Yoordeelig en mooi wonen. „NICOLAAS WITSEN" Ensemble SOLSER HESSE Ie Ban f 1.50, Ik Hai f 1,25, 3e Bai f 0.80 SCHEEPSWERF OMBOUWEN EN HERSTELLEN VAN VAARTUIGEN beroepsconcurentie in de hand werkt. Dat het Rijk niet heeft toegelaten, dat onderwijzers en onderwijzeres sen toongevende werkzaamheden verrichten, welke niet tot bun vak behooren, is zeer goed gezien. Om behoorlijk het ambt van on derwijzer te kunnen waarnemen is het noodig, dat men zich ook alleen daartoe bepaald, maar niet gaat grasduinen op eens anders terrein. Er is geen enkel vak, dat zich zóó leent voor waarneming door buiten staanders, dan dat van kantoorbe diende. Mochten onderwijzers zich aangetrekken gevoelen, tot het ambt van kantoorbediende, dan is ver andering van carrière in zoo'n geval een gelukkiger oplossing, dan het aanhouden eener positie, waarin men geen bevrediging vindt, of men z.L te weinig honorarium geniet. Wat betreft het door de Gemeente gebruik laten maken van zaken mensehen, dit kan o. i. evenmin worden goedgepraat. Of de inrich ting op het levensmiddelenbedrijf goed of niet goed is, willen wij in het midden laten, maar voor het ambt van kantoorbediende, moeten ook kantoorbedienden worden ge bezigd. Het laten verrichten van admi nistratief- of schrijfwerk door beide eatagoriën van personen, kan niet anders dan loondruk voor beroeps kantoorbedienden tengevolge hebben, en in geen geval ten nutte komen van het bedrijf, waarin Biet-vak- menschen werkzaam zijn. Dankend voor de verleende plaats ruimte. Het bestuur van den Nationalen Bond van Handels- een Kan toorbedienden. Af deeling: Yelsen. We zijn het geheel en al met het bestuur eens, doch het bestuur kan het ongetwijfeld met ons eens zijn als we beweren, dat abnormale tijden abnormale toestanden schep pen, die, na beëindiging van den oorlog hoe eer hoe liever weg moeten. Red. Gemeenteraad. Vergadering van Dinsdag 1 Oct. 1918 Voorzitterde Burgemeester. Afwezigde heer Huijg. Bij het advies van de Levens- middeiencommissie omtrent den aan koop van ondergoederen vraagt de heer Brink of het advies van B. en-W. tegen de volgende vergade ring kan worden toegezien? De heer Blom vraagt zijn inter pellatie te mogen houden na behan deling van punt 2. De Voorzitter zegt dat aller lei belangrijke en ernstige feiten aan het licht zijn gekomen, die echter niet de secretarie raken. Spreker had de heer Blom gevraagd zfln interpellatie aan te houden, opdat over al deze feiten zou kun nen worden gesproken. De heer Blom wensGht echter zijne inter pellatie over de zeepkwestie te hou den. De heer Bosman zegt dat het hem bevreemdt dat B. en W. slechts dit kunnen meedeelen. Spreker is verleden week op de secretarie ge weest en heeft daar veel meer ge hoord. Er schijnt echter niet aan gewerkt te worden. De heer Schuitenmaker zegt dat als er ernstige feiten zgn ge pleegd, de raad ^en de burgerij er recht op hebben alles „zoo spoedig mogelijk te weten. De Voorzitter zegt dat het onderzoek nog gaande is en alle feiten nog niet bekend zijn. Maar spreker wilde den raad demededee- ling niet onthouden. Goedgevonden wordt de interpel latie Blom na punt 2 te houden. In behandeling komt het voorstel inzake besluiten vestiging van een hoogoven- staal- en walswerk en aanverwante bedrijven en de daarop ingediende amendementen van B. en W. en van de beeren Netscher e.s. wat in het volgend nummer zal worden opgenomen. Den heer Blom dankt den raad voor het toestaan der interpellatie. Volgens een bericht in de lJmuider Courant is door personeel van het Levensmiddelenbedrijf zeep ver- strékt geworden aan ambtenaren van de seeretarie. Spreker verwondert zich erover, dat het personeel van het Levensmid delenbedrijf er toe gekomen is om zeep te verstrekken en nog minder begrijpt spreker dat de ambtenaren van de secretarie niet gevraagd hebben, hoe men aan deze zeep kwam. Spreker heeft vernomen dat sommige ambtenaren zelfs 36 stuks zeep hebben gekregen. Nu is de zaak wel eenigszins goed gemaakt, doordat de zeep is terug gegeven. Maar het publiek is ontevreden, omdat men ziet, dat er aan de dis tributie-artikelen ontnomen wordt. Spreker zegt dat er meer feiten zjjn, waarover höt publiek ontevreden is. Wij hebben de aardappelenkwestie van Splunter gehad en de zaak van den politieagent, die kaas smokkelde. Spreker verwachtte van den Bur gemeester in dezen een veel stren ger optreden. Wel is de agent dade lijk geschorst en later ontslagen en spreker apprecieert dit. Maar wij weten niet hoe B. en W. tegen de ambtenaren zijn opgetreden. Spreker wijst er ook op dat het aan 't Le vensmiddelenbureau niet in orde is. De mensehen worden afgesnauwd. Spreker vraagt tenslotte deze dingen. Zijn er ambtenaren, die zich hebben schuldig gemaakt aan ver strekking van zeep en anderen, die deze hebben aangenomen. Wordt wel op het Levensmiddelen- magazijn een goede inventarisatie met een balans gemaakt? Hoe denkt U zich dat dergelijke maatregelen in de toekomst voor komea kunnen worden? De heer Handgraaf zegt dat het feit gebeurd is. Dat is waar. Er is dadelijk gezocht naar den oorsprong en fdeze is uitgekomen. Wat B. en W. zuilen doen, weet spreker niet, wel dat de zeep dade lijk is teruggegeven. Spreker zegt dat er steeds een goede inventarisatie is op het maga zijn. Ook is er thans een magazijn meester. .Da heer Brink zegt dat deze zaak ook in de levensmiddelencom- missie is besproken. Daar heeft spreker een woord van ernstig pro test laten hooren. Maar daarbij mogen wij 't niet laten. Spreker zegt dat er ouders kwamen om zeep voor hunne kleine kinderen. Zij kregen niets. Maar de zeep ging doozen vol naar da ambtenaren. Spreker zegt dat er op onze bureaux veel meer gebeurt. Spreker wil daar straks in besloten zitting meer over zeggen. Het gaat daar eigenaardig toe op ons levensmiddelenbureau, het is een formeele keuken. Er wordt koffie en melk gekookt enz. Spreker wijst op de ernstige ont stemming over deze dingen in de gemeente en spreker stelt dan ook voor om een raadscommissie te be noemen, die een onderzoek zal in stellen. De heer S c h i i 1 n g zegt dat overal zulke feiten voorkomen als hier. Overal, op alle bureaux wordt geknoeid, geronseld. Spreker wijt dit aan de Distributiewet, die een ellendigen toestand in 't leven heeft geroepen. Ieder, die geld heeft, kan bekomen, wat hij wil. In IJmuiden kunnen gegoeden alles bekomen. Maar de arbeiders leiden gebrek en loopen iederen dag met honger. Spreker heeft er vroeger al. op gewezen dat de ambtenaren, ook de raadsleden in dezen tijd zeer hoog moeten staan. Wanneer do feiten dan ook juist zijn steunt spreker het voorstel van den heer Brink. Als er ambtenaran zijn, die zich aan deze feiten hebben schuldig gemaakt, moeten zij maar gesehorst worden. De heer Bosman is ook op 't Levensmiddelenbureau geweest en heeft daar opgemerkt, dat het er lang niet in orde was. Spreker noemt daar verschillende dingen van. Spre ker zegt dat 't Bouwbureau van 't raadhuis verdwenen is en dat dit in een mooi eigen gebouw kwam Spreker heeft zich afgevraagd of het niet beter was dat 't Levensmidde lenbedrijf in een eigen gebouw ge huisvest was geworden. De Voorzitter zegt, dat er van den heer Brink een voorstelis ingekomen om voor deze zaak een raadscommissie te benoemen, die de zaak zal onderzoeken. Do Voorzitter zegt, dat de raad deze commissie kan benoemen, maar ondertusschen gaan B. en W. met hun onderzoek voort. De heer Landeweerd zegt, dat het college de zaak kan onder zoeken, maar de" houding van de meerderheid van het college geeft spreker oorzaak het voorstel van den heer Brink te steunen. De Voorzitter zegt deze hou ding van den heer Landeweerd niet te begrijpen. De heer Landeweerd zegt, dat hij er vroeger op gewezen heeft, dat cr dingen aan 't Levensmiddelen- bureau niet in orde waren, admi nistratief niet en betreffende de controle. Maar men heeft niet naar spreker geluisterd. De Voorzitter komt daartegen op. Be heer Landeweerd weet wel, dat toen een magazijnmeester is aangesteld, die toen den sleutel van 't magazijn kreeg en die niemand meer kon krijgen. De heer Landeweerd zegt, dat de behandeling van de zeep kwestie hem juist aanleiding geeft het voorstel van den heer brink te steunen. Deze zaak is metfluwee- len handschoenen aangepakt. De Voorzitter zegt dat hij de houding van den heer Lande weerd niet begrijpt. Deze weet ook wel dat geen diog behandeld wordt betreffende 't Levensmiddelenbedrijf, zonder dat de heer Handgraaf erbij is. Spreker acht den heer Lande weerd hoog en eert turn om zijn eerlijk standpunt, maar deze han delwijze had spreker toch niet ge- daeht. (Wordt vervolgd). Advertenties. gestoffeerde kamers Te huur gevraagd Bontstelletje Kinder manteltje puuw-blauw mantelpak nieuw jasje Werkster Openbare Yerkooping van Scheepshout, Vri{jrita(f 4 October m.m, IJ itdeelingslijst* 250 stuks Bouten Nette Werkster Net meisje Meisje Kamer gevraagd Banclub „T.CbP." Piano te koop gevraagd Fransch of Duitsch merk, Br. met merk en prijs R 74 boekh. Roelse Dienstbode, 7 Kantoorbediende gevraagd, net schrift en machine- schrijven strekt tot aanbeveling. Brieven met copie getuigschriften onder no. 644 bureau van dit blad. Te koop aangeboden 5000 Kistjes 28X28VsX9 it 81/, 28 V2 cent. 1000 Kistjes 19X38X8% 9 25 ct, Sebosre? CYCLOOP. DirectieHESSE LANGENAKEN. Vrydajï 4 October half ticlit Wegens enorm succes, 2e opvoering van Succes-Schets uit 't Amsterd. volksleven in 3 bedr. vaa H. Boubar en Nap de la Mar, met zangtekst van Louis Davids. Muziek van Louis Davids en Margie Morris, PraehtBecors en nieuwste tooneeltrucs van de flrma B. Groten dorst en Zoon Regie: Herman Bouber Kapelm. G. H. Lebo». Ie bedrfjfPïnkster&ri'e 2erbedrfjf: Met de boot naar Alkmaar. 3e bedrfjf: De tspperfj van Bleeko Bet. Heel Nederland zingt: 'k Heb witte, 'k heb rooie radijs (gezongen door Mevr. Solser- Willemsens) In de Jordaan! door Mevr, Tine Beukman-v. d. Werf en Harry Boda of Kees Pruis. Ode aau de Westertoren I (gezongen door Harry Boda of Kees Pruis). 't Grootste succes van Amsterdam, den Haag, Rotterdam. Meer dan 250 maai voor uitverkochte huizen opgevoerd.! „Prijzen der plaatsen: plus 10 pCt. Auteursr. Plaatsbespreking als naar gewoonte. Bouwterreinen „Leeuw en Hooft" gemeente Heemstede. Bijna geen belasting. Tien minuten per electriscbe tram van bet Station Haarlem. Vlak aan den Hout. Terreinen en teekeningen te bezichtigen. Zeven villa's in aanbouw. Nadere inlichtingen bij de eigenaren G, TIMMER, Eindenboutstraat 63 Heemstede. E. J. VELLEMA, v. Hogendorpstr. 7 Heemstede. Firma W. F. STOEL Zoon ALKMAAR Plaatsgebrek noopt ons het raadsverslag slechts gedeeltelik op te nemen. Daarom stellen wij de debatten over het Hoog- ovenbedrjjf tot Zaterdag a.s. uit, om zoo veel mogelijk plaats te geven aan het gesprokene over de zeepkwestie aan het Levensmiddelenbedrijf, naar aanleiding van de motie van den heer Blom. De voorstellen van B. en W. omtrent het Hoogovenbedrijf zijn aangenomen met alleen de heer Yan Tuyll tegen. Te huur gevraagd 2 Biet keuken of gebruik van keuken. Br. lett. K aan J. va.n Houwelingen, boekh. V eiseroord. een kl. ben. of bovenh. of 2 ongem. krs m. keuken, huurpr. f 6 p. w. niet hooger, onversch. Velsen, Velseroord oflJmuideü Br. letter A bur. dezes. te koop. Adres bureau van dit blad. Te koop een zoo goed als nieuw Adres J. van Houwelingen, boekhandel Velseroord. Te koop gevraagd een zoo goed als voor een jongen van 11 12 jaar. Adres J. van Houwelingen, boekhan del Velseroord. voor terstond gevraagd, Hamburger, Bik- en Arnoldkade 12. Bottermast, Koer enz. te Egmond a. Zee. voorm. half twaalf, in de Schinkelstraat. Mast en roer zijn inmiddels ook uit de hand te koop. Te bevragen bij E. Halff of H. van der Plas te Egmond aan Zee. De Curator in het faillissement van COKNELIS ADR1AAN COMBEE, schoen maker, wonende te IJmuiden, bericht dat de door den Heer RECHTER-COM- MISSARIS goedgekeurde uitdeelingslijst in genoemden hoedel is nedergelegd ter griffie aan de Arrondissements Rechtbank te Haarlem, ten einde aldaar gedurende 10 dagen ter inzage te verblijven. De Curator, Mr. A. MOENS. Te koop vrijblijvend maten 7/8, 5/8, 3/4 per kilo 50 centen en circa 200 kilo duims vierkant ijzer, par tijtje bandijzer en draad. Te bevragen S. Waterdrinker Beverwijk. gevraagd voor Vrijdag er Zaterdag. Aanbieding Rijksstraatweg 64 C. gevraagd Mej. Bruijnzeels, Verl. Pr. Hen drikstraat 1. Mevrouw W. Polderman, huize „Adinda" te IJmuiden, zoekt tegen 1 November of eerder een voor dag en nacht, goed kunnende koken. Zich aan te melden Vrijdag of Zaterdag avond tusschen 7 en 8 uur. voor de avonduren door onderofficier, die studeeren wil. Br. letter R 79 adv. bur. Roelse. Aanvang van den cursus op Donder dag 3 October e.k. 'savonds HALF ACHT in „Cyclop". Het Bestuur verzoekt alle leden op tijd aanwezig te zijn. Mevrouw van Langeveld Sluisplein 2 vraagt met 1 November een nette goed kunnende koken en netjes werken. Loon f 180.— Waschgeld f 40. geschikt voor postpakket, gaaf hout, ongebruikt prijs 28V, cent, afname min stens 1000 stuks, bjj geheele partij fran co station restant. Electr. Kistenfabriek J. B. v. d. Gulik, Alkmaar. t Bleeke Bet Anna Hesse-Slauderof Tinus, haar man Piet Hesse Trui, haar zuster Anna Langenaken Lucas Petro Beukman Jans, dochter van Tinus en Bet Adriënne Solser Ka Tine Beukman-van der Werf Sallie Simon Delmonte V»n Zanten Jan Buderman Juffrouw Van Zanten Lena Kemper Hannes, hun zoon Anton Houthuizen Ko Monjee Harry Boda of Kees Pruis Jan Karl Kühn r. Overberghe tot Sehaarlanderveen student, Joh Langenaken Hans van den Beresteijn student Anton Houthuizen Kee Jeanna Houthuizen Oorue Manus Karei Kühn Juffr. uit de Hehnerb., Lena Kemper Gjjsje, Marianna de Vos Een buurvrouw Cato Carauza

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 3