ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 303, Zaterdag 5 October 1918. 3e Jaargang Adras Bureau v. dlblad des avonds van 6»7uur Officieel. Aardappelschillen en Groentenafval. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeentesec retarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van F. Eriks Pzn. te Velseroord om vergunning tot uitbreiding zijner smederij door bijplaatsing van een veerhamer en een electromotor van U/a P.K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M No. 872, gelegen aan den Stations weg E. 22c. Openbare Vergadering AGENDA. Hinderwet. Predikbeurten. R&adsovemeht. Plaatselij k N ieuws. IJMUIDER COURANT Op verzoek van vele lezersdie onze Courant laat ontvangen, worden van heden af de inlich tingen betreffende de advertentiën waarin het adres aan het Bureau van ons blad is te bekomen gegeven. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis 1. bet is verboden aardappel schillen en groentenafval af te leve ren aan anderen dan door het be stuur der gemeente, voor die aflevering aangewezen personen, of aan hem die zich legitimeert als door het Bestuur te zijn gezonden om vorenbedoelde goederen namens hem in ontvangst te nemen 2. het is verboden aardappel schillen en groentenafval in vuilnis bakken te werpen of te onttrekken aan de aanwending ten algemeene nutte. 'Voorgesteld zal worden om hen die zich hieraan schuldig maken uit te sluiten van de verkrijging van aardappelen en melk 3. de personen belast met het ophalen van aardappelschillen en groentenafval, zijn verplicht hiervoor aan het publiek te betalen een haiven «ent per K.G. Voornoemde personen die aan het publiek, voor aardappelschillen en groentenafval, meer betalen dan een halven cent per K.G., werden ge straft met intrekking van het legitimatiebewijs. Bovenbedoelde bepalingen treden in werking op 7 October 1918. Velsen, 4 October 1918, De Burgemeester van Velsen, H. VER VOREN VAN THEMAAT. Op Donderdag, den 17 Oct. 1918, des voormidd. te 11 ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor bet bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 3 Oct. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT, de Secretaris, WIJNOLDY DANIËLS. schappij „De Dolfijn" te IJmuiden om haar, nu de in de verleende vergunning dato 22 Mei 1917 letter F 7i24, no. 381 be paalde proeftijd van een jaar ver streken is, eene definitieve vergun ning te verleenen tot het oprichten van een fabriek bestemd tot het conserveeren, drogen en rooken van visch en visehprodueten, waarin gebezigd zullen worden j3 eleetro- motoren van respectievelijk 2, 20 en 15 P.K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 1162,'gelegen aan de Zuidzijde van d© Visschers- haven. Op Vrijdag, den 18 Oct. 1918 des, voormiddags te 11 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaah om bezwaren tegen dit verzoek in te breugen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 4 October 1919. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester H. VBR LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. VOORTGEZETTE van den Gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 8 Oct. 1918 des namiddags 77s uur ten gemeentehuize. AGENDA. Aan de agenda wordt toegevoegd punt 11a. Voorstel van het lid J.A. Bal- meijer tot uitbreiding van de opdracht der Commissie belast met het instellen van een on derzoek naar de toestanden bij het levensmiddelenhedrijf. Ingekomen is het volgende schrij ven. Santpoort, 2 Oct. 1918 Aan den Raad der Gemeente Velsen, Mijne Heeren, Ondergeteekende, lid van Uwen Raad, verzoekt u, hem toe te willen staan, in de vervolgzitting op Dins dag 8 dezer een voorstel toe te lichten tot het geven aan de gisteren benoemde Commissie van drie Raads leden tot onderzoek van de toestan den bij het levensmiddelenhedrijf der Gemeente van eene opdracht, dit onderzoek ook te doen uitstrek ken over de verhouding tusschen genoemd bedrijf en den gemeente lijken keuringsdienst. Hoogachtend, (get.) J. A. DALMEIJER. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat ter Gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Maat ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. ZONDAG. Bioscoop, 3, 5 en 8 uur. Uitvoering Concertzaal „Flora", 8 uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 7—9 uur. Nutsspaarbank, Helmstraat 9, 7-9 uur. DINSDAG. Gemeenteraad, ten Raadhuize, 77, uur. Gebouw voor Chr. Belangen, Win- terlezing, 8 uur. Doe h«t goede en dat Geeft U daarom op als lid van het Cen traal Genootschap voor Kinder-Herstel- lings en Vacantie-Kolonies, Afdeeling Kennemerland. Secretaresse Mej. L. E. Kollöfel, Rpksweg 22, IJmuiden. Ingekomen giften: N. G. te IJmuiden f 2.50; H. D. te Haarlem f 15; Th. O.K. te Hilversum f 5Speelpot Mies en Maus f 5 en W. K. te IJmuiden f 2.50. Zondag a.s. IJMUIDEN. Wed. Hew, iKerfc. 10 uur: Ds. Creutzberg. 5 uurDs. Erdman. Doop-sgez. Gem, afd. P?st.-B»ndl. 107s uur: Ds. Luikinga. Gfefaf. Kerk. 10 uurDs. Kok van Warfum. 5 uur dezelfde. VELSEROORD. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds.Helders.Doopsbediening Voorbereiding. 5 uur: Geen dienst. Gwef. Kerk, 10 uur: Ds. van den Hoorn, em. pred. te Bussum. 5 uur: dezelfde. VELSEN. Ned. Hert. Kerk. 10 uur: Ds. Eggink, 1 Kor. 13:8-13 Collecte Chr, School. 77s uur: Ds Helders en Ds. G. W, C. Vunderink van Haar lem, met Zangkoor. Öud-Gar«?. Gameaufe. (Gebouw voor Chr. Belas gen), 97, u urLeeakerk. 5 uurhetzelfde. WÏJKEROO0, Garef. Karfc. 10 uur: Ds. Kok. 5 uurdezelfde. SANTPOORT. Nad. Hen*. Kerk. 10 uurDs. G. A. v. d, Bergh van EijsiDga. 2Cor, 13:13: „Het wezen des Christendoms". 10 uur: Ds. C. P. Teriinden van Amsterdam, 6 uur- Ds. G. B. Westenburg van Beverwijk. Ouza raad is een „nuchter" col lege, zoowel ia figuurlijke a!s in letterlijken zin. Hij telt een groot aantal „geheel-onthouders" waas/bij zij zeer gunstig afsteekt bij dat colege, waarvan we enkele dag;eu geleden lazen, dat de leden elkander verweten, dat de een tijdens de zittingen meer glaasjes Schiedum had gedronken, dan de ander. De drukke loop naar den water karaf in onze avondzittingen mag men dus niet beschouwen ais ieeu gevolg van de nadorst en bij de tegenwoordige voedselschaarste ook niat als gevolg van te copieus di- neeran. Zouden de heereu uit die karaffen ook het „spraakwater" putten. Doch ook dit lijkt moeilgk verklaarbaar, want het is opmerke lijk, zij die de grootste plassen verzwelgen doen den ganschen avond den mond niet open en zij wier mond niet „staat" gebruiken maar weinig Aqua distellata. Onze raadsleden reageeren op bet water verbruik als de konijnen en de kippen. De eerste drinken niet en plassen veel de laatste plassen niet en drinken veel. Dat ons col lege ook in figuurlijken zin nuchter is, hebben de debatten over bet hoogovenbedrijf getoond. Zij hebben zich niet lekker Jaten maken door de schitterende voorstellingen, die de heer Vermeulen ons van zoo danig bedrijf voor onze gemeente heeft gegeven, doch stonden daar, zooals de heer Brink zich uitdrukte tamelijk sceptisch tegsnover. M et name heeft de heer Netscher ons de keerzijde van de medaille laten zien, die aan de voorzijde ons een schitterend beeld van Velsen's toekomst spiegelde bij de vestiging van ons hoogovenbedrijf in deze gemeente. Mogen we den heer Netscher ge- looveu, dan zuilen we over eenige jaren na de vestiging rondom ons niets zien dan één verkoolde, zwar te massa. Ja, dan zullen we zelf zoo „aangeslagen" worden, dat we roeer op Papoea's, dan op blanken zullen gelijken. Het bedrijf zal ons schatten gelds kosten, aan scholen bouw, uitbreiding der politie, aan leg ©n verharding van wegen, ver lichting enz. enz. en het rumoer zal geweldig zijn. Eu daarom willen we geen cent toeleggen op den bouw va:), de benoodigde arbeiders woningen en geen cent voor aanleg of verharding of onderhoud van wegen. Laten de heeren van de Maatschappij die voor hen geringe, doch voor ons groote kosten maar zoif dragen. En wat bet verzoek aangaat om het terrein te bebouwen ais ©an wijk vallende buiten de Hinderwet, ook daarvan willen wij linkscae raadsleden niets weten. Het gevolg was, dat de heeren op de voorstellen van B. en W. een paar dier zake dienende amende menten hadden ingediend, die er met vlag en wimpel door gingen, omdat alia rechtse be raadsleden met uit zondering van den heer Vermeulen, mede gingen. De heer Vermeulen, die een pleidooi voor de vestiging hield, alsof bij er zelf eenige milli oenen bij geïnteresseerd was, een pleidooi, waarin overigens zeer veel waars en z?er veel steekhoudends zat, was met zijn amendementen, om wal tot wegen aanleg en onder houd over te gaan en wel iets bij te dragen in de kosten van woning bouw even onvertuinlijk als de heer Natscher fortuinlijk was. Die der heeren Vermeulen werden met de zelfde verpletterende meerderheid verworpen als de andere aangeno men. Tenslotte werden de voorstel ien van B. en W. geamendeerd als boven aangenomen. De heer van Tuyil. die de vestiging van het be drijf niet in het belang der gemeente acht. stemde tegen. Over de zeep- kwestie hebban onze lezers reeds uitvoerig gelezen. Jammer, dat de zeep is terug gegaan. Men had ze zoo prachtig kunnen benutten om er eens een goede schoonmaak mede te kunnen houden, die als men de vele vuile plekken, ons door de diverse raadsleden aangewezen goed beziet, broodnoodig schijnt te zijn. „De secretarie staat er buiten, die treft geen blaam," zegt de voor zitter. Is 't dan niet waar, dat er ambtenaren zijn geweest, die de zee p hebben aangenomen, wetende, dat ze uit het levensmiddelenbu reau verdonkeremaand waren. Is 't dan nietwaar, dat sommige meer dan 30 stuks zeep hebben teruggegeven? Is 't dan nietwaar, dat er plus minus 70 doozen Zrep „iu omloop" zijn gebracht? En als 't niet waar is, waarom beeft dan de lankmoedige chef van de secre tarie, de secretaris, de straf van „berisping" toegepast. 't Is die „booze" IJmuider Courant geweest, die dit ongure zaakje aan het licht heeft gebracht, van het publiek nameiijk en we hopen, dat de pittige interpellatie van den heer Blom tot gevolg zal hebben een zuivering van misstanden. Hij had o.L gelijk met niet op bet verzoek va,n den Voorzitter in te gaan, voor de raadszitting hem in het oor ge fluisterd, om zijn interpellatie uit te. stellen, al moge 't dan niet hof felijk schijnen zoo'n privé-verzoek niiet in te willigen. Misschien niet zoo kwaad bedoeld heeft men toch ook de heer Handgraaf harde woor d en toegevoegd. De heer Brink, die geen blad voor den mond neemt, sprak van een „janboel" aan het levensmiddelenbureau; van te wei ujg gezag, ontzag en gebrek aan controle. Men vindt algemeen de leiding te zwak. We geloovendeze bemerkingen niet geheel ongegrond, ai kennen w» als outsiders niet de bergen moeilijkheden, die er aan de distributie verbonden zijn. Naar aanleiding van de gedrukte besprekiagen heeft de heer Brink gepoogd de bittere pil door hem den gemeentenaren toegediend bij zijn uitlatingen van „brasserg" en „zwijnerij" een weinig te vergulden. Hij zou zich zoo algemeen niet hebben uitgedrukt, als de bespre kingen vermelden. De beer Brink heeft ook voorgesteld de ondergoe deren door de gemeente te ver strekken te leveren aan hen wier inkomen niet hooger dan f 1000. voor de helft; voor inkomens tot f 1500.voor drievierde; voor in komens van f 2000.voor de volle kostprijs en voor inkomens daar boven met winst te verkoopen. Volgende week zullen we de rest van de agenda afmaken. IJMUIDEN. De St.-Ct. behelst de gewij zigde statuten der N.V. Industriëele Maatschappij „Heia" te IJmuiden. Als leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier zijn herkozen de heeren Jb. Medik, J. C. Dunne bier, W. Tolman en Jb. de KoniDg. Do Vleesohdistributie. De minister van Landbouw heeft met ingang vaD 1 October tijdelijk buiten werking gesteld de maximum prijzen voor rundvleesch en het vervoerverbod van versoh rund- en kalfsvleesch. Velen hebben daaruit verkeerde eonclusiön getrokken. Sommigen, de goed gesitueerden verheugden zich in een onbeperkte beschikbaarstel ling, anderen vreesden, dat nu het vleesch wel zoo duur zou worden, dat het alleen voor goed gevulde beurzen te bekomen zou zijn en de min- en onvermogenden geen kans zouden zien een stukje vleesch machtig te worden. Zij alien hebben zich tevroeg verheugd of bevreesd gemaakt. In werkelijkheid verandert de pas geschapen toestand niet. Wel vervallen de lage maximumprijzen voor lappen, enz., doeh de distributie door de gemeente-besturen vanuit de abattoirs en de centrale slacht plaatsen blijft bestaah tegen de door de gemeente vast te stellen prijzen. Doordien tamelijk veel slachtvee zal opgeruimd moeten worden, zullen de eerste tijden wel regelmatig boe veelheden vleesch gedistribueerd kunnen worden, als het gemeente bestuur daarvoor de noodige zorg wil dragen. Woensdagmiddag zijn alhier door den logger Nicolaas K W 55 de twee Duitsche onderofficieren— «liegers Hans Roscher en Adolf Im- hoff aangebracht. Zij werden onge veer 14 mijl Zuidwest van hier opgevischt in een wegens motordefect op zee gedaalde en onbestuurbare vliegmachine. Zij vermoeden, dat de machine gezonken zal zijn. Voor eenigen tijd was door het Centraal Drankweer-Comité een sub-commissie benoemd om demo gelijkheid der stichting van een z.g. Ons Huis in onze gemeente te onder zoeken. Deze commissie kwam tot de conclusie dat de kans op wel slagen niet groot is, wel echter van een Openbare Leeszaal. Het Drank- weer-Comité verleende toen de sub commissie opdracht in deze richting te werken. Deze sub-commissie, bestaande uit de heeren IJ. J. Reitsma en G. Koomen te Velseroord en J. R. Hui- ser te IJmuiden, heeft nu een voor- loopig Comité samengesteld. De sub-commissie heeft nu een vergadering belegd op Donderdag 24 October in de Nieuwe Willem

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1