ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling No. 300. Woensdag 25 September 1918* ie Jaargang Admimstratiebareaa en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IjMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Trompstraat 85, Velseroord, Telefoon No. 3.41 Uitgave van de Naaml. Venn, Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlBN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiön en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 sts. per regel. Advertentieeontrasten tegen zeer billijk tarief. Advertentiëa a i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.rn. Tot plaatsing van advertentie» van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. 0. EOELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en familieberichten kosten hg slechts 7 cent per regel. OFFICIE EL. Gentrale keuken VELSEN. SSSenu. Maandag 80 Sept.: Stamppot (Aardappelen met Spinazie) 15 cent per portie. Woensdag 2 Oct.Stamppot (Aardappelen met roode kool) 15 cent per portie. Zaterdag 5 Oct.Stamppot (Aardappelen met Savoye Kool) iö cent per portie. Levensmiddelenbedrijf Yelsen Gedurende de week van Vrijdag 27 Sept. tot en met Donderdag 3 Oct. is verkrijgbaar op: bon No. 149 27, ons zachte kaas 60 et. per pond-. 150 1 stuk toiletzeep a 30 ct. of 1 dubb, stuk harde zeep A 16 et. of 1 enkel stuk Delta Zeep A 167» ct, 151 1 ons Havermout. 152 7* Pond suiker. 153 1 Chocoladereep, verpakt 127a cfc i onverpakt 12 ct. 154 7s P°nd Regeeringsvisch. 201 2 K.G. Kleiaardappelen, a 97, ct. Geldig van 27 Sept. t.m. 30 Sept. 202 2 K G. VeenaardappeleD, a 57, ct. Geldig van 1 Oct. t.m. 3 Oct. Zonder bon verkrijgbaar. Juliönne (gedroogde soepgroenten) per pakje, inh. 1 ons, 15 ets. Thee- en Kofflekaart bon 38 is geldig van 1 t.m. 15 Oct. voor 7» ons Koffie. Boter- en vetkaart bon 1, 2e tijd vak is geldig van 23 Sept. t.m. 2 Oct. Broodkaart 68e week is geldig van 27 Sept. t.m. 3 Oct. Kostelooze inenting te Santpoort. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat op Vrijdag den 27 Sept. a.s., des namiddags te 4 uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe i/d openbare school F te Santpoort aanmelden. Voor eene juiste vermelding in de vacsinebewiizen van de namen en geboortedatums der kinde ren, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge- boortebew y zen der kinderen. Velsen, 19 Sept. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT, de Secretaris, J. KOSTELIJK L.S. Bekendmaking. De Burgemeester vau Velsen maakt namens den Minister vau Landbouw, Nijverheid en Handel bekend 1. het is aan grossiers en win keiiers verboden schoenen af te le veren. 2. dit verbod treedt in werking op den datum dezer besckikking bekend te maken: a. dat birmeukort een regeling zal worden getroffen, krachtens welke aan gemeentebesturen de bevoegd beid zal worden verleend, bons, onderscheidelijk voor mans-, onder mans-, vrouwen- en kinderschoenen, uit te geven en dat uitsluitend tegen afgifte van zulk een bon het publiek ia den vervolge een paar schoenen zal kunnen koopen b. dat de aanvulling van voor raden van grossiers en winkeliers tijdelijk wordt gestaakt; c. dat met ingang van beden, aan vulling van den voorraad van eenen grossier of winkelier, voor zoover daartoe thans nog geen beschikkin gen door het R. H. L. zijn genomen, uitsluitend zal geschieden tot zoo danig aantal en in zoodanige sor teering en soort, als er door hem bons worden ingeleverd a!s sub a dezer bekendmaking bedoeld; d. dat het eigenbelang van iederen grossier en winkelier mitsdien me debrengt zich stipt te houden aan het hiervoor gestelde afleverings verbod, aangezien ieder paar schoe nen, hetwelk nog wordt verkocht, zonder dat hiervoor ter zijnertijd een boa kan worden verantwoord, den voorraad waarover de grossier of winkelier in de toekomst voor zijn handel zal kunnen beschikken, met één paar doet verminderen. Velsen, 24 September 1918. De Burgemeester van Velsen, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Bekendmaking. De Burgemeester vau Velsen brengt ter algemeeno kennis dat vanaf heden tot 3 October 1918 bon no. 149 geldig is voor een 7a pond zachte kaas. Velsen, 23 September 1919. De Burgemeester voornoemd, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Raadsoverzicht. De aanslagen in de gemeente belasting zijn groot en ook in 't groot komt men nu met de be zwaarschriften. Verschillende vak- vereenigingen vragen vermindering van den aanslag. Dit baat echter niet, want de raad moet ze voor kennis geving aannemen. Uit deze adressen blijkt echter ten zeerste, dat de arbeiders den druk der tijden gevoelen en zij niet of zeer moeilik zulke hooge bedra gen kunnen opbrengen. Vandaar die saamhoorigheid, ook in het opkomen daartegen. De raad is zich dan ook wel den ernst van den slechten toestand onzer financiën, bewust geworden. Men gaat bezuinigen. Gelukkig dat men het doet. Want waar zou het been moeten, indien men medeging met wethouder Ver meulen, die maar zoo eventjes begon te vertellen dat er een centrale slachtplaats noodig was en daarvoor natuurlijk geld. Vlug was een plan gemaakt: gebouwen, hallen met loopraiis, penserij enz. enz. En dat grapje zou maar een peulschilletje kosten: f 40.000. De raad mocht daar toch eens van schrikken, dacht de wethouder en daarom voegde hij er hij dat het bedrijf zichzelf kon behelpen. Ja, goed ge rekend, bleef er nog f 1000 per jaar over. En aangezien de aanbieding van de looprails slechts tot den vol genden dag gold, moest de raad maar gauw toehappen. Gelukkig zijn onze raadsleden lang niet allen zoo, dat ze dadelijk 't beleid van B. en W. goedkeuren. De heer Netsc'ner zei al dadelijk, dat 't hem nog heel duister was. Ook had de heer Netseh6r er zeker al lucht van gekregen, want bij kon reeds van eea andere aanbie ding spreken. De heer Sluiters merkte zeer terecht op, dat als dit nieuwe bedrijf thans dadelijk maar zichzelf moest bedruipen, 't groot ste deel der bevolking wel niet aan een stukje vieesch zou toekomen en de heör van Tuyll zeide te ge looven dat het vieesch van den winter wel op zal wezen, immers heeft de regeering voor dien tijd in gezouten vieesch bestemd. Daar zat het college nu. De Voorzitter wilde toch gaarne dat het college wat vrijheid van han delen had, maar bij voorbaat waar schuwde de heer Sluiters daartegen. Als we ons ooit over de lucht hartigheid, waarmede «e heer Ver meulen met geld smijt, hebben ver wonderd, dan toch zeker nu. Er is nieis overwogen, anders hal men niet a plomb met zulk een voor stel gekomen. Er werden opgesomd duizenden runderen en Jbonderde varkens, paarden, schapen, kalve ren enz., alsof we in een normalen tijd leefden, 't Resultaat was dan ook, dat de Voorzitter zeide, dat alles nog maar eens degelijk voorbe reid moest worden. Bij 't volgend punt ging de raad al weer bezuinigen. Ingegaan toch werd op het aanbod der Bewakings Maatschappij om twee nachtwakers voor Santpoort te leveren. Dat is voor de gemeente een voordeeltje van f 25 per week. Toen kregen wij het Hoogoven- bedrijf en kwam de heer Netscher met zijn voorstel om de beslissing nog 14 dagen aan te houden. Wij vonden het wijs van den raad, dat men daarop inging, want met 14 dagen zal toch niet het wel en wee van deze nieuwe Maat schappij afhangen. Kalm en beza digd overleg is hier zeer wenschelijk. Ook verschillende andere .voor stellen werden aangehouden. Wjj hadden niet verwacht dat er nog iemand tegen de motie- Sehilling zou stemmen. Ieder, die voelt voor ons volk, voor de werkers, die toch zeker vier-vijfde deel daar van uitmaken en die weet, hoe ontzaglijk moeilijk zij het op punt van de voedselvoorziening hebben, moet hiermee instemmen. Juist voor de kleiaardappelen moet het gelden: allen gelijk en ieder even veel. Het adres der Bewakings Maat schappij inzake handelingen der politie, bracht de tongen los. Een vervelende kwestie. Wij hebben niets tegen de Bewakings- Mij., in tegendeel achten wjj een goed-ge organiseerden nachtveiligheidsdienst een nuttige zaak voor onze gemeente. Laat het gemeentebestuur daartoe medewerken. Maar laat de gemeen teraad dan ook helpen het prestige van ons eigen politiecorps hoog te houden. Wanneer de raad steeds vooroordeelen heeft tegen onze politie, zal dit nooit het geval wor den. Valt er wat te wraken, dat men het zegge. Maar men breke niet voortdurend de eigen, ambte naren en beambten af. Dat het adres van het Drankweer- Comité zoo weinig besproken zou worden, hadden we niet verwacht. Intusschen zal dit liGhaam zelf wel een oordeel uitspreken over de af wijzende beslissing. De raad was vroeg klaar dezen avond. Maar de rondvraag levert tegenwoordig heel wat op. De distri butie geeft heel wat zorgen. De heer Dalmeijer had een tasch vol vragen. De heer Brink vroeg nog eens naar de uitbetaling van den toeslag op de brandstoffen. Nog is deze zaak niet klaar. De opmerking, meermalen gemaakt, datdegemeento wel weet van halen, maar langzaam is in betalen, is hierbij zeker waar. Werd de toeslag nu uitbetaald, dan kon menig gezin er een deel van de bt lasting mede betalen. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN, De heer Vroom, concierge der Openbare Lagere School te Bloemen- daa1, is, naar H. D. meldt, benoemd tot leider van een op 1 October alhier te opanen houtsnijcursus. Ds. Zgistra, die, zooals wij Zaterdag reeds meldden, voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier heeft bedankt, staat niet te Delf zijl, maar te Delfshaven. Door J. Visser Hz., IJmuiden, is tot B. en W. van Haarlem een ver zoekschrift gericht om aan hem in koop af te staan tegen f 15 per vierk. M. een stuk grond aan de Tempelierstraat, om daarop tezijner- tgd te doen bouwen op het achter terrein een autogarage en op het gedeelte aan de Tempt lierstraat een woonhuis. B. en W. hebben geen bezwaar aan het verzoek te voldoen en stel len daarom voor het in te willigen. VELSEROORD. In de Herv. Kerk alhier werd Zondagavond een zendingssamen komst gehouden. Deze werd ge opend door Ds. Helders, waarna Ds. Eggink van Velsen sprak over de noodzakelijkheid van het zendings werk, dat een werk van moeite en lijden meest is, doch waarvan de overwinning zeker is. Ds. Eggink verbond aan zijn rede het schrift gedeelte uit Joh. 1221 32. Vervolgens sprak Ds. M. G. Blauw van Schoten. Deze deelde mede, dat de bedoeling van deze samen komst was ook hier een zendings- vereenigicg op te richten. Men wil de verschillende kringen uit den omtrek, n.l. Haarlem, Bloemendaal, Schoten, IJmuiden, Velseroord en de Evangelisatiekring te Santpoort doen aaneensluiten, om dan geza menlijk een zendingspost voor hun rekening te nemen. Deze post zal zijn het eiland Yappen bij Nieuw- Guinea, behoorend tot het arbeids veld van de Utrechtsche Zendings- vereeniging en waarheen verleden jaar de eerste zendeling, de heer Duij vendak, vertrokken is. Ds. Blauw deed nog verschillende belangwekkende mededeelingen van den arbeid der zending op Nieuw- Guinea en het leven der inlanders. Het pas opgerichte Kerkkoor, onder leiding van Mej. C. van Hejjst, zong een viertal liederen, hetgeen veel tot de wjjdiBg van deze samen komst bijdroeg. Na afloop hebben vele der aan wezigen zich opgegeven als lid der nieuw op te richten zendingsver- eeniging. Een collecte voor de zending bracht f 17 op. Gisteravond hield de afdeeling Velsen van het Witte Kruis een vergadering in het lokaal van den' heer Bakker alhier. Met de bestuursleden mede waren er 12 personen aanwezig van de kleine 3000 leden. Na behandeling van de notulen en eenige mededeelingen kwam de begrooticg voor -1919 in behande ling. De contributies worden ge raamd op f3250, de bgdrage der gemeente op f 1300, rijkssubsidie totaal f475. Totaal heeft de be grooting aan ontvangsten en uit gaven f6072. Een voorstel van het bestuur om de salarissen der wijkzusters op f850 te brengen, wordt met alge- meene stemmen aangenomen. De begrooting wordt goedgekeurd. Van het bestuur moest aftreden de secretaris, de heer J. Bontenbal alhier en heeft bedankt wegens zijn a.s. vertrek Ds. H. W. Creutzberg te IJmuiden. In de vacature wordt gekozen Ds. L. W. Erdman te IJmuiden, de heer Boatenbal wordt herkozen. In de commissie tot nazien der boeken van den penningmeester worden benoemd de beeren W. F. G. Driessen, P. van den Bosch en L. W. Kuiper en als plaatsvervan ger P. van 't Padje, allen te Wrjkeroog. Nadat de Beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering was be handeld, werd de vergadering ge sloten. In de plaats der opgeheven naai- en breischool te Velsen zal er nu alhier een naai-brei-en hand-- werkschool opgericht worden in de Chr. School door de dames en C. van Heijst te Velsen. De lessen zullen aanvangen Maandag 30 Sept. a.s. en; gehouden worden 4 dagen per week. Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag, telkens van 5 tot 7 u. 's avonds. Wat de meisjes maken is voor haar zelve. De Unie-collecte, dezer dagen gehouden ten bate der Chr. Nat. School alhier, heelt f212.07 opge bracht, waarvan te Velsen f51.246, te Wijkeroog f 24.00, op Rooswijk f16.416, te Santpoort f9.276, te Jan Gijzenvaart f35.016 en te Velser oord f 76.12. VELSEN. Den 15en Aug. j.l. verzocht de Vereeniging van Machineperso- neel in dienst bij den Rijks Water staat den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel "om verhoogd voedselrantsoen voor de stokers om reden van hun zwaren arbeid. Thans is daarop afwijzend be schikt, omdat reeds thans aan die stokers op hun verzoek eene tweede aanvullingsbroodkaart wordt uitge reikt. DRIEHUIS. Gistermiddag had op Westerveld de crematie plaats van het stoffdljjk overschot van Dr. A. Lam, in leven iJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1