M. G. v. PRAAG ONDER YALSCHE VLAG A. J. MEESTERS B ioscope Voorstelling Specialiteiten V oorstelli ng tór. op Mor ol ierpl. Keiru-pHl). Kamers (suite) Tc Koop K. BOOM Wegens heropening, zullen onze MagazjjnenVerl. Pr. Hendrikstr. 17-19 vanaf a.s. Maandag tot Woensdag avond 7 uur gesloten zijn Prjjzea der plaatsen: 80, 60 ea 40 cent, plas AalearsrecM. Dagdienstbode. Net Meisje Kantoorbediende Commissionnair Visch Kost en Inwoning Heerenhuis, Laatste Nieuws Plaatselijk Nieuws. Scheepvaart. Advertenties. Dagdienstbode, tijdelijk leer aar net Kosthuis Zitkamer, Gemeub. Zitkamer TWEE KAMERS VILLA, WONING, Willem Baren dzstr. 12 TELEFOON S80. Te koop 4 Modern ingerichte woningen Gebouw „CYCLOOP' Zaterd. 21, Zond. 22 en Maandag 23 Sept. Zondag 3 en 5 uur Middagvoorstelling Dinsdag 24 en Woensdag 25 September JOB en JIM, Amerik. Kunstwielrijders. LOUIS CONTRAN, Mej. MARTEL, dat aan den mond van den Nieu wen Waterweg, binnen het gebied der gemeente, gelegenheid bestaat, om een exportmarkt, voldoende aan alle te stellen eischen o.a. ligging aan zee, uitnemende spoorverbin ding voor de expeditie van levende visch te vestigen. Daarbij zou kunnen worden overwogen, of een derg-dijke iarichting aan het veilen van groente voor export zou kunnen worden dienstig gemaakt. De uit voer van groente ingeladen aan den mond van den Waterweg, na be handeling op Westlandsche veilin gen in 1913 ruim 3.500.000 K.G. naar Engeland is, in normale tijden, zóó aanzienlijk dat een vel ling, als door hem bedoeld, naar zrjn meeniüg een groote vlucht zou kunnen nemen. Aldus de toelichting tot het voor stel. Men zal zich herinneren, dat wij naar aanleiding van het voorstel- Brautigram, om den afslag aan Schiehoofd of Ruigeplaatweg te ves tigen, eveneens weinig verwachting hebben gehad van het denkbeeld van den heer Brautigam, de aldaar in de onmiddellijke nabijheid bestaan de gelegenheid tot vervoer per spoor dienstbaar to maken aan den export. (Voor d<m aanvoer zou die gelegenheid natuurlijk wel van be lang zijnWij hebben ais argument daarvoor niet alleen den grooten afstand van de z*e, maar er ook op gewezen, dat de handel zich reeds in andere havens en wij dachten daarbij natuurlijk in de eer ste plaats aan IJmuiden heeft vastgezet. Voor de vestiging van een export markt zijn, behalve de kust, eenige reederijen noodig, die haar zetel ter plaatse van de markt zelve hebben. Anders kan men zich het aanbinden van de concurrentie met IJmuiden wel uit het hoofd zetten. Deze ree derijen van stoomtrawlers bestaan te Rotterdam niet. Een export-markt in oud-Rotterdam zou ons dan ook geen export-handel opleveren en zij zou vermoedelijk niet eens verau dering brengen in den toestand, dat een groot deel van de voor de con sumptie te dezer stede benoodigde visch uit IJmuiden wordt aange voerd. Aan den Hoek bevinden wij ons dadelijk op veel gunstiger terrein Maar ook hier zal de oprichting van eenige reederijen noodig zijn, wi! men de markt eenige steun geven tegenover IJmuiden. Er is echter geen reden, om te vreezen, dat het kapitaal daarvoor niet zal worden beschikbaar gesteld. Wij wijzen overigens op de groote toeneming van den aanvoer te IJmuiden en de uitbreiding van de haven en de hal len aldaar. Waarom zou onder die omstandigheden een export-markt op een plaats als den Hoek, die voor den uitvoer naar het buitenland veel beter gelegen is, geen succes kunnen worden? Rotterdam zelf zou dan voor zijn aanvoer over een markt beschikken, die op geringer afstand is gelegen dan IJmuiden, terwijl de visch ook gemakkelijker hierheen getranspor teerd zou kunnen worden, en er bovendien een veel grooter hoeveel heid voor de consupmntie in deze gemeente zou kunnen worden af gestaan. De belangen van oud-Rotterdam en den Hoek zouden hier dus samengaan. Yoorloopig zou men het zonder visschershaven kunnen stellen de heer van Doorn spreekt ook alleen van „den mond van den Nieuwen Waterweg"op den duur zal de drang naar een dergelijke haven met wat daaromheen behoort, als een Ijsfabriek enz., zich wel open baren. Naar aanleiding hiervan willen wij het volgende opmerken: Het betoog der redactie van de „N. Rott. Ct.", is wel wat al te eenvoudig. Met een paar reederijen, die haar zetel te Hoek van Holland zuilen hebben, is de Hoek nog geen visch exportmarkt. Daar is heel wat meer voor noo dig Daarvoor zijn noodig havens, kaden, hallen, spoorwegen, ijsfabrie ken, herstelplaatsen, mandenmake rijen, taanderijen en wat niet al. En dat alles is er maar niet in eens. IJmuiden is niet in eens de vis- schersplaats van beteekenis gewor den welke het thans is. Millioenen guldens zijn en worden nog aan de visschershaveu te IJmuiden ten koste gelegd, Voor een visschers- haven in eetste vereischte, dat ze modern is ingericht, dat de visch uit de schepen dadelijk in de hal len en vandaaruit dadelijk in de spoorwagens gebraeht kan worden. Ijsfabrieken, herstelplaatsen, maga zijnen van scheepsbeboeften enz. moeten alle in de nabijheid zijn, ander3 gaat er te veel tij .1 verloren. Er komt nog veel meer bij kijken. In de hallen moeten kantoren zijn met telegraaf, telefoon enz. Er moe ten voldoende kooplieden zijn, ex porteurs enz. En dit alles wil men te Hoek van Holland nu op eens uit den grond stampen Wij gelooven, dat nu Rotterdam bijkans geen scheep vaart meer beeft, men daar denkt wel wat aan de visschorij te kun nen gaan doen. Hoek van Hollanc moet een badplaats worden, nu ook al een visschersplaats. Erg ongerust zal men zich hier te IJmuiden wel niet maken om deze plannen. IJmuiden is de grootste visscbershaven van het Continent ea in normale tijden is de organi satie hier zoo goed in orde, dat de viseh binnen korten tijd niet alleen in ons land verspreid is, doch ook in het buitenland. En nu wil men in den Hoek een exportmarkt oprichten, opdat men daar wat vlugger de visch zou hebben. In IJmuiden markten ook de Kat- wijkscbe reederijen en bovendien vele Scheveningsche-, Vlaardingsche en Maassluissche reederijen. Waar om? Scheveningen en Vlaardingen hebben toch ook hun vischafslag? Omdat te IJmuiden goede pr|jzen voor de visch worden gemaakt en de visscber er alles koopen kan wat hij behoeft. Vlaardingen is veel ouder vissche- rijplaats dan IJmuiden. Het heeft een zeevischhal en een afslag eD.. ligt vlak bij Rotterdam. In Vlaar dingen komen wel schepen aan de h?i. Waarom koopen de Rotterdam mers daar geen visch Als er vraag was, zouden er wel meer schepen markten. De versche visch wordt echter Jiever te IJmuiden verkocht. Daar maakt men de hoogste be sommingen. Dit weien de enkele Rotterdam sche reedars ook wel, die hun sleepboottrawlers alle in IJmuideD doen markten. Als Rotterdam werkelijk visch in de nabijheid wil koopen, kan het profijt trekken van de markt en de nalleu te Vlaardingen, die nog dich ter bij de stad zijn dan Hoek van Holland. DEN HAAG. De Minister van Landbouw heeft de uitvoer van alle levensmiddelen en van alles wat met de voedselvoorziening in eenig verband staat, step gezet. De regeering is niet voornemens eenige verandering te brengen in de vetvoorziening. De gemeentebesturen van Amster dam, Rotterdam, den Haag, Utrecht en Groningen zijn opgeroepen tot een bespreking a.s. Maandag met minister van IJselstein over de voed- selvoo ziening en de wijze van distributie. Met zekerheid kunnen we mede deelen dat het voornemen bestaat het opslaan van aardappelen voor den a.s. winter door particulieren mogelijk te'maken, tot een beperkte hoeveelheid. Niet gecorrigeerd. IJMUIDEN. Er was groote vraag naar vleesch heden, wat begrijpeiijk is, nadat wij er zoo lang verstoken van zijn geweest. De menschen stonden in rijen voor de slagerswinkels en de politie zorgde voor het niet-dringen. Wegens diefstal van een kope ren gewicht uit een winkel in de Neptunusstraat is hier aangehouden A. de R. uit Hiilegersberg. In de Breesaap is weer eers ingebroken. Uit een schuur achter de woning van A. N. N. aldaar zijn ontvreemd een rijwiel en burger en militaire kleedingstukken. Volgens telefonisch bericht uit Velssn zijn tusschen Driehuis en Velsen wederom telegraafdraad- dieven aau het werk geweest. Hoe veel er thans vermist wordt is nog niet bekend. Ds. Zijl3tra te Delfzijl heeft be dankt voor het beroep bij de Gereform herk alhier. Voor den Haagschen Krijgsraad heeft gisteren terecht gestaan A. J., landstormplichtige van hier, wegens principiëele dienstweigering. Tegen hem werd 4 maanden gevangenisstraf geeischt. Als verdacht van diefstal van een hoeveelheid vet uit het levens middelenbureau der militairen in de Prinsjj Hendrikstraat zijn aange houden de soldaten J. v. d. B, en D. J. V. VELSEROORD. Dinsdagavond had de Chr Zangvereeniging Hosanna als ge woonlijk repetitie in de Consistorie der Herv. Kerk. Eenige baliekluivers begonnen het hen eerst lastig te maken door rotte aardappelen naar binnen te gooien. Dat was nog niet mooi ge noeg, waarop ze hun eigen faeea- lien naar binnen wierpen, waardoor katheder en banken bevuild werden. Men heeft zich hierdoor genood zaakt gezien voortaan politie be scherming te vragen tegen deze beest-menschen. Ook het Patronaat'gebouw der Eerw. Paters Capucijnen, heeft men met steeneu gebombardeerd. In de afgelcopen week kwamen alhier binnen 7 stoom- en motor schepen en vertrokken 3 stoom en motorschepen. Gevraagd een nette in klein gezin. Adres J. C. Cramer, Ko ningin Wilhelminakade 88. Gevraagd in klein gezin een flinke Adres: Kanaalstraat 144. biedt zich aan voor het schoonhouden van kantoren of derg. Br. no. 643 Bureau van dit blad. Ontw. jonge dame met akten L. O. en Eng. zoekt c Br. no. 646 Bureau van dit blad. gevraagd, leeft, circa 18 jaar, net schrift en maehine-schrijven strekt tot aanbe veling. Brieven met copie getuigschriften onder no. 644 Bureau van dit blad. Gevraagd een in het vakteekenen voor TIMMER LIEDEN en METSELAARS, aan de Burgeravondschool te Yelseroord (gem. Velsen), voor 10 uren per week A f 39 per wekelijksch cur susuur. Stukken in te zenden vóór 25 September aan den Directeur G. TEN NAPEL, Rijksweg 52b, IJmuiden. Relatie gezocht met VERTROUWD PERSOON in staat aan de afslag te IJmui len, concurreerend voor Rot- terdamsche firma, dagelijks prima visch in te koopen. Brieven met opgaaf condities, referenties etc. onder No. 9015 A. R. A. B. Slagveld 5 Rotterdam. Een heer zoekt liefst met vrfje zit- en slaapkamer. Brie ven onder letter H, J. v. Houwelingen, Velseroord. Tegen half October gevraagd liefst over de brug, Br. no. 642 bureau van dit blad. zonder pension, aangeboden, voor studie of dergelijke. Adres bureau van dit blad. met keuken aangeboden nabij station Velseroord. Br.R72 Adv.-bur. B.F.C. Roelse Te koop een groot modern ingericht op netten stand te IJmuiden. Br. onder no. 546 Bureau v. d. blad. Aangeboden met 2 afzonderlijke slaapkamers, met of zonder pension. Adres Bureau van dit blad. SANTPOORT. Te huur gevraagd liefst a suite, gemeub. of ongemeubileerd zonder pension. Br. met prijsopgave let ter W aan van Meurs Boekh. Santpoort. Wegens vertrek naar elders TE HUUR aangeboden op besten stand te IJmuiden, zeer soliede gebouwde en prachtig inge richte van alle gemakken voorzien, centrale verwarming enz., of TE KOOP met naast gelegen modern ingerichte mooie voor uiterst billijken prijs. Brieven no. 644 bureau IJmuider Courant. SCHILDER ER BEKAKSER Steepboottrawler, 19.80 X 4-80 X 2.40 M., 175 I.P.K., van netten vooizien. Sleepboottrawler, 20.55 X5-20 X 2.35 M., 1751.P.K., heiden met certificaat. Motorsohoener, 200 ton D.W. Motor zeilschoener, 325 ton D.W. Motor zeilschoener, 425 ton D.W. Motor-zeilschoener, 600 ton D.W. VAN DER BURG Co., Make laars, Keizersgracht 163, Amsterdam te bevragen bfi Bouwkundige, Kanaalstraat 81. in de Hutjgensstraat. Met 1 Nov. te aanvaarden. Een bouwterrein aan de Zeeweg bij Driehuis, groot 1000 Ms. Bouwterrein aan de Ju lian akade. Een bouwterneinaande Kennemerlaan groot 164 M' A f 14 per Ms. Een bouwterrein direct bij de brug groot 325 M'Af 17 per M1. Een Bouwterrein aau de Havenkade bij de brug, groot 143 M', A 16 gulden per Ms. Bouwterrein aan de Juli anakade 61/, meter breed. Bouwterrein te Wijk aan Zee, Centrum, groot 610 Ms, A f 9.per meter. Eigenaren van gebouwen en bouw terreinen kunnen hun eigendom gra tis in deze l^jst aanbieden; alleen wanneer trans-actie tot stand komt, wordt provisie berekend, volgens vooraf gestelde conditie. Aanvang 8 uur. Sensationeel Cowboy-Drama in 3 Acten. Kaartenverkoop en plaatsbespreking aan het gebouw. Volgens politieverordening rooken streng verboden. Ie Rang f 0.40, 2e Rang f 0.25, AANVANG 8 UUR Impressario JAC. SMITS. DE JOLINE'S, groot muzikaal intermezzotroep met hun 12 verschillende instru menten, het succesnummer van Scala, den Haag. de populaire Karakterhumorist, in zijn nieuwste creaties. Cabaret-Soubrette in haar repertoire. Kaartenverkoop en Plaatsbespreking als gewoon.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 6