ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Officieel. Gemeenteraad. No. 299. Zaterdag 21 September 1918. Ie Jaargang Adrainistratieburean en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMÜSDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bp de Agenten. RED ACTIE-ADRESTrompstraat 85, Velseroord, Telefoon No. Hl Uitgave van de Na&mi. Venn. Uitgevers Mij, #IJmuideo". ADVERTENTIEN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 sts. per regel. Advertentieeoutraeten tegen - zeer billik tarief. Advertentiën ui ter lp k ia te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot S uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bnlten de gemeente VELSEN in dit blad Is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. P. C. ROELSE IJMUIDEN. Kostelooze inenting te Yelseroord. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat op Zaterdag den 21 Sept. a.s., des namiddags te 2 uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe i/d openbare school D te Velseroord aanmelden. De reeds bekend gemaakte vaciua- tie op 28 September a.s komt hier door te vervallen. Voor eene juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinde ren, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge- boortebewijzen der kinderen. VelseD, 16 Sept. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT, de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS Militie. Uitspraak van Gedeputeerde Staten op ingebrachte bezwaren. De Burgemeester der* gemeente Velsen maakt bekend, dat Gedepu teerde Staten dezer provincie, naar aanleiding van ingebrachte bezwaren tegen de uitspraak van den Militie raad omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen voor de militie, lichting 1919, dezer gemeente, heb ben beslist zooals achter ieders naam is vermeld. Namen der Ingeschrevenen, van Noort, Theodoras Johannes. Vastenburg, Elbert Jan. Uitspraak van den Militieraad. Gevraagde vrijstelling wegens broe- derdienst geweigerd. Idem. Uitspraak van Gedeputeerde Staten. De ingebrachte bezwaren ongegrond verklaard. Idem. Van de uitspraak van Gedepu teerde Staten kan gedurende tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de uitspraak teralgemeene kennis is gebracht, bij de Koningin in beroep worden gekomen door den Commissaris der Koningin in de provincie, door den Militiecommis- sari» en voorts: lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, ot door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2o. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen, of door zjjn vader, moeder, voogd cf curator. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet behoorlijk met redenen omkleed zijn en ter Secretarie dezer Gemeente worden ingeleverd. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de voorgeschre ven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Velsen, 16 September 1918. De Burgemeester voornoemd, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Vergadering van 17 September 1918. Vervolg. Ingekomen is een aanbieding van da N. Holl. Bewakings Mij. dat zij twee nachtwakers voor Santpoort willen leveren voor f 25 per weok. De heer Sluiters vraagt of men niet op dit aanbod kar, ingaan, dan wint ae gemeente f25 per weekuit, De beer Netscher is daar ook voor, als de bewaking niet slechts om da paar uur geschiedt, maar ge durende den geheelen nacht. De Voorzitter voelt er niet veel voor. Hij haeft liever de menschen onder zich. Gaat men op het, adres in, dan zal het worden een subsi dieeren van de Bewakings Mij. Verschillende leden maken hier over nog opmerkingen. De heer Netscher zou dezen avond de zaak willen beslissen, anders antwoorden de inbrekers weer met eenige inbraken. Spreker stelt voor op het adres in te gaan. Aangenomen met 13 tegen 3 stem men. Tegen de heeren VermeuleD, van der Steen en Landeweerd. De Voorzitter zegt dat ant woord is ingekomen van den Minis ter van Wateistaat op het verzoek om met de handpont een kwartier- dienst in te stellen. Meegedeeld wordt, dat de stoompont- gedurende de diie zomermaanden tot 's avonds 12 uur is blijven varen. De heer Netscher zegt er niets van te begrijpen. Dit is toch geen antwoord op het voorstel. In behandeling komt het voorstel besluit inzake vestiging van een hoogoven- staal- en walswerk en aanverwante bedrijven. Do heer Netscher stelt voor dez8 zaak aan te houden, omdat de leden de stukken pas hebben ont vangen. De zaak is van te groot belang voor de gemeente, om dade lijk maar te beslissen. De heer Vermeulen zegt, dat het hoogovenbedrijf gaarne een spoe dige beslissing wenscht. De heer Netscher heeft de ge heime vergadering niet willen bij wonen, maar de andere leden weten wat daar behandeld is. De heer Netscher zegt,dat de zaak best 14 dagen kan wachten. De leden hebben niet alleen de stuk ken in te zien, maar spreker wil ook technische inlichtingen, die hij alleen kan krijgen op de bureaux der gemeente. De Gezondheidscom missie heeft de stukken eerst 12 September ontvangen. De Gezond heidscommissie nu is tegeu het voorstel. Het Hoogovenbedrijf zit trouwens ook niet stil, doch laat onderwijl boringen verrichten te Pernis. De heer Dal me ij er zegt dat, nu hij gehoord heeft het advies van de Gezondheidscommissie, hij het voorstel van den heer Netscher ondersteunt. De heer Landeweerd zegt dat ae Gezondheidscommissie toch niet tegen de vestiging van een Hoog ovenbedrijf zal zijn. De heer Netscher zegt dat het natuurlijk de voorwaarden betreft. De Gezondheidscommissie heeft eerst dezen middag vergaderd en kon dus het advies nog niet indienen. Het Hoogovenbedrijf moge dadelijk, een beslissing willen, de raad dient te toonen, dat hij raggegraat heeft. Het voorstel van den heer Net scher wordt aangenomen met 13—3 stemmen. Tegen de heeren Vermeu leD, Landeweerd en Handgraaf. Aangehoud-n worden de voor stellen tot wegverbreeding te Drie huisvaststelling voorwaarden, waaronder voorschotten aan Ver- eanigingen (stichtingen) ingevolge de Woningwet zullen worden ver in md vaststelling al ge met ne be palingen, toepasselijk op de werken van den dienst van het bedrijf open bare werken, voorstel vau 'het lid F. C. J. Netscher inzake aanwijzmg vaa gedeelten der gemeente bestemd voor open bebouwing. Goedgekeurd wordt het voorstel tot aanstelling in vasten dienst van den tijdelijken opzichter bij het bouw- en woningtoezicht E. J. Pol derman. Op voorstel van den heer Schil ling wordt de volgende motie aan genomen. Motie. De Raad van de gemeente Velsen, in openbare vergadering bijeen op Dinsdag 17 September 1918; kennis genomen hebbende van de beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del om de kleiaardappelen dezen winter beschikbaar te stellen voor 91/, ets. per K.G.; overwegende dat de bevolking en niet 't minst de aibeide'Sge- zinnen, vooral dezen winter zijn aangewezen op aardappelen als hoofdvoedsel; overwegende dat juist de klei aardappelen, ook in normale om standigheden zooniet uitsluitend dan toch zeker voor een zeer groot percentage door de arbei dersbevolking worden gebruikt door de meerdere voedingswaarde; overwegende dat door het be sluit van den Minister juist de kleiaardappelen buiten het bereik van de arbeidersbevolking worden gesteld spreekt zijn leedwezen uit over deze maatregel en betuigt zijn adhaesie aan het verzoek vao het gemeentebestuur van Amster dam, gericht aan den Minister van Landbouw enz. om de klei aardappelen, evenals het vorig jaar, beschikbaar te stellen voor 61/» ets. per K.G. Besluit deze motie ter kennis te brengen van den Minister en gaat over tot de orde. Tegen de heer Vermeulen. Goedgekeurd worden de voorstel len inzake gasvoorziening ten behoe ve van enkele bewoners aan de Kerklaan te Jan Gijsenvaait; inge- bruikgeving gymnastieklokaal school H; verhooging kasgeld leening; ver hooging subsidie en suppletoire be grooting van het sehaalarmbestuur over 1918; Het advies inzake de regeling dor jaarwedde van den commissaris van politie verworpen met 14—2 stem men. Vóór de heeren Landeweerd en Vermeulen. Het advies der Financiëele Com missie wordt aangenomen met 10—6 stemmen. Het adres van arbeidersorganisa ties om vermindering der aanslagen van hunne leden in den hoofdelijken omslag wordt voor keimisgeving aangenomen. Bij het adres van de Noord Holl. Bewakings Mij. inzake handelingen van de politie zegt de heer Schilling, dat hy toch gaarne zou willen, dat de concurrentie tusschen de politie en de nachtveiligheidsdienst nu eens ophield. Déze wordt steeds door de politie tegengewerkt. Spre ker gelooft wei, dat de politie wat vau de bewaking overhoudt. Ook de heeren Brink en Schuitenmaker komen voor de Bewakings Mij. op. De heer Schui tenmaker zegt, dat hij stukken bij zich heeft, waarin particulieren verklaren, dat zij zeer ingenomen zijn met de bewaking der nacht- veiligheidsdienst. De Voorzitter zegt, dat de Commissaris en de inspecteur niets tegen de Bewakings Mij. hebben. Er wordt heel geen pressie op de ingezetenea uitgeoefend. De heeren Brink en Schil ling zeggen, dat de politie wel tegenwerkt. De heer Schuitenmaker zegt, dat als deze mannen worden tegengewerkt, zij straks de gemeente moeten verlaten. En dan zal een groote uitbreiding van politie noodig zijn. De heer Brink. Daar is het juist om te doen. Het adres wordt voor kennisge ving aangenomen. Bij het adres van het Centraal Drankweer-Comité betreffende ver vroeging van het sluitingsuur voor vergunnings- en verlofslocaiiteiten zegt dé heer van der Steen, dat men dit adres zoo maar niet kan afwijzen, waar zoovele ingezetenen het verzoek steunen. De heer Schilling zegt, dat het hem niets kan scheien of de kroegen te 10 of 11 uur sluiten, 't geeft toch niets, want de men schen zijn evengoed dronken. Maar waar de Voorzitter aan de sluiting ook het eindigen der vergaderingen verbindt, zal spreker tegen het verzoek stemmen, daar spreker meermalen langer vergaderenfmoet. De Voorzitier zegt, dat hij thans niet de vergaderingen daarbij neemt, wel uitvoeringen. De heer Schilling verwondert zich daarover, maar vertrouwt het niet. De heer Bosman zegt dat als er een voorstel zou komen om geen sterke drank meer te verkoopen, hij er voor zou zijn. Maar er zijn vele zakenmenschen, die er nu door getroffen worden. De heer Vermeulen zegt dat hij niet wil dat de menschen lang in de „kroeg zitten, maar het gaat niet aan in onze gemeente met haar druk verkeer deze gelegen heden om tien uur te sluiten. Het afwijzend prae advies van B. en W. werdt aangenomen met 15—1 stom. Tegen de heer van der Steen, Op de adressen van de afd. Sant poort van Volksonderwijsomsubsidie voor een cursus in de Fransche taal en van een Commissie uit den Ned. Bond van gemeenteambtenaren om een bijdrage voor de opriehting van een rust- of vacantieoord wordt afwijzend beschikt, zoo ook op het adres der Wed. M. Maas-Brouwer te Bloemandaal om uitstel eener voorgeschreven verbetering vau een woning. Goedgunstig wordt beschikt op het verzoek van het bestuur der Witte kruis afiieeling om verhooging van subsidie en op dat van H. Vrene- goor te Velseroord inzake tegemoet koming in de kosten vau ambachta- rider wijs voor zya zoon. De neer Sluiters vroeg bij 't laatste adres wat men zou doen als ook de ouders kwamsn, die hun kinderen hebben op do Zee vaartschool. De heer Vermenlen is er ook niet voor. Stel, zegt spreker, mijn jongen kan wel naar Haïti op school willen en dat ik daarvoor tegemeet- koming kom vragen. De heer Brink: Kom maar, of ga anders maar met den jongen mee. Tegen het voorstel stemden de heeren Vermeulen, Sluiters, vau Tuyll en Hoogland. Tot arts, belast met de leiding van curssussen in Jeerste hulp by ongelukken werdt benoemd Dr. F. H .Veldman met 14 stemmen. Tot commies ten kantore van den gemeente-ontvanger werd be- noend J. J. Wringer, rijksklerk to Gouda, no. 3 der voordracht, met 10 stemmen. Op no. 1 der voor dracht, G. Stapersma, ryksklerk te Haailem, waren 6 stemmen uitge bracht. No 2 was J. Noy, rijksklerk te Wormerveer. De Voozitter houdt de rond vraag. De heer Schilling vraagt of er niets gedaan kan worden tegen den stank dien de veevoederfabriek De Dolfijn te IJmuiden verspreidt. De heer Vermeulen zegt dat de zaak in onderzoek is, waarbij wij alle medewerking van de Direc tie ondervinden. De fabriek is echter door het Rijk gecharterd, die er het procédé van Prof. van Calcar verwerkt. De heer Voor en vraagt de uit betaling van hoogere loon en der gemeentewerklieden te bespoedigen, de heer Brink nog eens naar de uitbetaling der toeslag op de brand stoffen. De heer Netscher informeert inzake de onteigening voor ver breeding van de Dorpstraat jte Sant poort. De heer Schuitenmaker klaagt over de mestvaalt bij de Ijsfabriek der visehhandelvereeniging en vraagt voorts pogingen aan te wenden, op dat de kleiaardappelen, die hier in de nabijheid geteeld worden, hier geconsumeerd kunnen worden. Nog vraagt de heer Schuiten maker of 't aangaat dat de politie cokes afneemt, die een paar kinde ren gezocht hadden.j De heer D a 1 m e ij e r vraagt of de Voorzitter stappen gedaan hesfe, of Velsen nog een uitkeering kan krijgen uit de Oorlogswinstbelasting voorts naar het heffen van opcen ten op de dividend- en tantieme belasting. De Voorzitter zegt dat, wat 't laatste betreft, bjj de begrooting een voorstel is te verwachten. Urt de oorlogswinstbelasting konden wij niets krijgen, ondanks onze pogingen. De heer Dalmejjer informeert iJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1