Kinderfrokken Spruijfs Filiaal Ammoniakzeep Hoofd Eau de Cologne Limn talie-Blow en Patjes. Parfiaerie en Tolletaiel HELIOTROPE AGENDA. GROOTS KECZE Voorhanden onze IJzersterke 36 Neptuuusstraat 36 WILLEMSPLEIN IJMUIDEN. 76 cent* T. SMIT. Beslist fieste middel tegen Bloedarmoede Zenuwzwakte worden in alle nit- voerlngen blllflk, net en ving geleverd door Willemsplein. Srogistsrf Vergulds Gaper Willemsplein, IJmuiden an kunnen an men het deieloosheids- aljiles avonds akètercommu- i pjg. De eerst- ndjj uur doen. deidracht terug pjendenamb- Iceiifr particuliere verbieden, tw sollicitanten (ot Uit de op en, lt|eheele zaak. kk( ier zijn vrijen fdavonds, moet geschikt zijn. ;ed voor el- nieuwe op los» voor. Wan- lenfiing zouden Iytfrink terecht zijn werk an jen aard, dat elasen zijn des es$mt men meer zalians mijn stem Wing der werk- vokn benoemd, li e- meer ge- ir bezwaar is mctie heeft, ^namelijk eerst \tlke één blanco i,j. van Wijn- eisen van den ïojut te Velser- en Nederland- ienlijk 15 en 13 r&jd, bestuurslid ïiderlandschen Hofstede, con- 0(115 stemmen, aitur der Coöp. liiemin blanco, eat verteld kan lelijkheden is met leverwijk om ze is, We vroegen jilo aan. Thans :ding van den Duin zijn wij ge- lieipen. Ik heb verzet ng4en op dej De heer HANDGRAAF: wat is de kwestie? In groote steden de zaamheden eet men goedkooper groenten dan hier. Er zijn te veel hande laren, die wat willen verdienen en dat moet op den prijs worden gelegd. Ik heb al gepraktiseerd rechtstreeks van een tuinder te koopen om ze zelf weer te laten verkoopen. Het gevaar bestaat dan dat als er veel is men met een restant blijft zitten. De heer BRINK meent, dat er geen bezwaar is om een proef te nemen met een eigen winkel. De heeren nemen een schan delijke winst. De heer NETSCHER: Twee zittingen geleden heb ik geklaagd over de vaste standplaats der woonwagens. Is dit onderzoek uw aandacht ontgaan? De plaag is sedert toegenomen; overal wordt gestolen. Spreker vraagt daarom handhaving der politieverordening. De VOORZITTER wil de correspondentie met den Minister blootleggen, hetgeen volgens den heer Netscher niet behoeft. De gemeenteverordening voorziet al daarin. Op verzoek van den Voorzitter kwamen er daarover bepalingen in. De VOORZITTER zegt dat er al veel tegen gedaan wordt. De vergadering wordt achtereenvolgens verlaten door de heeren NETSCHER, VAN DER STEEN, HUIJG, HANDGRAAF en DALMEIJER. De heer SCHUITENMAKER vraagt den heer Brink niet boos te worden als hij inlichtingen over het volgende vraagt. De vorige week stond spreker al voor 7 uur te wachten op visch. Om 9 uur was er nog geen wagen. Eene vrouw vertelde, dat er vóór 9 uur niet verkocht mocht worden op order van den heer Brink. Spreker meende dat dit met het oog op de schooluren was bepaald, zoodat de huisvrouwen dan beter weg konden. Dit ligt toch niet op den weg van den heer Brink maar op dien van het gemeentebestuur? De heer HANDGRAAF: De algemeene regel is, dat men om negen uur begint. Ik; geloof niet, dat de heer Brink daartoe order gaf. De heer HANDGRAAF deelt nog mede, de vorige week ge tuige te zijn geweest van eene poging der politie te Santpoort om een paar woonwagens te verdrijven. De politie stond machteloos, omdat de bazen afwezig waren. De heer VAN TUYLL wil hetzelfde over de woonwagens opmerken als de heer Netscher. Spreker is van Haarlem komend knamelijk eerst nageroepen door die menschen. De politie in Santpoort kan er niets aan doen, waarom zendt men in die gevallen dan geen politie uit IJ muiden? De VOORZITTER: Ze worden al geweerd en opgejaagd. Het beste is ze op een stuk grond te zetten met grachten en ophaal bruggen. Sommige gemeenten zetten ze op de vuilnisbelt, doch dat vind ik onmenschelijk. Wanneer men hen verdrijven wil laten ze de wielen van de wagens loopen of jagen de paarden weg. De heer BLOM wil eenige vragen stellen, welke echter alle den heer Handgraaf betreffen. Besloten wordt, dat ze genoteerd zullen worden teneinde in de volgende zitting te kunnen beant woord worden. Deze vragen;zijn de volgende: 1. Waarom werden hier nieuwe aardappelen gekuild, waardoor ze slechter werden? Tot verwondering van spreker geeft de Centrale Keuken nog steeds stamppot van spinazie, spersieboonen en snijboonen. Het menu moet veranderd worden, anders worden de men schen huiverig iets te nemen. Het aantal porties loopt terug. Kan daarin verandering worden gebracht? Hoe zit het met de verdeeling der gelden voor den toeslag op de kolen? Waarom moet die uitbetaling zoo lang duren? De centrale commissie uit de arbeidersbeweging heeft eene circulaire gezonden over het verbruik van mosselen als volks- voedsel. Spreker meende niet te mogen nalaten hierop de aandacht te vestigen. Het is een eiwithoudend voedsel met veel vetgehalte. Wij eten hier niet veel mosselen, doch zullen wel genoodzaakt worden te gaan eten wat we nu niet eten. Kan het gemeentebestuur aandrang uitoefenen op de verstrek king van bons voor schoenen en reparatieleer Bij de zeepdistributie verstrekte de gemeente zeep, die meer op vet geleek en nog wel tegen vijftig cents per pond, ter wijl de maximumprijs veertien cent bedraagt. Ik heb als bestuurslid der Coöperatie „Dageraad" eene bekeuring uit gelokt, zegt spreker. De gemeente is in overtreding, ook met den verkoop van vleesch voor zieken en zwakken. Dit wordt ook boven maximumprijs verkocht. De VOORZITTER sluit hierna de openbare zitting om in be sloten zitting het laatste punt der agenda te behandelen 20. BELASTINGZAKEN. ppelen vrij zijn. :lien. De bur- woordt de heer rerkochten we :el aardappelen, de de geven. k onder irom de aan- rlaat gort zien, i geven omdat 'doch misschien voorraden heb- er slechte kwa- mededeelt, dat r voor slechte wvereenigingen kdoor den raad ging van huur dat men de anders koopen :st ook, dat de ees te moeten rorden geleverd aad ligt, vraagt salaris van den ien gulden, ij de commissie. :onferentie van waarop de iet ontvangen nden bij andere 'f staaf, waar- rd. s eene groote moeten nemen sten gaan om eeft onze volle de visch be- Iste soort krijgt. :1de, vrije visch. jjr groenten. 3. 6. 20e Zitting 1918. VERGADERING OP DINSDAG 13 AUGUSTUS, DES AVONDS TE 7V4 UUR TEN GEMEENTEHUIZE. VoorzitterMr. Dr. H. Ver Loren van ThemaatBurgemeester. Aanwezig de wethouders: F. P. vermeulen, W. lande weerd, de leden: R. brink, W. blom, j. E. sluiters, m. uljtendaal, F. C. j. netscher, P. j. huijo, j. hoooeland, W. Baron van Tuijll van Seroosker'ken, b. G. Schui tenmaker, j. van der Steen, D. F. G. Schilling en j. P. handgraaf. Afwezig: de leden J. A. DALMEIJER, (met kennisgeving.) Aanvankelijk ook de heer H. VOOREN. Notulen. De notulen worden zonder opmerking goedgekeurd. OFFICIEEL VERSLAG. De heer SCHILLING vraagt rectificatie van het vermelde omtrent de door hem gesproken woorden op blz. 391. Deze moeten luiden: er is een groot verschil, enz. De heer NETSCHER wil memoreeren, dat het laatste gedeelte van het door hem gesprokene over de N. V. Trovato (blz. 365) onjuist is weergegeven. Hiervan is al reeds misbruik gemaakt. Spreker wil dit alleen even opmerken doch geene rectificatie aanbrengen. De opmerkingen worden goedgekeurd. 1. INGEKOMEN STUKKEN. a. brieven van Gedeputeerde Staten omtrent de goedkeuring van raadsbesluiten. Voor kennisgeving aangenomen. b. een schrijven van het lid F. C. J. Netscher, dat hij wèl en een brief van het lid J. P. Handgraaf, dat hij niet aanneemt zijne benoeming tot lid der salariscommissie. De heer Landeweerc heeft den voorzitter persoonlijk medegedeeld de benoeming ook niet aan te nemen. Later op den avond zullen twee nieuwe leden worden gekozen. c. berichten van M. K. Hofstede en G. J. van Wijngaarden dat zij hunne benoemingen respectievelijk tot secretaris en tot id der commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering aannemen. Voor kennisgeving aangenomen. d. een rapport van de fungeerend commissaris van politie betreffende het optreden tegen zwendel in regeeringsartikelen. De heer BLOM meent, dat het rapport weinig zegt. Het is een verslag, meer niet. De VOORZITTER merkt op dat over die zaak niet meer te zeggen is dan het rapport vermeldt. Als voren. e. een adres van H. Vrenegoor te Velseroord waarbij wordt verzocht hem ten behoeve van zijn zoon eene bijdrage te ver eenen n de kosten voor het volgen van het onderwijs aan de Centrale Ambachtschool te Zaandam. In handen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies. een van G. van Son en Th. H. Groen te Wijkeroog be treffende het aansluiten van hunne perceelen aan de verlichting. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit voor kennisge ving aan te nemen omdat het onvoldoende gezegeld zou zijn. De heer BLOM meent te weten, dat de zegelwet voldoening; van het zegel door middel van piakzegels erkent. Meerdere leden onderschrijven deze meening, zoodat het onder zocht zal worden. Indien juist, dan zullen Burgemeester en Wethouders over het adres prae-advies uitbrengen. g. een adres van de afdeeling Velseroord der S.D.A.P. inzake de verstrekking van mosselen en eieren. De VOORZITTER deelt mede, dat reeds een proef met mos selen wordt genomen. Voor kennisgeving aangenomen. h. als voren van de weduwe M. Maas-Brouwer te Bloemen- daal om uitstel tot het aanbrengen van verbeteringen aan de laar toebehoorende woning staande aan den Rijksstraatweg te Santpoort. Gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om prae- advies. een adres van de afdeeling Velsen van den R. K. Fabrieks- arbeidersbond, de afdeeling Velsen van de Nederlandsciie Ver- eeniging van Fabrieksarbeiders en afdeeling Velsen van den Christelijken Fabrieks- Haven en Transportarbeidersbond inzake betaling van den hoofdelijken omslag dienst 1918. Voor kennisgeving aangenomen. j. als voren van de afdeeling Wijkeroog der S.D.A.P. inzake verbetering van den Oude Schulpweg in Wijkeroog en plaat sing van een urinoir bij de pont aan de Noordzijde van het ^oordzeekanaal. Naar Burgemeester en Wethouders om prae-advies. k. als voren van de bewoners van de Breesaap inzake ver lichting van hunne woningen Als voren. I. een protest van verschillende inwoners uit de gemeente tegen de wijze van belastingheffen in de gemeente Velsen. De heer SCHILLING wil niet lang uitwijden over het protest doch wel een enkel woord zeggen. Het is een feit, dat het mee- rendeel van hen die oorlogswinst maakten en op schandelijke wijze de burgerij uitbuitten, nu gaan protesteeren. Later wil spreker daarover wel meer zeggen. Voor kennisgeving aangenomen. m. een adres van de Spaarkas „Arbeid Adelt" te Santpoort en de Spaarkas „Voorzorg" te Jan Gijsenvaart om uitbetaling van den toeslag op de brandstoffen. De heer BRINK vraagt hoe het zit met die uitbetaling. Het duurt zoo te lang; de menschen kunnen het geld goed gebrui ken. Met allen aandrang verzoekt spreker dus spoedig uit te betalen. De heer HANDGRAAF antwoordt, dat men nu met het laat ste kohier bezig is. Het adres gaat ter afdoening naar Burgemeester en Wethouders. n. een adres van het Centraal Drankweer Comité omtrent 10-uur sluiting der café's. Naar Burgemeester en Wethouders om prae-advies. o. een verzoek van den heer BRINK om eene interpellatie te mogen houden over ontslag aan gemeente-werklieden. De heer BRINK krijgt toestemming aan het einde der verga dering de interpellatie te mogen houden. MEDEDEELINGEN: In verband met de daaromtrent in de raadsvergadering van 9 Juli j.l. gestelde vraag, deelen Burgemeester en Wethouders mede, dat blijkens ingewonnen inlichtingen, de N.V. Trovato te Santpoort niet het voornemen heeft op haar terrein aan den Slaperdijk te Santpoort een rozenkweekerij te vestigen. Voor namelijk zullen door deze Maatschappij vruchtboomen gekweekt worden, doch gedurende de eerstvolgende jaren zal een groot gedeelte van het bedoelde terrein voor voedingsgewassen worden bestemd. Derhalve bestaat er naar de meening van Burgemeester en Wethouders geen aanleiding om de aandacht van de cultuur commissie te Alkmaar op het geval te vestigen. De heer NETSCHERIk heb het stuk van Jhr. Mock in de portefeuille gelezen en mij verbaasd, dat iemand met zijn titela- tuur in een kort briefje drie groote fouten maakt. Van officieren mag men verwachten, dat zij de Nederlandsche taal beter mach tig waren. Het beste is dat die heer dezen winter een cursus in de Nederlandsche taal gaat volgen. Bovendien heb ik mij verbaasd over den inhoud van dit schrijven. In de voorlaatste vergadering heb ik Burgemeester en Wethouders uitgenoodigd de aandacht der teeltcommissie op de nieuwe onderneming te vestigen. De voorzitter heeft de ernst der zaak ingezien en inwilliging van het verzoek beloofd? Deze heeft het niet gedaan, doch inplaats van de teeltcommissie te waarschuwen een brief geschreven aan de directie van Trovato Dit is zooiets als een onderzoek van een Officier van Justi tie, die een beklaagde in een diefstalzaak om inlichtingen gaat vra gen. Is door Burgemeester en Wethouders een onderzoek in gesteld naar de waarheid der bewering van jhr. Mock. Het kon met zijne waarheidsliefde gesteld zijn als met zijn kennis der Nederlandsche taal. Men antwoordde met een haive waarheid of liever een dubbele leugen. Een paar bunders van de terreinen is nog in huur bij Kabel tot over één of twee jaar Wanneer dus een deel der terreinen met voedingsgewassen be- teeld wordt, geschiedt dit niet door Trovato doch door Kabel. Hetzelfde geschiedt met een stuk grond in huur bij Jaspers. Door Burgemeester en Wethouders is geen onderzoek inge steld of het waar is, wat in den brief staat. Het spijt mij, dat ik Burgemeester en Wethouders alsnog verzoeken moet de aan dacht der teeltcommissie op de zaak te vestigen. in &!1@ matsn ees kisursn, matige peijzen SodêWêt&r 55 cent per liter. Flessehen medebrengen. Aanbevelend Wordt vervolgd. Yinum Sangnlnosnmin vacuo Sanguinose is een zuiver plantaardig tonicum; en een degelijk versterkings- middel voor zwakken en herstellenden. I 11 et wordt met vrucht toegepast by bloedarmoede, bij zenuwhoofdpijn en zenuwzwakte, bij jonge moeders, bij klierachtige kinderen, bij herstellenden van typheuse koortsen en in alle die gevallen waar de normale bloedvorming geleden beeft. Zij werkt degelijk en zonder schadelijke bijwerking. I)e San- guinose is „HET" middel voor alle gevallen van uitputting en algemeene verslappingstoestanden. Prijs per flesch met gebruiksaanwij zing f2.6 fl. f 11.— 12 fl. f21.— Verkrfjgb. by Apothekers Drogisten VAN DAM Co., de Riemerstr. 2 c/4 Den Haag. Antï-PityrEatin Het beste middel ter bevordering van den haargroei! Voorkomt roos! Dood tot zelfa de kiemen van onrein 1 Geeft het haar zijn glans terug 1 Is goedkoop, kost slechts f 6,35 p&F ftgbSOSBg Verkrijgbaar Gelegenheid tot wegen Medische Personen er. Kin deren weegschaal.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 7