ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Se Jaargang Aan onze Lezers! vooruitbetaling No. 302. Woensdag 2 October 1918. Adres voor Redactie en Administratie WILLEMSPLEIN 11, IJMUIDEN, (Drukkerij SINjEWEL), Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS ©n ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS: 70 ets., per 8 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstpesiag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Uitgave van de Naasü. Yenn. Uitgevers Mjj. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 1—5 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiön en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen sseer billijk tarief. Advertentiön uiterlijk in te eenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur V.bï. Tot plaatsing van advertentlBn van bnlten de gemeente VELSEN In dit blad is nitslnitend gerechtigd hei Advertentiebureau P. F. C. SOELSE IJMUIDEN. Zooals reeds onder het hoofd van ons blad blijkt uit de adres- verandering onzer redactie, van welke wij verzoeken ter voorkoming van vertraging bij de inzending van copie wel goede nota te nemen, heeft er in de samenstelling onzer redactie eenige wijziging plaats ge had. De kring onzer medewerkers wij vermelden het met voldoe ning bleef daarbij geheel intact, echter met eenige uitbreiding en dientengevolge verschuiving van sommiger functies onderling, die naar wij verwachten aan den inhoud van ons blad ten goede zullen komen. Zoo heeft ook de „Torenwachter", voor de lezers van het Nieuws- en Advertentieblad voor IJmuiden van weleer een goede bekende, zijn hoogen post weer ingenomen en hopen wij voor onze meer romantisch aangelegde lezers door geregelde opname van een voor hen aantrek kelijke feuilleton aan ons blad te binden. Medewerking van hen, die over eenige zaak van plaatselijk be lang een nieuw licht kunnen werpen, blijven wij zeer op prijs stellen. Wij zullen voor dergelijke artikelen, onverschillig van welken kant die belichting komt, voorzoever mogelijk gaarne ruimte in het redac tioneel gedeelte van ons blad afstaan, zonder natuurlijk daarmede te willen worden geacht steeds met den inhoud geheel in te stemmen. Hier zoowel als in onze rubriek „ingezonden stukken" echter zullen wij er streng voor waken dat op ods ernstig streven naar objectiviteit, waarvan in onze redactioneele kolommen zal blijken, ook in deze rubrieken door persoonlijke aanvallen of verdachtmakingen geen inbreuk wordt gemaakt. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 7 cent per regel. OFFICIE KL. Centrale keuken VELSEN. Menu. Maandag 7 Oct.: Stamppot (Aardappelen met roode kool) 15 cent per portie. Woensdag 9 Oct.Stamppot (Aardappelen met Spinazie) 15 cent per portie. Zaterdag 12 Oct.Stamppot (Aardappelen met Savoye Kool) 15 cent per portie. Levensmiddelenbedrijf Velsen Gedurende de week van Vrijdag 4 Oct. tot en met Donderdag 10 Oct. is verkrijgbaar op: bon No. 155 I1/» ons kaas 20 -|- a 8 et. per ons. 156 1 ons Gort. 157 7» Pond suiker. 158 7« Pond Regeeringsvisch. 208 2 K.G. Kleiaardappelen, a 97a ct. Geldig van 4 Oct. t.m. 7 Oct. 204 2 K.G. Veenaardappelen, 57a ct. Geldig van 8 Oct. t.m. 10 Oct. Zonder bon verkrijgbaar. Juliënne (gedroogde soepgroenten) per pakje, Inh. 1 ons, 15 ets. Thee- en Kofflekaart bon 38 is geldig van 1 t.m. 15 Oct. voor 7a ons Koffie. Boter- en vetkaart bon 2, 2e tijd vak is geldig van 3 Oct. t.m. 12 Oct. Broodkaart 70e week is geldig van 4 Oct. t.m. 10 Oct. Bevolkingsregister. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat wegens het aanbrengen van herstellingen aan het bevolkingsregister genoemd register op Zaterdag 5 October a.s. niet voor dienst beschikbaar is. Zij die op dien dag de gemeente verlaten en een getuigschrift van verandering van werkelijke woon plaats noodig hebben, worden ver zocht zich daags te voren aan de Afdeeling Bevolking te vervoegen. Velsen, 30 September 1918, Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Smeesbooten contra stoomtrawlers. Als men dagelijks langs het Noord zeekanaal van IJmuiden naar Vel sen of omgekeerd wandelt, fietst of spoort, dan treft ied8r, die daar oog en hart voor open heeft een sombere doodsche rij van schepen als evenzoo vele zerken op begraven kapitalen. Het zijn de met één pennestreek ten tijdelijken doode opgeschreven stoomtrawlers. Zij dekken oude en jonge, groote en kleine kapitalen. Kapitalen, waar van sommige door den weinigen weerstand door de rust des doods worden in- of weggevreten, andere langzaam maar zeker worden ver teerd. Ook in de Visschershaven treft ons oog een gelijke verzameling van tot gedwongen rust gedoemde nijvere krachten, doch niet in die mate als bovengenoemd, omdat daarnevens een jong, bloeiend en bruischend leven de kilte des doods minder huiveringwekkend doet schijnen. Ieder, die IJmuiden in het algemeen en de stoomvisscherjj in het bijzonder een goed hart toe draagt, moet immer onder den in druk van deze doodsche stilte ko men, maar ook met belangstelling de ontwikkeling van het jonge leven volgen, dat naast het doode begint op te bloeien. Dit snel zich ont wikkelende jonge leven is de stoom- kustvaart, dat niet parasiteert op de tot nieuw leven brengende stof van het door rust tot vergankelijk heid gedoemde stoomtrawler bedrijf, doch zelfstandig vrij en krachtig opbloeit, zij het dan ook te voor spoediger door de spancie van de haar niet belemmerende stoomtraw lers. Helaas, is men niet algemeen van meening, dat de een zijn brood niet noodzakelijk de dood des an deren tot oorzaak moet hebben. Daar zijn er, die meenen dat het eene bedrijf leeft ten koste van het andere, en zij, die belang heb ben bij de wederopleving van het tijdelijk doode trawierbedrijf, ach ten die wedergeboorte slechts mo gelijk bij d9 verstikking van het nieuwe leven. Oogenschijclijkmoge hierin eenige juistheid gelegen zijn en gemakkelijk daarvoor zoogenaam de bewijzen aau te voeren, inder daad gaat hun betoog bezijden de waarheid en domineert daarin een, overigens wellicht te goeder trouw bedoeld en zeker begrijpelijk welbe grepen eigenbelang, te sterk. Wij hopen dit in ons verder schrijven aan te toonen. Er wordt geviseht om redenen, die we tot tweo factoren kunnen samen voegen, "it eigenbelang, om geld te verdienen en in het alge meen belang. Het eerste behoeft geen betoog. Het algemeen belang spreekt weder uit de 2 factoren: laten verdienen en de voedselvoor ziening. We zouden zeker de goede be doelingen der reederijen van de thans vissebende schepen misken nen, als we niet gaarne zouden er kennen, dat de factoren „laten ver dienen" en de „voedselvoorziening" niet minder den doorslag hebben gegeven tot het uitoefenen en blijven uitoefenen van de zoo zeer gevaarlijke visscherg, als het eigen belang, doch van alle overwegingen is die der voedselvoorziening de meest klemmende en meest belang rijke. Welnu, voor de voedselvoorzie ning treden de stoomkustvisschers in geen enkel opzicht op tegen de belangen der stoomtrawlers, omdat zij ondanks de toename in aantal, nog slechts zoo weinig bijdragen in de algemeene behoefte aan voecf- sel, in dit geval visch, dat zelfs bij het in de vaart brengen van een betrekkelijk groot aantal stoom trawlers, de toevoeren van de kust- booten niet gemist zouden kunnen worden. Wie daaraan moge twij felen, informeere maar eens te be- voegder plaatse, boe groot nog dagelijks het tekort aan visch is, om maar bij benadering aan de aanvragen te voldoen. Bovendien zij, die nu eenmaal zijn aangewezen op de vischrantsoeneering, weten voerd worden. Ergo, waren er geen kusttrawlers in de vaart en werden hun niet vele en groote faciliteiten verleend, die het hun mogelijk ma ken, dan zouden wel stoomtrawlers in de vaart gebracht moeten worden. Dan zou het ongemotiveer de uitvaar verbod wel opgeheven dienen te worden en men zou een visehaanvoer krijgen, minstens twee êi driemaal zoo groot door een twee a driemaal zoo gering aantal traw lers als er thans smeesbooten in de vaart zijn". Dit laatste is zeker niet tegen te spreken, maar maakt daar mede de aanvoeren dier booten, als boven aangetoond, niet minder nood zakelijk en zeer laakbaar zijn daar om zeker te noemen de pogingen, de stoomtrawlers in ds vaart te krijgen, niet als een op zichzelf staande actie te voereD, maar dit doel te willen bereiken, als gevolg van een actie tegen de stoomkust visschers. Aanvechtbaar, zoo niet beslist onjuist, is de meening, dat de stoom trawlers voor de vischvoorziening in de vaart zullen komen, als het vissehen der smeesbooten op eeni gerlei wijze wordt stop gezet. Het vissehen der stoomtrawlers is geen aangelegenheid van interne of nationale, maar van internatio nale regeling en de jongste poging om buiten een afdoende internatio nale overeenkomst een aantal stoom trawlers te doen vissehen voor uit sluitend binnenlandsch verbruik heeft, helaas, jammerlijk schip breuk geleden met als resultaat het opbrengen van een aantal schepen en het tengevolge daarvan weder stopzetten van de stoomtrawler vaart. We zeiden bovenopeeniger lei wijze, want de stoomkustvis- scherij kan eindigen door natuur lijke oorzaken overmacht, doch ook door willekeur en syste matische tegenwerking. Tegen het eerste is niets, tegen het tweede veel te doen en daarop willen wij, niet in het belang der smeesbooten, doch in belang der voedselvoorzie ning eenige punten belichten. Er wordt een openlijke en een be dekte, doch niet minder krachtige actie gevoerd om de stoomkustvis schers het loonend vissehen onmoge lijk te maken. De openlijke actie heeft, we betreuren dit uitermate, reeds succes gehad. ringsvisch t absoluut groot te kort, ondanks de soms belangrijke aanvoeren, heeft zelfs de vraag reeds naar voren gebracht de voor regeeringsvisch bestemde vischsoorten met meerdere uit te breiden met name met de kleinmiddel-schel visch. Hoezeer we vermeerdering van regeeringsvisch zouden toejuichen, zouden we dezen maatregel toch met klem willen ontraden, waarop we nader terug zullen komen. Belanghebbenden bij de hervatting van de trawlvisscherij nu redeneeren aldus. „Precies, er moet voor ons land, wil het niet geheel uithongeren, visch aange Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. In de vorige week gehouden vergadering der afd. IJmuiden van de Chj\,,Soeiate"-vPartij deelde het BesttTuf mede, dkt het zich met een adres tot den gemeenteraad had gewend, waarin het verzocht dat er, indien het Hoogovenbedrijf hier gevestigd mocht worden, maatrege len worden genomen, opdat de be trokken arbeiders de beschikking zullen krijgen over een stukje grond voor eigen groententeelt. Evenals de afdeeling Velsen zulks deed wees ook deze afd. 2 harer leden aan, die tezamen het bestuur eener gemeentelijke federatie zullen vormen, van welke federatie de leiding der Partij bij de raadsver kiezingen enz. verwacht wordt. Te vens werden 2 leden benoemd voor de eerstdaags te installeeren Prov. Commissie voor Noord-Holland, die, vooral met het oog op de ophanden zijnde Statenverkzieing met spoed aan het werk zal moeten gaan. Inzake propaganda werd nog ge wezen op de noodzaak om meerdere leden te trekken, terwijl, teneinde bij toekomstige verkiezingen over het noodige geld te kunnen beschik ken, al het mogelijke zal worden gedaan om hiervoor thans reeds gelden te reserveeren. Het partijblad, De Volkseenheid, zal voortaan weer verschijnen als De Beukelaar om de 14 dagen. Voor den Haagsehen krijgs raad werd tegen K. S,, landstorm- plichtige, afkomstig van hier, wegens dienstweigering 8 maanden gevan genisstraf met ontzegging geëisoht. Ds. L. W. Erdman alhier heeft zijne benoeming tot lid van het bestuur der afd Velsen van het Witte kruis aangenomen. De hospitaalschepen Zeeland en Sindora. Maandagmorgen te 5.15 van Rotterdam vertrokken, werden tegen 11 uur voor IJmui den overvallen door een vliegenden storm uit het Noorden. De Zeeland liep onze haven binnen en ging tusschpn de pieren voor anker. Te 4 uur kwam het stoomschip binnen en nam ligging aan den toeristen- steiger, De Sindora heeft, na eeni- gen tijd voorgaats gekruist te heb ben de tocht voortgezet, vermoede lijk naar de reede van Nieuwediep, om daar beter weer af te wachten. In de Donderdag j.l. gehouden Algemeene vergadering van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" af deeling IJmuiden werd gekozen als Voorzitter de heer D. H. Reuses en als Penningmeester de heer J. Wensink Jr. De afgetreden Penningmeester, de heer Th. Kruijt, werd als lid in het bestuur gekozen. Na eenige discussie werd besloten de afdeeling te noemen naar de meente waarin zij is gevestigd, n.l. Afdeeling Velsen. Maandagavond had de jaar vergadering plaats van de Handels vereeniging „IJmuiden en Omstre ken". De secretaris bracht het jaarverslag uit, waaruit ten duide lijkste bleek, dat de Handelscursus uitgaande van deze vereeniging steeds grooteren omvang neemt en daarmede, hoezeer te dezer plaatse aan dit onderwijs behoefte bestaat. De nieuwe cursus zal nu met 68 leerlingen aanvangen. De uitslag der juist gehouden toelatingsexa mens, waarvan wij den uitslag hieronder afzonderlijk vermelden, maakt het zelfs noodig, dat de eerste klas gesplitst wordt en een parallel klasse wordt geformeerd, tot welke uitbreiding van het aantal lesuren en de daarmede verbandhoudende vermeerdering van onkosten het bestuur door de vergadering werd gemachtigd. De penningmeester, de heer Jac. de Nobel, deed reke ning en verantwoordingdiens be scheiden werden in handen gesteld van eene commissie, die hierover nader rapport zal uitbrengen. Als bestuurslid moest periodiek aftre- iJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1