ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Se Jaargang Adres Bureau v. d. blad des avonds van 6-7uur Het Nederlandsche Hoogovenbedrijf. No. 295. Zaterdag 7 September 1918. Administratiebnreaa en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WiLLEMSPLEIN BJMÜIDEN» Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS: 70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Trompstraat 86, Yelseroord, Telefoon No. UI Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 16 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiön en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiön u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.xa. Tot plaatsing van advertentiSn van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is aitslnitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, aan den looper, doch aan ons burean WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLmSPLEIM IJmuideü (Drukkerij Sln- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P« W» C. ROELSE, Kabaalstraat. Te Velseroord bij ¥11- burg, Wllï®i>rordslp. SS. en bij J. v. tf©siw«ISssg«H, Trompstraat Vslssroord Te Velsen en Wljkeroog bij D. Schermer, Doodijs® L 47, Wljkeroog. Te Santpoort bij P. ve® Meurs, Officiéél. Schietoefeningen. De Kolonel der Mariniers, Com mandant van de Positie IJmuiden, maakt bekend, dat van het fort schietoefeningen zullen worden ge houden op: Voorts maakt de Kolonel der Mariniers, Commandant van de Po sitie IJmuiden bekend, dat van het Fort te IJmuiden schietoefeningen zullen worden gehouden op Gevaarlijk is de zee ten Noorden van de haven tot op 3 zeemijlen van het fort. In het gevaarlijke gebied mag niet gevaren, gevischt of geankerd worden. Schippers van uitgaande vaartui gen mogen dus niet om den Noord gaan vóór zij in de lijn van de vuurtorens 2 zeemijlen buiten de havenhoofden zijn gekomen. Schippers van binnenkomende vaartuigen^ van den Noord komende mogen dus de lijn der vuurtorens niet maken binnen 2 zeemijlen buiten de havenhoofden. Drie uren vóór het begin der schietoefeningen wordt een roode vlag op het fort halfstok geheschen, welke één uur voor den aanvang wordt voorgeheschen eu gedurende de oefeningen blijft waaien. Het einde der schietoefeningen wordt aangegeven door het neerhalen dezer vlag. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd ep de Verordening van het militair gezag van 25 April 1917 (Regeling der Scheepvaart bij schietoefeningen te IJmuiden en in de territoriale zee). IJmuiden, 4 Sept. 1918. De Kolonel der Mariniers, Comman dant van de Positie IJmuiden, LINCKERS. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van de firma Thennissen en van Sam- beek te Velsen om op het perceel kadastraal bekend Gemeente Vel sen, afdeeling IJmuiden, Sectie M No. 2155, te mogen oprichten drie loodsen en plaatsing van een kalkmolen in elke loods, gedreven door electro motoren van respec tievelijk 3, 3 en 5 P.K., door hen is toegestaan. Velsen, den 30 Aug. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. In de laatste raadsvergadering van Velsen vroeg de heer Netscher of den leden inzake de onderhande lingen betreffende de vestiging van het Hoogovenbedrijf te IJmuiden geheimhouding was opgelegd. Toen ontkennend werd geantwoord, heb ben wij den heer Netscher gevraagd ons eenige inlichtingen over deze belangrijke aangelegenheid te willen verschaffen, hetgeen deze ons wel willend toestond. De heer Netscher verzocht ons echter wel te willen vermelden, dat hij alleen z g n meening weergaf wellicht toch dat andere raadsleden er niet zoo over denken als hij. De heer Netseher gelooft dat het Nederlandsch Hoogovenbedrijf wel te IJmuiden komen zal. De vesti ging van dit bedrijf alhier zal een enorme verandering geven aan de verdere toekomst van Velsen. Zij die in het buitenland hebben gereisd en in Duitschland en in Bel gië te Seraing en Charleroi de hoog ovens hebben gezien, kunnen dit weten. Een hoogoven drukt zijn stempel op den ganschen omtrek. Het maakt alles zwart en kaal, de lucht onzuiver het veroorzaakt een helsch lawaai, dag en naeht. Want een hoogoven moet altijd doorwerken des nachts is de gloed van de vuren ver in den omtrek zichtbaar. Ook het lossen van de ertsbooten gaat steeds door en zal veel rumoer ver oorzaken. De terreinen in den omtrek zullen er zeer door in waarde achteruitgaan Help zooveel mogelijk zelf, is dat voor u alleen te zwaar, help dan anderen, die al helpen. het prachtige landgoed „Rooswtjk" b.v. zal zoo goed als waardeloos worden. Toch meent het bestuur van het Hoogovenbedrijf, dat de gemeente Velsen zeer op de vestiging van dit bedrijf gesteld moet zijn. Aan de gemeente toch worden verschil lende voorwaarden gesteld. Het be stuur meent, dat het bedrijf na 5 of 6 jaar 1000 2000 arbeiders zal hebben. In dien korten tijd zal dus de bevolking van Velsen vermeer deren met 4000 k 8000 zielen. Daarvoor zullen scholen gesticht moeten worden, er zal meer politie noodig zijn, er zullen wegen ge maakt moeten worden, de kosten van geneeskundig toezicht en bij dragen voor krankzinnigen zullen ver meerderen, kortom het budget der gemeente Velsen zal er zeer door verzwaard worden. Daar stelt het Hoogovenbedrijf niets tegenover. Integendeel, men verlangt van Velsen nog veelmeer. Er zal een groot aantal woningen gebouwd moeten worden, Daartoe moet de gemeente meewerken of zij moet zelf 200 arbeiderswoningen per jaar bouwen. De heer Netscher wees er in dit verband op, hoe zware lasten de gemeente Velsen reeds draagt vanwege de volkshuis vesting. Het volgend jaar zal alleen de bijdrage der gemeente vanwege de hooge kosten en de hooge huren der woningen f 30.000 eischen. Waar de gemeente wat voordeel van zou kunnen trekken, bijv. van de gaslevering, daar behoeft men niet op te rekenen. Het bedrijf zal zelf voor gaslevering zorgen. Voorts worden nog verschillende eischen gesteld. Wegen zullen omgelegd en nieuwe aangelegd moe ten worden, andere verhard. Als de Tuinderslaan omgelegd moet wórden, zal dit ook door den Rij ks- watersl::-1 gedaan kunnen worden, maar du gemeente moet het betalen. Voorts moet er een straat gelegd worden naar den hoofdverkeersweg, den Rijksstraatweg van Velsen naar Beverwijk. Nu zal men zeggen, er is een Hinderwet, waai rekening mee ge houden moet worden. Dit is ook al niet het geval. Men wil het terrein aanwijzen als wijk, waar het Hoogovenbedrijf gevestigd kan worden, tonder voorafgaande ver gunning volgens de bepalingen der Hinderwet. Waar de Staat voor een derde deel heeft in het kapitaal, zal er voor de gemeente wel niet veel aan te doen zijn. Maar het beteekent dat het Hoogovenbedrijf bijv. kan afwijken zonder aan vraag van de bepalingen der Bouwverordening, dat zij vrijgesteld wordt voor het aanvragen van het mogen bouwen van woningen, dat zij noodwoningen kan zetten enz. Op werkkrachten uit Noord-Hol land schijnt het Hoogovenbedrijf niet gesteld. Deze zijn te demo cratisch. Men schijnt het oog ge slagen te hebben op arbeiders van de Zuid-Hollandsche eilanden. Dan zullen er zek6r buitenlandsche, ge schoolde werkkrachten komen, zoo dat 't bier een amalgama vaa allerlei elementen zal worden. Bovendien zal de werkloosheid te IJmuiden er dus zeer waarschijnlijk niet door verminderen. Wij vroegen of er zich wellicht een winkelstand zou kunnen ont wikkelen en of de badplaats Wijk aan Zee er last van zou hebben. De heer Netseher antwoordde, dat bij zulke groöte bedrijven meest flinke coöperaties worden opgericht, eveDals bijv. de Papierfabriek te Velsen er een heeft. Baar de noor delijke en westelijke wiHden hier overheerschend zijn, zullen IJmui den, Velsercord en Wijkeroog het meest de onaangenaamheden van het bedrijf ondervinden. Wijk aan Zee minder. De heer NetsGher meende dat de ingenieurs en de ambtenaren, dus de categorie van personen, waaraan wel wat te verdienen is, niet in den omtrek van het bedrijf zullen gaan wonen. Wellioht zullen die dus el ders hun woonplaats kiezen, tenzij we te Velsen villaparken mochten krijgen. Het oordeel van den heer Net scher is, dat de gemeente Velsen heel geen moeite moet doen om het bedrijf hier te krijgen. Laat het ge rust naar Pernis gaan. Komt het hier echter -wel, dan moet de gemeente vasthouden aan alle wetten en bepalingen. Zoo is vroeger ook gehandeld ten opzichte van de Papierfabriek. Toch is vele jaren het water te Wpkeroog en Velseroord verontreinigd geweest door deze fabriek en ook de damp kring door de neervallende rook. Aangaande het terrein van ves tiging vernamen wij, dat dit ligt ten noorden van de nieuw te bon wen schutsluis, grenzend dus aan Rooswijk. Westelijk van het terrein, meer naar het strand, komen de havens, waar de ertsbooten zullen lossen. Deze booten behoeven niet door de sluizen, maar kunnen direct uit zee naar de terreinen. De heer Net scher maakte hierbij de opmerking, dat bij het terrein uit een oogpunt van defensie zeer slecht gekozen vond. Immers liggen de terreinen zeer dicht bij zee. En het Hoog- ovecbedrijf zal in tijd van oorlog toch zeker zeer veel voor den Staat moeten werken. De wegen op de terreinen van het bedrijf zullen niet bestemd zijn voor het pubiek verkeer. De heer Netscher was van mee ning, dat de gemeente Velsen voor een gewichtig keerpunt in haar geschiedenis staat. Nooit nog is de gemeenteraad voor zulk een be langrijk besluit gesteld geworden." Vóór 1 Januari moeten de onder handelingen tot een bevredigend resultaat hebben geleid, omdat men dan met den bouw wenscht te be ginnen. De onderhandelingen met de gemeente worden namens de maatschappij voor het hoogoven bedrijf gevoerd door den heer Wenckebach, den oud-directeur der gouvernementsbedrijven in Indië, te 's-Gravenhage. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. plaatsgenoot, de heer J. A. M. van Velthoven te Haarlem, is bestemd voor een benoeming hij het open baar onderwijs in Ned. Indië. De zaak tegen L. K., zeeman te Maassluis, die op den uiikijk had gestaan, is uitgesteld. W. v. d. H. en H. B. werden wegens -diefstal van touw en gum mislang nogmaals tot 3 maanden veroordeeld. - K. Seh. caféhouder alhier, werd wegens heling tot 10 maanden ver oordeeld- MOTIE. De IJmuider Bestuurdersbond in algemeene vergadering bijeen, besprekende de algemeene levens middelenvoorziening, spreekt zijn sterke ontstemming en scherp® afkeuring uit over de zijn inziens onnoodig groote ontbering waar onder vooral de arbeidersklasse gebukt gaat; erkent dat die ontbering voor een deel niet door eenige Neder landsche Autoriteiten is weg te nemen en is uit dien hoofde be reid dit gedeelte van de thans heersehende ellende te dragen, maar dringt er dan ook met de meeste klem op aan dat al het mogelijke wordt gedaan om de ellende binnen de kleinst moge lijke perken te houden; wijst als jongste voorbeeld op het eenige dagen geleden in de pers verschenen en niet weer sproken bericht, dat op groote schaal een aanvang is gemaakt met het bevriezen van vleesch voor reserve voor den a.s. winter waardeert ten zeerste het stre ven om van thans overvloedige artikelen reserves te vormen voor te verwachten a.s. tekorten, acht het echter krankzinnigenwerk onze reserves te gaan maken van artikelen waaraan op dit oogenblik en reeds sedert lang, de grootst mogelijke onmiddelijke behoefte bestaat ziet hierin het zooveelste bewijs van gebrek aan goede organisatie in de levensmiddelendistributie en een der hoofdoorzaken van den slechten gang van zaken; overwegende dat op zich zelf staande plaatselijke acties hierin geen afdoende verbetering kun nen brengen, dringen er bij de Centrale Commissie uit de arbei dersbeweging voor de Levensmid delenvoorziening met kracht op aan haar actie voor een recht matige en behoorlijke verdeeling van de aanwezige en nog ter IJMUIDER COURANT Op vereoek van vele legers, die onze Courant laat ontvangen, worden van heden af de inlich tingen betreffende de advertentiön, waarin het adres am het Bureau van ons blad is te bekomen gegeven. te IJmuiden. Woensdag 11 September, aanvan gende 10 uur voormidd. (Zomertijd). Woensdag 18 September, aanvan gende 9 uur voormidd. (Zomertijd). Geeft u daarom als lid op van het Cen traal Genootschap voor Kinder-Herstellings- en Vacantie-Kolonies, Afd. „Kennemerland," Secretaresse Mej. L. E. Kollöffel, Rijksweg S3, IJmuiden. Personalia. Onze vroegere Nutsspaarbank. Het bestuur der Nutsspaarbank is thans als volgt samengesteld: A. F. C. Buckman, voorzitter; G. Klimp, secretaris; A. P. Roza, administrateurJ. Vrijer, alg. adjunct, J. Q. Borgwat, W. P. Mets en K. H. Tusenius. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde W. v. d. H., zeeman te Maassluis en H. B., zeeman alhier, wegens diefstal van visch uit de Rijkshallen ieder tot 3 maanden gevangenisstraf. IJ. B. B. Onderstaande motie werd op een vergadering van den IJ. B. B., gehouden den 5 September des avonds 8 uur alhier, met alge meens stemmen aangenomen.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1