Mlioi; si teo TreM en VEILING Baatsciiajjij tot Hot van 't AipMi "VlSiol3.3s.lstJ liulsslaclitlngr, niet vergeeflijk, want zij zullen er, althans tijdelijk, slechts het negatie ve resultaat mede bereiken, dat de geringe vischaanvoer nog belangrijk minder zal worden, zeer tot schade ▼an onze reeds zoo treurige voedsel voorziening. Zagen wij, zooals zij dat meenen te zien, als gevolg daarvan, dat inderdaad de stoom trawlers in de vaart zouden komen, wij zouden zulks ten zeerste toe juichen al achten wij dan de ge kozen weg niet de gewenschte of de mooiste. Eoch dit nu zien wij niet in. Uit hun pogen kan o.i. slechts groot nadeel voor onze voed selvoorziening voortspruiten en wij betwijfelen of zij daarvan voldoende doordrongen zijn, of dat zij daar voor de volle verantwoording zouden op zich durven nemen. We dienen ook verder te zien dan den dag van heden en den dag varx morgen. Nu staat 't reeds zoo goed als vast, dat onmiddellijk na het beëindigen van den oorlog en het herstel van de vrije, veilige zee, het gebrek aan tonnenmaat voor het vrachtvervoer zoo enorm groot zal zijn, dat zeer hooge prijzen geboden zullen worden voor alle mechanische voortgedre ven scheepsruimte en ook voor de IJmuider stoomtrawlers exorbitante prijzen zullen worden geboden Ligt 't niet reehtsfreeks op den weg der reederijen of hare Directies om de stoomvisscherijmaatschappijen om ta zetten in vraehtvaartonder- nemingen, waartoe ze het meerdere der schepen door een geringe ver bouwing kunnen doen bestemmen, dan zullen de hooge prijzen de com missarissen en de aandeelhouders wel verlokken tot verkoop der sche pen, omdat langs den weg der vis scherij de geleden verliezen der laatste jaren zeer zeker wel goed te maken zullen zijn, doch in ieder geval niet zoo snel als bij ver koop tegen de twee of meer dubbele prijzen. Dan zullen de sleepboot trawlers, de smeesbooten voor zoover ook deze weder niet voor hooge prijzen worden teruggekocht voor sleepkracht, de aangewezen schepen zijn om de viechaanvcer op peil te houden, waaraan de eerste jaren na den oorlog nog zeer groote behoefte zal blijven bestaan. Laten we hopen en de teekenen wijzen er op, dat naast de smeesbooten, thans weer spoedig de stoomtrawlers naar de visscherij zullen kunnen vertrekken, ▼oor zoover ze niet aan die bestem ming worden onttrokken en her ft dan vanzelf de jalouzie de métiër geen reden van bestaan meer. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Aangifte is gedaan door J. V., dat acht pond boter bij hem is gestolen, terwijl J. v. M., alhier werd aangehouden wegens diefstal van ▼isch uit de rijksvischhal. rij de Chr. Geref. Gemeente alhier is beroepen Ds. Job. van der Vegt te Kampen. Voor den Haagschen krijgsraad stond terecht H. C. v. R., milicien soldaat, afkomstig van hier, wegens tweede desertie. Tegen hem werd 3 maanden detentie geëischt. Met ingang van 1 October j.l. is naar hier overgeplaatst de zee- loods J. D. Maarleveld te Willems oord. De agent van politie H. Oost- indie alhier is met ingang van 1 November a.s. als zoodanig benoemd te Bloemend aal. De Tooneelvereeniging Varia zal op Dinsdag 29 Oct. a.s. het sei zoen openen met de opvoering van het blijspel „Platoniscüe liefde". Deze uitvoering zal alleen voor leden met hunne dames toeganke lijk zijn terwijl een openbare uit voering met hetzelfde blijspel zal plaats vinden op Vrijdag 1 Nov. WaArom of de verkoop van vleesch op de wgze moet geschieden als Zaterdag 1.1. is ons niet duidelijk, of deze regeling van de slagers of van de gemeente uitgaat komt er weinig op aan, doch we meenen in ieder geval er wel op te mogen wijzen, dat de gezondheid van tal van vreuwen, meisjes en kinderen in gevaar wordt gebracht door het lange wachten in den ijskouden regen. De gemeente of de slagers zullen goed doen het publiek eens de wjjsheid van deze regeling te doen kennen. Blijkt dan dat een meer praktische regeling onuitvoer baar is, ja, dan moet bet publiek er zich in schikken. Doch is het niet absoluut noodzakelijk, dan is het schandelijk zoo als er met de ge zondheid der burgerij wordt omge sprongen. En dat in een tijd nu het weerstandsvermogen van den mensch inderdaad beneden het normale is. Door de politie te Haarlem is in samenwerking met den inspecteur van het Rijksbureau van IJzer en Staal in beslag genomen 6000 K.G. ijzeren platen, die op het Phoenix- terrein aldaar door een firma uit IJmuiden (de naam is niet bekend), waren opgeslagen. De platen, die frauduleus vervoerd waren, zijn in bezit genomen. VELSEROORD. Tot- tijdelijk leeraar in het vakteekenem voor timmerlieden en metselaars aan de Burgeravondschool benoemd de heer J. Th. Verzijlbergh alhier. VELSEN. Maandag is bij het lossen van ijzer aan de fabriek van Olie en Gonnerman een stuk uit den lus geschoten en op een been van den schipper gevallen. Deze is naar het ziekenhuis te Haarlem gebracht. Een woonwagenbewoner, A. K. had in de gemeente Velsen een jongen met een scherp voorwerp gestoken en daarna een flets ver nield. Tegen den niet verschenen beklaagde werd vier maanden ge vangenisstraf gevorderd. De heer Joh. A. Reijntjes heeft bedankt als secretaris van de loge Philadelphia alhier der Intern. Orde van Goede Tempelieren. Als secretaresse is nu opgetreden Mej. Honing te Wijkeroog. SANTPOORT. We leven hier onder den rook van IJmuiden en toch maar één keer van vorige week was er re geeringsvisch. Eiken morgen toog een schare huisvrouwen naar de verkoopplaats, doch telkens na lang wachten, gingen ze onverrichter zake terug. Men zou gaarne zien, dat tijdig het verkrzgbaar stellen van viseh werd bekend gemaakt. De biljartclub „Krijt op Tijd" alhier organiseert onder haarleden onderlinge wedstrijden. Met het oog op de reeds te spelen wedstrij den in de competitie zal er dus op het groene laken „gewerkt" worden. DRIEHUIS. Als verdacht van diefstal van telefoon- en telegraafdraad nab^ Driehuis zijn gearressteerd J. R., van Yelseroord en L. IJ., van Sloten, (bij Amsterdam,) terwijl J. S., van Amsterdam werd aangehouden wegens heling van het gestolene. Wegens plaatsgebrek in het huis van bewaring heeft men het drietal weer vrij moeten laten. Uit de Gemeente VOOR DEN RAAD. B. en W. stellen een verorde ning voor op de heffing en invor dering van opcenten op de dividend en tantieme-belasting in de gemeente Velsen. Ter benoeming van een arts aan de Visscherij school worden voorgedragen de heeren R. F. X Rutten en Dr. F. H. Veldman, bei den arts te IJmuiden. In gemeenteblad 278 bieden B. en W. den Raad ter goedkeuring aan een nieuw Reglement van Grde voor de vergaderingen van Burge meester en Wethouders. B. en W. stellen voor dat de gemeente zal toetreden als lid tot het Ned. Instituut voor Volkshuis vesting. De Fin. Commissie adviseert afwijzend, omdat de contributie zoo hoog is (f 50 per jaar). Visscherij Gevonden Voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te be komen aan het bureau van politie te IJmuiden. 8 huissleutels. 1 bierwagen. 1 gouden horloge. 8 spaarkasbriefjes. 1 sokje en een kous. 1 grijze pantalon Naar we vernemen is de ber ging van den gestranden logger Stern I IJM. 283, eigendom van den heer J. van Vrede, onderhands aangenomen door de Nieuwe Ber ging-Maatschappij te Maassluis. De vischorazet in de rijks vischhallen bedroeg in de afgeloopen maand f 1.685.887 tegen f 523.084 in September van het vorig jaar. Thans aizoo ruim 1 millioengul den meer. De heer Joh. Hoogerduin al hier heeft zijn sleepboot-trawler Neutraal, IJM. 472, verkocht aan de firma Kirkeling Koolsberg te Amsterdam, die het schip onder denzelfden naam en merken in de vaart brengen. De heer Hoogerduin heeft nu de sleepboot Crescendo II uit Dordrecht aangekocht en zal dit schip als sleepboot-trawler in de vaart bren gen. Wegens de minder goede resul tafcen in de laatste weken met dit soort schepen, hebben reeds twee sleepboot-trawlers het bedrijf ge ëindigd en zullen voortaan weder als sleepboot dienst doen. Het zijn de Democraat II, RO, 35, van den heer A de Jong te Rotterdam, en de Rottum, DZ. 14, van de Stoom- visscherij-Maatsch. „Rottum" te Delfzijl, directeur de heer J. Top te Groningen. De door de N. V. Visscherij-Mij. „Rosa", directeur de heer C. van Wienen Jr. te IJmuiden aangekochte logger Mars, MA. 48, zal voortaan varen onder den naam Walter IJM 97. In den kusttrawler Magdalena Cornelia, IJM. 14, van den heer J. v. d. Pijl te IJmuiden was destijds de machine weggenomen en ver vangen door een motor. Door het oliegebrek kon het schip niet varen. Nu krijgt het weer een machine, zoodat het schip de vis- ssherQ weer kan uitoefenen. De bij Wijk aan Zee gestrande legger Stern I van den heer J. van Vrede is door de sleepboot Ursus van de Nievw Berging-Maatschappi; vlot gebracht en in de Visschers haven alhier gesleept. Advertenties. WILLEM SCHAAP *8 ELISABETH PALSEN Net Kindermeisje Net Meisje Werkvrouw Nette Werkster Smidsknecht Chef-Machinist, weegt Uw brood. 25 gulden helooning TE KOOP Womngruilmg. zit- en slaapkamer 250 stuks Bouten kost en inwoning kost en inwoning KAMER Zit- en Slaapkamer Burgerwoonhuis 6 stoelen en crapeau, 1 canapé v. bruin moquet. van N. V. VIschhandel „Praxis" te IJMUIDEN. Buitengewone algemeene Aan- deelhouflers-vergadering op Vrijdag 25 October 1918, des voormiddags ten 10 uur ten kantore der Ven nootschap te IJmuiden, ter benoe ming lid van den Raad van Beheer. De Raad van Beheer. Te koop ai&ngeboden een partij le kwatiteit HolL pannen, een partij hout 65 bij 15 en 65 hij 13 (ribben) en een hoe veelheid buizen. Departement IJmuiden. VOOBDËACHT door Dr. Erederik van Eden uit Bussum over VIDE KLEINE JOHANNES". op VRIJDAG 18 OCTOBER 1918, des n.m. 8 uur in de „NIEUWE WILLEM BARENDS" Enkel toegankelijk voor de leden met twee dames. De Secretaris J. JANSONS. te IJMUIDEN op Vrijdag 11 October 1918, vooim. 10 uur, nabij de buitenhaven en Vischstraat, ten verzoeke van den heer Burgemeester der gemeente Velsen, van1 Amerik, grenen balk, 2 groote ankers, 195 bos hoepels, 3 scheepsbooten, 2 Reddingsvlotten, 1 dreganker, planken, battings en touwen tezamen 1 reddingsvlot gevormd hebbende,- l.botterzwaard, 3 seheepsluikjes, 6 roosters, 1 ijzeren ketel, 2 bootroosters, 2 vaatjes, 2 vliegenkasten, 40 battings, 2 joonen, 1 ketting, 1 vat essence, 4 vaten, loggerzeilen en netwerk. Na afloop der veiling strandgoe deren zal nog verkocht worden het Kotterschip IJM, 218, genaamd „MARIA", lang 22 Meter. Geheel uitgerust voor de visscherij. Het schip ligt in de Visschers- haven. Inlichtingen te bekomen ten kan tore der firma Bakker, Dijksen Co. te IJmuiden en bij den makelaar D. Bus te Velsen. OPENBARE TE IJMUIDEN, in Hotel „Nommer Een" op. Vrijdag II October 1918, des namiddags 2 uur precies, door de makelaars BAKKER DIJKSEN en Go. ten overstaan van den notaris M. DONKER te Beverwijk, van: 1. Drie woonhuizen, met schuren, erf en poort endaar- achter gelegen perceel grond te Velseroord gemeente Velsen aan den Willemsbeekweg, Wijk D. nos. 26, 28, 30 te zamen 4 aren 24 centiaren en het perceel grond, groot 15 aren 5 centiaren. De perceelen zijn verhuurd voor fl 3.50 per week, (het middelste per ceel komt binnenkort vrij van huur). Na afzonderlijke veiling van de huizen en grond worden zij gecom bineerd. De huizen zgn in 1913 nieuw gebouwd. Eigendom van den heer P. Visser. met pakkelder erf en grond, aan den Rijksstraatweg D. no. 130, groot 61 centiaren. Dit perGeel is mondeling verhuurd voor fl 3.—t per week. SOLIDE. GOEDKOOP. Te bekomen bij den Heer J. YARKEYISSER, Breesaapstraat C 2, IJMUIDEN. Het Bijkantoor NOORDHOL LAND van het RIJKSKANTOOR voor YEE en PAARDEN maakt hij dezen bekend aan allen die aangevraagd hebben voor dat formulieren voor de bepaling van den slacht- datum hij de plaatselijke correspondenten aan wezig zijn. Men houde rekening met de wenschelijkheid om minstens 8 dagen voor de slachting een formulier bij den correspondent in te zenden. De Directeur v. h. Bijkantoor van N.-H.: H. K. KOSTER. De Vieeschvoorziening. Op 19 Oct. a.s. hopen onze 3© geliefde ouders, behuwd- en grootouders hunne 25-jarige echtvereeniging te herdenken. Hun dankbare m Kinderen en kleinkinderen. IJmuiden, Oct. 1918. gevraagd. Adres, bureau dezer Courant. Er biedt zich aan een zelfstandig kunnende werken en goed koken Br. no. 654, bureau van dit blad. gevraagd. Adres, Mej. G. Rensen, Bloemoord, V eisen. gevraagd, voor iederen Vrijdag en Dins- dag's om de veertien dagen, bi) menschen zonder kinderen. Adres te vernemen bureau van dit blad. gevraagd, bekend met burgerwerk, voor direct in dienst te treden. J. Melgerd, Velsen. goed bekend met IJs-Installatie en Electri citeit, voor direct gevraagd. Br. onder W, en L. Boxtel. Arbeidersvrouwen van Velseroord en Omstreken In deze tijden van hongersnood is het goed Uw rantsoen, wat toeh al veel te klein is, na te wegen. Rev. Soc. Vrouwenvereeniging Yelseroord. voor degenen die een klein gezin aan. een woning helpt, van 4 of 5 gulden huur. Br. onder no. 652, bur, v. d. blad. Iemand wenscht woning te IJmuiden in ruil voor zeer mooi gelegen bovenhuis te Amsterdam, omtrek Haarlemmerplein. Br. onder no. 668, bur. v. d. blad. Te huur aangeboden eenvoudige met of zonder pension. Br. lett. G. bur. van dit blad. Te koop een beide zonder hoorns, b(j A. Dekker, M. v. Heemskerkstr. 18, IJmuiden. Te koop vrijblijvend maten 7/8, 5/8, 3/4 per kilo 50 centen en circa 200 kilo duims vierkant ijzer, par tijtje bandijzer en draad. Te bevragen S. Waterdrinker Beverwijk. Een net jongmensch zoekt met vrij slaapkamertje. Brieven met prijs opgaaf oncer lett. R. bur, van dit blad. Degelijke t© Velsen, Velseroord of Wjjkersog ge zocht voor een Kantoorbediende van 17 jaar. Br. onder lett. S. aan het bur. van het Dagblad voor Helder en Hollands Noorderkwartier te Helder. Kantoorbediende zoekt met pension. Br. lett. K. bur, v. d. blad. GEVRAAGD Een heer vraagt met pension, te IJmuiden. Adres G. de Groot, Breesaap M 13. Billijk te koop een net gerieflijk op mooien stand, Kennemeriaan, spoedig te aanvaarden. Brieven lett. A bureau van dit blad. Te koop aangeboden Adres: J. Visser Hzn. Kanaalstraat 12. gevraagd, met gebruik van keuken, voor klein gezin. Br. met prijsopgave R 75, Boekhandel P. F. C. Roelse. Te bevragen aan de in aanbouw zijnde arbeiderswoningen a. d. Corverslaan te Wij keroog. 2. Eon woonhuis, een 2de bands JAARSMA HAARD ge schikt voor alle brandstof. Br. fr. letter M., bur. van dit blad.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2