den Minister van Landbouw een uitvoe rig adres gezonden, inzake het stil liggen der trawiervioot, waarin o m, het volgende wordt gezegd Het zal weldra een jaar geleden zijn, dat een Ministrieel uitvaarver bod de stoomtrawlervloot aan de ketting legde door het uitvaren te verbieden. Over de al of niet ge motiveerdheid daarvan willen wij ons niet uitlaten, doch alleen onzen spijt betuigeD,aangezien het ons inmiddels niet duidelijk is geworden, welke motieven ter zake den door slag gaven om een bedrijf stop te zetten, dat duizenden in den lande brood gaf en voor de voedselvoor ziening een weldaad waseen be drijf, dat ten koste van veel energie en met groote geldelijke offers een flinken omvang had verkregen. Waarom werd toen opeens dis vis scherij der stoomtrawlers gestopt, terwijl andere schepen als trawllog- gers, sleepboottrawlers, beugers en allerlei andere vaartuigen met vis- sehen mochten voortgaan? De reeders der stoomtrawlers heb ben toch groote sommen op vorde ring der regeering moeten cautio- neeren om t9 dienen als zekerheid dat zij hun schepen niet naar het euitenland zouden verkoopen en alle voorwaarden prompt zouden na komen, die hen werden opgelegd, zoodat iedere gedachte aan niet bonafide handeling of uitoefening

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2