DRIEHUIS. Aanbesteding. Door het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van den H. Ëngelmundus is gisteren onder R.K. aannemers aanbesteed het bouwen van eene pastorie op een terrein neven de R C. Kerk, onder architectuur van den architect Ard. A. M. Brüning te Haarlem. Ingekomen waren 13 biljetten: G. van Es, Amersfoort, f 62815 F. Luyten, Amsterdam - 59900 W. G. M. Voorman, Schagen - 56950 G. F. de Bruin, Amsterdam - 56560 L. J Winnubst, Haarlem - 54500 Th. M. van Deursen 53200 A. Th. Krëger - 53130 J. Lauw Jr. en J. Lubbers, Haarlem - 51800 H. Moerenburg, Oisterwijk - 51297 J. P. IJsbr. de Vries, Wijk aan Zee - 48332 V. Ph. Braun en Zn., Beverwijk - 47842 J. P. Verstraten en M. Hogervorst, Alkmaar - 45999 P. J. Boon eu Corn Starre- veld, Wormerveer-Uitgeest - 42500 De gunning werd aangehouden. Het was de uitdrukkelijke wensch van den overledene, dat bij het nederdalen der kist een 10-tal Hol- landsche kinderen een lied zouden zingen. Dus had de heer H. C. van Heijst Dz., de organist van het crematorium, een gedicht vervaar digd, dat op de wijze van „Deutsch land, Deutschland über aden" ge zongen werd. Het gedicht luidde als volgt: De teere kinderstemmen van de jongens en meisjes zongen het goed, met begeleiding van het orgel. Een familielid sprak woorden van dank, ook namens de verwanten in Duitschland. Dadelijk daarna had een zeer droeve plechtigheid plaats. Onder de tonen van Haendei's Largo werd een lijkkist binnengedragen, bedol ven onder levende bloemen, 't Was het stoffelijk overschot van Mevr Htlsmann-Dolk, 29 jaar oud, uil Amsterdam, die was omgekomen bij de spoorwegramp te Weesp. Gesproken werd door een broeder en de vader der jonge vrouw, waarna de kist langzaam daalde, terwijl de heer van Heijst op het orgel „Urlisht" van Gustav Mahler wondermooi vertoikte. De echtgenoot der overledene dankte voor de belangstelling, waarop de talrijke verwanten en vrienden zeer onder den indruk het crema torium verlieten, terwijl de muziek Ave Verum" van Mozart speelde. Het zeer fraaie orgel (eigendom van den organist) met zijn keurige registreering en het fijn bewogen apol van den heer van Heijst maken de crematie tot een bijzondere plech tigheid. Hedenmiddag had eerst de cre matie plaats van het stoffelijk over schot van de 25 jarige Mej. Arno- rison nit den Haag, ook een der slachtoffers van het spoorwegonge luk en te 3 uur van het stoffelijk overschot van den heer J. A. Laan, lid van de Eerste Kamer, op 70 jarigen leeftijd te Bloemendaal over leden. SANTPOORT. Namens de afdeeling Noord- en Zuid Holland der Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt, werd haar eere-voorzitter, „ailer leer meester" zooais den heer Netscher terecht den heer Kelting; in zijn toespraak noemde, als huldeblijk een divan aangeboden, terwijl den heer Kelting van een groot aantal ieden en vrienden een bloemenhulde werd gebracht in den vorm van een bijenkorf, smaakvol versierd met bloemen en vruchten. Wol em tweeledig treffend symbool. Een door een der leden verdienstelijk uitgevoerde teekening in lijst, ver meldende da namen der deelnemers, voltooide het geheel. De jubilaris zichtbaar door zooveel blijken van belangstelling aangedaan, dankte in korte bewoordingen, doch toen de indruk van dat aangename oogenblik voorbij was, kwamen de verhalen en reizen en trekken in ons land om met woord en daad de nieuwe wijze van bijenteelt ingang te doen vinden, los. Zeker voorwaar mag hij op zijn 40 jarigen arbeid terug zien Onze welgemeende wensch is dan ook, dat deze onvermoeide werker, als menseh zoo eenvoudig, bescheiden en natuurlijk, een recht gelukkigen levensavond moge heb ben. Uit de Gemeente. VISSCMEEIJ. Zondagmiddag kwam aihier bin nen de zeiilogger Vier Zuster» IJM. 231 van de Centrale VLseherij- Maatschappij, schipper Kulik, van Scheveningen, met de mededeeling, dat de IJmuider logger Jean Paul IJM. 271 van de reederij M. 8. Osendarp alhier met man en muis gebleven was, zeer waarschijnlijk tengevolge van een mijnontploffing. Omtrent deze ramp vernamen wij het volgende: Beide loggers waren uitgerust en bemand voor de haringvisscherij. Den elfden September, toen beide schepen reeds ongeveer vijf weken reis hadden en zeer geringe vangst, werd de logger Vier Zusters IJM. 231 door eeD Duitsche duikboot aangehouden. De commandant van den onderzeeër maakte er schipper Kulik op attent, dat hij ver in het versperde gebied was en dat hij daaruit terstond moest verdwijnen en 30 mijl Zuidoost moest koersen. De schipper haastte zich het roei te wenden. Ook de Jean Paul, die nog iets dieper in het versperde gebied was, had een waarschuwing gekregen. Of deze niet zoo spoedig kon keeren, weet men niet, doch even later klonk een waarschuwingsschot, spoe dig gevolgd door een tweede, dat een stuk van den achtermast mee nam. De bemanning begaf zich in de scheepsboot en zij schijnt den duikbootcommandant te hebben kun nen overtuigen, dat zij zich niet opzettelijk in het versperde gebied bevonden, doch daarin door den vliegenden storm gedreven waren, omdat zij geen macht hadden over het ledige schip. Zij mochten al thans naar hun schip terug keeren onder de belofte dat zij ook Zuid oost zouden koersen om uit het versperde gebied te komen. Des nachts van Woensdag op Donderdag tusschen een en twee uur, toen de Vier Zusters zich bij boei 1 reeds weder in het vrijage bied bevond, hoorde de wachtsman een geweldige ontploffing op de plaats waar zich de Jean Paul bevond. Men haastte zich naar de plek van het onheil, zocht ook nog, toen het daglicht aangebroken wgs, den om trek af, doch vond van den logger of zijn bemanning niets terug dan een breel van een haringnet. De logger met alle opvarenden waren in de diepte verdwenen. De bemanning bestond uit 13 koppen, waaronder schipper Le.endert Pronk met drie zonen van Umuiden, een van Velseroord en de overigen van Scheveningen. Men is te IJmuiden zeer onder den indruk van deze ramp, die aan vier menschen uit ééu gezin het leven kostte. Ook onder de Schev. ningers waren er meerdere uit één gezin onder de opvarenden. De opvarenden van den veronge lukten logger Jean Paul waren van IJmuiden: L. Pronk, schipper en3 zoonsvan Scheveningen A. Ouwe hand, stuurman en diens gehuwden zoon T. Ouwehand, matroos, L. van Zon, A. van der Zwan, M. van der Zwan, J. Knoester en W. den Heijer en van Velseroord J. Vopr- braak. Hieruit blijkt dat de logger met 12 man is uitgegaan, inplaats van met 13 zooals op haringloggers ge bruikelijk is. nu blijkt eü Waarover de heer Hagens niet te- spreken is. Bedoelde schrjjver is met taaien stijl niet op de hoogte, vaudaa-rdie fouten. Door drukke bezigheden was de heer Hagens niet in staat een en ander voor de verzending te con troleeren. Ik wil hierdoor te kennen geven, dat de heer Hagens als leider van den dienst volkomen met taal en stijl vertrouwd is. U dankend voor de plaatsing. Velsen, H. H. v. d. BRABER 16/9/18. Velseroord. Uit de Provincie. ORGELBESPELING. in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 19 Sept. '18 des nam. van 2—3 uur, door den heer Louis Robert. Programma 1. Praeludium et Fuga d gr.t. J. S. Bach 2. Cantilena anglica fortunal S. Scheidt. (1587—1654). 3. Concert d. gr.t. G. F. Handel. Allegro-Andante con. moto-Fuga. 4. Andantino César Franck. 5. Marched'Anane, Alex Guilmant. Ingezonden Burgerlijke Stand der gemeente Velsen, van 14 Sept. t/m 17 Sept. 1918. BEVALLEN: J. Zwanenburg— Ver bruggen z.L. Roos Hoefgeest de Bie z.M. Pronkvan der Plas z.K. M. MullerSmit d.M. C. Hoed em aker—Barends z.A. Piro- vano—Orij d. GETROUWDC. J. Gerckens en M. van Spunter. OVERLEDEN: M. Mulder,45jaren, echtgenoote van P. J. Piepers. J. Hertoch, 83 jaren, weduwe van J. Hilberts. k. de Boer, 2 mnd., z. v. P. A. de Boer en P. van den Heuvel. Is het mij vergund eenige regelen id Uw blad te mogen plaatsen? Naar aanleiding van de in Uw blad voorkomende regelen, als zou de Noord-Hollandsche Bewaking- Mij. (?Red.j ome taal niet machtig zijn, wil ik hierdoor even te kennen geven, dat het adres aan den Ge meenteraad door den heer Hagens gesteld is eu deze wel terdege op de hoogte is met een en ander. Echter is bedoeld stuk door iemand geschreven die er eenige verande ringen iu gemaakt heeft, hetgeen: Gemeenteraad. Vergadering van 17 September 1918. Voorzitter Burgemeester. Afwezig de heer Huyg. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een verzoek van de Algemeene Coöperatieve Woui rs gbou w ver eeni- ging om een voorschot van f 10.500 voor den bouw van 2 woningen te IJmuiden. Als voren van de Vereeniging voor Ambachtsonderwijs in Kenue merland inzake 1°. gebruik van een lokaal der Bur geravondschool voor het geven van lessen in de theorethisphe vakken van het ambachtsonderwgs 2°. stichting van een tijdelijk ge- houw voor het geven vanpractisch onderwijs in de hout- en metaalbe werking; in handen van B. en W. gesteld. Een adres van de vereeniging „Ons Belang" afdeeling van de Ned. Bond van kof fiehuis-restaranthou- ders en slijters „Vergunning"tegen vervroeging van het sluitingsuur der vergunnings- en verlofslocaliteiten te behandelen bij punt 12c, Een ongezegeld verzoek van de afdeeling Kennemerland van den Ned. Bond van post- en telegraaf- beambten de Post" om verminde riDg der aanslagen hrrer leden in den hoofdelijken omslag. ïjen schrijven van Mr. D. H. Andreae, rechtkundig adviseur der gemeeDte, houdende mededeeling dat door hem is ontvangen een be drag ad f 582.47, zijnde de aan de gemeente toekomende uitkeering uit het faillissement van de Alge meene Beton Maatschappij te Dor drecht. Na aftrek van alle kosten is een gqm van f 5,13.82 aan het gemeentebestuur overgemaakt. Een proces-verbaal van de door den verificateur der gemeente-finan- ciën op den 29 Augustus j.l. gedane opname der boeken en kas van den gemeente-ontyange?, waaraan het volgende kqn worden ontleend. De ontvangsten diensten 1917 en 1918 bedroegen f 5154785.99 De uitgave voor die dieDsten bedroegenf5098891 946 zoodat in kas moest zijn f 55887.046 welk bedrag aanwezig was, terwijl de boeken tot op den dag der op name bleken te zijn bijgehouden. Een verslag van fien vakteeken- pursus te Wijkeropg over het cur susjaar 1917/1918. Voor kennisgo ving aangenomen. Medegedeeld wordt; Dat tot tfldeljjk leeraar in het maehine-vakteekenen aan de bur geravondschool te Velseroord is be noemd Ph. A. Risph, Dat naar aanleiding der door den heer Netscher in de raadsvergade ring van 23 Juli j.l. gedane vraag omtrent te werkstelling van een Belgische geïnterneerde in het landbouwbedrijf, eertijds uitgeoefend door P. Kooijman alhier, reeds in het begin van Augustus een onder zoek is ingesteld. Uit dit verzoek is gebleken, dat toen geen Belgisch geïnterneerd® ter plaatse werkzaam was. Bij den> landbouwer O. Schaap was even wel een Britsch geïnterneerd officier voor tijdverdrijf aan het werk. In verband met de daaromtrent door den heer Schilling iu de op 3 September j.l. gehouden raadsver gadering gestelde vraag, dat door burgemeester en wethouders aan alle artsen te IJmuiden is verzocht mede te deelen of zij in aanmer king wenschen te komen voor eene, benoeming tot schoolarts, ter vers vulling van de vacature ontstaan door het vertrek van den arts A. van der Horst. Op deze uitnoodiging zijn antwoorden bij burgemeester en wethouders ingekomen. Dr. F. Romellng heeft zijne bereidver klaring echter, naar achteraf is op gemerkt, gericht tot den gemeente raad, Wanneer de voorziening van de vacature in behandeling komt, zul len de ontvangen berichten aan den. raad worden overgelegd. Dat ter kennisneming voor de leden bij de stukken is gevoegd eene uitspraak van het werklieden- gereeht. Verschillende leden maken aan merkingen op de notulen. Op voorstel van den heer van Tuyll wordt besloten d® goedkeu ring aan te houden, De Voorzitter zegt dat bepaald moet worden het loon van de nacht wakers te Santpoort. B. en W. stellen voor dit te bepalen op dat der buitengewone veldwachters, met duurtetoeslag. De heer Sluiters vraagt of er een adres van de N. Holl. Bewaking Mij. is ingekomen. De Voorzitter antwoordt toe stemmend Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. De heer Ver me al en deelt mede dat Velsen aangevraagd had Cen trale slachtplaats te mogen worden De autoriteiten vonden echter IJmuiden te afgelegen voor den omtrek. Men had het liever te Vel sen. Daarop is overwogen lokalen te zetten nabij het keuringslokaal en zijn plannen gemaakt voor de stichting van een groote hal met zeven gebouwen. Dat zal f 16300 kosten, plus f 870 voor de water» voorziening, f 900 voor het jedec?- triseh licht, f 400 voor wijziging van het andere gebouw. Voorts zal er een loopraiisiurisö- ting moeten zjjn,. hetgeen i 12.500 zal kosten. Voor het meubilair zal f4000 noodig zijn. De totale kosten zullen dus f40.000 ztjn. Met rente en aflossing en kosten van salarissen zullen de uitgaven f 8200 per jaar bedragen. De inkomsten worden op f9200 geschat, dus zal het bedrijf zich kunnen bedruipen. De aanbie ding van de looprails is maar geldig tot morgen. De heer Netscher zegt, dat hij wei veel cijfers heeft gehoord, doch dat de zaak hem nog heet duister is. Spreker zegt dat Velsen aangewezen is als centrale slacht plaats voor Beverwijk,. Wijk aan Ze® en Heemskerk. Hg heeft echter vernomen dat Beverwijk moeite doet on* zelf te mogen slachten en dat Beverwijk dan ook voor Wgk aan Zee en Heemskerk zal zorgen» Spreker zegt echter van een ander voorstel te hebben gehoord, dat tte-h Raad binnen een paar dagen zal bereiken- Te Velseroord staat op het oogenblik de mandenmakerij van den heer Sluiters stil. Deze. gebouwen zijn groot en uitstekend voor het doel geschikt. Spreker zegt vernomen te hebben dat deze gehouwen voor f 20 per week te huur zijn. De noodige ver bouwing zal slechts f1000 kosten. Spreker stelt daarom voor de plannen aan te houden, daar Donderdagavond de Levensmiddelen-Gommissie ver gaderd en de belanghebbenden daar de zaak willen toelichten- Da Voorzitter voelt daar veel voor. Toch zouden B. en W. gaarne eenige vrgheid van handelen hebben, daar een beslissing noodig kan zijn. De heer Sluiters zegt met verwondering de hooge cijfers ge hoord te hebben. Spreker gelooft, dat, als de slachterij zichzelf be druipen moet, het vleesch wel duur zal worden en voor de meeste men schen onbereikbaar. Dan zullen we geen 40 koeien noodig hebben, doch wel met 10 toekomen. De heer Schilling: Met twen. De heer Handgraaf zegt dat TelefonistMej. A. W. Bestelink te IJ muiden is met iugang van 16 September benoemd tot tijdelijk telephonists ten p -stkantore alhier. Opheffing avondschool. Met in gang van 1 October worden de lessen aan de avondnaai- en brei- school verbonden aan de Chr. Be waarschool alhier opgeheven. Wat zal dat voor tal van moeders eene teleurstelling zijn. Crematies. Gistermiddag had een eigenaardige crematie-plechtig heid plaats op Wester veld. Toen toch werd gecremeerd het stoffelijk overschot van den heer Benny Goldschmidt, een Duitsch koopman, gewoond hebbende te Amsterdam. Op deez' stond, die elk moet treffen Gaat hier iemand van ons heen, Die, dit moet men wel beseffen, Vreemden bodem heeft betreen. Ver van heimat, ver van vrienden, Wordt zijn lichaam hier verascht, 't Land, dat hem tot rustplaats diene. Heeft zich 't zijne aangepast. Ga dan henen, rust in vrede, Holland biedt u hier die rust. Holland ia, en neem dat mede, Uwe vriendschap steeds bewust. Daarom bieden wy hier samen U die ruste, neem ze aan, En wij willen 't hier beamen Hoch voor uwe heimat staan. Cursus in de Fransche taal. Het jongste leerjaar is Maandag met 11 leerlingen begonnen. Dat er aan deze lessen wel behoefte was, blijkt wel, want het aantal leerlin gen van de 4 leerjaren, bedraagt 35 A 40 leerlingen. Dat beloofd een goede oogst De eiken- eu beuken Doornen zijn van het jaar vol beladen met vrucht. Jammer dat jongens in schare er al op uittrekken de boomen van onrijpe vrucht te ontdoen. Nog een beetje geduld, en er kan een aardi ge bijverdienste plaats hebben. Jubileum Kelting. Den dertien den September was het 40 jaar geleden, dat de heer F. Aug. Kel ting, eigenaar van het bijenpark alhier, zijn zaak als haudelsijmker begon. Het mocht den grijzen jubi lares, baanbreker van de „mobiel bouw" in de Nederlandsche bijen teelt niet aan de noodige belang stelling ontbreken. Woningbouw. Bij Koninklijk besluit van §3 Augustus is aan de gemeente Velsen, ingevolge de be palingen der Woningwet, tegen eene rente van 4V4 pCt., een voorschot uit 's Rijks scnatkist verleend van ten hoogste f179500 ten eicde de gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedraz te ver- leenen aan de vereeniging Woning stichting Patrimonium, ten behoeve van den bouw van een 35-tal arbei derswoningen, benevens buitenge wone jaarlijksch6 bijdragen in de betaljng van de annuïteit van het bouwvoorschot van ten hoogste f269.25 en f2351.63. Verkochte schepen. De heeren Alb. de Jong en Anton de Jong directeuren van de Zeevisscherij Mij. Flora alhier hebbenden stoom treiler Camelia IJM. 18, verkocht aan. den heer N. Parlevliet Lzn. te Kaf wijk aan Zee. De IJM. 31 f. Het zeilkust- visschersvaartuig IJ.M. 317, behoo- rende aan de heeren S. Klein ajhier en J. Scholder te Katwijk, is nabjj Katwijk aan Zee gestrand, toen laatst genoemde er mede visschen ging. Door het stormweer en de hooge zeeën is het scheepje als verloren te beschouwen. Het was niet verzekerd. Naamsverandering. De door de Visscherij Mij. Rosa alhier aan gekochte houten logger Donar MA. 52 is naar de haringvisscherij ver trekken. Hét schip heet' thans Jan YM. 237. De Jean Paul Y.M. 271. Baiten verantwoordelijkheid van de Redactie Mijnheer de Redacteur

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2