ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 301. vooruitbetaling Zaterdag 28 September 1918. Se Jaargang Administratiebureau en Drukkerij jAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Trompstraat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENT! SN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiSn en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billik tarief. AdvertenORn u t o r 1 ij te in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertontlön van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend goreehtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROEL8E IJMUIDEN. EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij Blechts 7 cent per regel. OEF1CIE EL. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeentesec retarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. P. J. Zijlmans te Velseroord om vergunning tot uitbreiding zijner loodgieterswerk plaats door bijplaatsing van een autogeen-laschapparaat „Siruis" en een amaril steen gedreven door een electromotor van 1/1 P.K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M No. 2133, gelegen aan de Tromp straat E 21. Op Zaterdag, den 5 Oct. 1918, des^voormidd. te 11 ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zjjn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer. zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 19 Sept. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT, de Secretaris, WIJNOL DY DANIËLS. Bekendmaking. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat de verordening tot wjjziging en aan vulling der verordening regelende het tarief voor het ledigen van beerputten, het ophalen van vuilnis enz. in de gemeente Velsen vast gesteld bij besluit van den gemeen teraad van 13 Augustus 1918, den 1 October 1918 in werking treedt. Zij maken belanghebbenden op merkzaam, dat bij die verordening de verschillende tarieven niet onbe langrijk zijn verhoogd. Afdrukken der verordening zijn tegen betaling der kosten ter se cretarie (le afdeeling) te bekomen. Velsen, 20 September 1919. Burgemeester eu Wethouders voor noemd, De Burgemeester H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. GEMEENTERAADSVERGADERING De BURGEMEESTER der Ge meente Velsen maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Dins dag, den 1 October 1918, des namid dags ten 71/i ure, ten Gemeente- huize. Openbare Tergaderiug van den Gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag I Oct. 1918 des namiddags 77i uur ten gemeentehuize. AGENDA. 1. Ingekomen stukken en mede deelingen. 2. Besluiten inzake vestiging van een hoogoven-, staal- en wals- werk en aanverwante bedrijven. 3. Crediet voor het maken van een bak ter verzameling van straat vuil te Velseroord. 4. Aanvraag van da Alg. Coöp. Arbeiderswoningbouwvereem- ging om een voorschot voor woningbouw te IJmuiden. 5. Toetreding als lid tot het Ned. Instituut voor volkshuisvesting. 6. Goedkeuring van het reglement van orde voor de vergaderingen van burgemeester en wethou ders. 7. Uitbreiding van het administra tief personeel bij de politie. 8. Crediet voor de distributie van carbid en carbidlampen. 9. Verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de dividend- en tantièmebe lasting. 10. Uitbreiding van het personeel der burgeravondschool. 11. Adressen van smedenpatroons betreffende de aanbesteding van smeedwerken. 12. Aanbieding van de volgende begrootingen voor 1919 a. der gemeente b. van het bedrjjf openbare wer ken c. van het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst d. van het gasbedrijf e. van de waterleiding f. van het levensmiddelenbedrijf g. van de burgerlijke armbesturen h. van de kamer van koophandel en fabrieken i. van de commissie van plaatse lijk schooltoezicht. 13. Benoeming van a. een arts aan de visscherijschool. b. een schoolarts te IJmuiden. 14. Belastingzaken. Onze Gemeente-fmanciën. II Over de gemeente-rijwielenis den laatsten tijd nogal eens geklaagd, ook in den gemeenteraad. En niet ten onrechte. Deze post op de be grooting ko3t de gemeente een aar dige duit. De gemeente heeft 75 rijwielen in gebruik. De meesten daarvan zijn nieuw, wat in dezen tijd op duizen den guldens komt. Voorts is er een partij reserve-rijwielen. Men heeft niet alleen goed gevonden, dat de gemeente zelf de rijwielen aanschaft, maar de heer Vermeulen heeft ook gedaan weten te krijgen, dat zij het onderhoud op zich nam. Daar O. i. kon op dezen post heel wat bezuinigd, wanneer men volstond met de ambtenaren en beambten, die een rijwiel noodig hebben, eene vergoeding daarvoor te geven. In een normalen tijd zouden wij f 50 per jaar voldoende achten en thans zou men zeker met f75 kunnen volstaan. Wij zijn er van overtuigd, dat dit de gemeente heel wac zou uitwinnen, alleen reeds op de kos ten van reparatie. En men nam der ingezetenen niet het werk uit de handen, Wij gelooven dat het aantal lij- wielen best wat verminderd kon worden. Vele ambtenaren en be ambten b.v. hebben alleen een rij wiel om er mede naar IJmuiden of Santpoort te rijden, of van hun woning naar 't kantoor en van 't kantoor naar hun woning. De geld- ophalers van 't gasbedrijf en de waterleiding b.v. hebben bij hun arbeid niets aan een rijwiel, althans niet in de bebouwde kommen. Wij hebben ze wel eens met het rijwiel bezig gezien en waar zij dan telken male het rijwiel weer moeten neer zetten en weghalen, achten wij dit tijdverspilling. Eu de heele lijwie- lenkwestie, door wethouder Vermeu len in dezen crisistijd zoo keurig in gericht, achten wij een gooien met gemeentegeld. Voorts zijn wij van meening, dat de gemeente diende te bezuinigen op haar personeel. Wij bedoelen niet, wat de looaen betreft, maar op het aantal. Onze gemeente toch heeft naar verhouding van het zie lenaantal een onzettend groot per soneel. Nu weten wij wel, dat onze gemeente zeer uitgebreid is en er veel werk gedaan wordt aan ver schillende bedrijven, met het oog op .de toekomst. Maar wij zijn toch van meening, dat bij krachtige lei ding wel meer gepresteerd kou wor den. Zoo b.v. op 't Levensmidde- lenbureau. Wij zijn daar wel eens geweest en hebben wel eens een üalf uur gewacht. Nergens ziet men zooveel ergernis der mensehen als daar. En ook wij hebben ons wel eens mede geërgerd als na afgifte van een papier men ons een half uur liet staan. En als men dan ziet, hoe men daar rondloopt en elkaar van koffie voorziet en praat en schertst, terwijl meest een groot aantal menschen met groot ongeduld staat te wachten, wordt men wel eens kregel. En we hebben wel eens gevraagd af te maken, zeg gend daar niet voor ons plezier te staan. Dan werd de juffrouw in kwestie wel eens boos en snibbig, maar daar trokken we ons niets vaa aan. Niets is zoo tijdroovend en daar om tijdverspillend als een aantal ambtenaren bij elkaar. Dat hebben we eens ondervonden op het Bevol kingsbureau te Amsterdam, waar de heeren met de pijp in den mond een kwattier mat elkaar stonden te praten, waar Jau aan Piet dit vroeg en Pier, aan Jau of bij dit wist te leggen, waar men elkaar in den weg liep, zoodat wij ons meer dan ergerden en ons afvroegenwie verlost ons van deze ambtenarij? Het Levensmiddelenbedrijf kosi onze gemeente een kapitaal, dit jaar zeker meer dan f 100 000. Hier kan met nauwkeurig genoeg op elke onnocdige uitgave worden gelet Wy gelooven, dat er wel bezuinigd had kunnen worden. We hebben eèn rist schrijfsters, typisten enz., die half tien komen, omdat de trein eerst over 9 uur aankomt en voor vijven al weer opstappen. 'iZijn allen jonge krachten, die een knap honorarium ontvangen met duurte- toeslag enz. Waarom heefc het Rijk niet toegelaten, dat onderwij zers en onderwijzeressen wat bij ver dienden door des avonds wat een voudig administratief werk eu wat schrijfwerk te verrichten. Of waarom maakt de gemeente geen gebruik van zakenmenschen, die er wel wat bij wilden verdienen Zulke zijn er wel en iemand, die daar wat ambitie voor heeft, verzet in een ochtend meer werk dan twee jonge krachten op een heelen dag. Maar ons land is ia dezen oorlog één ambtenaarskaste geworden. Maar hier is 't meer dan erg. Hoeveel boden hondt b.v. de ge meente en wel op na. We hebben natuurlijk een gemeente-bode. Deze is, net als wij krantenmenschen, altijd in de weer, bij dag, 's avonds en 's nachts, als de raad of andere commissies het laat maken. Maar dan hebben wij een tweede bode, een hulpbode, een bode voor IJmuiden, voor Velseroord, agenten boden, kortom, heel wat. En als er kinderfeest is op Vels6rbeek of als er een kabelballon te Velser oord neerkomt, de bode staat er met zijn fiets een kwartier of een half uur of langer bij. Wie controleert hem We hebben voorts ook nog concierge-boden. Wij gelooven dat bij een zeer krachtig bestuur deze dingen anders kouden zijn. Zoo vonden wij 't meer dan erg, dat voor een tijdelijk houten gebouw, hetwelk de gemeente daar zoo leelijk aan den Stationsweg neerplakte, f6000 werd uitgegeven. Wij kunnen niet gelooven dat met wat goeden wil en overleg voor Bouw- en Wo ningtoezicht niet ergens een paar kamers te vinden waren, geweest, ook al had men zich dan wat moeten behelpen. Dat moeten duizenden gezinnen in deze oorlogsjaren, vooral in onze gsmeente. Maar wat weet de heer Vermeulen van zuinigheid Telkens moeten de Bedrijven Open bare werken en Bouw- en Woning toezicht weer tijdelijke schrijvers en klerken hebben, tijdelijke opzich ters enz. En de heer Vermeulen vindt dat die tijdelijke krachten thans een hooger salaris moeten hebben dan de vaste. Ergelijk vinden wij, dat daarbij baantjes geverij plaats heeft. Voor eenige tijd is een tijdelijk opzichter bij Bouw- en Wo ningtoezicht benoemd op een salaris van f200 per maand of f2400 por jaar. Aangesteld werd de zoon van een opzichter van Openbare Werken. Wij weten van een vroeger ingeze tene, die bij alls aannemers in de gemeente zeer gezien was om zijn ijver eu toewijding. Deze is 3 jaar tijdelijk opzichter bij de gemeente geweest aan het smerige, zware dempingswerk van de z. g. stinkert te Jan Gijsenvaart, op een salaris van f 70 per maand of f 840 per jaar. Ofschoon de heer Vermeulen wist van zijn ijver en werkkracht en bedoelde persoon het opzichters- diploma bezat, had hij geen kans hier in vasten dienst te komen en ging hij spoedig als opzichter naar een stad. Maar als men zulke dingen weet en men ziet dan hoe nu vriendjes worden aangesteld op f 2400 of driemaal zooveel salaris als vorenbedoelde uitstekende werk kracht, die men feitelijk van hier verjoeg, wordt men wel eens wre velig. Wij zijn wars van alle oogen- dienerij en durven deze dingen daarom hier te zeggen. Maar genoegzaam hebben wij aan getoond, dat het hier verre vandaan is, als zou naar de grootst mogelijke zuinigheid worden betracht in de gemeentelijke huishouding. En om dat de belastingbetalende burgers daarvoor au zoo zwaar moeten boeten, meenden wij goed te doen, door deze dingen in het licht te stellen. Wellicht geeft de nieuw ver schenen gemeente-begrooting ons aanleiding nog enkele opmerkingen te maken. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Be heer F. L. Wajon heeft bedankt als secretaris van IJmui- den's Mannenkoor. In zijn plaats is als zoodanig benoemd de heer D. van Oord. Voor het machinisten-examen, diploma C (praktisch gedeelte) is te 's Gravenhage geslaagd de heer A. A. Deelder van hier. De luitenant ter zee 2e klasse Jhr. H. P. Coertzen de Koek is over geplaatst bij den onderzeedienst alhier. VELSEROORD. Woensdagmiddag was de IJmuider straatweg nabij de hoek van den Kanaalweg in rep en roer wegens een ernstige familietwist ten huize van een hier wonende waarzegster. Tusschen man en vrouw en meerdere familieleden ontstond een zeer hevige twist, waarbij met potten en pannen en emmers werd geslagen en gegooid, hetgeen zoowat den geheelen mid dag duurde. De hoofdagent en twee agenten van politie waren voor op de straat aanwezig, indien het al te erg geworden had. De heer G. van der Vaart alhier, heeft bedankt als Voorzitter der Chr. Zangvereeniging „Hosanna". In zijn plaats is gekozen de heer Planting te Velsen. IJMUIDER COURANT voor zijn een reparateur en een hulpkracht aangesteld, wat per jaar p. in. f 2000.salaris vereischt. Voorts vraagt het ook een werk plaats, waaraan ook kosten ver bonden zijn, als inrichting, onder houd, vuur en licht, enz. Wij weten niet, wat deze rijwielen- kwestie de gemeente kost, maar het, is een groot bedrag. Wat voor controle is er voorts op het gebruik? In den raad hebben raadsleden ge klaagd, dat ook familieleden eri vrienden van de rijwielen gebruik, maken en de beambten ook wel op vrije dagen, hetgeen natuurlijk niet geoorloofd is- Vooral thans niet, waar de banden zoo duur zijn en" de slijtage door de slechte kwa liteit zeer groot.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1