Arbeidsbeurs Yelsen. Net Dagmeisje dag-dienstbode flinke noodhulp, Baker-Verpleegster Zit- en Slaapkamer Zit- en Slaapkamer. f150-ter leen. volledige Passerdoos. Eikels en Kastanjes Motorschuit Motorschuit werd en hoewel hij het amendement teekende, wil spreker toch zeggen, dat hij niet verwacht, dat het zoo erg zal worden, als de heer Net- seher voorstelt. De heer Brink zegt dat er men- schen zijn met een optimistischen en met een pessimistischen kijk op dit bedrijf. Spreker behoort tot de laatsten. Hij gelooft niet dat de ge meente er voordeelen van zal trek ken. In een vorige vergadering heeft men gewezen op Enschedé enZut- fen, maar spreker vindt dat de toe standen daar nu niet zoo zjjn, vooral niet in Enschedé, dat wij die be hoeven te benijden. Wel zal dit bedrijf de gemeente veel kosten, aan. scholen, ar ra- verzorging, politie enz. Spreker wil natuurlijk de vestiging van het be drijf niet tegenwerken, maar 't scheelt hem niet veel. In elk geval dienen wij onze waarborgen te heb ben, waarom spreker met volle vrijmoedigheid de amendementen Netscher heeft geteekend. De heer van T u y 11 zegt wel veel over het Hoogovenbedrijf ge hoord, maar nog niet veel goeds. Wij hebben thans te IJmuiden een bloeiende visscherij, nu door den oorlog wel gedrukt, maar anders zeer vooruitgaande. Welnu, spreker gelooft dat de visseherij door de vestiging van het Hoogovenbedrijf sehade zal lijden. Fabrieken ver spreiden altijd stank en met deze zal 't zeker zoo zijn. De heer V ermeulen zegt dat het bedrijf niet zwarter zal worden als de heer Netscher het heeft voor gesteld. Want zwarter kan het niet, 't Zou inderdaad zoo zijn, indien hier werd gevestigd een bedrijf van ouderwetschen opzet, zooals men er wel in België, Duitschland en EDgeland vindt. Dan zou alles één groote rotte plek worden. Doch waar hier za. komen een modern bedrijf, naar de nieuwste eisehen der techniek, be hoeven wij daarvoor niet te vreezen Gelukkig heeft de heer Schilling reeds aangetoond, hoe de beer Net scher overdrijft. De heer Netscher zegt dat IJmuiden er veel tast van zal ondervinden, door de heerschen de Westerwinden. Spreker meent dat de neerslag is neergekomen op de bril van den heer Netscher, daarom ziet deze zoo verkeerd. Het bedrijf komt ten N. Nocrö Oosten van IJmuiden en waar de Z. Westelijke winden overheer- schend zijn, dus zal IJmuiden er niet zooveel last van hebben. Spreker gaat de bezwaren na, ook in de amendementen. Wat de woningbouw betreft, raadt spreker tot voorzichtigheid. Als wij zeg gen niets daarvoor te willen bijdra gen, kan dit de zaak doen afsprin gen. Het Rijk geeft 75 procent maar dan kunnnen wij niet de an dere 25 procent op het bedrijf schuiven; dit toeh laat het Rijk niet toe. We zouden later moeten weten op welke wijze het Hoogovenbedrijf ons tegemoet kwam. Spreker is ook niet voor de amen dementen van B. en W., inzake de verwerking van bijproducten. Spre ker deelt de bezwaren niet. Het bedrijf zal wel zorgen dat er zoo weinig mogelijk van deze produeten, als benzol en ammoniak-praepara ten, in de lucht terecht komt. Daarvoor hebben ze ook te veel waarde. Men heefc bezwaren, ook door het afwijken van de Woningwet enz. Maar spreker zegt, dat wij toch de Veiligheidswet hebben. En deze wet zal zeker streng voor het bedrijf worden toegepast. Spreker meent dat wij het bedrijf meeten tegemoet komen. Het gaat tusschen Rotterdam en Velsen. Spreker gelooft dat Rotterdam veel op voor heeft, vooral wat het geld betreft. Ai neemt Velsen eenige aandeelen, dan zal dit niet wegen. Wij zullen ook enkele dingen voor hebben, n.l. dat hier geen millioenen verheid behoeven te worden, dat ons vaarwater zeer gunstig is, waar dan bij moet komen, dat wij het bedrijf welwillend tegemoet treden. Spreker heeft straks gezegd dat de raadsleden wel lijken aan 't stuivertje wisselen. Spreker begrijpt vooral bet staudpunt van een de moeraat als de heer Brink niet, die op deze wijze niet met het kapita listisch standpunt meegaat. Spreker gelooft dat hij nu nog de demo eraat is. De heer Brink: Daar zal ik u straks wel op antwoorden. De heer Vermeulen zeptdat men voor eenigen tijd geleden ge meend heeft B. en W. een duwtje te hebben moeten geven en dat men vroeg, waar ons idealisme bleef. Welnu, laat de raad deze zaak nu steunen, die van groot be lang is voor onze gemeente. De heer Netscher zegt dat hij voor idealisme is, maar niet voor een idealisme, dat zal voeren tot een staat van zorgeloosheid, waartoe dat van de heer Vermeu len leidt. Spreker zegt dat men nu komt met te spreken van moderne inrich tingen. Daarmede hebben wij 't vroeger ook gewaagd met een lak fabriek en te IJmuiden ook met eenige fabrieken, maar we weten hoe we er mede zijn uitgekomen Spreker bestrijdt uitvoerig de op merkingen van den heer Vermeulen en zegt dat hij niet wil dat het bedrijf hier niet komt Ware dit het geval, dan zouden wij duidelijk genoeg kunnen laten blijken. Maar spreker is er van overtuigd dat het bedrijf niet zal wegblijven, als wij vasthouden aan onze voorwaarden. Er zijn zooveel en goede voordeelen voor het Hoog ovenbedrijf om hier te komen, dat men 't daarom niet zal laten. Er zijn andere groote bedrijven, als Philips te Eindhoven, de Droogdok Mij te Rotterdam en Werkspoor te Zuilen, die groote wijken en tuin dorpen bouwen voor hun arbeiders Spreker gelooft dat het bedrijf de gemeente nog heel wat zal kosten. Hij heeft hooren zeggen, dat het lijkt op iemand, die een bovenhuis bewoont en dan een olifant cadeau krijgt. Welnu, daar lijkt onze ge meente op, die in dezen zoo moei lijken tijd nog dit bedrijf tegemoet zal moeten komen. Spreker zegt voorts dat de heer Vermeulen gewezen heeft op de Veiligheidswet, dat deze wei vol doende waarborgen zal geven. Spre ker wijst er echter op, dat de Staat voor 7.V, millioen aandeelen in kapitaal van het Hoogovenbedrijf heeft. En wanneer de gemeente dus voor haar rechten zal moeten op komen, zal het zijn bij de Staat, het hoogste college. Spreker wil daarom de dingen nu liever vast leggen, dan zijn we zeker. De heer Brink zegt dat hij op komt voor de arbeiders. Hij wil geen enkel kapitalistisch bedrijf tegemoet komen met subsidie. En dat wil men het Hoogovenbedrijf doen. De heer Schuitenmaker zegt dat we vroeger niet gedacht zullen hebben dat IJmuiden als visscherij- plaats zoo'n vlucht zou nemen. Ook daarbij ging alles wel niet zoo, als we wilden. Spreker meent dat de visscherij ook een kapitalistisch be drijf is geworden en om de vele arbeiders voor dit bedrijf te huis vesten heeft de gemeente ook moe ten bijspringen, en daar heeft ook de heer Brink zpn stem aan gegeven. Spreker heeft ook het amendement geteekend, maar is er toch voor, dat het bedrijf hier gevestigd wordt. De heer D a 1 m e ij e r wil alleen opmerken dat hij 't niet gewenscht acht het Bedrijf ook vrij te laten inzake het bouwen van noodwo ningen. doen, maar spreker gelooft toch dat er van onze plaats nog eens een groote en sterke stad zal groeien. Spreker hoopt dit idealisme steeds te zullen behouden. Hierna wordt tot stemming over gegaan. Het amen dement-Vermeulen om de gevraagde verharding van het a. b. c.-gedeelte voor rekening der gemeente te doen uitvoeren wordt verworpen met alleen de stem van den heer Vermeulen voor. Het amendement-Vermeulen om inzake den woningbouw voor het tekort van" 25 procent een nadere regeling te treffan wordt verworpen met 142 stemmen. Vóór de heeren Vermeulen en Dalmeijer Het eerste amendement-Netscher, bepalend dat bij art. 5 inzake de Woningbouw, wordt ingevoegd dat eventueele tekorten op de exploitatie komen ten koste van het Hoogoven bedrijf wordt aangenomen. Tegen de heer Vermeulen Het tweede amendement Netscher, op artikel 7, bepalende dat de uit sluiting van de Hinderwet vervalt, wordt aangenomen. Tegen de heer Vermeulen. De heer van T u y 11 vraagt stemming over het geheele voorstel Het wordt aangenomen. Tegen de heer van Tuyll. Vervolg interpellatie van den heer Blom. De heer Brink zegt die wel te kunnen begrijpen. De heer Lande- weerd wil «ie zaak behandelen zooals het behoort. Spreker zegt dat de heer Handgraaf geen wet houder is, dat de heer Landeweerd recht heeft een zaak te behandelen in het college, ook al is de heer Handgraaf er niet. De heer Hand graaf is raadslid en voorzitter van hetLevensmiddelenbedrijf. Wanneer B. en W. den heer Handgraaf noo dig hebben, kunnen zij hem roepen De Voorzitter zegt dat B en W. wel weten, hoe zij hebben te handelen. Daar heeft de heer Brink niets mee noodig, De heer Brink zegt dat hij zich zal bemoeien met het college, wan neer hij dit noodig oordeelt, De heer Schilling zegt dat zachte dokters stinkende wonden maken. Spreker zegt dat geen raads lid den Burgemeester verdenkt iets te betrekken buiten de distributie om. Maar onze grief is dat u in vele dingen te zacht optreedt De heer Schuitenmaker zegt dat herhaaldelijk de politie agent, die ontslagen is, in 't debat is gebracht. Welnu, spreker zegt dat deze agent kaas had gekocht, dus etenswaren. Deze man werd dadelijk ontslagen en ambtenaren die zeep van de ingezetenen hebben genomen, worden nauwelijks berispt. Spreker vindt dit meten met twee maten. De Voorzitter zegt dat hi alles voor zijn verantwoording neemt Hij staat op onafhankelijk stand punt en zal dit blijven doen, afge zien van de raadsleden en de Pers. Spreker is voor openbaarheid, ook in de pers en alle stukken legt hij steeds aan de raadsleden over. De heer Blom zegt dat zijn inter pellatie wel vrucht heefc gehad. De andere punten worden aan gehouden tot de volgende week Dinsdag te houden vergadering. Plaatselijk Nieuws, De heer Landeweerd is voor j De raad heeft verschillende dingen de vestiging van het bedrijf alhier. Spreker gaat echter niet met den heer Vermeulen mee, dat we 't drijf moeten tegemoetkomen. Wat de kwestie van woningbouw betreft, moeten we niet gaan scharrelen en vragen of we van 't bedrijf wellicht 10 procent terugkrijgen. Spreker zou liever zeggen, waar 't op aan komt. Spreker meent dan ook dat niet de medewerking van Velsen den doorslag zal geven, maar wel voor hoeveel Amsterdam en Rot terdam zullen deelnemen in het kapitaal. Spreker behoudt zich de vrijheid voor, om te stemmen vóór de amendementen, die hij ia 't be lang onzer gemeente acht. De heer Sluiters is voor de vestiging van het bedrijf alhier, omdat het een groot landsbelang is. Daarom ook gelooft spreker dat de vestiging niet van onze stem zal afhangen. Echter is hij er tegen om het bedrijf tegemoet te komen in zake den woningbouw. De heer Vermeulen bespreekt nog eens uitvoerig de kwestie en spreekt in het belang der vestiging van de zaak. Spreker zegt een groot geloof te hebben in de toekomst van deze gemeente. Hij meent dat er nog wel veel moeilijkheden zich zullen voor gehoord en 't bleek wel hoe men er over denkt. De Voorzitter zegt datmeneen commissie kan benoemen. Maar B. en W. zullen morgen over de andere zaak beslissen. Spreker wil wel zeggen dat dit debat niet van invloed zal zijn op zijne beslissing, De heer Schuitenmaker: Als u dan maar de beslissing neemt en liefst spoedig. Dan gunnen we u de eer. De heer Schilling merkt op dat de Voorzitter al eens meer zulk een verklaring heeft afgelegd. Later blijkt meest, dat de Voorzitter wel wat doet. Indien hij nu echter niets deed, zou spreker toch wel maatre gelen willen nemen om den Voor zitter te dwingen de besluiten van den raad uit te voeren. Hierna wordt tot de benoeming van eene raadscommissie overge gaan en daarin benoemd de heeren Brink, Sluiters en Schuitenmaker, die de benoeming aanvaarden. Goedgekeurd worden nog de voor stallen aanvrage erediet vandeAlg. Coöp, Arbeiderswoningbouwvereen. om een voorschot voor Woningbouw te IJmuiden, erediet voor de distri butie van carbid en carbidlampen, uitbreiding personeel der Burger avondschool. IJMUIDEN. Op Vrijdag 18 October zal Dr. Fred, van Eeden voor bet Nuts- departement alhier een lezing hou den. Tot onderwijzeres aan de Chr. School in de Keizer Wilhelm straat alhier, hoofd de heer Severs, is benoemd Mej. D. B. J. M. Maters onderwijzeres aan de Chr. School te Oene (Gl.) Het bouwen van een Hout- loods met kantoor voor rekening van den heer J. M. van Hoijningen te Zaandam, onder directie van den couwkundige K. Boon is aan den laagsten inschrijver, den aan nemer P. Bart, gegund voor f 5800 VELSEROORD. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. Schooi alhier is be noemd Mej. Klein te Bussum. VELSEN. Woensdagavond 2 Oct. is in Café Bloemoord alhier een af- deeling van de Federatie voor Ste nografie „Groote" opgericht, aan vankelijk met 18 leden. Tot bestuursleden werden geko zen de heeren C. Oderkerk, voor zitter, R. C. Veenstra, secretaris en W. Groot, penningmeester. SANTPOORT. Het pas verschenen nummer van de Hollandsehe Revuo bevat als Karakterschets een opstel met vele afbeeldingen over den heer F, Aug. Kelting alhier, Neerland's grootsten ijmker. Gedurende de maand Septem ber werd de ruïne door 697 perso nen bezocht. Het aantal bedroeg in het afgeloopen kwart-aal 5775 Dan behoeven de kasteleins niet meer te leven van de moeite en handenarbeid der werkers en van het leed en den kommer van vrouw en kinderen. Dan zullen ze moeten aanpakken. Het Drankweer-Comité roept nu de ingezetenen op tot den strijd. De gemeenteraad ,is onwillig, maar straks is het woord aan de burgers. Op voor de Plaatselijke Keuze! U dankend voor de plaatsing, Het Bestuur van het Centraal Drankweer-Comité in de gemeente Velsen. Op 28 September 1918: waren als werkloos ingeschreven: 2 timmerlieden, 1 schilder, 1 ke telbikker, 1 bankwerker, 9 machi nisten en stokers trawlers, 6 koks trawlers, 6 visscherlieden, 1 venter, 68 los arbeiders, tezamen 90. Uit d© Gemeente. De Centrale Keuken heeft de vorige week verstrekt Maandag 561, Woensdag 484 en Zaterdag 447 porties. Totaal 1492 porties, tegen 1697 de vorige week. Bovendien voor de schoolvoeding 250 porties, 80 v. d. nachtploegarbei ders der papierfabriek, 118 voorde arbeiders der Mij. Hera. Het werk aan de Haringhaven lag deze week stil. Ingezonden In de laatste vergadering van het Centraal Drankweer-Comité is aan het bestuur opgedragen in een inge zonden stuk in de bladen een woord van protest te doen hooren tegen de behandeling in den gemeente raad van een door het comité inge diend verzoek om de café's en ver- lofslokaliteiteu des avonds om 10 uur te doen sluiten. Met verwondering heeft men er kennis van genomen, dat het adres niet, als gewoonlijk met alle stuk ken geschiedt, in het Gemeenteblad is afgedrukt geworden en dat het aantal ingezetenen, hetwelk dit verzoek steunde, niet eens is ver meld. Voorts heefü de raad nauwe lijks aandacht aan het adres ge schonken en ter vergadering vroeg men zich af, of dat een democra tische gemeentelijke regeering is, die geen acht slaat op een verzoek van meer dan 2500 burgers. Wonderlijk is de bezorgdheid van Burgemeester en Wethouders en van de raadsleden voor de heeren kroeghouders, terwijl heele cate gorieën van zakenmenschen (welke geen onheil stichten, zooals de café's wel doen) door de tijdsomstandig heden zoo zwaar getroffen zijn. Wanneer de kroeghouders door dezen maatregel schade lijden,moe ten zij de handen maar uit de mouw steken en gaan werken. Dat s heilzaam en gezond. Zij zullen het straks toeh moeten, als de wet op de Plaatselijke Keuze er komt. Sn die kómt er. Dan zal zeker ook de meerderheid der burgers van Velsen zeggen: weg met de kroe gen!, en, de raadsleden ten spijt, zullen ze dan moeten sluiten. Gevonden Voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te be komen aan het bureau van politie te IJmuiden. 1 paar brieven (geadresseerd) 1 bruin lederen portemonnaie met inhoud. 1 mantelceintuur. 1 Duitsche herdershond. 1 blauwe muts. 1 grijze capuchon. 1 portemonnaie met inhoud. 1 broche. 1 paar zwarte kinderkousen. 1 huissleutel. Advertenties. Dienstbode, Piano te koop gevraagd Fransch of Duitsch merk. Br. met merk en prijs R 74 boekh. Roelse. 250 stuks Bonten Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Mijnheer de Redacteur. De IO-uu?-8luiting in den raad. Mevrouw van Langeveld Sluisplein 2 vraagt metl November een nette goed kunnende koken en netjes werken. Loon f 180.Waschgeld f 40. gevraagd. Adres Kanaalstraat 56. rIJmuider Drogisterij", Voor terstond gevraagd een nette uit knap gezin. Sluiseiland 16. Mevr. Zimmermann, Er biedt zich voor direct aan een v.g.g.v. Br. onder iett. R aan den agent D. Schermer te Wjjkeroog. Gediplomeerde b. z. a. tegen einde Oct. of later. Beste referenties. Brieven lett. W bureau van dit blad. Heer vraagt met pension te IJmuiden. Adres. G. DE GROOT, Breesaap M 13. Te huur aangeboden eenvoudige Brieven lett. G bureau van dit blad. Net persoon vraagt tegen vlugge terug betaling Brieven met opgaaf van rente onder lett. M bureau van dit blad. Te koop bij J. v. d. BOOGAARD, Ka- naalweg 1 te Velseroord een tegen hoogen prijs te koop gevraagd bij P. VAN VUUREN, Willemsbeekweg en S. BESSE, Zeeweg, Velseroord. Te koop aangeboden een in zeer goeden staat zijnde 10 ton, met prima Otto Deutz motor 6—8 p.k., wegens uitbreiding. Te koop gevraagd een of Westlander compleet met tuig circa 28 ton. Melkinrichting v.h. „De Eenracht" Rus tenburgerstraat 38 Amsterdam. Te koop vrijblijvend maten 7/8, 5/8, 3/4 per kilo 50 centen en circa 200 kilo duims vierkant ijzer, par tijtje bandijzer en draad, Te bevragen S. Waterdrinker Beverwijk.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 6