ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Nog eens de Gaskwestie No. 293. Zaterdag 31 Augustus 1918. Se Jaargang Administratieburean en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMQIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS: 70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Trompstraat 85, Veiseroord, Telefoon No. Hl Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlSN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiön en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billik tarief. AdvertentiSn e i t e r 1 jj k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentlSn van buiten de gemeente YELSEN in dit blad Is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. P. C. EOELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, aicS aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLCMSPLEIN IJitimldSH (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P.' WC. ROELSE, Kabaalstraat. Te Veiseroord bij K. v. ¥Ï5- hurg, U/iliibrordsir.SS. en bij J. v. Houwtliigsii, Trompstraat Veiseroord Te Velsen en Wijkeroog bij O. Schermer, Doodle»:» L 47, W5jk«roog. Te Santpoort bij P. l*ieur&f Boekhandel. dit uummer behoort het offl eiëelé Kaadsverslag. Officieel. Herhilingsonderwijs Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter alge- meene kennis, dat de aangifte van leerlingen voor het herhalingsonder- derwijs, voor den cursus 1918/1919, aanvangende 1 October as. kan geschieden tusschen 2 en 20 Sep tember a.s. bij de Hoofden der openbare lagere scholen D te Vei seroord, G te Wijkeroog en F te Santpoort. De aangifte kan geschieden eiken dag na afloop van den schooltijd aan het schoolgebouw en bij de Hoofden der scholen aan huis. Velsen, den 27 Aug. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIÉLS. Het gaat nu de richting uit van „wij moeten wel toegeven, gedwon gen door de omstandigheden". Men redeneert, dat we Haarlem noodig hebben, eerstens voor het benutten jvan het brongas op Wij keroog, tweedens voor het maken van een afvoerbuis op de Haarlem- sche leiding te Santpoort. Ook ver namen we dat voor de verstrekking van goedkoope ondergoederen do medewerking van Haarlem noodig zal zijn. Ziehier onze gemeente door de oorlogsomstandigheden overgeleverd aan de genade van Haarlems stads bestuur. Een heerlijk, veilig ge voel Maar is dit nu absoluut noodza kelijk, vragen wijWanneer Velsen nu eens onverzettelijk bleef. Wat zou men dan in Haarlem doen. Gaarne zouden wij dit weten. Wij hadden wel gewild, dat ons gemeentebestuur in dezengeen krach tiger houding had aangenomen, vooral de wethouder van het gas bedrijf. Want onze opmerkiDg in ons blad van Woensdag, dat de heer Landeweerd den Haarlemschen Di recteur niet gesproken zou hebben of alleen even per telefooD, is on juist gebleken. De heer Landeweerd heeft wel een onderhoud met den Haarlemschen Directeur gehad. Wel blijkt uit een ingezonden stuk van den Directeur van ons Gasbedrijf, dat wij hieronder een plaats geven, dat de heer Lande weerd het niet eens was met den Haarlemschen Directeur. Wat te begrijpen is. Wij echter hadden beter gevonden een krachtdadig verzet tegen den Haarlemschen eiseh van afzien der procedure. Dat deze procedure geld zou kos ten, heeft de raad al geweten, toen hij het eerste besluit nam. Sinds dien heeft hij dit besluit nog twee maal gesanctioneerd. Gaat het aan, nu op het besluit terug te komen? Wij kunnen het nog niet van onzen raad gelooven. Daarom willen wij ook met de mogelijkheid ervan nog geen rekening houden. Wij hebben den wethouder gevraagd of de zaak dan uit was. Daarop antwoordde deze gelukkig ontkennend. Wij vra gen echter liever niet. „Wat dan?" Wij dienen vol te houden. Vergun mij, naar aanleiding uwer artikelen betreffende de Gaskwestie, voorkomende in uw blad van 24 en 28 Aug. j.l., eene enkele opmer king te maken. Het ligt Diet in mijne bedoeling over de kwestie welke reeds breed genoeg is uitgemeten, mijn eigen oordeel uit te spreken, daar dit wellicht tot meerdere verdachtma kingen van 't zelfde gehalte, als in een der artikelen van 't Haarlemsch dagblad geuit, aanleiding zou kun nen geven. Ik gevoel mij echter verplicht een door U geschreven onjuistheid, betreffende de houding van den wet houder Landeweerd, nader toe te lichten. Toen door de Gemeente Velsen aan Haarlem toestemming was ge vraagd voor het exploiteeren van het gevonden brongas, heeft ten kantore van 't Gasbedrijf alhier een conferentie plaats gehad tus schen den heer Ochtman, directeur der Haarlem sche Gasfabriek, den heer Landeweerd, wethouder der Gemeente Velsen en ondergetee- kende. De heer Oehtman kwam namens den heer"" Bomans, wethouder der Gemeente Haarlem, eenige inlich tingen vragen omtrent het gevon den brongas en gaf te kennen, dat Haarlem, onder nader vast te stel len voorwaarden, geen bezwaar had, dat Velsen gebruik maakte van het aangeboorde gas, doch dan ook gaarne zou zien, dat, wanneer Haar lem Velsen deze vriendelijkheid bewees, ook Velsen de oude ge schiedenis inzake het stopzetten der gaslevering in Maart diende te laten rusten en dus van een proces hier over moest afzien. De heer Landeweerd heeft toen direct naar voren gebracht, dat zijns iDziens geen enkel verband bestond tusschen de oude kwestie en de thans door Velsen gevraagde afwijking van 't contract en dat hij niét kon begrijpen, dat Haarlem, in dezen moeilijken tijd voor do gas- voorziening, een dergelijke voor waarde kon stellen. Als bewijs, dat men in Velsen over dergelijke zaken anders denkt, werd door wethouder Landeweerd nog als voorbeeld aangehaald, dat door de Gemeente Velsen, niette genstaande een proces over een vroeger werk aanhangig was, aan den betrokken aannemer weer nieu we werkzaamheden werden opge dragen. Het is dan ook beslst onjuist, wanneer de Directeur derHaanem- sche Gasfabriek beweert, dat de heer Landeweerd het met zijn ziens wijze eens was. Met dank voor de verleende plaats ruimte. A. de WIT Directeur Gasbedrijf Velsen. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De aardige liedjes en voordrach ten waaruit humor-, geest en pit tigheid spraken lieten niet na aan stekelijk te werken op het groot aantal toehoorders, die dan ook na afloop zeer voldaan hunne stroo- zakken opzochten. Was ook het werk van alle ar tisten en niet het minst van den pianist hoogst verdienstelijk, zoo bracht Mej. Tony Lieman als Pie- rette haar gehoor in enthousiaste bewondering. De haar gebrachte bloemenhulde was dan ook geens zins onverdiend. Wat de Rotterdamsche pers schrijft De Maasbode. Een uitgelezen schare invité's, waaronder de consuls van Frankrijk, Eugeiand, België, Italië, Amerika, Portugal, Brazilië, bestuur en leden der aldeeling Rotterdam van de „Alliance Frangaise" en van Bel gische comité's te Rotterdam, was gisterenavond in den „Elite-Bioscoop Palace" aan den Cooisingel ver schenen. Daar werd de aangekondigde voorstelling gegeven van het boeiende cine-drama „Mères Fran- gaises" (Fransche moeders) naar het aangrijpende scenario van het Fran sche academielid Richepin, van welk drama de heer Jacques P. M. van Dijk zich het recht van eerste op voering in Rotterdam wist te ver zekeren. Wat ons het meest treft in al de zes bedrijven van dit aandoenlijk stuk is het onopgesmukte van de handeling, die ons de heerlijke heroïteit van Frankrijk's vrouwen, der Fransche moeders in het bijzon der, bedoelt uit te beelden. Welk een treffend stuk realiteit geeft het eerste deel der filmvertoo- ning ons niet te zienHet geluk van de kasteelbewoners op het kleine Fransche dorp, het vreedzaam be staan der brave pachtersfamilie, onder de weldoende bescherming van den kasteelheer en diens vrome vrouw, het gemoedelijke onbewogen leven van den dorpsonderwijzer te midden van zijn aanhankelijke leer lingen. En dan plots al dat geluk en al dat vredige verstoord, betrek kingen van bloedverwantschap en jonge liefde verbroken door de plot selinge dreiging van oorlog. Ze zijn alle van een bekoorlijken en tevens aandoenlijken eenvoud die tooneelen van ontsteltenis en verwarring, vau haastige scheiding, en geestdriftige liefde voor het be dreigde vaderland. Tooneeltjes, waaraan de ziekelijke sentimentaliteit van zoovele onzer moderne drama's en alle tendenz vreemd zijn. En als later vooral in de liefdes verhoudingen tusschen den dorps onderwijzer en de lieftallige pach tersdochter het romantische element op den voorgrond treedt, dan bljjft het ongekunstelde toch bewaard, dat de actie stempelt tot iets waars en reëels, zoodat wij met haar mee leven en heel onze sympathie uit gaat naar de handelende personen in hun eenvoudige, maar toch zoo grootsche heldhaftigheid en offer vaardigheid. Zoo leven wij mee in de rol van de kasteel vrouwe, mevrouw d'Urbex (vertolkt door Sarah Bernhardt) als de heldhaftige lijdende en duldende moeder. Zoo ook boeit ons het spel van Signoret in de rol van den sympathieken dorpsmeester, met zijn eerlijk en grootmoedig karakter. Te verwonderen was het dan ook niet, dat niet alleen het gevoelige hart der Fransche toeschouwers herhaaldelijk zijn ontroering uiten moest met de eGhte spontaneïteit, den Franschen eigen, maar dat ook de niet-Franscho genoodigden her haaldelijk door hun applaus deden blijken, hoe zeer de boeiende ver- tooning indruk op hen maakte. YELSEN. Een groote troep paarden beroofde den huurder van den berm van zijn dure gras en hoe zou het met de aardappelen en groenten gegaan zijn, die aan den anderen kant van den berm groeiden? Dat er nu en dan zeer leelijke woorden gehoord werden, valt ge makkelijk te begrijpen. IJ MUIDER COURANT Geachte Redactie. Gabaret-avonden. Door het „Van der Hilst Ensemble" uit Am sterdam zijn op 28 en 29 Augustus j.l. cabaret-avonden gegeven in de Militaire Cantine van het barakken kamp aan den Rijksstraatweg alhier. Bedankt. De heer J. P. Vreugdenhii candidaat te 's Graven- hage, heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. Gemeente alhier. Naar het concours. De Har monie Concordia alhier neemt Zon dag 15 dezer deel aan het concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen te Beverwijk in de afdeeling Uit muntendheid. Diefstal. In de rijksbarakken aan het Semophore zijn door dief stal ontvreemd een aantal handdoe ken, bedlakens en andere goederen. Een drietal bedlakens werd, netjes opgevouwen in een zinkput terug gevonden. Aangehouden. M. D. alhier werd aangehouden hij het vervoe ren van 300 stuks sigaren wat verboden is. De sigaren zijn in be slag genomen. Fransche Moeders. Hedenavond, Zondag en Maandag is in Gebouw Cycloop een aangrijpend mooi Bios coopnummer te zien n.m.„Fran- sohe Moeders" een filmbeeld in 6 acten. Fransche Moeders. Onveilig. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zullen er op Donderdag 5 Sept. a.s. schietoefeningen gehouden worden waardoor een gedeelte van het strand en de duinen, niet anders dan met groot gevaar betreden kun nen worden. Men zij gewaarschuwd en de ouders denken vooral om hun kinderen. Woomvagensplaag. Zondag j.l. stonden er weer verscheiden woon wagens langs den zuidelijken kanaaloever en werden de menschen bij' het op- en afgaan der stoom- ponten door havelooze kindereaom centen en sigaren lastig gevallen. Ging men in oostelijke richting langs het kanaal, dan werd men aange houden door vrouwen en meisjes en spiernaakte jongens. Vleesch. Te Wijkeroog hebben de menschen zich weer eens kun nen vergasten aan een stukje vleesch. Maandagmiddag om 5 uur ging de winkel van den slager De Boer open en tot sluitingstijd 9 uur waren er geen handen genoeg om de kooplustigen te bedienen. Zeepverschaffmg. De zeep- distributie heeft te Wijkeroog heel wat onaangenaamheden ge bracht. Zaterdagavond hadden de vrouwen in de courant gelezen, dat ze per persoon 1 ons zachte zeep konden krijgeD, daarom trokken ze Maandagmorgen nelgemoed naar haren winkelier, om het lang ont beerde noodzakelijke artikel machtig te worden. Teleurstelling 1 De winkelier koh slechts een gedeelte van het rantsoen verstrekkeh, daar de hem verschafte hoeveelheid te gering was, om al zijne klanten te bedienen. Toen de vrouwen naai' een vreemden winkelier gingen, wilde die om dezelfde reden ook niet helpen en dan vooral njet menschen, die hij anders nooit zag. Vrouwen riepen zelfs de hulp in der politie, om een winkelier te noodzaken, zijn winkel te openen. Nog niet in orde. Nu de regen buien loskomen, blijkt het, dat het met de trottoirs langs deu Bever wij ker straatweg nog niet in orde is. Er vormen zich in de nabijheid van school G groote plassen. Om den barbierswinkel van Bogert te bereiken, moesten er planken gelegd worden. Voor den vischwinkelier Koek was het echter een buiten kansje, daar die zijne visschen, om ze versch te houden er eenige uren in liet rondzwemmen. Geen voetbal Kinheim ver keert in moeilijkheid. Het terrein aan den Stationsweg is opgezegd en het schijnt zeer bezwaarlijk te zijn om aan een ander geschikt terrein te komen, 'fc Zou jammer zijn als de club het a.s. seizoen niet zou kunnen spelen, daar 8r juist een geschikt elftal samen te stellen was.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1