ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 305. Zaterdag" 12 October 1918, Se Jaargang TWEEDE BLAD Officieel. Koffie. De Burgemeester van Velsen vordert van de winkeliers in deze gemeente opgave van de hoeveel heid koffie welke per maand door hen ohtvangen wordt. De opgaven moeten voor 15 Oc tober e.k. ingeleverd worden bij het levensmiddelenbedrijf alhier. Vleesch. voor zieken. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat vanaf Zaterdag 12 October 1918 vleesch voor zieken inplaats van aan h®t Keuringslokaal, bij alle slagers verkrijgbaar is. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis dat het verzoek van de N. V. P. Booij en Co. te IJmui- den, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 1188, gele gen aan de Middenhavenstraat, te mogen oprichten een smederij en plaatsing daarin van een draaibank en een electromotor van 8 P.K. door hen is toegestaan. Velsen, 9 October 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Noordzee Exploitatie Mij," te IJmuiden. om vergunning tot oprichting eener smederij, waarin geplaatst zullen worden twee electromotoren van 1 Va en 4 P.K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 566, gelegen aan de Middenhavenstraat C 64. Op Donderdag, den 24 Oct. 1918, des voormidd. te 11 ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 10 Oct. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT, de Secretaris, WIJNOLDY DANIËLS. AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. ZONDAG. Bioscoop, 3, 5 en 8 uur. Uitvoering Concertzaal „Flora", 7 uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. Boaz-bank, Kanaalstraat 37, 79 uur. Nutsspaarbank, Helmstraat 9, 7-9 uur. DINSDAG. Cycloop, Specialiteitenvoorstelling 8 uur. WOENSDAG. Veiling te Velseroord, Stations weg 20, 10 uur. Verkooping woonhuizen, Hotel de Zon, Beverwijk, 1 uur. Predikbeurten. Zondag a.s. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uurBs. J. A. L. Hovy van Wijk aan Zee. 5 uurDs. Erdman. H. Doop. Doop%gex. Qem. afd. Prot.-Bond. lOVa uurProf. van Bakel van Am sterdam, Koorzang. Geref. Kerk. 10 uurDs. Tibben, em, pred. te Haarlem. 5 uur dezelfde. VELSEROORD. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Heldors. H. Avondmaal 5 uur: Ds. Helders, Dankzegging, Zondag 2. Geref, Ket k. 10 uur: de heer Brederveld. 5 uur: dezelfde. VELSEN. Nad. Herv. Kerk. 10 uurDs. Eggink, Voorbereiding Oud-Geref. Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 9V, uur: Leaskerk. 5 uurhetzelfde. WIJKEROOG. Geref. Kerk. 10 uur: de heer P. Vermeulen. 5 nur: dezelfde. SANTPOORT. N«d. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga. Joh. 10:30: „De eenheid v. God en mensch'" Evangelisatie. 10 uurDs. M. G. Blauw van Scho ten. Raadsoverzicht. Ik ben leelijk in mijn wiek ge schoten. Ik had omtrent het water verbruik gedurende de raadszittingen na diepgaande studie enkele inte ressante omgekeerde evenredigheden ontdekt en nu hebben de raadsleden jongstleden Dinsdag van deze ern stige zaak een lolletje gemaakt. Den eerste, die een lafenis ging halen, werd spottend achterna geroepen: „of hij spraakwater ging halen" Tot een ander werd de vraag ge richt of hij tot de konijnen of tot de kippen behoorde. Ik vond 'fc niets aardig, dat zij daar zoo'n pret over maakten en ik had geduchten spijt, dat juist het raadslid, dat anders „het" zwaantje nathals is, nu den heelen avond op een droogje bleef zitten, uit vrees voor spotternij. Overigens hebben we weer een tref fende omgekeerde evenredigheid ontdekt n.l. dezehoe later de raad begint, des te eer zijn ze klaar Voor de eerste maal begonnen we om half acht en zie te even half tien waren we met de agenda klaar Ik stel voor de zittingen in den vervolge te doen aanvangen te 9 uur, dan sluiten ze ook eens op een reisverbinding van IJmuiden. Tot heden zijn de zittingen altijd begonnen en geëindigd in verband met de tramloop van en naar Sant poort en de daar wonende raads leden decreteeren maar precies hoe laat het hun schikt aan te vangen en te eindigen. Of de IJmui- der edelachtbaren, als zij door het weer gedwongen zijn per trein te komen, ruim anderhalf uur moeten wachten voor den aanvang en na afloop in het holst van den nacht in pikke donker naar IJmuiden te rug te moeten loopen, daar trekken de heeren Santpoorter despoten zich niets van aan en de IJmuider lob besen laten zich dat alles maar rustigjes welgevallen. Dat bewijst, dat de IJmuider raadsleden goed van hart en gemoed zijn en mo gen zij dan al eens blaffen niet licht tot bijten overgaan en ook, dat ze wel ©enigszins staan onder de suprematie van de Santpoorter heeren. Overigens stond deze zitting in het teeken van de interpellatie en ontleende ze daaraan hare belang rijkheid. De agenda zelf bestond uit kliekjes" A la Centrale Keuken. Niet minder dan drie interpellaties van niet geringe beteekenis, want feitelijk kan het voorstel van den heer Dalmeijer mede als een volg- interpellatie beschouwd worden op die van den heer Blom inzake de onregelmatigheden van het levens middelenbedrijf. De heer Dalmeijer wenschte namelijk en verkreeg meer dere bevoegdheid van de commissie van onderzoek met het doel een wanverhouding te onderzoeken tus- schon levensmiddelenbureau en keu ringsdienst. Het eerste schijnt te willen „bazen" over don tweede, die zich dat niet wil laten aanleunen en „mert" heeft aan genoemd be drijf. Zoo langzamerhand wordt onze raad een hof van inquisitie. De heer Blom toont zich een ijve rig detective en scherp rechercheur. Zijn vak brengt onderzoeken mede en hij draagt waardevol materiaal aan voor heeren in quisiteuren. Thans heeft hij weer opgespoord, dat het bij de woningbouw voor Patrimonium zeer „zonderling" is toegegaan. De bovenbouw schijnt niet te deugen, de woningen zullen wellicht onbe woonbaar blijken. Inderdaad schijnen hier ernstige vergrijpen te hebben plaats gehad. Patrimonium heeft n.l. tegen haar architect den heer Kors Visser, wian inmiddels de voortgezette bouw is ontnomen, een vordering ingediend bij den kanton rechter te Haarlem tot ontbinding van haar overeenkomst en een vor dering tot schadevergoeding. Ook omtrent den bouw van andere wo ningbouwverenigingen hoorden we klachten. We spraken eens iemand, een fortuinzoeker, die vertelde, dat hij in New-York op een kamer had gewoond, van zoodanige afme tingen, dat als hij een mouw van zijn jas moest aantrekken hij eerst de deur wagenwijd moest open zet ten. Welnu, de heer Netscher ver telde, dat ze aan de woningen te Wijkeroog keukens bouwden, waar van de deur niet open kon als er een fornuis geplaatst werd, en als de deur open moest, men eerst het fornuis buiten moest zetten. Erg prettig. De heeren Dalmeijer, van Tuyll en Netscher zullen deze zaken berechten, in hoofdzaak vaststellen wie verantwoordelijk is voor den revolutiebouw bij Patrimonium. Een oogenblik hebben we gevreesd, dat het adres van den smedenpa troons een storm in een glas water zou worden met formidabele afme tingen zooals bij het hoefijzerdrama. De heer Schuitenmaker begon op zijn gemoedelijken toon een breed betoog op te zetten en had daar voor heel wat materiaal verzameld, dat echter bleek hier en daar van infairieuien kwaliteit te zijn. Som migen hadden den heer S. verkeerd ingelicht. Dat kan den besten over komen, doch wijst er op, dat men niet te lichtvaardig geloof moet hechten aan de praatjes van recla manten, al geeft het den schijn van gewichtigheid, dat de menschen je hooggewaardeerden steun en hulpe komen inroepen. De raadsleden moesten zich wachten voor brieven bussen te dienen, waarin ieder maar zijn onzin kan deponeeren. Een als zevenklapper bedoelde motie door den heer Schuitenmaker ingediend, doofde uit als een knetterend, ster hij „voor" vend vaxinelishtje. De interpellatie van den heer Bosman zal wel ten gevolge hebben, dat naar een betere huisvesting voor het levensmidde lenbedrijf zal worden „omgezien". De heer Schilling is zeker een oogenblik de kluts kwijt geweest. Bij het voorstel tot uitbreiding van de administratieve politie gaf hij ten eerste instantie te kennen „natuur lijk" tegen het voorstel te stemmen, om daarna aijn hart te lachten op de hem eigen en bekende wijze over en tegen de politie. Toen het voor stel tot uitbreiding in stemming ge bracht werd, stemde Een „slipping of the tong We maken ons ongerust over de lichamelijke situatie van een aantal raadsleden. Niet omdat ze in de illustre trouw- en raadzaal profane ptjpjes rooken, aaaar we vreezen voor ondervoeding. Het maakt n.l. een punt van ernstige overweging uit om op de eerstvolgend© begroo- ting een post uit te trekken voor het inrichten van een buffet, ter versterking van den inwendigen mensch gedurende de zittingen. Getuigt dit niet, dat binnen afzion- baren tijcl bij allen hunner de maag zal domioeerea boven de hersens en zijn we dan piet nog verder van huis. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Bij een aanvaring voor IJmui den van de zeilvisschersvaartuigen „IJ.M. 897" en „IJ.M. 387" is een der opvarenden van het eerste vaar tuig, dat door de aanvaring zonk de visschersman A. Vuil van Egmond gehuwd en vader van 7 kinderen bij het overspringen op het vaartuig 387 in zee gevallen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Tegen den winkelier M. v. G. in d© Kanaalstraat is verbaal opge maakt wegens verkoop van choco lade boven den vastgestelden maxi mumprijs. 150 reepen werden in beslag genomen. A. J. v. D. een militair werd aangehouden wegens verboden ver voer van 1000 sigaretten. Van Mej. W., te Veiseroord is wegens verboden vervoer aange houden 15 K.G. ongekeurd rund- vleesch. Men zij er op bedacht, dat ook in andere gemeenten gekeurd vleesch voor vervoer in deze ge meente opnieuw door onzen keu ringsdienst gekeurd moet worden, 't Lijkt ons wel dwaas, doch 't is zoo. Een aan J. W. de B. alhier gezonden pakket inhoudende 5 K.G. bruine boonen is in beslag genomen. Onze plaatsgenoot, de heer P. A. van Croonenborg Azn. is te Amsterdam geslaagd voor het exa men boekhouden. De Vrijdag gehouden verkoo ping van strandvonderij goederen heeft opgebracht f874.30. In de Vrijdag in hotel „Nom- mer Een" gehouden huizenveiling onder Notaris Donker te 1 ever wijk werden gekocht doer den heer J. Visser Dzn. te IJmuiden drie woon huizen aan den Willemsbeekweg te Velseroord voor f6716.het perceel grond door den heer A. T. Bleeker te Velseroord voor f 408.—. Het groote, zeer oude anker indertijd door de sle-epboottrawler Elisabeth aangebracht en dat zoo lang een aantrekkelijke beziens waardigheid is geweest voor plaats genoot en vreemdeling is Vrijdag bij andere strandgoed eren geveilc en voor f 160.— gek ocht door de firma A. L. Hakke r en Co. te Am sterdam. Door "de Haarlemsohe Bank is bij de politio gedeponeerd een bij haar in betaling gegeven valsche zilverbon van f2.50. Tegen H. W. en M. v. 't W. uit Vlaardingen is procesverbaal opgemaakt wegens diefstal van een belangrijke partij goederen ter waarde van ongeveer f500.ge pleegd aan boord van den logger IJM. 53, van de Maatschappij Spurn. Van Mej. v. B. is een dames rijwiel gestolen, dat een oogenblik onbeheerd gelaten werd in de Ka naalstraat. De dader, een militair, is onbekend gebleven. Van de motorboot Voorwaarts is een rol staaldraad gestolen, toe- behoorend aan J. R. alhier. De Unie-collecte voor het Chr. Onderwijs heeft alhier f415.85 opgebracht. In ons nummer van 28 Sept. meidden wij, dat Br. k. v. d. Horst, tot voor kort alhier, op 20 October a.s. zijn 25jarig jubileum zou vieren. Wij vernemen thans, dat deze datum, die wij in Haariemsshe bladen vonden, onjuist is. Eerst op Juni 1919 zal het 25 jaar geleden aijD, dat Dr. v. d. Horst tot arts bevestigd werd. Hieraan kunnen we nog toevoe gen, dat Dr. v. d. Horst niet meer te Amsterdam woont, maar te Rot terdam, waar hjj benoemd is bij de controle van de Rijksverzekerings bank. - Wij verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie van den heer S. Smit, „IJmuider Dro gisterij" waarin de heropening van zijn geheel nieuw ingerichte zaak wordt aangekondigt. En werkelijk „de zaak is nieuw ingericht" en mag gezien worden. Geheel in overeenstemming met de artikelen ziet alles er frisch uit. De Kerkelijke Kiesvereeniging der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft zich aangesloten als bui tengewoon lid van den Bond van Plaatselijke Keuze. VELSEROORD. Dezer dagen heeft zich in de Tuchtschool alhier, een 17 jarige ;ongen in zijn cel door verhanging van het leven beroofd. Dit is sedert de opening het eerste stergeval in de Tuchtschool. VELSEN. De 88jarige fabrieksarbeiders J. R. en G. E. hebben, te zamen met W., eveneens fabrieksarbeider, op 2 April een vrij aanzienlijke hoeveelheid koper weggenomen, toebehoorende aan de N.V. De Kon. Papierfabriek van Gelder Zonen, te Velsen. De beide eersten heb ben het koper verkocht aan een opkooper voor f 50. Da's een koopje, zei de presi dent. Nee, da's duur, Edelachtbare, antwoordde de opkooper, die als ge tuige gehoord werd. W., die thans in Duitschland werkt, en tegen wien verstek verleend werd, heeft zijn aandeel van de opbrengst gehad. R. vertelde, dat hg thans evenals E., vast werk had aan de Staatsmij nen in Limburg. Hij toonde berouw en vroeg een voorwaardelijke veroor deeling, om in het onderhond van zijn vrouw en vier kinderén te kun nen blijven voorzien. Het 0. M. gaf, naar H. Dbl. meldt, aan zijn wensch gehoor en eischte tegen J. R. en G. E. een voorwaar delijke veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf, met een proeftijd van 2 jaar. Tegen T. W. werd een gevange nisstraf van 1 maand gerequireerd. j Ook J. W., 36 jaar, arbeider te 1JMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1