een Mwaam DraaieHMwarta een tetwaai Maid üsniis VmiaaiÉK en eenige Sjmros. Avond-kantoor Meisj es vereeni ging Onderwijzeres Gntnleijjt MaliisoMsnljs Jh. VESSIES Hz. Uit de Gemeente. VIsscherij Ingezonden. Gevonden Yoorwerpen Advertenties. Net Dagmeisje nette Naaihuizen. Dienstbode eenige nette MEISJES eenige MEISJES Jongste Bediende een nieuwe sleepboot, SCHRIJVER. SCHRIJVER Gügemeub. kamers Huis Burgerhuis ongem. Zolderkamer kost en inwoning Electrische lichtkroon Promenade of nieuw model Kinderwagen. groote Waschmachme T|e ondergeteekende heeft bij deze de eer, zijn geachte clientele mede te deelen, dat hij vanaf 1 September a.s. zijn Melkzaak heeft overgedaan aan den Heer Jh. VES- SIES Hz. en betuigt zijn dank voor het zoo ruimschoots genoten ver trouwen en beveelt zijn opvolger in Uw gunst aan. Maar hei concours. De Har moniekapel De Eendracht der Kon. Papierfabriek neemt Zondag 15 dezer deel aan het concours voor Harmo nie- en Fanfarecorpsen te Beverwijk en komt in de afd. Uitmuntendheid uit tegen Concordia van IJmuiden. Krijgsraad. Voor de Haag schen Krijgsraad heeft terecht ge staan M.E., milicien-kanonnier der vestingartillerie, afiromstig uit Vei sen, ter zake van eerste dete'tie. Eisch: 6 weken detentie. SANTPOORT. Gevaarlijk. Woensdagmiddag stond een bespannen wagen voor een der villa's aan den weg, die loopt van het station naar het ge sticht „MeerenbergTerwijl men aan het lossen van cokes was, hac men nu de onvoorzichtigheid het paard aan Int hok vast te binden. Het beest schrok voor een voorbij gaand rijtuig, steigerde en rukte voor een groot gedeelte het hek ui zijn verband. Gelukkig werd het ge vaar bemerkt door den koetsier van het rijtuig en deze wist verder on heil te voorkomen. Benoeming. De heer C. H. B. Lombar Petri alhier is voor het tijdvak van 1 September 1918 tot 1 September 1919 benoemd tot leeraar aan de Rijks-tuinbouwwin- tersGhool te Boskoop. Brand. Zqpdagmorgen, on geveer 11 uur ontstond brand in de rietschelf staande achter de wo ning van Dingerdis aan deJanGij- senvaart. De viammen sloegen in minder dan geen tijd meters hoog en er onstond gevaar voor de wo ningen in den omtrek. Spoedig was de brandweer op het terrein van den brand en het mocht deze ge lukken den brand spoedig meester te worden. Honderde menschen wa ren op de piek. des onheils aanwezig. De spuit bleef nog geruimea tijd op hst terrein. Verrassingen. In dezen diuk kenden tijd blijven gelukkig de verrassingen voor de huisvrouwen nu en dan niet uit. Zoo was Maan dag hier echte gewone zachte zeep verkrijgbaar. Ook waren er 5 kalve- fen geslacht, waarvan ieder ook zijn toekomend deel kon krijgen. DRIEHUIS. Een zilveren jubileum. Zondag 1 September a.s. zal de Eerw. zuster Theorosia, hoofd der R.K. School alhier den dag herdenken, waarop zij vóór 25 jaar haar intrede deed in het klooster als religieuso der Eerw. Zusters van het arme Kindje Jesus. Het is dien dag ook juist 16 jaar geleden, dat zij door haar overheid naar hier werd overgeplaatst, om als hoofd der pas opgerichte school de leiding daarvan op zich te nemen. De parochianen en vooral de oud- leerliDgen, waarvan velen reeds wijd en zijd verspreid, zullen dien dag dankbaar godenken en het aan be wijzen daarvan niet laten ont breken. Want, naast God, heeft de parochie veel te danken aan deze beschei den, maar krachtige werkster, aan de verstandelijke en geestelijke vor ming der jeugd. Zendag zal te half 8 de plechtige H. Mis van dank in öe kapel der Eerw. Zusters worden opgedragen door den ZeerEerw. Heer Pastoor. 's Middags half vier plechtig Lof in de kerk inet welwillende mede werking van een koor van zange ressen uit Haarlem. Onmiddellijk daarna felicitatie en aanbieding van de st< ff olijke b'ij ken van belangstelling namens de paro chie en de oud-leerlingen, in de school. Tevens is dan de gelegen heid opengesteld voor een ieder vooral voor oud-leerlingen om de jubilaressa persoonlijk geluk te wenschen, Maandag 2 September te 8 uur plechtige H. Mis voor de seSbol- kinderen met zang. Na de H. Mis gemeenschappelijk fee:tlied. Oin 11 uur gelukwensch der kinderen in de school en 's middags 2 uur feest viering voor de kinderen. Yooral moge een bijzondere bede die dagen uit veler harten opstijgen tot God, om Zijne zegen over daze verdienstelijke jubilaresse af te vragen. N.H.Ct. Crematies. Gisteren heeft op Westerveld de crematie plaats ge had van het stoffaljjk overschot van den heer Robert Schwarz, directeur van de Nederl. Bankinstelling voor Waarden belast met vruchtgebruik en periodieke uitkeeringen te 'sGra- venhage, dezer dagdn te Mariënbad overleden. Concours. Het Fanfarecorps „Soli Deo Gloria" alhier zal deel nemen op het 8 dezer ia Beverwijk te houden Concours van Harmonie- en Fanfarecorpsen. Raadsstukken Gemeenteblad no. 246 bevat de nieuwe verorde ning tot regeling van het herhalings- onderwijsno. 244 de verordening regelende het tarief voor het ledigen van beerputten, het ophalen van vuilnis enz.; no. 248 de Algemeene Bepalingen, toepasselijk op de wer ken van den dienst van het bedrijf Openbare Werken der gemeente Velsen. Centrale Keuken. De Centrale Keuken heeft de vorige week ver strekt Maandag 687, Woensdag 789 en Zaterdag 678 porties. Totaal 2105 porties, tegen 1915 de voorgaande week. Bovendien voor de Dachtploeg- arbeiders der papierfabriek 90 por ties, 110 voor de arbeiders aan de Haringhaven en 10 voor de arbei ders der Mij. Hera. Kantongerecht. Dekantonrech ter te Haarlem deed de navolgende uitspraken G. H. 4 maal f 1 of 4 maai 1 d. hJ. I. 2 maal f 2 of 2 maal"2d. h.; A, K. 2 maal f 1 of 2 maal 1 d. h, allen te Veisen, wegens over treding arbeidswet. W. E. te Yelsen, vrijgesproken, v egans overtr. Huurcommissiewet D. F. te Santpoort, f 3 of 8 d. h. wegens overtreding der Verordening van den Polder de Velserbroek. J. E„ te Yelsen, f 30 of 30 d. li.; wegens overtreding der Jachtwet. J. v. S. te Velsen, voorwaardelijk een dag hechtenis, wegens het va ren in verboden watergebied. W. W. te Santpoort, f 20 of 20 d. h., wegens overtreding Yleesch- verordening van Velsen. J. K. B te Velsen, f 1 of 1 d. h. wegens het laten loopen van vee op beplanten grond. J. A, H. 3., H. v. E., allen te Velsen, ieder f 15 of 15 d.li, allen wegens loopen op verboden grond. Gezondheidscommissie. De Ge zondheidscommissie behandelde in hare laatste vergadering verschil lende maatregelen om de verdere verspreiding van Roodvonk tegen te gaan, o.a. hst verlengen der vacantie, gedurende welke het aan tal gevallen merkbaar is verminderd. Voorts nam zij besluiten omtrent een aantal klachten en andere za ken, die voor publicatie niet in aanmerking komen. Van de sleepboot-trawlers kwa men binnen: IJM. 361 1118.— 312 1550.— 350 785.— 485 3400.— 450 3632.— 410 553.— 490 3432.— 103 3825.- 486 3535.— 419 1551. 472 806. 379 958. 403 1391. 495 2027. 345 5864. 470 i 3215.— 350 1180.— 502 f518.— 373 5465.- 505 606.— 311 2363.— 435 5118.— 411 2047.— 489 4573.- 497 8192.— 469 1905.— 361 1735.— 499 7475.— 468 - 5610.— 408 1490.— besomming Van de IJmuider loggers kwamen binnen IJM. 220 met f3592 85 3641.— 363 1354.— 302 1018.— 368 3252.— 424 2188.— 252 3456.— 218 1138.— j 115 4709.— 225 5046.— besomming. Van de beugvisscherij kwamen hier binnen de zeilbeuger Holland I MA. 64 met f 2437.— Sleepboottrawlers. De sleepbcot- trawler Zeemeeuw R.O. 36 van dor. heer J. Hatenboer te Rotterdam is aangekocht door den heer Jac. List alhier. De Ned. Reederij- en Haringhan- del alhier heeft de sleepboot Adriaan uit Dordrecht aangekocht en brengt deze a's sleepboot-trawler in de kustvaart met dsn naam Corrie IJM. 174. Verkochte scheven. De stoom trawler Frohn I I.TM. 98 van de N.V. Zeevisscherij Mij. „Nederland", directeur de heer J. Visser Hz, alhier, is aan een binüenlaudsche combinatie verkocht, die het schip laat ombouwen tot vrachtvaarder. Uit goede bron verneemt men, dar de N.V. Zeevisscherij Mij. Henri ëtte haren trawler Eenriëtte LTM. 96 als vrachtvaarder in de vaart zal brengen. Weer terug. Da bemanning van den naar Engeland opgebrachten stoomtreiler Otono IJ.M. 155 van de Visscherij Mij. Pesea, directeur de heer P. Dijksen alhier, is met het laatste convooi uit Engeland hier teruggekeerd. Gebroken mast. De motorlogger Cornells de Boer Jr. IJ.M. 268 van den heer Osendarp heeft hier bin nengesleept de logger Hoop op Zegen IJM, 396, welke cie voormast gebro ken had. Bezorgdheid over een logger. Men maakt zich bezorgd over den logger „Lisa" IJM. 207, die den 12en dezer is uitgevaren en die men reeds binnen had verwacht. Buiten verantwooïdelyküeid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Ik verzoek U beleefd plaatsing voor het onderstaande. Bij voorbaat mijnen dank. Kennis is macht. De waarheid van deze spreuk wordt meer en meer beseft en in eenen tijd, waarin de strijd om het bestaan steeds moeilijker wordt, is het geen wonder, dat verstandige ouders hun kinderen zoo lang en goed mogelijk onderwijs laten geven. Bijna eiken dag ontmoet ik men schen,- die de verzuchting slaken: „Had ik toch in mijne jeugd maar wat meer geleerdIk heb het toen niet genoeg beseft en bovendien de gelegenheid was er toen ook niet als tegenwoordig". Zoo is het. Een kwarteeuw gele den was men al heel JjltJ, als de kinderen de gewone school afliepen op 11 12 jarigen leeftijd en hoe groot was niet het getal van hen, die 't zelfs zoo ver niet brachten. Esne groote verbetering bracht de leerplichtwet en toch, als een leer ling op 12 jarigen leeftijd de school verlaat en niet meer geregeld doet aan lezen, schrijven en rekenen, och, wat blijft er dan toch bij velen na betrekkelijk korten tijd over [van de kennis, die met moeite is ver worven. Ja, de meesten kunnen zich „redden", nqg,ar de praktijk van het leven vraagt meer. Bij alle betrek kingen hebben ZIJ de voorkeur, die 't vaardigst de pen kunnen hanteeren, bet beste hun gedachten op het papier kunnen brengeD, de meeste blijken geven van goed onderwijs te hebben genoten. De gelegenheid was er vroeger niet als tegenwoordig. En toch hoe velen zijn er nog, die niet weten hoe gemakkelijk en goedkoop het wordt gemaakt om na 't afloopen der gewone school, als er al een vak gekozen is, het geleerde te onder houden en vast te leggen voor het leven, om de lange winteravonden nuttig en vruchtdragend te besteden. Die gelegenheid geeft het Herha- lirgbonderwijs, dat niet alleen „her haling", doch ook „uitbreiding", vermeerdering van kennis geeft. De bedoeling van dit schrij ven is alleen, om de aandaeht te vestigen op de advertentie (?Red.) door het Gemeentebestuur van Velsen in dit blad geplaatst. Laten vele belanghebbenden die advertentie lezen en voor hunkin deren het ijzer smeden, als het heet is. Het Herhalingsouderwijs zal thans worden gegeven gedurende 8 maan den, van September tot Mei, in de eerste en de laatste maand van 79 en in de overige van 6—8 gedurende de eerste 5 werkdagen per week. Er wordt les gegeven in Lezen, Rekenen, Nederlandsche taal, Natuurkennis, Aardrijkskunde, En- gelscb, Boekhouden, en Handelsre- kenen. De cursus duurt twee jaren en aan hen, die met vrucht het onderwijs hebben gevolgd, wordt een diploma uitgereikt. Aan jonge lui, die zich voor kantoor werkzaam heden wenschen te bekwamen en later den 3-jarigen Handelscursus willen bezoeken, zal een speciaal diploma kunnen worden uitgereikt, dat hun zonder toeiatihgsexamen toegang geeft tot dien cursus. Na hst afloopen der gewone school be staat er voor hen dus gelegenheid nog 5 jaren onderwijs te genieten. T. HELLINGA Hoofd der Herhalingsschool te IJmuiden. waaromtrent inlichtingen zijn te be komen aan het bureau van politie te IJmuiden. 1 bus carbid 2 huissleutels 1 kleine pop 1 kindermuts 3 geldstukken 1 bankbiljet. Geboren ALEXANDER, zoon. van J. van der Zijl en J. M. van der ZijlRoükens- 13 muiden, 29 Aug. 1918 Willem Barendsstraat 20 Getrouwd A. A. DRELDER en M. LANGHORST, die, mede namens'wederzijdsehe familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk on dervonden. Helder, 28 Aug. '18 gevraagd niet beneden 17 jaar. Adres J. Kruger, Kanaalstraat 40. Een flinke Verstelnaaister vr. nogeenige Adres: Joh. de Haas, Engelmundesweg no. 17 Yelseroord. Gevraagd in klein gezin tegen half Sep tember of 1 October een nette voor dag of dag en nacht. Adres: Kon. Wilhelminakade 79, IJmuiden. N.V. Sigarettenfabriek v.h. Gebr. MEL- CHEKS te Beverwijk vragen voor het inpakken van Sigaretten. Bp de firma D. S. SLOTBOOM te Bever wijk kunnen direct worden geplaatst. Loon 5 gulden per week wordt voor direct gevraagd, goed hand schrift hoofdvereischte franco brieven let ter K. L. Boekhandel Snooy. B|j de Naaml. Venn. Hollandsehe Plaat- wellerij en Pijpenfabriek, v/h J. D. B. OLIEj GONNERMANN, te Velsen, kun nen geplaatst worden Administratief onderlegd persoon zag zijne vrije uren gaarne bezet met het bijhouden van boeken of andere adm. werkzaamh. Pr. Ref. Br. no. 618,bureau IJmuider Courant. Woensdag 4 Sept. s'avonds8uur zal de Chr. Meisj es-vereeniging te Velseroord, haar eerste vergadering weder houden. Meisjes van 16 jaar en daarboven zijn hartelijk welkom. Het Bestuur. wenscht PRIVAAT LES te geven, ook in nuttige handwerken. Na de schooluren. Te IJmuiden, Vel seroord of Velsen. Brieven onder lett. L. aan J. v. Houwelingen, Boekh. Velseroord. Te koop aangeboden lang circa 21 Meter, sterk 1S5 i. p. k., ge bouwd onder scheepvaart inspectie, gemak kelijk om te bouwen in tra wier met een vischruim van 4 Meter. Opleverbaar binnen 6 weken. Br. aanScheepsbouwwerf Het Huis de Merwede, H. te Veldhuis, Papendrcht. By het bedrijf Openbare Werken te Vel sen wordt gevraagd een in tjjdelijken dienst op een belooning be rekend naar f800,— per jaar. Eigenhan dig geschreven sollicitaties worden inge wacht vóór 5 Sept. a.s. by den Directeur. Te HUUR aangeboden met gelegenheid voor keuken. Br. onder lett. B. bur. v. d. blad. of VRIJ BOVENHUIS tegen belooning te huur gevraagd, Br. no. 625 bur van dit blad. te KOOP gevraagd. Brieven no. 626 bur. v. d. blad. Militair zoekt voor vrouw en kind Br. no. 624 bur. van dit blad. Door onderwijzer wordt tegen 15 Sept. (met huiselijk verkeer)] gevraagd, bij eenvoudige burger menschen. Br, fr. P. J. Hilvers. Groote Koppel 9 Amersfoort. t te koop 3 vlams f 27,50 en electrische 1 vlamslamp f 17,50, beide gemonteerd. Ook Zondags te zien. Rijksweg D 45 Velseroord TE KOOP gevraagd een goed onderhouden. Brieven met prijsopgaaf Agent IJmuider Courant, Wijkeroog. Te koop een zoo goed als nieuw voor dryf- en hand kracht. Adres bureau van dit blad.' Gelegenheid tot inschrijving van leerlingen in de le week van Sept. dagelijks van 8—9 en van 122 uur aaa school A, Kerkstraat, IJmuiden. In aanmerking komen zcowel meisjes als jongens, die eene school voor gewoon lager onderwijs heb ben afgeloopen, of die onderwijs genieten in eene 7e klasse eener gewone lagere school. 2 jarige voorbereiding voor de Handelsschool. Inlichtingen geeft het Hoofd dei- school de heer T. Hellinga. Hoogachtend C. VESSIES. Onder referte van bovenstaande deelt de ondergeteekende mede, dat hij met 1 September a.s. de Melk zaak van den Heer C. VESSIES heeft overgenomen en hoopt door nette en prompte bediening het vertrouwen waardig te worden wat zijn voorganger zoo vele jaren heeft genoten. Mij beleefd aanbevelend Hoogachtend

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2