den zeer hoogen levensstandaard in onze gemeente is dit werkelijk niet te veel. Wel vonden wij het jammer, dat de raad niet met het eerste amen dement van den wethouder mede- ging. Reeds vroeger Lebben wi; betoogd, dat het alleen reeds uit moreel oegpunt gewenscht is, dat zoo véél mogelijk ingezetenen in de kosten der gemeentelijke huishou ding bijdragen. Nu zullen menschen met f 60, f 75 en f 90 belastbaar inkomen vrij zijn. Deze grens te stellen op f 50 hadden wij wen sehelijk geaeht. Toen het op stemmen aankwam kregen wij de verklaring van den heer Vermeulen. Eerlijk gezegd heeft ook ons deze bevreemd. Reeds bi; voorbaat had de heer Vermeulén gezegd, dat hij in de progressie geen wijziging zou brengen. En nu wordt om een klein verschil de geheele verordening afgewezen. Wij vinden dit geen krachtige houding. De heer Vermeulen is een onzer bestuurders die 't meest bijgedragen heeft to de hooge opvoering van het ge meentelij k budget. Daarvoor moet men dan ook de verantwoording durven op zich nemen. En 't gele er voor moet er toch wezen. Wanneer de heer Vermeulen nu meent, dat, waar hij in zijn woorden de protesteerenden zoo tegemoet kwam en waar hij tegen de veror dening stemde, nu iedereen za instemmen met zijn beleid, heef hij het mis. Evenzeer, wanneer ht meent onschuldig te zjjn aan het feit, dat gegoede ingezetenen onze gemeente thans gaan verlaten. Wi; weten van protesteerenden te IJmui den, dat hun actie ook wel degelijk tegen wethouder Vermeulen gaat, De verordening werd ook bij twee de lezing aangenomen. Ook nu stem de heer Sluiters voor. De heer üy tendaal, die de eerste maal eveneens vóórstemde, verklaarde zich nu er tegen. Gaarne hadden wij een mo tiveering daarvan gehoord. De ver ordening moet voor den heer Uyten- daal thans aannemelijker zijn ge weest, dan de eerste maal. En nu stemde hij tegen. Waarom deze ver anderde zienswijze? Of had de heer Uytendaal z.ch de eerste maal bij het stemmen vergist? We zouden 't haast gelooven. Wordt vervolgd. Plaatselijk Meuws. IJMUIDEN. Diefstal van prikkeldraad. De militair A. E. M. van het Rss. Bat. V, is aangehouden wegens diefstal van prikkeldraad. Verduistering van dekens. De militairen J. P. H. en G. v. H. van het Res. Bat. D, zijn in arrest gesteld wegens verduistering en diefstal van dekens. Bekeurd. Tegen den kapper J. d. L., is proces-verbaal opgemaakt, wegens verkoop van harde zeep, boven de maximum prijs. Bezoek. Te Bloemendaal is Zaterdag de vergadering gehouden van de afdeeling voor Electrotech- niek [van het Koninklijk Instituut van Ingeneurs. De heer F. A. Smit Kleine gaf een inleiding tot een bezoek aan het electrischbedrijf van Noord Holland waarna 's middags onder diens lei ding een bezoek werd gebracht aan IJmuiden, waar de centrale van het Prov. Electriseh bedrijf en de Elee- trische installatie van onze gemeen telijke waterleiding werden bezich tigd. Personalia. Ds. H. W. Creutz- berg heeft eerst de vorige week de benoeming tot voorganger der Duin- oordkerk te 'sGravenhage ontvan gen. De benoeming is door ds. Creutzberg aangenomen. Vóór 18 jaar werd hij bevestigd bij de Ned.-Herv. Gemeente van Wjjk aan Zee, dat in hem, na vele vrijzinnige predikanten te hebben gehad, voor 't eerst weer een ortho doxen leeraar kreeg. Na zeven ja rigen arbeid in Wijk aan Zee, nam ds. Creutzberg het beroep aan naar hier. Op initiatief van ds. Creutzberg is de mooie nieuwe kerk alhier gebouwd, die overal in den lande b|j minnaars van schoone vormen geliefd is. Ook de liturgische diensten van ds. Creutzberg zijn bekend en zjjn sprekersgaven worden door velen gewaardeerd. Hij was lange jaren voorzitter der Vereeniging van Inwendige Zending in Noord-Holland en hoofdredacteur van haar orgaan, de Zondagsbode voor Noord-Holland Vermeld zij nog, dat de Duinoordkerk gebouwd zal worden naar het model van de kerk alhier. De bouwer van deze kerk, de firma P. Heere en Zn. zal ook de Duinoordkerk bouwen. Ds. Creutz berg is niet voornemens IJmuiden heel spoedig te verlaten en wenseht met Paschen zijn nieuwe lidmaten nog te bevestigen. Gewetens geld. Bij den ontvan ger der directe belastingen, enz. alhier is f 1000 ontvangen wegens te weinig betaalde bedrijfsbelasting over 1911/12 en 1918/14. Geen kerksieraden. Naar aanlei ding van het bericht in het nummer van Zaterdag 7 September, omtrent het in beslagnemen van kunstvoor werpen van Franschen oorsprong waarschijnlijk relikwieën be vonden op het naar Gothenburg vertrokken schip „Eendracht", meldt men aan de „N. Haarl. Courant", dat van relikwieën geen sprake is. De voorwerpen waren in hoofd zaak uurwerken, vervat in fijn ge- siceleerde zilveren omhulsels, ook een zilveren omslag van een gebe denboek. Bliksem ingeslagen. Tijdens het onweer van Zaterdagavond is de bliksem ingeslagen in de woning van Jhr. van Panhuys aan de De Wetstraat, echter zonder brand te veroorzaken. VELSEROORD. Unie-collecte. De Unie-collecte voor net Chr. onderwijs heeft alhier f 76.82 opgebracht. YELSEN. Geitenfokvereeniging. De gei- tenfokvereeniging Wijkeroog en Om streken heeft eene algemeene ver gadering gehouden, waarin benoemd werd tot 2e secretaris D. Groen, tot penningmeester J. Duineveld en tot bokhouder J. Knapen. Er zal getracht worden aansluiting te ver krijgen bij eene verzekering. Er waren 24 leden aanwezig. Eén lid moest wegens niet naleving van het reglement geroyeerd worden. AmbachtS'Onderwys. De Ver- eeniging voor Amoaehts-onderwijs in Kennemerland hield Donderdag avond een spoedvergadering in hotel „De Prins" alhier. De voorzitter, de heer Fr. Net- scher, wijst op het gelukkige resul taat op het schrijven der vereerii ging om nog dit jaar een Rijkssub sidie te mogen ontvangen. Immers is de som van f10900 toegestaan, benevens f2000 ineens voor de inrichting der school. De gemeenteraad verleende pas f6000 subsidie en wij verwachten nu nog subsidie van Prov. Staten Gezien dit resultaat meende het bestuur met plannen te moeten komen. Gezien d8 tegenwoordige tijdsomstandigheden is het niet mogelijk een school te stichten, die bijkans l1/, ton zal kosten. Het zou echter zeer gewenscht zijn dat in de vakken, waarvoor zeer zeker de meeste leerlingen zich zullen aanmelden, n.l. in de hout- en me taaibewerking, spoedig los kan wor den gegeven. Het bestuur heeft zich daarvoor de volgende oplossing gedacht. Het theoretisch onderwijs zou zeer goed gegeven kunnen wor den in een der gemeente-gebouwen. Daarvoor is het oog gevallen op de Burgeravondschool te Velseroord, welk gebouw overdag niet gebruikt wordt. De praetische lessen zouden dan in tijdelijke gebouwen kunnen ge geven worden. Het bestuur heeft gedacht die gebouwen te stichten op het gemeente-terrein te Velser oord. Overleg is gepleegd met den inspecteur van 't Middelbaar vak onderwijs, de heer H. J. de Groot, die met deze plannen jvolkomen instemde. Het bestuurslid, de heer Bais te Jmuiden, is daarop zoo welwillend geweest, een plan voor twee lokalen te maken. Deze zullen 20 M. lang zjjn bij een diepte van 8.50 M. Met het gemeentebestuur is over deze plannen onderhandeld en ook dit kon met de plannen medegaan. Nu kan de vereeniging de lokalen zelf stichten. Maar aangezien de ge-, meente tech timmermanswerkplaat sen e. a. zal noodig hebben en 't ook misschien niet gewenscht is, dan de vereeniging zelf gebouwen za hebben op het gemeente-terrein heeft men gedacht aan de mogelijk heid, dat de gemeente de gebouwen zou stichten en de vereeniging ze d»an van de gemeente zou huren tegen een goeden prijs. De kosten van deze gebouwen zijn op f16000 a 17000 begroot. Ook hier over is met het gemeentebestuur overlegd en ook hiervoor was dit wel te vinden. De heer Houwen vroeg of men zoo spoedig wel leerkrachten zou krijgen. De voorzitter kon de heer Hou wen daaromtrent gerust stellen. De heer Bais deelde mede, dat de plannen voor de gebouwen door den Directeur van Openbare Wer ken waren goedgekeurd. De voorzitter wees er nog op, dat bij deze oplossing de gebouwen, waarin ouderwijs zal worden ge geven, vlak bij elkaar zijn gelegen Met algemeene stemmen worden de plannen van het bestuur goed gekeurd en zal dus een adres aan den raad van Yelsen worden ge zonden. De secretaris, de heer Olie, deelde mede, dat aan verschillende groote werkgevers een schrijven was ge richt met verzoek of zij wellich in hunne werkplaatsen of fabrieken artikelen beschikbaar hadden, die vcor leermateriaal gebruikt zouden kunnen worden. Dit, wijl het leer materiaal thans zoo duur is. De secretaris wekte de aanwezigen op iets in deze richting te doen. In het bestuur is een vacature ontstaan, door het vertrek van den heer J. G. Christiaansche te IJmui den, naar Rotterdam. In deze vacature wordt gekozen de heer J. F. Klercq, secretaris van de Alg. Yisscherij-Mij. te IJmuiden. Op den heer L. Ailart, directeur der Oceaan-Mij. waren 4 stemmen uitgebracht. Op den heer Joh. Pol derman, directeur van de visscherij Mij.' De Marezaten 1 stem. SANTPOORT. Middenstandsver eeniging. Bij de St-ct. van 6 dezer zijn gevoegd de statuten der Middenstandvereeni- ging Santpoort en Omstreken. Op hol. Donderdag omstreeks 10 uur sloegen de paarden, gespan nen voor één der stukken der ves tingartillerie aan de JanGijzenvaart op hol, daar de beesten schichtig werden. In volle vaart ging het langs den weg, doch bij den heer Dekker wist een der militairen de beesten in bedwang te krijgenaan hem is het dan ook te danken, dat geen ernstige ongelukken voorvielen. Het geval, dat inmiddels vele nieuws gierigen op de been had gebracht, liep wonder boven wonder goed af. Geit gestolen. Donderdagnacht werd uit een schuur aan de Jan Gijzenvaart van den heer B. Sente- nie, een geit de hals afgesneden. Het beest is door de heeren mee genomen. Eet Huis ter Wisse afgebrand. Zaterdagmorgen sloegen de vlammen uit het dak van de vroegere boer derij „het Huis ter Wisse, thans bewoond door drie gezinnen. Waar schijnlijk zijn vonken uit den schoor steen op het rieten dak terecht ge komen, waardoor dat, bijzonder droog door het warme weer van dien dag, weldra in lichte laaie stond. Aan het redden van het groote gebouw viel niet meer te denken en men moest zich dan ook tevreden stel len met eenig voedsel, huisraad enz. naar buiten te sleepen. Ook werden eenige wassehen, de heer Molenkamp oefende in het ruime gebouw het kleerbleekersbedrijf uit, aan de snel om zich heen grijpende vlammen ontrukt, doch jammer is het, dat niettegenstaande ieder zijn best deed om te redden wat te redden viel, vele wassehen een prooi der vlammen zijn geworden. De brand spuit van Santpoort was weldra op de plek des onheils aanwezig en in minder dan geen tijd werd water gegeven uit den standput van de waterleiding aan den Hagelinger- weg. Daardoor is het te danken, dat de belendende schuur, gevuld mét hooi is behouden. Omstreeks 12 uur was de brandweer de vlammen meester, doch tot ver in den mid dag werd nog op de rookende puin-1 massa gespoten en in den komen den nacht hielden twee der brand weerlieden de wacht. Een poes, die zijn jongen niet wilde verlaten, moest haar moeder liefde met den dood bekoopen. Verzekering dekt in geringe mate de schade. Omtrent den brand vernemen we nog: Door dit onheil gingen pl.m. 60 wassehen verloren, wegende pl.m. 350 K.G.het geheele waschgoed was verzekerd tegen f1500. Ook de boeken van den heer Molen kamp zijn alle verbrand, hetgeen natuurlijk in het afwikkelen zijner zaken zeer lastig zal zijn. Een der inboedels was in het geheel niet verzekerd. Lesingen. Zaterdagavond ver gaderden de commissie voorlezingen Besloten werd pogingen in het werk te stellen in het komende seizoen 4 lezingen te doen houden, twee op theologisch gebied en twee op ander terrein. DRIEHUIS. Men meldt aan de N. H. Ct Zondag 1 en Maandag 2 Septem ber is hier het jzilverfeest van de Eerw. zuster Theodosia, hoofd der school, waardig en plechtig gevierd Na de H. Mis van dank Zondag te half 8 in de mooi-versierde kape' van het klooster, opgedragen door den ZeerEerw. heer Pastoor heeft deze daarna in de Hoogmis, mede namens de Parochie de jubilaresse gelukgewenscht met het jubilé en haar dank gebracht voor haar velen arbeid ten bate van de jeugd dezer parochie. 's Middags na een plechtig Lof had in de school de aanbieding plaats van de geschenken. Vooreerst een mooie kast met gla zen deuren tot berging van natuur kundige apperaten aangeboden na mens de parochie door den heer M. Uitendaal, kerkmeester, die daar bij 'n kort overzicht gaf van de 16-jarige geschiedenis der school. Vervolgens word een een zilver horloge, dat aan het hoofd der school is toegestaan, door den heer E. Wickert namens de oud-leerlin gen aangeboden en 3 serie's wand platen „Uit het volle leven" mede namens de oud-leerlingen, door mej Lena Dam. De jubilaresse dankte hartelijk voor de groote onverwachte gaven en vond het reeds een waar feest zooveleu harer oud-leerlingen weer eens bij haar te zien. Van de gelegenheid om de jubilaresse per soonlijk geluk te wenschen, werd door velen gebruik gemaakt. Ook de hplde van het Fanfarecorps bleef niet uit. Maandagochtend te 8 uur was het de plechtige kindermis met zang en algemeene H. Communie der kinderen. Na deze mis werd zeer verdienstelijk een jubellied gezon gen door de bariton, oud-leerling V. Arisz, van Velseroord, waarna een algemeen feestlied deze indrukwek kende plechtigheid besloot. Te 11 uur had de plechtige ge lukwensch der kinderen plaats, terwijl 's middags de vertooning van een oud-Hollandsehe poppenkast met eenige goocheltoeren en daarna de tractatie dezen dag ook voor de kinderen tot een blijden feestdag maakte. Dit herinneringsfeest zal bij de Eerw. Zuster en de parochianen zeker in aangename herinnering bewaard blijven en nieuw leven schenken aan den opnieuw hervatten arbeid tot eer van God en tot heil der parochie. Uit de Gemeente. Centrale Keuken. De Centrale Keuken heeft deze week ver strekt Maandag 641, Woensdag 679 en Zaterdag 708 porties. Totaal 2028 porties, tegen 1998 de voorgaande week. Bovendien voor de nachtploeg arbeiders der papierfabriek 90 por ties, 246 voor de schoolvoeding, 106 voor de arbeiders aan de Haring haven en 15 voor de arbeiders der dij. Hera. De exodus uit Veisen. Men schrijft aan het Bloemendaalsche Weekblad Het is bekend, dat vele ingeze tenen van Velsen in de bolsjewi- kisGhe opvoering der lasten aanlei ding hebben gevonden de gemeente metterwoon te verlaten. Men noem de ons als reeds vertrokken of tot vertrek gereed ds heeren Kruimel, Boreel. Van Tuyll en het vertrek van deze heeren alleen beteekent reeds een \zware jslag voor de ge- meentefinanciën. Ook worden den heer Cremer plannen toegeschreven om zich van het bevolkingsregister te Velsen te laten schrappen en zijn verblijf of althans hoofdverblijf elders te gaan houden, waar hij niet een achtste gedeelte van zijn inkomen alleen aan den gemeentelijken fiscus behoeft af te staan. 'tZou een heele klap zijn voor Velsen. Ook een waarschuwing. Maar die zou dan te laat komen. Uit de Provincie. Ned. Jongelingsverbond. Het bestuur van den Ring Kennemerland van het Ned. Jongelingsverbond is thans als volgt samenhesteldJ. R. Huiser, IJmuiden, voorzitterA. A. Klik IJmuiden, secretarisA. Klomp, Beverwijk, penningmeester en L. Broeze, Wijkeroog, algemeen adjunct. ORGELBESPELING. in de groote of St. Bavokerk te H aarlem, op Donderdag 12 Sept. '18 des nam. van 28 uur, door den heer Louis Robert. Programma 1. Praeludium et Fuga d kl.t. J. S. Bach 2. Sonate op 23 A. G. Ritter 3. Melodia Max. Reger 4. Suite gothique L. Boëlman Introduction Choral. Menuet gothique. Prière. Toccata. Uit het Land. Het Hoogovenbedryf. Naar de „Tel." verneemt, is de Luxemburg- sche ingenieur F. R. Kox, voormalig secretaris generaal der De Wendel- werken in de HayiDgen (Duitsch- Lotharingen). benoemd tot directeur van het Nederlandscne hoogovenbe- drijf. Yisscherij Protest tegen de beschieting van den botter Krommenie I. (Officieel.) Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede Op 7 Augustus 1.1. is de botter Krommenie I IJM 274, terwijl hij zich in de z. g. n. vrije vaargeul bevond, door een Duitsche duikboot beschoten. Er vielen achtereenvol gens twee schoten, terwijl de be manning zich onder dek bevond. Toen de bemanning aan dek was gekomen, besloot men, een duikboot gewaar wordende, in overijling het vischtuig in den steek te laten en te vluchten. De duikboot gaf daar op aan de Krommenie I de volle laageen der mannen werd getrof fen en overleed spoedig. De Krom menie I draaide terstond bij de duikboot kwam langszij en gaf, na dat men had te kennen gegeven naar Nederland te willen terug keeren, toestemming de reis te vervolgen. Aan Harer Majesteits gezant te Berlijn is opgedragen, bij de Duitsche regeering tegen het meedoogenlooze optreden van de duikboot een ern stig protest in te dienen en schade vergoeding te vragen, in het bijzon der ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van den overleden visscher. Uit het proces-verbaal van het gebeurde bleek, dat de duikboot zich op betrekkelijk geringen afstand van de Krommenie I bevond, dat dit laatste schip voor zijn net lag en zijn bewegingsvrijheid miste. Het optreden van de duikboot, die aan de Krommenie I opeens de volle laag gaf in plaats van te seinen, te roepen of te praaien, was onder de gegeven omstandigheden door niets gerechtvaardigd. Mede is opgedragen te protesteeren tegen het in den grondboren van de Stella YM. 237 en van zes Kat- wijksehe loggers. Aangekochte schepen. De heer C. van Wienen Jr. alhier, directeur van de Visacherij-Maatschappjj Rosa, heeft aangekocht de houten zeil- oggers Mars M.A. 48 en Donar

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2