nogmaals naar de brikettenfabricage. De heer Handgraaf zegt, dat dit hier geheel mislukt is. De heer Dal me ij er klaagt over de vuilheid van den weg van 't station Santpoort naar het dorp. De heer Vermeulen zegt dat de weg nog niet overgenomen is. De heer p a 1 ra e ij e r informeert nog eens naar het rapport inzake de houding van Velsen betreffende den woningbouw. De heer Vermeulen zegt dat het rapport niet ingekomen is. De heer D a 1 m e ii e r vraagt waar de uitbreiding van 'den paardenstal blijft en hoe het staat met de ve beteriDg van den Hagelicgerweg. De heer Vermeulen zegt da men voor een paar paarden voor- loopig ergens een onderdak heeft gevonden en dat er aan de andere zaak druk gewerkt wordt. Maar spreker wil, nu de steenen en yrach- ten zoo duur zijn. de ms^schen niet dwingen groote spoed te maken. De heer Blom vraagt hoe de preef met de mosselen is uitgevallen De heer Handgraaf zegt dat er veel leege bij waren. Maar er zijn weer mosselen besteld. De he..-r Blom vraagt of er reed arbeiders-vertegenwoordigers in de Brandstoffencoramissie benoemd zij? De heer Handgraaf zegt dat er een arbeider in zit. De heer Schilling: Ja, maar een ongeorganiseerde. Hierna gaat de Raad in besloten zitting, ter behandeling van belas tingzaken. Pla&tselij k K ieuws. IJMUIDEN. In de commissie van voorbe reiding voor den wedstrijd van ge mengde en maunenkwartetten, ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan van IJmuidens Mannenkoor hebben zitting de heeron Joh. de Laa voorzitter, D. van Gordt, secretaris W. Baars, J. G. Hauer, J. de Haas J. Poldervaart alhier en J. va Houweiingen te Velseroord, De Feestcommissie wordt ge vormd door de hoeren G. F. Haak voorzitter, Jac. de Nobel, secretaris, K. van Pel. K. Boon, Jac. Sinjewel J. M. Barneveld, P. H. Boeree, IJsbr, Goedhart, D. Bais JzD. Geus, C. P. v. d. Does, S. IJff alhier en J, M. A. Raman, te Velseroord. Den landstormplichtig soldaat der infanterie H. Halhier, is ten laste gelegd,v dat hij 2e desertie pleegde, en vervolgens, na gear ressteerd te zijn, een sergeant be- dreigde met een stuk \jzer, waarop hij tevens nog een daad van geweld jegens een meerdere pleegde. Eisch7 maanden militaire ge vangenisstraf, ingaande 11 Maart, De Haarlemsche rechtbank ver oordeelde B. v. d. B., P. H. en A. B. vischknechten, wegens diefstal van visch uit de Rijkshallen, ieder voor waardelijk tot 2 maanden gevan genisstraf. VELSEROORD. Donderdagavond had de Bood van Christen-Socialisten een openbare vergadering belegd in da concert zaal Tivoli alhier. De vergadering werd geopend door den heer II. Potjewijd van Umuiden, die de hoop uitsprak, dat men dezen avond tot de oprichting van een afdeelmg van den Bond kon overgaan. Spreekster was Mevr. A. Tjaden van der Vlies (Enka) van Alkmaar, die begon met gebed. Spreekster zeide, dat een ckris ten-socialist een benijdenswaardig en een beklagenswaardig mensch is. Beklagenswaardig, omdat hij vaak op zoo eenzame posten staat. Hoe dat pijnlijk kan zijn, daar noemde spreekster voorbeelden aan Ons hart gaat steeds weer uit naar de chr. kringen, maar men heeft ons daar verstooten en naen waar schuwt voor ons. Ook de S.D.A.P. kleineert ons. Wei ziju wij goed, als wij leden voor haar winnen, ook onder de christelijke arbeiders Maar toen wij dat niet me >r konden, keerde men zich van ons af. Daarom wejden wij chr .-socialist en nu zal onze groep nog wel klein b'ijven, dat hindert niet, al3 wij maar- vragen wat wil God Toch gaan wij vooruit. Vooraan staande personen als Prof. Slote- maker de Brujjne, de Rotterdamsciie predikant Dr. Wagenaar, de nieuwe Minister do Vries, het Kamerlid Smeenk, erkennen, dat het socia lisme niet in strijd is met het christendom. Wat is de grondslag van het christen-socialisme Voor spreekster bet Evangelie, GodsWoord. Daarin wortelen onze b-giuselen. Als wij gelooven in Gods vaderschap moe ien wij dan niet willen een broe derschap Daar ziet hot ec-btef thans nret naar uit. Het Christendom eischt waarheid. Die wordt in onzo kapitalistische maatschappij niet gevonden. Het eischt ook rechtvaardigheid, die verre te zoeken is. Uitvoerig zette spreekster uiteen, hoe de arbeiddrs een moeilijk en zwaar leven hebben Het kapitalisme werd aangevallen de arbeiders hebben da klassenstrijd mede te strijden. Van de gelegenheid tot gedach tenwisseling werd gebruik gemaakt door de heeren Blaas, Stek, Voet en Rritsraa. De hoeren Biaas en Stek vroegen waarom de Chr. So sialistea meededen aan het parle mentarisme: Spreekster achtte dit noodig, opdat men ook daar getui gen kon. De heer Voet zeide dat Christenen die rekening houden met de historie geen socialist kunnen zijn, omdat zt Oranjegezind zijn. Voorts behoeft men geen Chr. Socialist te zijn om maatschappelijke verbeteringen te willen. Ook anderen, de Chr. Socialen willen die. De heer Reitsma merkte op, da er nog andere partijen zijn dan de S. D. A. P., die groots sympa thie met het optreden der Chr Socialisten hebben. Na afloop is oen afdteling van den Bond'ivan Chr. Socialisten op gericht. Vooiloopig secretaris is A J. Vissink, IJmuiderstraatweg 71 alhier. VELSEN. De afdeeling Veisen der Chr Sociale Pat tij heeft zich opgegeven ais buitengewoon lid van den Nat Bond voor Plaatselijke Keuze. Uit d© Gemeente, VOOR DEN RAAD. HET HOOGOVEN BEDRIJF. B. en W. hebben aan den raad gezonden een ontwerp overeen komst inzake hoogoven-, staal-"ea walswerk on aanverwante bedrijven Zij schrijven o.a. In verband met een daaromtrent gemaakte opmerking in de besloten vergadering van den gemeenteraad van 9 April vestigden B. en V/., bi schrijven van 12 April, de aandacht van het comité voor de oprichting voor een hoogoven-, staal- en wals werk op de voor dat doel gunstig tigging dezer gemeente. Tevens wen genoemd comité medegedeeld, dat B. en W. bereid waren bij de tot- atanckomipg van dit werk al die medewerking en facilitticen tover ieenen, welke van een goed en voor uitstrevend gemeentebestuur moch ten worden verwacht en dat zij ook gaarne alie inlichtingen en mede werking zouden verschaffen, die bp voorbereidende werkzaamheden gewenscht worden. Naar aanleiding van dit schrijven ts met hot comité een bespreking op 26 Juni gehouden. Daarbij is dorr den voorzitter van het comité gevraagd In welk opzicht B. en YvT, dachten hun medewerking te ver- leenen. B. en W. zetten hierop hun meening uiteen. De punten werden ater schriftelijk herhaald en zijn neergelegd in een conc-pt-overeen komst, in het kort neerkomend op het volgende: De gemeente verbindt zich om onverwijld nadat haar door de maat schappij de wensch daartoe schrifte lijk is te kennen gegeven, alle maatregelen te nemen die vereischt zijn om de wegen, welke gelegen zijn binnen het aangegeven gebied voor het openbaar gebruik te doen vervallen. Hiertegen bestaat naar de meening van B. en W. in be ginsel goen bezwaar. Wanneer de maatschappij besluit om de Tuinderslaan voor openbaar verkeer af te sluiten, zal zij van dit besluit aan de gemeente kennis geven. De gemeente verbindt zich iu dit geval om binnen den tijd van zes maanden na dagteekening dier kennisgeving den weg van de ïoflhau naar den straatweg van Beverwijk naar Wijk aan Zee voor haar rekening te verharden en te onderhouden. Yoor het geval de Rijkswaterstaat de verharding van den op gijn terrein gelegen weg zelf wenscht uit te voeren, zal de gemeente die kosten aan het Rijk vergoeden. Hetzelfde geldt ten aan zien van het onderhoud der weg verharding. Wanneer tengevolge van de ves tiging van het bedrijf der maat schappij de Waterstaat niet meer in staat zal zijn om geheel op Rijks terrein de bestaande wegveroindiag tusschen den Rijksstraatweg en het zeestrand overeenkomstig de daartoe op den Waterstaat rustende con tractueele verplichting tegenover de gemeente Velsen ia stand te houden en als de Waterstaat dientengevolge omlegging van dezen weg verlangt verbindt de gemeente zich, toestem ming en medewerking to verlebnen tot het omleggen van den weg buiten de voor den fabrieksaanleg bestemde terreinen van de maatschappij om De gemeente verplicht zich, voor zoover zulks met toepassing der bepalingen van de Woningwet rede lijkerwijze binnen haar vermogen ligt, om hetzij door middel van voor schotten en bijdragen aan vereeni gingen, vennootschappen en stich tin gen als in die wet bedoeld, hetzi door aanbouw voor eigen rekening den bouw van arbeiderswoningen ten krachtigste te bevorderen. Met name verbindt de gemeente zich, zorg te dragen dat gedurende vijf achtereenvolgende jareu, te rekenen, vanaf den datum der schrif telijke verklaring, doch vroegstens 1 Januari 1919 minstens 200 ai bei derswoningen per jaar worden ge bouwd ten Noorden van het .Noord zeekanaal. B. en W. raeenen den Raad te moeten adviseeren zich bereid te verklaren in overeenstemming met de Woningwet zijn bemiddeling te verleenon voor den bouw der noodige woningen, voorzoover geen toeslag op de huur door do gemeente be hoeft te worden verleend. Zoodra de N.Y. „Ned. Hoogovens en Staal fabrieken" zal zijn opgericht, treedt zij, voorzoover deze overeenkomst betreft in de plaats van het comité en gaan alle rechten en verplich tingen op die vennootschap. De over eenkomst vervalt wanneer de meeste niet voor 1 Januari 1920 van de maatschappij een schrifte lijke verklaring heeft ontvangen dat het bedrijf op het vermeide terrein zal worden gevestigd. De heer Vermeulen, wethouder voor Openbare Werken, stelt voor dat de Raad zich bereid verklare de woningen te bcrawen zoodra de zekerheid is verkregen, dat- het be drijf te Velsen zal worden geves tigd, doch niet eerder dan wanneer ze voor het bedrijf noodig zullen zgn en voorzoover dit niet wordt- gedaan door heti' zelf of anderen, Voorts onder voorbehoud dat het Rijk het noodige voorschot en voor- zoover de woningen onder crisis omstandigheden worden gebouwd een bijdrage verleent 75 pst. en tenslotte dat voor het tekort 25 pet. een nadere regeling tot dekking zal worden getroffen om trent het bedrag dat ieder zal be talen. Het Rijk zal alsdan verzocht mot-ten worden zoo mogelijk een hoogere bijdrage bijv. 90 pet. te verleenen of de bijdrage van het bedrijf geheel aan de gemeente te ia ten. Voor het bedrijf zal het volgen de noodig zijn le. Havenwerken met kaaimuur, steigers, kranen, enz. 2e. Inrichtingen voor aan- en afvoer te water en te land van de grondstoffen en producten van het bedrijfalsmede voor den opslag, het transport en verwerking daar van 3e. Een spoorwegemplacement met verbindings- los- en laad, ran geer- en andere sporen, remises en alle verdere toebehooren 4e. Een cokes-oveninstallatie voor de bereiding van cokes, gas en ver schillende bijproducten als: teer, benzol, en andere koolwaterstoffen, ammoniak, ammoniumsulphaat en ammoniakzout 5e, Een hoogoveninstallatie met alle toebehooren voor het uitsmel ten der ertsen Staalfabriek voor de verwer king van het ruwijzer e.a. tot staal 7e. Een walserij en verdere in- ichtingen tot het verwerke^ van staal tot wals- en andere producten 8e. Een electrische centrale voor gas- en stoombedrijf het leidingnet enz. en verdere kraehtwerktuigen in het bedrijf 9e. Leidingen, gashouders en ver dere inrichtingen voor het gebruik der hoogoven- en cokesovengassen 10e. Cementfabr.ek, brekerij en andere inrichtingen tot verwerking der slakken uit de hoogovens en staalfabrieken 11e. Verschillende werkplaatsen, gieterijen, smederijen enz. 12e. Inrichtingen voor watervoor ziening en waterafvoer 13e. Bureaux, laboratoria, maga zijnon, stallen en andere dienstge bouwen 14e. Wasch en badinrichtingen can tines en andere inrichtingen voor het personeel 15e. Woningen voor zoover deze in de onmiddellijke nabijheid van het bedrijf moeten zijn ^gevestigd Deze week zijn in onze ge meente 40 koeien aangekomen. Heden, Zaterdag, kon voor 't eerst vleesch aan de ingezetenen verst-rekl worden. Er werd 2 ons per hoofd gegeven. Bij de Woensdag te Haarlem gehouden aanbesteding voor hot uitvoeren van grondwerken en het bouwen van 176 woningen en 6 winkelhuizen voor de Woningbouw ver. „St. Bavo" aldaar was o. ingeschreven door P. van 't Veer te Velsen voor b. f 1.145.986 en voor de massa f 1.221,986; door G Vreeman IJmuiden en Ruijs, Apel doorn, voor a. f 98575, voor de mas sa f 1.276.000. Laagste insbhrijvers waren voor a. H. de Weers te Schoten met f 535-50, voor b. P Proper, Moerdijk met f980.000. De kantonrechter te Haarlem deed do navolgende uitspraken C. v. V. huisvr. van S. S. te Velsen, f50 of 50 d. h., wegens overtreding der Drankwet. N. B. en de S., ie Velsen f30 of30d. h resp. f20 of 20 d. h wegens over treding Jachtwet. C. W. te Velsen f 20 of 20 d. h.p wegens overtr. der Vogel wet. W. B. te Velsen, f25 of 50 d. h., wegens overtr. der Wa penwet. G. M, S,, C. J. S. balden te Velsen, ieder f 25 of 25 d. h, wegens overtr. der Melkverordening van Velsen. P. K wed. R. te Vel sen f2 of 2 d. h. wegens overtre ding der Verordening op levensmid delen te Velsen. J. B. te Vlaardin gen f5 of 5 d. h. wegens overtr, van het Reglement van Politie voor de Visschershaven te IJmuiden. J S. te Velsen, f3 of 3 d. h. wegens overtreding der Verordening voor den Polder „De Velserbroek,'. J. E., J. J. K., J. V. allen te Velsen, ieder f 15 of 15 d. h. J. A. K. f6 of 6 d. h; A. Z., f6 of 6 d. h. beiden te Velsen, allen wegens loo- pen op verboden grond. Uit de Provincie Naar men verneemt bedraagt de toswijzing op de 5 pet. leening Provincie Noord-Holland ongeveer 4 pet. Op Zaterdag 28 September houdt de PiOV. Commissie voor Noord-Holland van het Ned. Jonge- lings-Verbond de 5e Districtsverga dering in het gebouw der afdeeling Haarlem. De agenda bevat o.a. een rede van Ds, C. Veen te Haarlem over: De invloed van den tijdgeest op onze jongelingschap" en een refe raat van den heer C. Vis te Benne- broek over„De houding van de leden dtr Jongeiingsvereeniging in het algemeen tegenover de Knapen- vereeniging." Scheepvaart, Aangekomen, 19 September: 2 e n d r a c h t, s'c. Gothenburg, cel- ulose, papiei fabriek. Er zijn re6ds verschillende schepen met hout uit Zweden hier aangekomen, n.l. de Mars, Ca- ypso en Titan. In hoofdstuk IX der Staats- Degrooting (Waterstaat) lezen wij De aankoop van eigendommen voor den sluisbouw te IJmuiden is niet gelukt; gerekend wordt, dat na de onvermijdelijke procedures het meerendeel van de benoodigde gronden in 1919 aan het Rijk in eigendom zal kunnen overgaan. YISSCHEEIJ. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting voor het Staatsvisschershaven be drijf te IJmuiden, blijkens de welke voor eersten termijn van den bouw vaa een tweede drijvend droogdok f250.000 wordt aangevraagd. Met het oog op het later te herstellen verkeer in de haven rekent men op den bouw van een vierde vischhal, waarvoor als eerste termijn f 110.000 nooiig is. De aanleg van de haring haven zal moeten worden voortge zet. Voor mogelijke uitbreiding wordt thans de aankoop van terrein voorgesteld. De St. Crt. behelst do Statuten der N.V. Sleep en Visseherij Maat schappij „Pieter" te IJmuiden. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 20JJ0 verdeeld in twintig aandeel en, elk groot f 100, welke alle geplaatst en volgestort zijn. Het aantal sleepboottreilers wordt steeds uitgebreid. De sleepboot Vischploeg van de sleepboot Mij. IJmuiden zal ook de kustvisseherij gaan uitoefenen onder de merken IJM. 517. De heer A. van der Steen alhier heeft aangekocht den sleepboot- treiler Excelsior Sch. 485. Voorts worden nog voor verschil lende combinaties alhier omge bouwd op de weif Bijvoet te Dordrecht, Henriette en Johanna III op de werf Huiskeus Dijk te Dordrecht, De Lek; op de werf De Groot Van Vliet te Slikkerveer de Anna Cornelia op de werf Hoeba te Dordrecht de Gier en Sabito; op de werf P. Smit te Rotterdam de Noorwegen op de Droogdok Mij. te Rotter dam de Klein 4; bij Ceuvel te Amsterdam de Marie en Eiize. De vraehtlogger V ij f G e. zusters, kapiteiD Boog, van den heer N. Parlevliet Lz. te Katwijk aan Zee, die op reis van Rotterdam naar Noorwegen hier met averij en een gekwetsten matroos binnenliep, is door den harioglogger Jan KW. 93 te Christiansuna binnengebracht met schade, veroorzaakt door slecht weer. Ingezonden Beleefd verzoektondergeteekende, het hieronder vermelde te doen plaatsen in uw geacht blad. Waar z(jn millioenen guldens to verkrijgen, zonder dat men Iemand behoeft lastig te vallen? Zooals bgna iedereen weet, zijn door geheel Nederland Rijkswegen aangelegd, ter lengte van honderde kilometers, Over 't geheel zijn die wegen aan beide zijden beplant met hoofdzakelijk eikeboomen. De af stand tusschen iederen boom vari eert van pim. vier tot zes meters. Door elkander genomen is de tegen woordige prijs per boom vijftig gul den, laag geschat. Om het natuur schoon niet weg te nemen en toch veel geld in de schatkist te doen vloeien, is het wenschelijk, dat de boomen zoo gerooid worden dat de overblijvende stammen eene onderlinge afstand behou den van plusm. twaalf meters, zoodat tusschenplanting van jonge boompjes mogelijk is. Deze hebben dan voldoende ruimte zich verder te ontwikkelen. Wordt hiertoö door de regeering overgegaan, dan wordt ten le. bovenstaande vraag be antwoord ten 2e. een flinke werkverschaf fing verkregen, dus minder steun- trekkenden ten 3e. verhooging van inkomsten van particulieren, b.v. opkoopers van hout, vervoerders enz., alzoo verhooging van de Rijksinkomsten belasting; ten 4e. aanvulling in het groot gebrek aah hout- en looistoffen, terwijl de takktra en wortels ons zeer te pas komen voor kachels en stoomketels. Mijnsinziens zou zoo veel brandhout uit de takken wor tels en stammen, alleen geschikt voor brandnout verkregen worden, dat de visschersvloot van IJmuiden geiuimen tijd voorzien kauworden, Christen-Socialisten. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Geachte Redactie.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2