YISSCHEB1J. Gemeenteraad. derwij zer en namens de Zondags school der Evangelisatie te Santpoort Ds. Helders van Velseroord sprak een kort woord, dat insloeg en een der oudste onderwijzeressen, Mej. Sluiters droeg als oud-Zeeuwsch vrouwtje een stukje voor, waarin de zegeningen der Zondagschool werden gememoreerd. Tenslotte sprak nog de heer L. Broeze een woord namens en tot het perBoueel en werd deze welgeslaagde feest viering gesloten. Nog zii vermeld dat de heer Dei- num namens eenige aanwezige oud onderwijzers en onderwijzeressen ruim f 30 aanbood voor het nieuwe orgel in het lokaal te Yeisen en dat, toen de heer Vermeulen de verga dering verliet, hem spontaan „Bat 'aHeeren zegen op U daal" werd toegezongen. De Zondagsschoolvereeniging kan met blijdschap op haar mooie her denkingsfeest van het 50-jarig be staan terugzien. SANTPOORT. In beslag genomen. Donderdag werden door den onbezoldigd rijks- veldwaehter v. d. Wateren 8 kaas jes iD beslag genomen, die alhier door den melkbezorger van de Vel- sensehe Melkinrichting in een zijner melkbussen werden vervoerd. Deze melkbezorger is door de directie ontslagen. Geeonken, Vrijdagmiddag is in de Jan Gijsenvaart een schuitje ge laden met groenten en aardapelen door te zwaren verlading gezonken. Dienzelfden avond gelukte het door de inhoud over te laden het schuitje weder naar boven te brengen. Kippen. Ten nadeele van den veehouder M. R. a. d. Hefgeest zijn een 12-tal kippen ontvreemd. De dieven waren, naar de N. H. Ct. meldt, daarbij zeer brutaal te werk gegaan, daar zij de dieren op het erf de pooten hadden afgesneden. De gemeentepolitie onderzoekt de zaak. Inbraak. Te Jan Gij zen vaart is in den nacht van 1 op 2 September ingebroken in de directiekeet van de in aanbouw zijnde huizen aldaar en vandaar ontvreemd twee passer- doozen, tot een waarde van circa f100. Een goede vangst. Door de surveilleerende veldwachters An- naert en Bergema werd in den nacht van 1 op 2 dezer op den Rijksstraatweg te Santpoort aan gehouden een hun onbekend persoon, leidende een vosse-hit met witte bles. Daar dit dier op een onprac- tische wijze door middel van pretels werd vervoerd en volgens de uitla ting van den vervoerder naar de Alkmaarsehe paardenmarkt zou worden vervoerd en zich niet vol doende kon legitimeeren werd de hit in beslag genomen. De geleider kon echter duidelijk maken wien hij was, waarop hij op vrije voeten werd gesteld. Thans zal uit het nader onderzoek moeten blijken, of hier diefstal in het spel is. Poging tot inbraak. In den nacht van 31 Augustus op 1 Sep tember hebben dieven door middel van braak gepoogd zich toegang te verschaffen tot de autogarage van Mr. Voorst van Beest te Santpoort. Door het leven werden de bewoners wakker en hebben de dieven onver- richterzake de vlucht genomen. Dit is reeds de derde maal dat bij Mr. V. v. B. in dit jaar een poging tot diefstal ia gepleegd. Personalia. Te Amsterdam is met een kapitaal van f 1.250.000 opgericht de Nederl. Lichte Olie Maatschappij. Als commissaris is o.a. opgetreden Mr. N. A. van Voorst van Beest alhier. Frauduleus vervoer. Door den gem.-veldw. Bergema zijn te Jan Gijzenvaart aan het station 3 kisten cokes ten nadeele van den heer Wijnbergh in beslag genomen, welke aan diens adres door de H.IJ.S.M. waren verzonden onder de benaming van Bouwmaterialen. Proces-verbaal is opgemaakt. Eveneens werd door genoemde beafübten 'n hoeveelheid rundvleesch in beslag genomen en proces-ver baal tegen den vervoerder, zekere van O. opgemaakt. Verkochte schepen. De stalen loggers Wilhelmina, IJM. 300 en Zijtje, IJM. 301, van de Logger-Mij. en „Wilhelmina en Zijtje", onder directie van den heer J. de Haas te Castricum, zijn onderhands verkocht aan de Visscherij-Exploi tatie-Maatschappij „de Dogger", directeuren de heeren Busman, Ko ningstem Co. Deze loggers zijn in het visscherij regis ter overgeschre ven met de namen Clara Greta, IJM. 300 en Hendrik Willem, IJM. 301. Voor de vrachtvaart. Ook de stoomtrawler Greuvers IJM. 140 van de N. V. Duitschland, directeur J. Visser Hz. alhier, is verkocht om voor de vrachtvaart te worden in gericht. Motorlogger gestrand. De motor- logger Zeeland, Woensdagmorgen van hier naar Gothenburg vertrok ken is bij Egmond gestrand. Het schip zit 'zoo hoog, dat het zonder te lossen niet vlot gebracht kan worden. Ds berging van schip en lading is opgedragen aan de Nieuwe Berging Maatschappij te Maassluis. Haringvisscherij. Van de haringvisscberij keerde Vrijdag te rug de Albert IJM. 211, zonder vangst en vernielde vleet. Beugvisscherij Van de beug- visscherij kwam hier binnen de zeilbeuger Eendracht X VL. 169 met f3106 besomming. Van de beugvisscherij kwamen hier binnen de zeilbeugers Neily Johanna MA 112 met f3767 Neptunus I 53 -4037 Eibergen PR 20 - 8930 en Rust Roest MA 78 -3113 besomming. Vischomzet. De vischomzet in de Rijksvischhalien te IJmuiden bedroeg in Augustus van dit jaar f 1.701.377 tegen f 1,250.510 in Aug. van het vorig jaar. Verkochte schepen. De zeil- ogger Stormvogel IJM. 364 van de Visscheiij-Mij. „Sri Raunau", direc tie Reijgersberg en Zoon alhier, is verkocht aan den heer N. Paile- vliet alhier. Door den heer Parlevliet is nog een logger aangekocht. Van de sleepboot-trawlers kwa men binnen: IJM. 411 825 281 790.— 502 1031.— 486 3784'.— 490 2523 495 1801.— 470 730.— 403 1616. 450 6658. 410 1154. 350 305.— 312 1871.— 103 1468.-T 485 5029.— 419 1108.— 379 1880.— besomming. Van de IJ muider loggers kwamen binnen IJM. 55 met f1505. 388 3630.— 297 8796, 290 3312. 305 2852. 20 2751.— 364 2177.— 482 2302.— 227 4326.— 298 3695.— 287 3588.— 217 4605.— 299 4910.— besomming. Scheepvaart. Binnengeloopen. De vrachtlog- ger Vijf gebroedersVrijdag uit den Nieuwen Waterweg naar Gothenburg vertrokken, is hier wegens averij en met een gekwetsten matroos binnengeloopen. Oplevende scheepvaart. Gedu rende de maand Augustus werden door de sluizen te IJmuiden weder 45 zeeschepen geschut. Daarvan waren binnenkomend 14 stoomsche pen met 75.826 Kub. Meter en 4 zeilschepen met 1679 Kub. Meter inhouduitgaand 25 stoomschepen met '111.145 Kub. Meter en 2 zeil schepen met 894 Kub. Meter inhoud. Uit Engeland teruggekeerd. Met het stoomschip Maasstroom zijn uit Engeland teruggekeerd een aantal opvarenden van de door Duitsche duikbooten vernietigde Nederland- sehe schoeners Remke en Flevo X. De gezagvoerders van heide schepen zijn nog in Engeland achtergebleven. Vergadering van 3 September 1918. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Huijg. De Voorzitter doet medeeling van de ingekomen stukken. Eene uitnoodiging van den Com missaris der koningin dezer provincie namens den Minister van Justitie, om het gevoelen van den raad te vernemen omtrent een door den commissaris van politie gedaan ver zoek inzake verhooging van salaris; Een adres van de christelijke-, roomsch-katholieke- en onafhanke lijke vakorganisaties in deze gemeen te, inzake de verstrekking van brandstoffen en uitbetaling Van den daarop verleenden toeslag; ais voren van dezelfden betreffen de de gasdistributie en herziening van den gasprijs, In handen van B. en W. gesteld. Een verzoek van J. L. Blokland te IJmuiden om benoemd te wor den tot makelaar. Terzijde gelegd als ongezegeid. Een adres van J. Arends en D. Meppelink, klerk respectievelijk bij het bedrijf openbare wqgeen en ter secretarie, om uitkeering van een gedeelte van hun salaris ge durende militairen diensttijd. Te behandelen bij punt 10. Als voren van den Nederlandsehen bond van gemeente-ambtenaren om een bijdrage tot stichting van een rust- en vacantieoord. Naar B. en W, Naar aanleiding van een in de raadsvergadering van 18 Juni j.l. gestelde vraag deelen B. en W. den gemeenteraad mede, dat blij kens ingewonnen inlichtingen het plaatselijk steuncomité eenige malen stappen heeft gedaan tot het ver krijgen - vau bijdragen van particu lieren voor het verleenen van steun, doch tot heden zonder resultaat. Tevens deelen B. en W. den gemeenteraad mede dat het raads besluit van 19 Maart 1918, gewijzigd en opnieuw vastgesteld den 14 Mei 1918, tot aankoop en ruiling van grond met Mevr. de Wed. O. E. A. E. Wüste—von Götsch te Sant poort, in verband met de kadastrale opmeting eenige wijziging behoeft. Zij stellen daarom den gemeente raad voor de wijzigingen in het bij de stukken gevoegd concept besluit, aan te brengen. De heer Brink verzoekt eenige interpelaties te mogen houden, wat wordt toegestaan. De heer Netseher vraagt of aangaande hetgeen in de vorige week gehouden besloten vergadering is besproken, geheimhouding is opge legd. De Voorzitter antwoordt ont kennend. In behandeling komt de tweede lezing van de verordening op de hef fing van den hoofdelijken omslag. De heer Vermeuien zegt dat hij in een vorige vergadering ver schillende wijzigingen heeft voorge steld. Spreker stelt nu verschillende amendementen voor, die in gemeen teblad 252 zijn opgenomen. Spreker hoopt dat deze amendementen zul len worden aangenomen, daar het vooral in dezen moeilijken tijd. die nog veel moeilijker kan worden, noodig is, dat alle 17 raadsleden schouder a^n schouder staan. De heer Daimeijer zegt dat verleden week over deze amende menten gesproken is. Men was van links toen bereid aan enkele wen- schen tegemoet te komen, maar wij kunnen niet meegaan met te tornen aan de progressie. En dat wordt in het voorstel gedaan. De heer Netseher wil geen nieuw debat openen, doch verklaart dat spreker, gezien de programma's der Vrijz. Dom. Partij en S.D.A.P. niet op het voorstel kan terug komen. Wel willen wij op twee betreffende punten aan de bezwaren van rechts tegemoet komen. Spreker wil liever persoonlijk ook nog ver klaren, dat bij geen der linksche raadsleden politieke bedoelingen heb ben voorgezeten. Spreker gelooft ook dat de heer-Vermeulen werke lijk meende toen hij zeide te hopen dat zooveel mogelijk raadsleden vóór de verordening zouden kunnen stem men. Van rechtsche zijde is echter een politiek relletje op touw gezet, om stemming te maken voor de raads verkiezingen van het volgend jaar. De heer Brink onderstreept deze woorden. Het is een politiek relletje geweest van een stelletje O.W'ers en het is wel merkwaardig, dat deze nu over hooge belasting gaan klagen en voor de burgers opkomen, terwijl ze vroeger groote sommen hebben verbrast en verzwijnd, dat durft spreker gerust zeggen. Men wil er een slaajje uit slaan voor de ver kiezingen. Onze principes geven wij echier niet prijs. De heer Vermeulen maakt nog enkele opmerkingen over zijn amen dementen. Wa$ de protestbeweging betreft, deze ging nist zoozeer tegen de verordening, maar wel tegen de hooge belastingbiljetten. Spreker betreurt het echter dat de heer Brink, die juist altijd de overzijde verwijt dat met de stemmen uit de burgerij geen rekening gehouden wordt, nu deze protesteerenden uit maakt als verbrassers en verzwijners. Spreker weet niet of die ook op de vergadering waren, maar er waren 350 menschen en daaronder vele geachte burgers. Er is vroeger ook veel geklaagd over een andere ca tegorie van ingezetenen, die ook wel raar leefden. Toen werd gezegd dat men deze altijd naar voren bracht om het geheel zwart te maken. Spre ker wil daar niet verder op in gaan. 't Heeft spreker juist getroffen dat het geen politieke beweging was, maar mensehen van allerlei richting er aan deel namen, Wij dienen naar deze stem ook te luisteren. Spreker heeft er zich buiten gehouden en is ook niet geweest op de vergade ring der Ant. Rev. Kiesvereeniging, waarin deze zaak besproken werd. Te heer Schilling weet niet of er verzwijners en verbrassers hij wareö, maar wel dat er tal van menschen waren, die jaren lang de menschen hebben afgezet en nu protesteeren tegen de verordening. Want het gaat tegen de verordening, men vindt dat de arbeiders meer moeten betalen. Spreker zegt ech ter dat zij ai aardig wat opbrengen. Men zegt dat we naar de pro- testeerenden moeten kijken. Echter hebben zij meer naar ons te zien, want zij hebben bet hier goed. Spreker gelooft dat zij 't zoo maken, dat later niemand meer bij hen hunne inkoopen zal doen. De heer van Tuyll zegt dat hij niet kan begrijpen dat de heeren hun voorstel in 't belang der ge meente beschouwen. Spreker weet van menschen, zeer vermogende, die van plan waren ziGh hier te vestigen, maar toen zij van de nieuwe verordening hoorden, hebben zij daar van afgezien. Verschillende heerenWel toe vallig. De heer van Tuyll zegt dat hij anderen ook nimmer in de rede valt en vraagt het hem ook niet te doen. De heer Schilling: Dat u zich dit kan laten wijsmaken. De heer van Tuyll: ik niet,ik laat mij niet bedriegen. De heer Netseher zegt zich er over te verwonderen dat de heer van Tuyll, nu links met dit initiatief voorstel komt, haar daarmede aan valt, terwijl de heer van Tuyll nooit ergens het initiatief toe nam. De heer v a n T u y 11 zegt te weten dat hij meermalen een voorstel aan hangig maakte, doch op de persoon lijke opmerkingen van den heer Netseher wil spreker niet ingaan. De heer Sluiters zegt dat er over rechts en links gesproken wordt, maar spreker weet niet waarom deze verordening in strijd is met zijn beginselen. Tot stemming wordt overgegaan. Het eerste amendement-Vermeu- len om in art. 2 inplaarsvau f100 te lezen f 50 wordt verworpen met 10—6 stemmen. Tegen de linksche leden en de heer Sluiters. De volgende twee amendementen, om van art. 5 te doen vervallen het tweede lid (aftrek van 25 pCt. van het inkomen tot f 13000) en om aan art. 20 toe te voegen aftrek van rijks-, provinciale- en gemeen telijke belastingen, worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het amendement om in art. 21 inplaats van f 550 en f 650 aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te lezen f 500 en f 600 wordt met 9—7 stemmen, rechts tegen links, verworpen. Het laatste amendement, voor stellende om het heffings percentage inplaats van tot f 10.000 tot f 13.000 te beperken tot 5.5 procent en wij ziging van het tarief wordt ver worpen met 97 stemmen, links tegen rechts. Voor tot de eindstemming wordt overgegaan wil de heer Vermeulen een verklaring afleggen. Spreker zegt namens 7 rechtsche raadsleden te verklaren dat zij tot hun spijt niet aan deze verordening kunnen medewerken. Spreker gelooft dat velé kapitaalkrachtige menschen de gemeente zullen verlaten. En spre ker wenscht deze hier te houden. Voorts zal de verordening zwaar drukken op den middenstand. Gelach. De beer Vermeuien. Voorts op de arbeiders. Want deze zullen den terugslag er van ondervinden. Veel soeiaal werk zal er niet door gedaan kunnen worden. Spreker verwachte hier veel industrie en veel vooruit gang. Hier hebben de arbeiders be trekkelijk goede loonen. Waar zij weinig betalen, als in Bloemendaal en Kampen, verdienen zij niet veel. Spreker en zijn partijgenoten kun nen niet voor deze verordening stemmen. De heer Brink: Als de heer Vermeulen ooit gezwaaid heeft, dan heeff hij h8t nooit gedaan. De Voorzitter verzoekt den heer Brink "wat meer parlementair' te zijn. De heer Brink: Het is reine daemagogie. Wat voor verschil is er nu tusschen ons voorstel en dat van den heer Vermeulen. Er zijn enkele kleine verschillen, maarniet om er nu tegen te zijn. De heer Netseher zegt deze klap op den vuurpijl verwacht te hebben. Spreker heeft met wantrou wen het voorstel van den heer Vermeulen tegemoet gezien.Het is daemagogie, zooals de heer Brink zegt. Spreker zegt dat men ons nu weer bang maakt met het heengaan der gegoeden. De verhuiswagens staan al klaar. Spreker wenscht ze goede reis. De heer Vermeulen komt op voor den middenstand, maar spreker wil ook een woord tot de middenstand richten en vraagt wat deze voor voordeelen heeft van de rijken in onze gemeente. Duizenden gulden besteden zij in andere gemeenten, in vredestijd in vreemde landen. Als wij hier weer industrie krij gen, zullen zij meer hebben van de arbeiders. En wanneer deze par ken der grooten werden omgescha pen in villa-parken zouden er veel meer gegoeden wonen. Als hier het Hoogovenbedrijf komt, zouden daar b.v. de ingenieurs enz. kunnen wonen, want voor hen zijn geen huizen hier. De heer Schuitenmaker komt ook op voor de houding der linksche raadsleden en zegt dat de democra tische leden van rechts het met hun eens zullen zijn. De heer Schilling zegt'dat hij niet aansluit bij de heeren Brink en Netseher, voorts dat de heer Vermeulen opkomt voor de arbei ders. Dat willen deze echter niet aanvaarden, zelfs de arbeiders van uw eigen partij niet, dat weet spreker wel. De hem1 BrinkJuist De heer Vermeulen zegt op de vele persoonlijke schunnigheden niet te zullen ingaan. Spreker gaat nog eens in tegen de gemaakte op merkingen. De heer Schilling is natuurlijk alleen de eenige arbei ders vriend, De heer Schilling: Dat ben ik op grond van mijn arbeid, van mijn proletariör-zijn. U niet, u is een vriend van de reeders. De heer V er me uien: Gelukkig, dat ik leef ten koste van de reeders en u van de arbeiders. De heer Schilling: Dat is een vuile, smerige insinuatie. Ik leef niet ten koste van de arbeiders, ik heb vele verbeteringen kvoor hen verkregen, hooger loonen. Van u hebben ze niets dan ellende onder vonden. Tot stemming overgaande wordt de verordening by tweede lezing aangenomen met 10—6 stemmen. Vóór de 9 linksche leden en de heer Sluiters. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2