ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling No. 303. Zaterdag 5 October 1918. Se Jaargang Adres voor Redactie en Administratie WILLEMSPLEIN 11, IJMU1DEN, (Drukkerij S1NJEWEL), Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS: 70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., veor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en big de Agenten. Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. aIJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontrasten tegen zeer billjjk tarief. Advertentiën uiterljjk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.aa. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 7 cent per regel. Yan den Wachttoren. Het einde van den oorlog in zicht. Wel algemeen is thans de over tuiging, dat het laatste bedrijf van de vreeseltjke tragedie, de groote wereldoorlog geheeten, is begonnen. Ook het slotbedrijf heeft gewoonlijk nog verrassende wendingen, al kan men met vrij groote zekerheid den aioop vooruit zien. Zal dit bedrijf lang duren en de ontknooping den triumph van den wereldvrede bren gen? Dat zijn vragen, waarop we nog geen antwoord durven geven. We hopen, alle zekerheid ontbreekt. Lang heeft Duitschland tegen een wereld van vijanden stand gehou den; nog maar een half jaar gele den scheen het wel, dat Duitsch land zijn vijanden zou overwinnen en de groote wereldmacht gaan worden. Toen kwamen de tegen slagen aan het Westfront en nog steeds duurt de grootste volkeren- worsteling der geschiedenis voort, waarin Duitschland langzaam moet wijken. Bulgarije gaf daarna den strijd op; bet zwaard der geallieer den met het scherpe zwaard van den honger hebben het klein ge maakt. De andere bondgenooten wankelen. Zou het eind van den oorlog het eind van de Turksche heerschappij in Europa worden, zou nu eindelijk die blokkenstapel van verschillende natiën, Oostenrijk- Hongarije omver tuimelen? Onder wijl breken nieuwe democratische krachten in het Duifsche volk los als een lentestorm, die de laatste doode takken en bladeren opruimt een nieuwe staatsvorm is op komst. Het Pruisische regime en de Prui sische geest hebben ook de neder laag geleden. Hoezeer heeft zich het onrecht, België aangedaan, in dezeu oorlog gewroken. België I dat is voor Enge land en Amerika het tooverwoord geweest, dat honderdduizenden be reid maakte, om de groote offers te brengen, en den oorlog stempel de tot een heilige zaak. Engels ohe staatslieden hebben het eerlijk er kend, dat niet om België Engeland ten oorlog is gegaan. Maar het is even waar, dat België den oorlog over het Kanaal en den Oceaan populair heeft gemaakt, dat zedelij ke motieven het Angel Saksische ras gedreven hebben tot de uiterste krachtinspanning, om den oorlog te winnen. Nood breekt wet, zoo heeft de rijkskanselier in Aug. 14 den inval in België verdedigd. Maar de gebroken wet is voor Duitschland het noodlot geworden. In dit opzicht blijkt er in den grooten oorlog toch ook de wording eener zedelijke wereldorde te zijn. Zal Duitschland nu gekortwiekt worden f Zal dit volk, waarin zulke geweldige krachten werken, thans in den hoek gezet worden? Zullen de overwinnaars het niet zijn plaats in de zon gunnen? Zal de vrede een volkerenbond brengen met uit sluiting der Duitschers? Dat zou een fout zijn erger dan een misdaad. Nobele motieven hebben de gealli eerde volkeren in dezen krijg ge dreven, maar we mogen niet ver geten, dat de millioenen Duitschers jarenlang ontzaggelijke offers aan het front maar niet minder daar achter gebracht hebben in de op rechte overtuiging, dat zij een ver dedigingsoorlog voerden. Ook kan men de krachten in dit volk niet breken door den meest vernederen den vrede; ook een gebonden Sim- soa is gevaarlijk! De dag, waarop het vredestractaat gesloten wordt, moet een groote verzoendag voor de geheele wereld zijn, dan eerst zal men met eenig recht kunnen zeggen: Eind goed, al goed! Als de vrede een straf- en wraakoefe ning tegen Duitschland wordt, dan komt er nog geen vrede in de wereld. Alleen indien de overwin naars bij den vrede bedoelen de wereld waarlijk van bet Pruisische, maar ook van het Engelsche, Itali- aanschej en Amerikaansche militai risme te verlossen, zal het een goede vrede, een „clean peace" (zuivere vrede) zijn. Niet het oude: Wee den overwonnenen! maar dat ande re oude woord: Vrede op aarde! moet de leuze zijn bij den vrede, die nu wal over eenige maanden gesloten zal worden. In geen eeuwen hebben we zulk een merkwaardigen tijd beleefd als; thans. De geschie denis is thans geen rustige stroom meer maar een geweldige waterval. Bij meenig tooneelstuk daalt de actie in het laatste bedrijf; in dit wereldtreurspel zal zulks niet het geval zijn. Moge op het doek, dat straks zakken gaat, de heerlijke woorden staan: Volkerenvrede. De toekomst der luchtvaart. In den oorlog zijn twee nieuwe wapenen gebruikt, de duikboot en het vliegtuig; ze zijn gevaarlgkge bleken voor vijand en vriend beiden. De verliezen der duikbootbeman ning en der aviateurs zuilen zeker wel die van andere leger- en vloot- afdeelingen verre overtreffen. De mannen, die in de diepte der zee en in de hoogte der lucht den oor log voeren, kunnen zich wel tot den stervenden rekenen. Bijna alle luchthelden zijn voor en na geval len; over de duikbooten, die niet terugkeerden, zijn nog geen cgfers bekend, maar hun aantal zal wel groot zijn. Gedurende den oorlog is de duikbootkruiser ontstaan en de duikboot voor den handel. Het is zeker nog geen tijd, om bespiegelingen te houden over de mogelijkheid, dat het handelsver keer tusschen de werelddeelen eens onder de zee zal plaatshebben. En te hopen is het, dat nieuwe oor logsuitvindingen na dezen oorlog niet meer noodig zullen zijn en de kleine duikboot met een bemanning van een tiental koppen zich niet zullen gaan ontwikkelen tot duiken de Dreadnoughts. De Zeppelins zijn in dezen oorlog niet gelukkig ge weest. Ze zijn te groot en geven voor het afweergeschut een te groot raakvlak, ze kunnen niet de snelle wendingen maken van de vliegtui gen, wier aanvallen ze daarom moe ten duchten en ook zijn ze nog te zeer afhankelijk van het weer. De Zeppelins hebben den Duitschers schatten gekost, maar ze hebben er weinig voordeel van gehad. De andere oorlogvoerenden hebben van luchtschepen weinig of geen gebruik gemaakt. Het vliegtuig daarentegen heeft groote vorderingen gemaakt en voor een niet gering deel hebben de geallieerden hun succes aan het Westfront te danken aan hun meer derheid, wat de luchtmacht betreft. Het is nog geen kwarteeuw gele den, dat de eerste proeven met een vliegtuig gedaan werden en de ge heele wereld het wijze hoofd schud de over de krankzinnige pogingen, om de lucht te veroveren, over het schandelijk spelen met menschen- levens bij deze luchtaerobatiek. Wij zijn niets wijzer geweest dan onze voorouders, die hun hoofd hebben geschud en hun hart vast gehouden bij den eersten stoomboot en trein. Thans zijn in verschil lende landen maatschappijen voor het luchtverkeer opgericht en een luchtpost geopend. De ontwikkeling van het vliegtuigwezen, door den oorlog zoo wonderbaarlijk bevor derd, heeft de hoogste hoogte nog lang niet bereikt. In een vergade ring van het Kon. Inst. van Ingen. heeft de heer A. Ph. Kaptejn een rede gehouden over het luchtver keer. We hebben da-aïis veel van de vogels geleerd en moeten volgens hem nog langer bij hen ter schole gaan. Hij wees op het merkwaar dige en nog niet verklaarde ver schijnsel, dat vogels zonder kracht inspanning zich tegen een horizon talen wind in bewegen kunnen. Het big kt ook hier weer, dat de natuur dieper is dan onze ervaring. De vogels verstaan dus de kunst van het zeilen tegen den wind, die een paar jaar geleden door een Frieschen schipper vergeefs getracht werd na te volgen. Maar „vergeefs" is op den weg der uitvindingen geen eind- maar een tusschenstation. Ook wees de heer Kapteyn als een voor beeld voor het kunstmatige vliegen op het rustig en precies landen van de vogel, die een paar vleugelslagen geeft en dan juist op den tak neer strijkt, waar ze wilde zijn. Zoo zullen de vliegers ook leeren, om op een klein terrein, wellicht op het platte dak van een huis neer te komen. Over de Zeppelins was hij niet goed te sprekener zijn nog te groote onvolmaaktheden in. Het luchtschip van Boerner heeft echter verbeteringen, die bet veel bruik baarder en veiliger maken. Vlieg tuig en luchtschip krjjgen zeker groote maatschappelijke beteekenis. De beer Kapteyn zeide daarover „Waar de spoorwegen en andere verkeersmiddelen zicb bewegen over de oppervlakte van den aardbodem, daar zal voorzeker dit nieuwe ver voermiddel, dat de geheele atmos feer tot zijne beschikking heeft, een invloed hebben, die onze stoutste fantasie verre voorbij zal streven en ik zal mij aan de schildering daarvan niet wagen." Ook een andere geleerde, de inge nieur von Baumhauer zeide dezer dagen in het Rott. Natuurk. Gen., dat de vruchten van de jacht naar verbeteringen onder den prikkel van den oorlog zich in vredestijd zullen ontwikkelen vooral als naar grootere vertrouwbaarheid en vei ligheid zal worden gestreefd. Wie weet, hoe spoedig we een brief, waar haast bij is, per luchtpost zullen verzenden en zelf ons eerste luchtreisje zullen wagen. Voor- loopig rillen we echter bij de gè- dachte daaraan en beloven we de lucbt aan de vogels over te laten. Verkeerde gewoonten van kinderen. In plaats van een krantenarti kel tje zou men daar wel een lijvig boekdeel over kunnen «chrijven. Het aantal verkeerde gewoonten bij kinderen is groot en de gevolgen daarvan zijn vaak ernstig en moei lijk te bestrijden. De school doet veel, om het kind goede gewoonten aan en slechten af te leeren.- In 1907 stelde de Bond van Ned. Ond. onder Amsterdamsche schooljongens een onderzoek in naar het rooken, waarbij bleek, dat 35 nu en dan, 17 geregeld rookte en 2 pruim den. Deze enquete is toen in vele andere plaatsen nagevolgdoveral bleek een groot deel, soms de helft of meer op jeugdigen leeftijd te rooken. Dit gaf aanleiding tot maat regelen van overheidswege tegen het rookkwaad. Velsen is de eerste gemeente geweest, die den verkoop van tabak aan kinderen van of be neden den leerplicntigen leeftijd strafbaar stelde. Nu zijn er reeds 229 gemeenten, die of alleen rook verbod of alleen verkoopverbod of beiden vaststelden. Deze verorde ningen alleen hebben niet veel uit werking; school en huisgezin moe ten meewerken om het kwaad tegen te gaan. De overtuiging, dat nico tine en alkohol beiden voor het kind een ernstig gevaar zijn, is tot het publiek meer doorgedrongen. De wet moet op dio publieke opinie steunen, zal ze inderdaad nuttig werken. Wet en zede zijn een tweebond, die gezamenlijk het kwaad kunnen overwinnen. De schoolcommissie te Baarn heeit een onderzoek ingesteld naar een andere verkeerde gewoonte onder de schooljeugd, n.l. over de korte nachtrust, daarmee de aan dacht op een ander veelvuldig voor komend kwaad gevestigd en den strijd daartegen geopend. Het onderzoek te Baarn bepaalde zich tot kinderen van zes tot zeven jaar. Vele kinderen bleken te laat naar bed te gaan, te vroeg op te staan of zoowel het een als het ander kwam voor. De oorzaken van die slechte gewoonte zijn: huiselijke arbeid, boodschappen doen, wachten op thuiskomst der ouders, werken in loondienst, ontvangen van onder wijs in de avonduren, lezen en spelen. Vele kinderen lijden daar door aan slaperigheid, sufheid, on oplettendheid en soms zelfs achter lijkheid. Vooral in dezen tijd, nu meer nachtrust dan gewoonlijk dringend noodig is, omdat de voed- selschaarschte schade doet aan de lichamelijke en geestelijke ontwik keling van het kind, meent de com missie ernstig te moeten waarschu wen tegen een te korte nachtrust en raadt de ouders aan, zorg te dragen voor een nachtrust van 10—12 uur, al naar den leeftijd. Deze raad heeft de commissie in een schrijven aan de ouders gerieht; het wordt gesteund door een ver klaring der plaatselijke geneeshee- ren omtrent de noodzakelijkheid van voldoende nachtrust voor kin deren. Er zijn eenige, meest maat schappelijke oorzaken van de onvol doende nachtrust voor kinderen, die niet plotseling zijnweg te nemen maar in menig geval zouden de ouders zonder eenig bezwaar voor meer slaap hunner kinderen kunnen zorgen. Vele kinderen zgn 's avonds ta laat op straat, krijgen hun zia, als ze zeuren, nog een oogenblikje te mogen opblijven en worden te veel als groote menschen behandeld. Het rijmpje Vro8gop en vroeg naar bed, dat is mijn grootste pret! is niet naar het hart der kleinen. Toch is het een gulden gezondheidsregel, waaraan alle ouders streng de hand moesten houden. Het Baarnsehe onderzoek en de raad, om voor een goede nachtrust der kinderen te zorgen, zal wel in andere plaatsen gevolgd worden. Hier vermogen politieverordeningen nietsdezen dringen niet door tot het huiselijke leven en de slaapkamers. Maar een ernstig woord tot do ouders kan uitwerken, dat het kind, ook wat slaap betreft, krijgt, wat het toekomt. Gemeenteraad. De heer Netscher zegt dat niet veel over deze zaak behoeft gezegd te worden. Ieder heeft nu tijd gehad het voor en tegen te overwegen. Spreker en zijn medeonder teeke naars van het amendement zgn er echter niet voor dat aan het bedrijf de vrije hand wordt gelaten. Het is toch gewenscht, dat dit bedrijf behandeld wordt evenals alle andere, n.l. dat de beslissing over verschil lende zaken moet blijven aan B. en W. Wanneer de papierfabriek of' een andere inrichting wil bijbouwen moet het toestemming vragen bij het gemeentebestuur. In het belang der gezondheidstoestand van de bevolking is dit zeer gewenscht. Daarom meenen wij ook deze bepa lingen tegenover het Hoogovenbe- drijf te moeten toepassen. Wij weten niet wat voor inrichtingen zullen verrijzen en wat voor stank daar het gevolg van zal zijn. Het geheele aanzien van de streek zal toch reeds veranderen door dit bedrgf. Het zal overal zgn stempel op drukken. Welnu laten wij dan zorgen dat men maar niet kan doen, wat men wil, maar dat wij de noo- dige waarborgen bezitten voor de hygiëne en de gezondheid onzer ingezetenen. Spreker en zijn medestanders meenen dat het Hoogovenbedrjjf deze eischen niet te bezwarend voor zich kan vinden. Zij achten die waarborgen te meer noodig, waar toch gezegd mag worden dat geen enkel lid van het college van B. en W. technisch zoo onderlegd is, dat zij het geheele bedrijf kunnen overzien. Evenmin de raadsleden, waartoe spreker zich ook rekent. De heer Netscher wgst voorts nog op de woningbouw en zegt dat B. en W. goed zien, dat deze zaak de gemeente niets mag kosten. Er blij ven toch nog bezwaren, want de vraag is of het bedrijf altijd wel schitterend zal zijn. Het zal ook wel z'n up and downs hebben. De heer Schilling zegt het amendement van den heer Netscher onderteekend te hebben. Echter wil spreker wel verklaren, dat de heer Netscher het al erg donker heeft voorgesteld. Deze maakt het zoo, alsof alles veranderen zal en de men schen op negers uit Afrika zullen gaan lijken. Spreker zag gaarne dat het Hoogovenbedrijf hier gevestigd IJMUIDER COURANT Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd hei Advertentiebureau P. F. C, ROELSE IJMUÏDEN. V ergsdering van Dinsdag I Oct. 1918 HOOGOYENBBDRIJF.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 5