ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN #8 Jaargang No. 294. Woensdag 4 September 1918. Administratiebureaa eo Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS: 70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstraat 85, Velseroord, Telefoon Ho. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers My. „lJmuiden". ADVERTENTlEN van 1—5 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingon 25 ets. per regel, Advertentieeontrasten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN In dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. P. C. ROELSB IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, al@f aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WSLLEMSPLEIM Ijmuidea (Drukkerij Sln- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. R0ELS£, Te Velseroord bij IS. ¥11- burg, IVillsbrordslr. 8$. gi bij J. v. Houw<sIi&gea, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Scbermer, Doodifgaa L 47, WI|K«roog. Te Santpoort bij P. Incurs, BoakhaacBei. Bf] dit nummer bèhoort het offl- eiëelé Raadsverslag. OEF1CIEEL. Centrale Keuken VELSEN. Menu. Maandag 7 Sept.: Stamppot (Aardappelen met roode kool) 12 cent per portie. Woensdag 11 Sept.Stamppot (Aardappelen met Spinazie) 12 cent per portie. Zaterdag 14 Sept.Stamppot Aardappelen met Spersieboonen) 12 cent per portie. Icevensmiddelenbedr^jf Velsen Gedurende de week van Vrijdag 6 Sept. tot en met Donderdag 12 Sept. is verkrijgbaar op: bon No. 128 V. pond Regeeringsvisch. 129 V» P°nd suiker. 180 1 ons havermout. 181 2 Chocoladereepen. 182 27» ons kaas volvet A 157» et. per ons. 138 2 K.G. aardappelen. Geldig van 6 Sept. t.m. 9 Sept. 134 2 K.G. Aardappelen. Geldig van 10 Sept. t.m. 12 Sept. 125 7» stukje huishoudzeep 8 cent. Zonder bon verkrijgbaar. Juliënne (gedroogde soepgroenten) per pakje, inh. 1 ons, 15 ets. Thee- en Koffiekaart bon 36 is geldig van 1 t.m. 15 Sept. voor 7» ons Koffie. Boter- en vetkaart 12e week is geldig van 3 t.m. 12 Sept. Broodkaart 66e week is geldig van 6 Sept. t.m. 12 Sept. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De bijeenkomst zou eerst geweest zijn op het terrein harer woning stichting. Daar had zieh ook reeds de muziek van het Chr. Fanfare korps Wilhelmina verzameld, die het Wilhelmus en een marsch deed hooren. Daarop maakte de heer Van Popta bekend, dat de verdere vieriDg in de Geref. kerk zon zijn. Daar kwa men velen bijeen. Het vaandel van van Patrimonium prijkte voor den katheder. De heer Van der Steen, raadslid, sprak namens Patrimonium een welkomstwoord, waarna ds. G. B. Westenburg, Herv. predikant te Beverwijk, een rede uitsprak. De spreker legde in het eerste deel zijner rede den nadruk op de nationale beteekenis van dezen dag, in het tweede op den christelijken- socialen arbeid van Patrimonium en de noodzakelijkheid van dien arbeid. Met onverdeelde aandacht werd de boeiende rede van den jongen leeraar gevolgd, waarvoor de heer Van der Steen hem hartelijk dankte. Met begeleiding van de muziek werd gezongen het Wilhelmus en staande „Bescherm, o God, bewaak den grond", terwijl na de rede het korps vaderlandsche liederen deed hooren als „Zij zullen het niet hebben" enz. Bij den uitgang werd gecollec teerd voor het meubilair van een te bouwen muziektent op het ter rein der Woningstichting. Zooals bekend wenscht het Rijk een derde sluis te bonwen. Maar niet daarvoor alleen wenscht het Rijk grond, die toebehoort aan de Maatschappij Breesaap, doch het Rijk verlangt meer, eis-cht zelfs 150 H.A. van dien grond, om de zeker heid te hebben dat, zal later nog een vierde sluis worden gebouwd, de gronden daarvoor bereids in het bezit van den Staat zijn. Ook worden door het Rijk gron den verlangd van andere eigenaren 80 H.A., ook gelegen ten Noorden van het kanaal, doch Oostwaarts naar Velsen toe. De oorzaak, dat een procedure is aanhangig gemaakt is, naar de St. Ed. meldt, dat het Rqk te weinig wil vergoeden voor het te onteigenen terrein. Eischt de Staat van de Maatschappij Breesaap 150 H.A. en van anderen 80 H.A. tegen f0.25 per Ms., de overige gronden van de Maatschappij Breesaap 300 H.A., liggende tot Wijk aan Zee toe, die het Rijk mogelijk noodig heeft voor het te stichten hoogovenbedrijf, heeft de Staat van de eigenaren in optie genomen tot 1 Januari 1919, voor f 0.627, M2. Over het verschil in prijs gaat de procedure nu. Door de rechtbank zijn de vorige week deskundigen benoemd, die in Januari 1919 rapport zullen uit brengen. Voor de particuliere eischers en de Maatschappij Breesaap treden op mr. D. H. Andreae en mr. P. Tjeenk Willink, beiden t.e Haarlem. VELSEROORD. Het Centraal Drankweer- Comité in de Gemeente Velsen vergaderde Vrij dagavond in den melksalon Reitsma alhier. Meegedeeld werd dat de heer J. Jimmink als afgevaardigde van de afd. lJmuiden der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging heeft bedankt. Als tweede afgevaardigde der Geh. Onth. Vereeniging lJmuidenVel seroord treedt op de heer P. de Lange. De heer Reitsma deed mededee- ling van het werk der subcommissie voor de mogelijke stichting van een z.g. „Ons Huis". De commissie had zich in ver binding gesteld met Mej. van Aspe- ren v. d. Velde. Directrice van „Ons Huis" te Amsterdam, en Jhr. Mr. van Beresteijn, lid van de Tweede Kamer. De subcommissie is tot de meening gekomen dat haar opdracht gewgzigd moet worden, omdat de stichting van een openbare leeszaal meer kans van slagen heeft dan een „Ons Huis". De vergadering was het daarmede eens en gaf de commissie opdracht haar arbeid in die richting voort te zetten. Op verzoek van de Vereeniging lJmuidenVelseroord zullen de vereenigingen bespreken of een eigen Drankbestrijdersorgaan voor de gemeente Velsen bestaanbaar is. Het bestuur zal de kwestie van de blauwe bloempjes der Blauwe Week aanhangig maken bij het Advies-Bureau der Centrale Drank- weer-Comité's. VELSEN. De Zondagsschool-vereeaiging „Mattheus 21:166" alhier heeft haar 50-jarig bestaan op waardige wijze herdacht. Zaterdagavond had in het Gebouw voor Christelijke Belangen een wij dingsure plaats, waarbij Ds. Eggink voorging. Zondagavond was de Herv. Kerk haast te klein om de groote schare belangstellenden te bevatten, die de herdenkingssamenkomst kwam bij- bijwonen. Allereerst sprak de voorzitter der Vereeniging Ds. Eggink, wiens rede stond in het teeken van het „Loof, loof den Heer, mijn ziel". Daarop sprak Ds. H. Waarden burg van Rijperkerk, vroeger pre dikant alhier, die aan zijn rede bet woord verbond uit Joh. 21:16. Spreker zeide dat het hem genoe gen deed da uitnoodiging om het feest te komen meevieren te hebben ontvangen. Met dankbaarheid denkt hij nog steeds aan zijn arbeid te Velsen terug. Laatste spreker was Ds. Helders die zijde dat bij de blijdschap ook de dankbaarheid hoort, immers eerst dan is zij echt. Maandag was het feest voor de 520 leerlingen der Zondagschool op V eiserbeek, daartoe welwillend door Baron van Tuyll beschikbaar gesteld. Er was wel wat veel wind, maar gelukkig was het toch zonnig en droog. Met de muziek (een aantal leden van de Harmonie De Eendracht der Papierfabriek) voorop maakten de leerlingen en onderwijzend perso neel eon rondgang door het dorp en zoo trok men tegen 2 uur naar het feestterrein, waar ook de omme gang gehouden werd. Hier hebben de kinderen volop genoten. Aller eerst hebben zij de Feestcantate gezongen, gedicht en getoonzet door den heer M. van Geelen, organist der Herv. Kerk alhier, een der vroegere onderwijzers en voorzitters der Zondagsschool. Deze cantate was ook Zondagavond in de kerk uitge voerd, onder leiding van den heer van Geelen en metbegeleiding v. d. heer J. Smit. Het waren mooie woor den en heel aardige muziek, goed in den kindertoon en met een mooi slot op de machtige koraal wijs van het „Lobe den Herren". Op het zoo uitnemend geschikte veld hebben de kinderen verschillen de spelen gedaan. Wat is er gelachen bij het sprietloopen, het tonnetjes- kruien, loopen met hindernissen, zakloopen enz. Vele prijsjes waren te winnen en alle kinderen werden onthaald op limonade, gebakjes enz. Een heerlijken middag hebben de kleinen gehad. Allerlei zangspelle tjes en ronde dansen werden gemaakt; de grooten waren één met de klei nen. Wat een uitbundige pret, toen de dominé met de jengens ging bokspringen boegsprietloopen, toen de onderwijzers en de onderwijzeres sen ook gingen zakloopen enz. Op het terrein waren vele ouders en belangstellenden, ook de oprich ter der Zondagsschool, de heer P. Vermeulen was er, voorts Ds. en Mevr. Waardenburg, de heer G, P. Fruijt, agent der Nederl. Zondags school Vereeniging enz. Het kinder feest is prachtig geslaagd en de leiding was in uitnemends handen bij het personeel. Wij dienen ook nog melding te maken van het hoekje, getiteld „Een halve eeuw", dat de Vereeni ging bij haar gouden feest heeft uitgegeven en waarin de ge schiedenis der Zondagschool beschre ven is. Op een der eerste bladzijden prijkt het portret van den heer P. Vermeulen, den stichter der Zon dagschool, de man die op geestelijk gebied zoo heel veel voor de ge meente Velsen heeft mogen doen. Hij richtte de Zondagschool op in 1868 op de Heide, thans Velseroord. In 1869 werd ook te Velsen een Zondagsschool geopend, 't Eerste jaar waren er reeds 100 kinderen. De Zondagsschool bloeide en het werk ging voort. In 1886 kwam de Doleantie, waardoor een storm ont stond. Ds Zondagsschool telde daar na nog slechts ruim 20 leerlingen. Na 1889 onder Ds. en Mevr. Waardenburg is zij weer tot bloei gekomen. Thans telt de Zendags- school 520 leerlingen met 26 on derwijzers en onderwijzeressen. Er zijn twee klassen op Wijkeroog, vier in Velsen en vijf op Velserc-ord, Ook heeft de Zondagschool een zang. klasse, vele jaren onder leiding van den heer J. Smit, thans van Mej. C. van Heijst. Er z$n onderwijzers en onderwijzeressen met 24, 22 en 16 dienstjaren. Waar hij zichzelf niet noemt, mogen wij zeker wel den schrijver van dit overzicht der Zondagschool- geschiedenis noemen. Hij toch, de heer L. Broeze, is nu 24 jaar aan de Zondagschool verbonden. Afwis selend was hij penningmeester en tweede voorzitter. Thans ook is hij 2e voorzitter en sinds 1911 ambulant hoofd. Aan dezen trouwen werker heeft de Zondagsschool zeer veel te danken. Het boekje bevat ook de portret ten van Ds. en Mevr. Waardenburg, voorts een kiek vaa het tegenwoor dige personeel. Maandagavond werd de herden king van het feest besloten met een bij eenkomst in het Gebouw voor Cbr. Belangen voor het personeel, oud-onderwijzers en onderwijzeres sen en genoodigden. Het lokaal was feestelijk versierd. Allereerst sprak de voorzitter, Ds. Eggink, bij wien de leiding berustte. Daarna sprak de stichter der Zondagschool, de heer P. Vermeu len, oud hoofd der Chr. School te Velseroord, die wat uit zijn rijke ervaring en van zijn gezegenden arbeid vertelde. Ook Mevr. Ds. Waar denburg deed dit. Beiden werden met groote aandacht gevolgd. De heer G. P. Fruijt vanAmsterdam sprak als agent der Ned. Zondags school Vereeniging, het raadslid de heer J. E. Sluiters, als oud-on' IJ MUIDER COURANT Koninginnedag. De Koninginne dag is hier Zaterdag gevierd door de afdeeling van het Ned. Werk lieden Verbond Patrimonium. Be Sluisbouw. Voor de recht bank te Haarlem zijn aanhangig gemaakt verschillende onteigenings- quaesties van gronden benoorden het Noordzeekanaal, ten behoeve van den aanleg van een nieuwe sluis. Benoeming. Tot onderwijzeres met akte Duitsch aan de tweede Chr. School vcor L. en U. L. 0. te Apeldoorn is -.benoemd Mej. A. G. v. d. Werf alhier, onderwijzeres aan de Chr. School in de Keizer Wil helmstraat. Personalia. In de te Amster dam gehouden vergadering der So cialistische Partij is als lid van het Hoofdbestuur gekozen, de heer L. Kelder alhier. Dankbetuiging. De Positie CommandantKolonel Lincker s, heeft aan den Commissaris van Politie verzocht aan den heer N. H. Edcius, hoofdagent rechercheur alhier, wel zijn dank te willen betuigen voor hen ijver, de bereidwilligheid en de zeer verdienstelijke wijze, waarop deze zijn hulp heeft verleend aan de commissies van onderzoek inzake gepleegde diefstallen bij het Reserve Bataljon V alhier, waardoor meer dere malen de daders tot bekente nis konden worden gebracht en de zaak tot klaarheid kwam. Bedankt. Ds. W. ten Boom te Made en Oud-Drimmelen (N.Br.) voordien hulpprediker alhier, heeft voor het beroep naar "Babyloniën- broek bedankt. Ontslag verleend. Aan den heer A. A. Maat, commies 2e klas se bij de Directe Belastingen alhier, is met ingang van 16 Augustusj.l. eervol ontslag verleend. Makelaars. Voor de Haarlem- sche rechtbank zijn gisteren beëedigd als makelaars in roerende goederen, schepen, scheepszaken en assuran tiën de heeren H. G. Uilenburg en P. J. Bakker, beiden alhier. Het gouden feest der Zondagsschool.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1