Snijboonen molens Groot Doneert Schouw over de wateren. INMAAKGLAZEN. Avond-kantoor Fabriek en Werkplaats A.Tabernal Zoon Turnvereenlging IJmuiden". WOENSDAG SEPTEMBER 1918. zeer billijken prjjs. A. TABERNAL eu Zn. Tel. 16 Santpoort. Net Dagmeisje gevr. op Zondag 1 September au het bedrijf toch uitgesloten was. atusschen heeft de stoomtrawler- ioot enorme schade geleden en Igeheele inkomsten moeten derven, laartoe wordt verwezen naar de fficieele cijfers van vischaanvoeren de verschillen daarin in de jaren 1916, 1917 en 1918. Een groote iron van inkomsten en welvaart men bezig te verdrogen. Finan- iieele debacles zullen niet uitblijven ioowel in de hoofd- als nevenbe- irijven. De middelen raken uitga at om langer te kunnen dragen groote kosten van gangbaar heu len van dezen tak van bedrijf, waar polang geleden reeds elke inkomst ophield, doch waarin de aanmerke- i uitgaven voor onderhoud en mor bederf bewaren van het ma teriaal zulke hooge fiaancieele jischen stelt. Het treurigste is, dat niettemin tier een vloot van 150 stoomsche pen ligt, die een zeer groot kapi- vertegenwoordigt, gestadig achteruitgaat, omdat het niet moge- is die schepen en machines dermate te onderhouden als noodig is, daar zulks alleen naar den eisch kan geschieden, als ze in de vaart zijn. Het is naar aanleiding van het vorenstaande, dat wij de vrijheid nemen Uwe medewerking ia te roepen ten einde te verkrijgen, dat het uitvaarverbod eindelijk worde ingetrokken. Immers, zoo dra dit is geschied, zal een deel der schepen ter kustvisscherij weer uitvaren, op gelijke wijze, als thans I de zoogenaamde sleepboottrawlers, echter met dit verschil, dat de 1 stoomtrawlers, die speciaal voor het bedrijf zija gebouwd eu ingericht, lijdens iedere weersgesteldheid visch zullen aanbrengen, terwijl bedoelde sleepboottrawlers, die hun ontstaan danken aan het stilliggen der stoom trawlers, een surrogaat gereedschap zijn, dat onbruikbaar wordt, zoodra de herfstmaanden komen en slecht weer intreedt. Alsdan zal de visch- voorziening van Nederland wederom spaak loopen zoo men onze stoom trawlers tot niets-doen blijft nopen. Resumeerend geven wij als onzen dringendsten wensch te kennen, dat het uitvaarverbod spoedigst worden ingetrokken, opdat de vloot of een deel er van kan uitstoomen. Eventueele onderhandelingen of re gelingen over vischleveringen aan het buitenland kunnen afgescheiden daarvan o.i. onderwijl geschieden, hetzp door de regeering of de N. U.M., doch liefst door de reeders- organisatie (onder goedkeuring en supervisie der regeering) aangezien de reeders op hun terrein het best thuis zijn en bewezen hebben zoo wel tegenover Engeland en Duitseh- land hunne overeenkomsten dusda nig te kunnen formuleeren, dat in de uitvoering geen eDkele stoornis kwam en de contracten tot aller genoegen werden beëindigd. j1 Hoofdzaak is toch: le. dat de vloot spoedigst in de vaart komt ten bate van de velen, die er direct of indirect hun brood bij verdienen, doch nu hun vak ver keren, hun energie verliezen en de steuncomité onnoodig bezwaren 2e. de voedselvoorziening van Ne derland bevorderen; 3e. het voor komen van verderen achteruitgang der schepen door stilligziekte; 4e. het bevorderen, dat de aanspraken van den fiscus op de beurzen der betrokkenen bij het stoomtrawler- bedrijf zullen voldaan kunnen wor den, wat niet gaan zal, als men die mensch8n het brood uit den mond en het middel om belastingen te kunnen verdienen eenvoudig ont- nomeD heeft. De duikbootrazzia onder de loggervloot. Zondagmorgen was 't bijzonder levendig aan de Visschershaven. De ochtendbladen hadden ons het bericht gebracht, dat de hospitaal schepen Sindoio en Zeeland op hun reis naar Engeland de bemanningen van een viertal door een duikboot vernietigde loggers hadden opgeno men en een sleepboottrawler alhier binnen gekomen had gerapporteerd, dat twee loggers thuis zeilende waren met 3 ledige sloepen op sleep. Ons vermoeden, dat ook de beman ningen van deze drie sloepen zich aan boord van de twee loggers zouden bevinden en er dus nog meer loggers vernietigd zouden zijn werd bewaarheid. De logger KW. 102 bracht de sloep en de bemanning mede van den logger Neerlandia II KW. 34 en de logger KW. 145 bracht de sloepen en de bemanningen mede van de loggers Neerlandia 3, KW. 38 en Stella IJM. 237. Ook deze drie loggers waren behalve de KW. 26, KW. 125, KW. 169 en den motorbotter KW. 175 door den duikbootcommandant, die als een razende Roland onder de loggervloot had te keer gegaan, vernietigd. Omtrent deze vernietiging vernamen we, dat ze plaats had Zaterdagmor gen j.l. tusschen 5 en 9 uur's mor gens toen een groot aantal loggers visschende was westelijk van het Haaksvuurschip. Er was een mooie visscherij, doch de schepen bevonden zich enkele mijlen in het door Duitschland versperd verklaarde gebied. Inplaats van de schepen te verjagen meende de duikbootcom- mandant ze maar te moeten ver nietigen. Enkele werden vooraf gewaarschuwd en hadden de beman ningen gelegenheid hun lijfgoed te bergenandere werden zonder waar schuwing beschoten en moesten de opvarenden met achterlating van al hun hebben en houden in de booten vluchten. De duikbootcommandant gaf te kennen alle daar aanwezige loggers, ruim een twintigtal te zullen ver nietigen en hij ontraadde de be manningen, die in de booten rond dreven aan boord van andere loggers te gaan, omdat deze toch ook ver nietigd zouden worden. Voor zoo ver hier bekend is het echter bij die zeven gebleven, ofschoon reeds ge ruchten gaan, dat er belangrijk meer vernietigd zijn. De duikboot had geruimen tijd noedig om de KW. 169 tot zinken te brengen. Daarvan maakten enkele loggers gebruik om het vischtuig te kappen, alle zeilen bij te zetten en wisten zoodoende te ontkomen. Ook werd de duik boot in haar vernielwoede gestoord door de komst van de beide hospi taalschepen, die men van de duik boot waarschijnlijk voor oorlog schepen hield, waarop zij onder de oppervlakte verdween. Van de KW. 34 had de duikbootbemannicg de tongen en de tarbot uit de visch gezocht en medegenomen voor ze het schip vernietigden. Zelfs de tabak van de opvarenden werd medegenomen. Ingezonden. Alhoewel ter andere plaatse in dit blad het ongeval aan het strand alhier nader beschreven zal zijn, zoo zij bier opgemerkt, dat bijna weer een mensehelijk wezen slacht offer zou zijn geworden van het aantrekkelijke IJmuider strand. Immers, hadde niet de luit. t. zee A. E. Thierens zich onmiddellijk gekleed te water begeven en met eigen levensgevaar één der dames gered, zij ware zeer zeker verdron ken. Alzoo den koenen redder alle lof! Slechts eenige weken her moest op de zelfde plaats de mil. korp. Ligmont van res. bat. D, bij het baden het leven laten. EnlJmuide- naren weten U te vertellen, dat voor dien reeds velen het slachtoffer zijn geworden van bet zeer gevaar lijke strand, hetwelk tengevolge der draaistroomeu die de buiten- en binnenpieren veroorzaken, op vele plaatsen gaten, kuilen en geulen vertoont, waarin meestal een draai kolk het gevaar nog vermeerdert. Waar nu op allerlei gebied ter verzekering der algemeene veilig heid voor aanwezig of dreigend ge vaar gewaarschuwd wordt, zou men denken dat op het gevaarlijke van dit strand, de attentie der badlus- tigen eveneens gevestigd wordt. MisGeen enkel bord of iets der gelijk bereidt U voor op de ver borgenheden van deze strandat- tractie. Integendeel staan juist tegen over het meest gevaarlijke deel eenige badwagens, die U als 't ware uitnoodigen Uwe kansen eens te wagen! Is het niet ergerlijk? Hoe vele menschen vooral zoogenaamde „dagjesmenschen" zullen noghet slachtoffer moeten worden, alsvo- rens door of onder pressie van de overheid door plaatsing van een bord met opschrift den liefheb bers gewezen zal worden op het gevaar, dat aan het baden ter plaatse verbonden is? Als het kalf verdronken is, enz. Mij dunkt het is daar nu wel tijd om te gaan dempen. U redactie, beleefd dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, R. o. e. b. IJmuiden, 25—VIII—1918. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de Ge meenteraad. Wie er afwezig waren, hebben wij niet kunnen nagaan, •want wij zijn niet op de perstribune geweest en hebben dus geen blik kunnen werpen in de raadzaal. De agenda vermelde toch dat er eerst een besloten zitting zou zijn en daarom kwamen we maar een half uurtje later. Nadat de notulen gelezen waren ging de raad in besloten zitting. Deze heeft van half acht tot bij tienen geduurd. Al dien tijd hebben de verslaggevers en de weinige be zoekers beneden zitten wachten. De heer Netseher, bekend tegenstan der van geheime zittingen, hield ons zoo nu en dan gezelschap. Tegen tien uur gingen de raadsleden naar huis en konden wij ook inrukken, Dat we niet erg te spreken waren, zal men begrijpen. Terec-bt werd de opmerking gemaakt, dat de raad zoo'n praatavond op een anderen dag moest houden, doch niet als een openbare vergadering is uitge schreven en verslaggevers en pu bliek zitten te wachten. Wij had den onzen kostbaren tijd heel wat beter kunnen besteden. Naar wij vernamen heeft men het eerst gehad over de vestiging van het Nederiandsche Hoogovenbedrijf te IJmuiden. Als dit er komt, zal het in de Breesaap komen. Reeds voor eenige weken had dit gerucht ons bereikt, maar wij konden er bij de belanghebbenden geen bevestiging van krijgen. We zullen er nu wel meer van hooren. Ook andere zaken moeten behan deld zijn, wij vermoeden ook wel de belastingverordening en de gas kwestie. Volgende week Dinsdag vervolg dezer Raadsvergadering. Advertenties. KLASINA WILLEM NICOLAAS Dankbetuiging. Dankbetuiging. Dagdienstbode Gevraagd een flinke Dienstbode R.K., voor dag en nacht. Aanmelding Sehellings, Julianakade 7. WEEKSTEE nette Naaihuizen. KANTOOR. Er kan op het Post- en Telegraaf kantoor te Yelsen worden geplaatst- een jong meisje als Telefoniste en een joeg meisje of jongmensen als Kantoorbediende leeftijd 17 tot 23 jaar, vereischten Fransch of EngelSGh. Verdere inlichtingen geeft de Di recteur. Bij de Naaml. Venn P. BOOY en Ce., Zuidzijde Visschershaven kun nen direct geplaatst worden een KeteTmaker en een Autogeen- lasschsr-brandsr. Administratief onderlegd persoon zag zijue vrije uren gaarne bezet met het bijhouden van boeken of andere adm. werkzaamh. Pr. Ref. Br. no. 618, bureau IJmuider Courant. VERLOREN GEVONDEN ©en militairen Jas TE KOOP net Kosthuis net Kosthuis kamer met slaapkamer Gemeubileerde kamers Zit-Slaapkamer Kinderwagen. wollen dekens TE KOOP koopt men billijk bij Santpoort. HEHVATTISIG Oefeiiings-avonden Dames en Meisjes DONDERDAG 5 SEPTEMBER, daarna weder des DINSDAGS. Heeren en adspirau- ten VRIJDAG SEPTEMBER, HET BESTUUR. te geven door de Harmonie Vereen, der Koninklijke Papierfabriek „DE EENDRACHT" en bet gemengde dubbelkwartet „PHILIP LOOTS" te Haarlem des avonds 7 uur, in het park Concordia te Veisen. Toegangskaarten zijn veikrijgbaar aan den ingang iioct. plus plaatselijke belasting, a. Burgemeester en Wethouders der gemeente VELSEN, brengen ter algemeene kennis, dat de schouw over de Jan Gij sen vaart en de Delft als mede over de beken, waterleidingen, heulen en duikers zal gevoerd worden De betrekkelijke voorschriften der Algemeene Politieverordening bepalen Art. 50. Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden wordt gestraft d8 eigenaar van een perceel, die niet zorg draagt, dat de tot dat perceel behoorende wateren in goeden staat worden onderhouden; wanneer hij daartoe door Burgemeester en Wethouders is aan geschreven de herstellingen en verbeteringen aan wateren, heulen, duikers, beken en slooten tot dat perceel behoorende, door hen noodig geoordeeld tot het verkrijgen van een goeden waterafvoer of in het belang der openbare gezondheid, niet aanbrengt. Art. 52. De wateren zullen op den bodem minstens 2 d.M. breeder moeten zijn dan de eerste zich benedenwaarts bevindende heul of duiker. De bodems der wateren moeten liggen minstens 5 c.M. beneden de lijn, welke de bodems der opeenvolgende heulen verbindt. De heulen of duikers zullen minstens moeten zijn 5 d.M. breed en 6 d.M. hoog. Burgemeester eu Wethouders noodigen de schouwplichtigen uit om iu het belang van den goeden waterloop en ter voorkoming van moei lijkheden te willen medewerken tot een richtige uitvoering der voorschriften. Veisen, den 16 Augustus 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, Th. J. WIJNOLDY DANIÊL3. H. veb LOREN VAN THEMAAT. Wij hebben nog eenigen voorraad waaronder glazen die wij reeds vroegtijdig kochten en die wij nu nog kunnen afgeven tegen Werkm aan de visscchershaven, Bij onderbandsche aanbesteding is het verlengen van de loskade met 120 Meter aan de Noordzijde van de visschershaven alhier door den Minister van Waterstaat voor f300.000 gegund aan de laagste inschrijfster, de N.V. Internationale Maatschappij tot het maken van werken in gewapend beton te Breda. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Hooggeachte Redactie Geboren dochter van M. DEKKER en N. DEKKER—de Korte. IJmuiden, 26 Augustus 1918. Geboren zoon van H. van dei YIS C. van der VISStam. IJmuiden, 23 Aug. 1918. D. de RIDDER, Commissaris van Poli tie, betuigt zijnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling tijdens zijne langdurige ongesteldheid ondervon den. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan Mej. Bruins—Prins, Verloskundige alhier, voorde uitstekende behandeling bij de geboorte van hunne dochter. M. Dekker N. Dekker—de Korte. IJmuiden, Aug. 1918. Hiermede betuigen wij onzen hartelij ken dank aan den Zeergeleerden Heer Dr. Rutten, en Mej. Piek (waarnemend Verloskundige voor Mej.v. d. Lende) voor de zeer goede zorgen en hulp bp de ge boorte van onzen Zoon. H. van der Vis C. van der Vis—Stam. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht u kennis te geven, dat heden zacht en kalm te Heilo is overleden onze inniggeliefde echtge- noote, moeder, dochter en zuster CATHARINA KUIPER—Stam in den ouderdom van 35 jaar. Namens wederzijdsche familie L. KUIPER en kinderen Eenige en algemeene kennisgeving. IJmuiden, 25 Aug. 1918. Gevraagd een flinke in klein gezin. Wilhelminakade 88 R. Adres bureau van dit blad, gevraagd te Velseroord, voor Vrijdags. Brieven letter K. aan J. van Houwelingen. Boekh. Velseroord. Een flinke Verstelnaaister vr. nog eenige AdresJoh. de Haas, Engelmundesweg no. 17 Velseroord. Juffrouw zoekt plaatsing op Kantoor, bekend met Adm. en Machineschrijven, goede referentiën, Br no. 621 bureau van dit blad. een mat geuden broche met steentje, op wandeling van Eultonstraat tot kom van het Heerenbosch. Tegen belooning terug te be zorgen bij C. Stam, Havenkade 10. met streepen, terug te halen tegen ad- vertentiekosten. Breesaap M 4. Mooie biggen. Keuze uit 9 stuks, bjj S. Heuvel, Velseroord. Iemand vraagt een eenvoudig, met gebruik van vrij kamertje e* to *t*- deeren, en opgaaf van prijs. Br. fr. bnr. v. d. blad onder lett. P. aangeboden. Adres bureau van dit blad. Gevraagd voor 2 heeren, zonder pension. Br. no- 622 bur. van dit blad. te huur met of zonder ptnuon. Adres bnreau van dit blad. met pension aangeboden. Adres: bmrean van dit bladj Terstond gevraagd esn goed onderkenden Br. no. 623 bur. van dit blad. van matigen omvang te huur gevraagd Br. no, 3600 Centr. Adv. Bur. Max. St. Nunes Amsterdam. Ter overnam» aangeboden 2 gebruikte dock nog zeer goede zeer geschikt om op zee te gebruiken. Adres bureau van dit blad. Twee best© Ooilammeren en een jonge springbok adres Zeeweg 69, Velseroord. der b.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 3